BAŁWOCHWALSTWO

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ

Czy oddawanie czci obrazom i rzeźbom jest grzechem?

TAK.
76
88%
NIE.
8
9%
NIE WIEM.
2
2%
 
Liczba głosów: 86

Awatar użytkownika
Miriam
Posty: 2211
Rejestracja: 26 lip 2006, 16:15

BAŁWOCHWALSTWO

Post autor: Miriam »

Bałwochwalstwo, czyli oddawanie czci obrazom i rzeźbom
(dziełom rąk drugiego człowieka), jest wielkim grzechem.
:idea:

W II Przykazaniu Bożym, czytamy: -

„Nie będziesz czynił żadnej rzeźby, ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko,
ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój
Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem
tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają
Moich przykazań”.

2 Mojż. 20:4-6; (również 5 Mojż. 5:8-10;).

Dlaczego Kościół katolicki, nie przestrzega tego przykazania Dekalogu? :roll: :mysli:

Przecież oddawanie czci obrazom jest wielkim grzechem.
:idea: :aaa:

Prorok Samuel mówi, że: -

„Nieposłuszeństwo jest takim samym grzechem jak czary,
a krnąbrność jak bałwochwalstwo i oddawanie czci obrazom”.

1 Samuela 15:23; Przekład Brytyjski.

W Psalmie 31:7, czytamy: -

"Nienawidzisz tych, którzy czczą marne bałwany".

Dlatego uważam, że Kościół katolicki powinien zerwać z bałwochwalstwem. :idea:

Miriam.
_________________________________
„Jeśli kto mówi, niech mówi jak Słowo Boże”.
1 List Piotra 4:11.

Odklejenie wątku - YZ
Ostatnio zmieniony 20 lut 2011, 17:47 przez Miriam, łącznie zmieniany 1 raz.

Florianek
Posty: 501
Rejestracja: 01 cze 2006, 10:46

Post autor: Florianek »

KK czci obrazy, ponieważ stworzył sobie ,,teologię obrazu"

i tak katoliccy teologowie mówią nam:

1) obraz nie jest tym, kogo przedstawia-tym samym robią z nas idiotów, bo już starożytni nie wierzyli, ze obraz jest dosłownie bogiem-ale podobnie jak teraz katolicy, ze obraz jest narzedziem, przez które działa bóg

2) cześc oddawana obrazom jest inna niz samemu Bogu-tak, i ktoś stsi nad starszą pania w kosciele i mierzy ,,duchowym miernikiem nabożnego oddania" czy juz przesadziła w oddawaniu czci czy nie...sory, ale jak sie pada przed obrazem na twarz, okadza, oronuje, obnosi, to to jest czesc dla obrazu-przywoływanie w tym momencie arki przymeirza jak usprawiedliwienia jest żęnadą bo: teraz mamy nowe przymeirze, w Duchu i nie ma juz starego kultu świątynnego, poza tym Bóg sam kazął czcic arkę, a obrazów nie!, po trzcie arka była pudłem a nie rzeźba czy obrazem

3) KK mówi, ze teologie obrazu opiera na ,,teologii wcielenia"
totalna bzdura, bo Boga Ojca tez sie przedstawia w rzexbach i na obrazach

http://www.zol.kielce.opoka.org.pl/obra ... 20Ojca.htm

http://www.zrodlo.krakow.pl/Archiwum/2005/21/12.html

http://images.google.pl/images?hl=pl&q= ... a=N&tab=wi

nikt nie widział Boga Ojca takim, jakim jest

pierwsze synody i sobory stanowczo zabroniły przedstawiac Boga Ojca

także Jezus po zmartwychwstaniu osiada taką chwałę, że nie sposób Go narysować

o wszystkich katolikach, którzy mają dobre serce,ale mimo to czczą obrazy

Daję im bowiem świadectwo, że mają gorliwość dla Boga, ale gorliwość nierozsądną (Rzymian 10:2)


jeśli kochasz Boga Ojca i Pana Jezusa Chrystusa to oddawaj Mu cześć taką, jaką On chce otrzymywać
,,...łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa" (J 1:17)

Awatar użytkownika
Miriam
Posty: 2211
Rejestracja: 26 lip 2006, 16:15

Post autor: Miriam »

Brat_Janek napisał: -
KK czci obrazy, ponieważ stworzył sobie ,,teologię obrazu".
Kościół Katolicki zlekceważył II Przykazanie Boże i wprowadził do swoich kościołów i do domów swoich wiernych
całe mnóstwo obrazów i rzeźb, którym ludzie oddają chwałę i cześć.


