Czy wolno chrześcijaninowi jeść kaszankę ?

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

jfs300

Post autor: jfs300 »

cały czas przytaczacie ten sam fragment ale nie możecie przyjąć do wiadomości , że to życie to jest ofiara za przebłaganie za grzechy, natomiast Jezus zrobił ostateczną ofiarę przebłagalną, czemu nie chcecie jej przyjąć?
Albo inaczej skoro my mamy nadal wystrzegać się świetej krwi na ofiary to PO CO Jezus złożył ofiarę na krzyżu?

papi777

Post autor: papi777 »

AEliot pisze:
papi777 pisze:A tak na marginesie: żadne mięso nie jest calkowicie wolne od krwi - jak ktoś chce być konskwentny, to powinien być wegetarianinem, a nie opłukiwać mięso przed przyrądzeniem.
Zachęcam do przeczytania ze zrozumieniem:

Lev 17:10-14 bw "(10) A ktokolwiek z domu izraelskiego albo z obcych przybyszów, którzy mieszkają pośród nich, będzie spożywał jakąkolwiek krew, zwrócę swoje oblicze przeciwko spożywającemu krew i wytracę go spośród jego ludu, (11) gdyż życie ciała jest we krwi, a Ja dałem wam ją do użytku na ołtarzu, abyście dokonywali nią przebłagania za dusze wasze, gdyż to krew dokonuje przebłagania za życie. (12) Dlatego powiedziałem do synów izraelskich: Nikt z was nie będzie spożywał krwi, także obcy przybysz, który mieszka pośród was, nie będzie spożywał krwi. (13) Każdy, kto z synów izraelskich i z obcych przybyszów mieszkających pośród nich, upoluje zwierzę albo ptaka, które wolno jeść, niech wypuści jego krew i przykryje ją ziemią. (14) Gdyż życie wszelkiego ciała jest w jego krwi, w niej ono tkwi; dlatego powiedziałem do synów izraelskich: Nie będziecie spożywać krwi z żadnego ciała, gdyż życie wszelkiego ciała jest w jego krwi, więc każdy, kto ją spożywa, będzie wytracony."

W prostych słowach wyjaśniono na czym polega jedzenie mięsa bez krwi. Jeżeli nie chcesz tego przyjąc do wiadomości, to... masz problem :->
Zachecam do update...JEZUS POWIEDZIAL WSZYSTKO.A Jego slowa sa wazniejsze ;-)
Wszystko to tez kiszka i stejki itd.LOL.Byles obrzezany ?
Proste slowa Jezusa jak do przedszkolakow a nawet to jestescie wstanie zanegowac :roll:
Podalem pare cytatow z NT mam to zrobic jeszcze raz? :-D WIESZ CO OZNACZA WSZYSTKO?
Jestem w wannie ale nie jestem wanna.. LOL

Nie przyjmujesz Slow JEzusa do wiadomosci?To masz problem :->

13 Ponieważ zaś mówi o nowym, pierwsze uznał za przestarzałe; a to, co się przedawnia i starzeje, bliskie jest zniszczenia.''
JFS :-D
Ostatnio zmieniony 24 gru 2013, 13:25 przez papi777, łącznie zmieniany 3 razy.

jfs300

Post autor: jfs300 »

ja tu dorzuce jeszcze jeden supercytat to chyba powędruje do mojego opisu:
z list do Hebrajczyków 8
WYŻSZOŚĆ OFIARY CHRYSTUSA
Wyższość Chrystusowej świątyni i Nowego Przymierza