Tymczasem, Bóg przez proroka Izajasza w 2:8-9, mówi: -

„Ich ziemia jest pełna bożków, kłaniają się dziełu swoich rąk, temu co uczyniły ich palce.
I tak poniżył się człowiek i spodlał rodzaj ludzki: Ty im nie przebaczysz”.


Dlatego apostoł Paweł ostrzega nas: -

„Przeto najmilsi moi uciekajcie od bałwochwalstwa”.
1 Koryntian10:14.

W Psalmie 115, autor ukazuje różnicę między Bogiem prawdziwym a bożkami.

Wiersz 3 uczy nas: -

„Bóg nasz jest w niebie, czyni wszystko, co zechce”.

Następnie od wiersza 4 dowiadujemy się jak wyglądają bałwany czyli bożki. Psalmista mówi, że bożki pogan są
ze srebra i złota, są dziełem rąk ludzkich. I chociaż mają usta, to nie mówią, chociaż mają oczy, to nie widzą,
chociaż mają uszy, to nie słyszą. Mają też nozdrza, ale nie wąchają, mają ręce, lecz nie dotykają, mają nogi, ale
nie chodzą, ani nie wydają głosu krtanią swoją.


Bo ich usta, oczy, uszy, nozdrza, ręce, nogi, krtań są namalowane lub wyrzeźbione.

Na tych, którzy robią takie bałwany i na tych, którzy im ufają, czyli modlą się do nich
psalmista rzuca przekleństwo mówiąc w wierszu 8 tego Psalmu 115: -


„Niech będą im podobni twórcy ich, wszyscy, którzy im ufają”.

To znaczy by takie osoby nie mogły mówić, by były ślepe, głuche, by nie mogły
niczego wąchać, ani rękami niczego dotykać i by nie mogły chodzić.
:shock: :aaa:

Podobne słowa czytamy w Psalmie 135:15-18.

Tymczasem w Kościele katolickim, koronują nawet obrazy i rzeźby, o czym pisał
Baruch, w księdze wtórnokanonicznej, w 6 rozdziale 8 wierszu: -


„Jak pannie, która kocha się w strojach oni robią wieńce na głowy swoich bogów”,

a w wierszu 7 czytamy: -

„Rzemieślnik wygładził język tych bogów, sami zaś pozłoceni i posrebrzeni są oszustwem i nie mogą mówić”.


Dlatego w wierszu 38 tego 6 rozdziału Baruch ostrzega, że:

„Tych, którzy im cześć oddają spotka hańba”.


Przeczytaj cały 6 rozdział Księgi Barucha.

w Ksiedze Izajasza 42:8, Bóg mówi, że nie odda swojej czci nikomu
ani swojej chwały bałwanom.


I przez proroka Micheasza w 5 rozdziale 12 wierszu zapowiada: -

„Zniszczę twoje bałwany i twoje posągi spośród ciebie.
I nie będziesz się już kłaniał dziełu swoich rąk”.


Dlatego nie dajmy się nikomu zwodzić.

Pamiętajmy, że:

Oddawanie czci obrazom i rzeźbom jest wielkim grzechem bałwochwalstwa.
:idea:

Miriam.

_________________________________
„Jeśli kto mówi, niech mówi jak Słowo Boże”.
1 List Piotra 4:11.

Awatar użytkownika
Maja.
Posty: 2042
Rejestracja: 23 sie 2006, 0:23

Post autor: Maja. »

II przykazanie:
"Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko,
ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują
i przestrzegają moich przykazań"
- II Mojż. 20,4-6; V Mojż. 5,8-10;


Treść tego przykazania wyjaśnia, dlaczego w naszych kościołach nie ma żadnych obrazów, rzeźb ani przedmiotów otaczanych kultem religijnym. Przez ten kategoryczny zakaz, Bóg chroni nas nie tylko przed pogańskim bałwochwalstwem, ale też przed wypaczającym wiarę otaczaniem czcią figur, obrazów, przedmiotów i miejsc świętych oraz przed odwracaniem uwagi od tego,
że Bóg jest Duchem i cześć należy Mu oddawać w Duchu i w prawdzie -
Ew. Jana 4,24.

Maja.

Ewangelik

Post autor: Ewangelik »

:aaa:
Ostatnio zmieniony 18 maja 2008, 20:35 przez Ewangelik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Maja.
Posty: 2042
Rejestracja: 23 sie 2006, 0:23

Post autor: Maja. »

W Księdze Habakuka 2,18-20; czytamy:

"Cóż pomoże bałwan, którego wyrzeźbi mistrz, posąg odlany z jego kłamliwą wyrocznią. Ufa jej jednak jego twórca,
choć sporządza nieme bałwany. Biada temu, kto mówi do drewna: Obudź się! a do kamienia: Rusz się!
Czy może on dać wskazanie? Przybrany jest złotem i srebrem, lecz ducha w nim nie ma żadnego,
Ale Pan jest w Swym świętym przybytku. Umilknij przed Nim, cała ziemio!"



"Bogowie drewniani, pozłoceni i posrebrzeni mogą być przyrównani do kamieni wziętych z gór,
a tych, którzy im cześć oddają spotka hańba." -
Księga Barucha 6,38.

Widzimy, że nie jest Bogu miłe, gdybyśmy uprawiali bałwochwalstwo.
Dlatego nie czyńmy tego, gdyż dziś w dalszym ciągu zakaz ten nas obowiązuje
:mysli:

Maja.

Awatar użytkownika
Miriam
Posty: 2211
Rejestracja: 26 lip 2006, 16:15

Post autor: Miriam »

Słowo Boże, przestrzega nas przed bałwochwalstwem.

W Księdze Izajasza 2:18, jest napisane, że: -

„Bożki doszczętnie zginą”.

A dalej w Księdze Izajasza 2:20, czytamy: -

„W owym dniu rzuci człowiek kretom i nietoperzom swoje bałwany
srebrne i swoje bałwany złote, które sobie zrobił, aby im się kłaniać”.


Natomiast w Księdze wtórnokanonicznej Barucha 6:72 możemy przeczytać, że: -

"Lepszy jest człowiek sprawiedliwy, który nie posiada bożków,
będzie bowiem daleko od hańby".


Miriam.

_________________________________
„Jeśli kto mówi, niech mówi jak Słowo Boże”.
1 List Piotra 4:11.

Awatar użytkownika
Maja.
Posty: 2042
Rejestracja: 23 sie 2006, 0:23

Post autor: Maja. »

W Iz. 44,9 -11 czytamy:

"Wytwórcy bałwanów są wogóle niczym, a ich ulubione wytwory są bez wartości, ich czciciele są ślepi,
a oczywista ich niewiedza naraża ich na hańbę. Któż wytwarza bóstwo i odlewa bałwana, który na nic się nie zda?
Oto wszyscy jego towarzysze narażają się na wstyd, a rzemieślnicy - wszak to tylko ludzie; niech się zbiorą i staną,
a przelękną się i wszyscy się zawstydzą."


W dalszej części opisu mamy ukazane, jak powstaje taki bałwan.

W wierszu 19 czytamy:
"... zrobię ohydę i będę klękał przed drewnianym klocem?" :aaa: :oops:

Usuńmy wszystkie bałwany zrobione rękami ludzkimi i nigdy im się nie kłaniajmy, ani ich nie czcijmy,
gdyż byłoby to wielkim bałwochwalstwem.
:mysli:

Maja.