''1 Sedno zaś wywodów stanowi prawda: takiego mamy arcykapłana, który zasiadł po prawicy tronu Majestatu w niebiosach, 2 jako sługa świątyni i prawdziwego przybytku zbudowanego przez Pana, a nie przez człowieka. 3 Każdy bowiem arcykapłan ustanawiany jest do składania darów i ofiar, przeto potrzeba, aby Ten także miał coś, co by ofiarował. 4 Gdyby więc był na ziemi, to nie byłby kapłanem, gdyż są tu inni, którzy składają ofiary według postanowień Prawa. 5 Usługują oni obrazowi i cieniowi rzeczywistości niebieskich. Gdy bowiem Mojżesz miał zbudować przybytek, to w ten sposób został pouczony przez Boga. Patrz zaś - mówi - abyś uczynił wszystko według wzoru, jaki ci został ukazany na górze. 6 Teraz zaś otrzymał w udziale o tyle wznioślejszą służbę, o ile stał się pośrednikiem lepszego przymierza, które oparte zostało na lepszych obietnicach. 7 Gdyby bowiem owo pierwsze było bez nagany, to nie szukano by miejsca na drugie [przymierze].
8 Albowiem ganiąc ich, zapowiada:
Oto nadchodzą dni, mówi Pan,
a zawrę z domem Izraela
i z domem Judy przymierze nowe.
9 Nie takie jednak przymierze,
jakie zawarłem z ich ojcami,
w dniu, gdym ich wziął za rękę,
by wyprowadzić ich z ziemi egipskiej.
Ponieważ oni nie wytrwali w moim przymierzu,
przeto i Ja przestałem dbać o nich, mówi Pan.
10 Takie jest przymierze, które zawrę z domem Izraela
w owych dniach, mówi Pan.
Dam prawo moje w ich myśli,
a na sercach ich wypiszę je,
i będę im Bogiem,
a oni będą Mi ludem.
11 I nikt nie będzie uczył swojego rodaka
ani nikt swego brata, mówiąc:
Poznaj Pana!
Bo wszyscy Mnie poznają,
od małego aż do wielkiego.
12 Ponieważ ulituję się nad ich nieprawością
i nie wspomnę więcej na ich grzechy.
13 Ponieważ zaś mówi o nowym, pierwsze uznał za przestarzałe; a to, co się przedawnia i starzeje, bliskie jest zniszczenia.
''

papi777

Post autor: papi777 »



Czy jedno z Praw Potomków Noego zabrania jedzenia krwi? W Biblii Tysiąclecia czytamy: "Wszystko, co się porusza i żyje, jest przeznaczone dla was na pokarm, tak jak rośliny zielone, daję wam wszystko. Nie wolno wam tylko jeść mięsa z krwią życia". Czyli jeżeli nie można jeść mięsa z krwią, to znaczy że można jeść mięso bez krwi, czyli nie wolno spożywać krwi. Natomiast czytałem, że w prawach tych jest mowa i "zakazie jedzenia części żyjącego zwierzęcia"

odpowiedź :

Jest to jeden z przykładów niejasności wynikającej z niezbyt precyzyjnego tłumaczenia. Rozumowanie wydaje się logiczne: z podanego przez Pana fragmentu Tory można rzeczywiście wyprowadzić wniosek, że chodzi o krew.
Jednak jest to wniosek błędny.
Tym, czego spożywanie jest zakazane wszystkim ludziom, a nie tylko Żydom (Prawa Potomków Noego), jest ewer min hachaj - czyli "część ciała z żywego zwierzęcia".
Ach-basar benafszo damo lo tochelu znaczy dosłownie "mięso, którego krew jest w jego duszy", co oznacza, że zwierzę jest jeszcze żywe, bo jego krew jest wciąż powiązana, połączona z jego duszą.
Czyli zakaz nie odnosi się do krwi, ale do żywego zwierzęcia. Jest zakazem okrucieństwa wobec zwierząt (odcinanie i jedzenie części żywego zwierzęcia było praktykowane przez wiele kultur pierwotnych)

W tłumaczeniu Cylkowa nie jest to jeszcze całkowicie jednoznaczne: "Wszakże istoty z życiem jej, z krwią jej - jeść nie będziecie", ale w tłumaczeniu Tory (wyd. Pardes Lauder) werset ten brzmi już: "Ale mięsa stworzenia, które jest jeszcze żywe, nie jedzcie" (Bereszit 9:4)

Oczywiście zakaz ten dotyczy spożywania każdej części żywego zwierzęcia. To oznacza, że nie można także jeść krwi zwierzęcia, gdy jest ono żywe (np. niektóre plemiona afrykańskie hodują krowy i żywią się regularnie ich krwią, nie zabijając jednak tych zwierząt).

Natomiast całkowity zakaz spożywania krwi - jakiejkolwiek krwi, w każdej postaci, niezależnie czy zwierzę żyje, czy jest martwe - dotyczy wyłącznie Żydów:

"I każdy człowiek z Domu Jisraela i spośród konwertytów mieszkających pośród was, który je jakąkolwiek krew - zwrócę moją złość przeciw duszy, która je krew, i ja odetnę ją spośród jej ludu." (Wajikra 17:10)

"I dlatego przemówiłem do synów Israela: krwi żadnego stworzenia nie będziecie jeść, bo życiową siłą każdego stworzenia jest krew". (Wajikra 17:14)


KO
http://www.the614thcs.com/40.318.0.0.1.0.phtml
http://www.jhi.pl/blog/69


Jewish Vegetarianism? Yes!
:crazy:
http://www.jewishveg.com/

Daniel_dn

Post autor: Daniel_dn »

AEliot pisze:Jednak nikt, nigdy nie anulował zakazu danego Noemu.
Nie było Pierwszego Przymierza. Biblia powstała dla Dekalogu i najstarszym tekstem jest druga część Księgi Wyjścia. Całą resztę dopisano później.

Jeżeli Dekalog nie reguluje sprawy jedzenia, to każda taka narzucona regulacja jest z nim sprzeczna i oznacza sprzeciw wobec Boga.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Dzieje Apostolskie 15,17 A także wszyscy poganie, nad którymi wezwane zostało imię moje, Mówi Pan, który to czyni; (18) Znane to jest od wieków. (19) Dlatego sądzę, że nie należy czynić trudności tym spośród pogan, którzy nawracają się do Boga, (20) ale polecić im, żeby się wstrzymywali od rzeczy splugawionych przez bałwany, od nierządu, od tego, co zadławione, i od krwi.

Jasno wyłożono,że poganie mają wystrzegać się krwi.
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

papi777

Post autor: papi777 »

1. pokarmów ofiarowanych bożkom,
2. od nierządu,
3. od tego, co uduszone,
4. i od krwi.
Z dawien dawna bowiem w każdym mieście są ludzie, którzy co szabat czytają Mojżesza i wykładają go w synagogach.
(Dz 15:20-21)

Czemu służy wmianka o czytających Mojżesza w ich miastach? Cy przypadkiem jest to podkreślone w kontekście sporu o żydowskie prawo?

porównaj, jak Paweł stosował zasady tego dekretu w odniesieniu dopokrmów złożonych na ofiarę pogańską:

1 Kor 10:19-32
19. Lecz po cóż to mówię? Czy może jest czymś ofiara złożona bożkom? Albo czy sam bożek jest czymś?
20. Ależ właśnie to, co ofiarują poganie, demonom składają w ofierze, a nie Bogu. Nie chciałbym, byście mieli coś wspólnego z demonami.
21. Nie możecie pić z kielicha Pana i z kielicha demonów; nie możecie zasiadać przy stole Pana i przy stole demonów.
22. Czyż będziemy pobudzali Pana do zazdrości? Czyż jesteśmy mocniejsi od Niego?
23. Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje.
24. Niech nikt nie szuka własnego dobra, lecz dobra bliźniego!
25. Tak więc wszystko, cokolwiek w jatce sprzedają, spożywajcie, niczego nie dociekając - dla spokoju sumienia.
26. Pańska bowiem jest ziemia i wszystko, co ją napełnia.
27. Jeżeli zaprosi was ktoś z niewierzących a wy zgodzicie się przyjść, jedzcie wszystko, co wam podadzą, nie pytając o nic - dla spokoju sumienia.
28. A gdyby ktoś powiedział: To było złożone na ofiarę - nie jedzcie przez wzgląd na tego, który was ostrzegł, i z uwagi na sumienie.
29. Mam na myśli sumienie nie twoje, lecz bliźniego. Bo dlaczego by czyjeś sumienie miało wyrokować o mojej wolności?
30. Jeśli ja coś spożywam dzięki czyniąc, to czemu mam być spotwarzany z powodu tego, za co dzięki czynię?
31. Przeto czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie
32. Nie bądźcie zgorszeniem ani dla Żydów, ani dla Greków, ani dla Kościoła Bożego,

Widać więc wyraźnie, że zakaz jedzenia ofiar bałwochwalczych obowiązuje jedynie wtedy, gdy może ono wywołać zgorszenie

A co Ty na taka jasnosc :->

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Czy wolno chrześcijaninowi jeść kaszankę ?

Post autor: Listek »

Takie samo prawo Boże jest dla Żyda i dla wierzącego w Chrystusa, z narodów.
Krwi , a co za tym idzie kaszanki z krwią należy się wystrzegać.

papi777 u Boga nic nie musisz. To Ty wybierasz czy idziesz za Jezusem i uczysz się stosować w życiu Prawo Boże, czy idziesz swoją własną drogą.

Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

papi777

Post autor: papi777 »

Podales taka argumentacje ze nie mam slow..
Tak wybieram Jezusa ktory mowil jedz WSZYSTKO.
A poza tym zeby sie nie powtarzac
http://www.the614thcs.com/40.318.0.0.1.0.phtml

Pozdrawiam :-D
bless you ;-)

HarryPotter
Posty: 349
Rejestracja: 06 lis 2013, 22:16

Post autor: HarryPotter »

papi777 pisze:
W Biblii Tysiąclecia czytamy: "Wszystko, co się porusza i żyje, jest przeznaczone dla was na pokarm, tak jak rośliny zielone, daję wam wszystko. Nie wolno wam tylko jeść mięsa z krwią życia". Czyli jeżeli nie można jeść mięsa z krwią, to znaczy że można jeść mięso bez krwi, czyli nie wolno spożywać krwi.
W Koranie jest napisane, że "będziecie pluć na pierwszy łyk wina, który poczujecie w ustach"
No więc pobożni muzułmanie plują na pierwszy łyk wina. Jednak w Koranie nie pisze, żeby pluli na drugi i trzeci łyk wina, więc pewna grupa muzułmanów tłumaczy to sobie tak: "Czyli jeżeli..."