Awatar użytkownika
Miriam
Posty: 2211
Rejestracja: 26 lip 2006, 16:15

Post autor: Miriam »

W Księdze Izajasza 46:5-9, Bóg mówi: -

"Z kim Mnie porównacie i z kim zestawicie albo do kogo upodobnicie, abyśmy byli sobie równi? Wysypują
złoto z worka, a srebro ważą na szalach, wynajmują złotnika, aby z tego zrobił bożka, przed którym się
pochylają i któremu pokłon oddają. Biorą go na ramiona, noszą go i stawiają na swoim miejscu, gdzie stoi
i skąd się nie rusza, a gdy się woła do niego, nie odpowiada, nikogo nie może wyrwać z jego niedoli.
Pamiętajcie o tym i przyznajcie się do winy, weźcie to do serca, wy odstępcy! Wspomnijcie na sprawy
dawne, odwieczne, że Ja jestem Bogiem i nie ma innego, jestem Bogiem i nie ma takiego jak JA".



Miriam.

_________________________________
„Jeśli kto mówi, niech mówi jak Słowo Boże”.
1 List Piotra 4:11.

Awatar użytkownika
Miriam
Posty: 2211
Rejestracja: 26 lip 2006, 16:15

Post autor: Miriam »

W Liście do Galacjan 5:19-21 [Przekład Biblii Brytyjskiej], czytamy: -

„Jawne zaś są uczynki ciała, mianowicie: wszeteczeństwo, nieczystość, rozpusta, bałwochwalstwo,
czary, wrogość, spór, zazdrość, gniew, knowania, waśnie, odszczepieństwo, zabójstwa, pijaństwo,
obżarstwo i tym podobne;
o tych zapowiadam wam, jak już przedtem zapowiedziałem, że ci, którzy
te rzeczy czynią, Królestwa Bożego nie odziedziczą”.



Miriam.

_________________________________
„Jeśli kto mówi, niech mówi jak Słowo Boże”.
1 List Piotra 4:11.

Awatar użytkownika
Maja.
Posty: 2042
Rejestracja: 23 sie 2006, 0:23

Post autor: Maja. »

Obrazek

W Internecie znalazłam takie hasło:

"Polsko, przebudź się, nie tędy droga.
Odrzuć bałwany i wróć do Boga."


W Izraelu nie czyniono wizerunków prawdziwego Boga, a także wizerunków patriarchów, proroków i innych
oddanych Bogu ludzi, aby były obiektem kultu.
Czyżby na takie "wyróżnienie" nie zasługiwał Abel, Enoch, Noe, Abraham, Dawid, Eliasz itp. :?:

Żydzi nie tworzyli żadnych takich wizerunków, gdyż zabrania tego jednoznacznie II Przykazanie Dekalogu Obrazek

W Nowym Testamencie również nie znajdujemy jakiejkolwiek wzmianki, aby wierni Bogu ludzie posiadali i czcili
jakieś obrazy czy posągi. Oni byli posłuszni woli Bożej, dlatego my również we wszystkim bądźmy Bogu posłuszni Obrazek


Obrazek

kato
Posty: 472
Rejestracja: 24 maja 2006, 7:18

Post autor: kato »

Zadziwiająca monotonia odsądzania od czci i wiary KRK.
Chciałbym przypomnieć, że prawosławni też mają niezgorsze obrazy, świętych, kler, biskupów.
A może anglikanie? Pomijając podległość Rzymowi niewiele się różnią od katolików rzymskich.
Dla tych którzy uważają, że KRK jest "be" bo najstarszy, to spieszę dodać, że prawosławni są równie "starzy", a anglikanie (młodzieniaszki) mają jakieś 500 lat.
Ponadto jest kilkadziesiąt kościołów mających w nazwie przymiotnik "katolicki". Podejrzewam, że również oddają się bałwochwalczej czci dla obrazów, rzeźb i pogańskiemu zachwytowi nad świętymi i odrażającymi w swej istocie świętami.
Gdybym był świnią, to bym podejrzewał, że to nieuctwo tak zawęża pole do popisu dla wprowadzania "jedynego i słusznego" poglądu, ale ponieważ nie mam takiego charakteru, to doprawdy nijak zrozumieć tego nie mogę.