Awatar użytkownika
Eliot
Posty: 4160
Rejestracja: 22 sie 2011, 10:37

Post autor: Eliot »

jfs300 pisze:cały czas przytaczacie ten sam fragment ale nie możecie przyjąć do wiadomości , że to życie to jest ofiara za przebłaganie za grzechy, natomiast Jezus zrobił ostateczną ofiarę przebłagalną, czemu nie chcecie jej przyjąć?
Albo inaczej skoro my mamy nadal wystrzegać się świetej krwi na ofiary to PO CO Jezus złożył ofiarę na krzyżu?
Widzę, że trzeba krok, po kroku... :-)

Bardzo bym prosił o odpowiedź na pytanie: czy Noe mógł spożywać krew?


Daniel_dn pisze:Nie było Pierwszego Przymierza. Biblia powstała dla Dekalogu i najstarszym tekstem jest druga część Księgi Wyjścia. Całą resztę dopisano później.
Myślę, że powinieneś to napisać gdzieś w dziale "Teorie spiskowe".
No chyba, że przedstawisz jakieś konkretne dowody.


papi777 pisze:Widać więc wyraźnie, że zakaz jedzenia ofiar bałwochwalczych obowiązuje jedynie wtedy, gdy może ono wywołać zgorszenie
Yhm... podobnież nierząd? :crazy:
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

papi777

Post autor: papi777 »

Yhm... podobnież nierząd?
Aeliot blyskotliwy jak zawsze :crazy:
yhym..czy na tym jednym zdaniu opierala sie moja(wlasciwie to slowa Jezusa) teoria :crazy:
Nierzad zawsze byl i bedzie grzechem..podobnie zabicie kogos :roll: Czy nie obrzezanie jest grzechem :crazy:
Jednak podalem Ci jak sie sprawa miala do Zydow i co na to wszystko NT.


Spojrz prawdzie w oczy..sprawe stejka przegrales..Sedzia JEzus zdecydowal(wydal wyrok :roll: stejk jest jadalny)

Bless you Bless you

Awatar użytkownika
Eliot
Posty: 4160
Rejestracja: 22 sie 2011, 10:37

Post autor: Eliot »

papi777 pisze:Spojrz prawdzie w oczy..sprawe stejka przegrales..Sedzia JEzus zdecydowal(wydal wyrok stejk jest jadalny)
Zamieniłeś Stevena na Jezusa :aaa:
Trafny wybór, pochwalam :-)

Jednak jak to ładnie ujął Dezerter - z dzieciakami nie gadam :-P
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

papi777

Post autor: papi777 »

Oooo a Ty zamieniles sie w zartownisia?
JEZUS POWIEDZIAL

Mt 15,10-20
Potem przywołał do siebie tłum i rzekł do niego: "Słuchajcie i chciejcie zrozumieć. Nie to, co wchodzi do ust, czyni człowieka nieczystym, ale co z ust wychodzi, to go czyni nieczystym". wtedy przystąpili do Niego uczniowie i rzekli: "Wiesz, że faryzeusze zgorszyli się, gdy usłyszeli to powiedzenie?" On zaś odrzekł: "Każda roślina, której nie sadził mój Ojciec niebieski, będzie wyrwana. Zostawcie ich! To są ślepi przewodnicy ślepych. Lecz jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną".
Wtedy Piotr zabrał głos i rzekł do Niego: "Wytłumacz nam tę przypowieść!". On rzekł: "To i wy jeszcze niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że wszystko, co wchodzi do ust, do żołądka idzie i wydala się na zewnątrz. Lecz to, co z ust wychodzi, pochodzi z serca, i to czyni człowieka nieczystym. Z serca bowiem pochodzą złe myśli, zabójstwa, cudzołóstwa, czyny nierządne, kradzieże, fałszywe świadectwa, przekleństwa. To właśnie czyni człowieka nieczystym. To zaś, że się je nie umytymi rękami, nie czyni człowieka nieczystym".

bless you

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

To co wchodzi do ust też może skalać serce np. toksyny we krwi i tą drogą do serca ;-)
Natomiast z serca nie pochodzą złe myśli i wszelkie czyny nierządne.
Jezusa można zrozumieć, bo był człowiekiem swego czasu, ale żebyście Wy Panowie dzisiaj powtarzali takie rzeczy :roll:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dekalog”