Lucyfer

Post autor: Lucyfer »

W księdze Izajasza do bałwochwalstwa zaliczono nie tylko figurki i obrazy ale także człowieka któremu ludzie w religii oddają cześć lub za coś ważnego go uważają.
Izaj. 2:9-22
9. I tak poniżył się człowiek, i spodlał rodzaj ludzki: Ty im nie przebaczysz.
10. Wejdź do jaskiń skalnych i skryj się w prochu ze strachu przed Panem i przed blaskiem jego majestatu, gdy powstanie, aby wstrząsnąć ziemią.
11. Dumne oczy człowieka opuszczą się, a pycha ludzka zniży się, ale jedynie Pan wywyższy się w owym dniu.
12. Bo dla Pana Zastępów nastanie dzień sądu nad wszystkim, co pyszne i wysokie, i nad wszystkim, co wyniosłe, aby było poniżone.
13. Nad wszystkimi wysokimi i sterczącymi cedrami Libanu, i nad wszystkimi dębami Baszanu.
14. Nad wszystkimi wysokimi górami i nad wszystkimi sterczącymi pagórkami.
15. I nad każdą wysoką wieżą, i nad każdym murem obronnym.
16. I nad wszystkimi okrętami tartezyjskimi, i nad wszystkimi kosztownymi statkami.
17. I zniży się pycha człowieka, a wyniosłość ludzka opuści się, lecz jedynie Pan wywyższy się w owym dniu,
18. A bożki doszczętnie zginą.
19. I wejdą do jaskiń skalnych i do jam ziemnych ze strachu przed Panem i przed blaskiem jego majestatu, gdy powstanie, aby wstrząsnąć ziemią.
20. W owym dniu rzuci człowiek kretom i nietoperzom swoje bałwany srebrne i swoje bałwany złote, które sobie zrobił, aby im się kłaniać,
21. A wejdzie do jaskiń skalnych i do szczelin między opokami ze strachu przed Panem i przed blaskiem jego majestatu, gdy powstanie, aby wstrząsnąć ziemią.
22. Dajcie sobie spokój z człowiekiem, który wart tyle, co tchnienie w jego nozdrzach! Bo za co można go uważać?
(BW)

Z tych wersetów wynika że nie tylko obrazy i figurki są bałwochwalstwem ale także uważanie człowieka za ciało kierownicze lub jakiegoś papieża czy innego przywódcę religijnego którego ludzie słuchają i oddają mu cześć jest bałwochwalstwem.
Izajasz zadaje pytanie: "Bo za co można go uważać?"
Przywódcy religijni i różne ciała kierownicze to pycha tego świata bo oni się uważają za kogoś wyjątkowego kogoś kogo należy słuchać. A lud ślepy idzie za nimi i uprawia bałwochwalstwo.

Awatar użytkownika
Miriam
Posty: 2211
Rejestracja: 26 lip 2006, 16:15

Post autor: Miriam »

Obrazek

Kato napisał: -
Chciałbym przypomnieć, że prawosławni też mają niezgorsze obrazy, świętych, kler, biskupów.
A może anglikanie? Pomijając podległość Rzymowi niewiele się różnią od katolików rzymskich.
Dla tych którzy uważają, że KRK jest "be" bo najstarszy, to spieszę dodać, że prawosławni są równie "starzy", a anglikanie (młodzieniaszki) mają jakieś 500 lat.
Ponadto jest kilkadziesiąt kościołów mających w nazwie przymiotnik "katolicki". Podejrzewam, że również oddają się bałwochwalczej czci dla obrazów, rzeźb i pogańskiemu zachwytowi nad świętymi i odrażającymi w swej istocie świętami.
Gdybym był świnią, to bym podejrzewał, że to nieuctwo tak zawęża pole do popisu dla wprowadzania "jedynego i słusznego" poglądu, ale ponieważ nie mam takiego charakteru, to doprawdy nijak zrozumieć tego nie mogę.
Kato, wszystkie wyznania, które dopuszczają się bałwochwalstwa muszą z tym zerwać.

Prorok Izajasz mówi: -

„Ich ziemia jest pełna bożków, kłaniają się dziełu swoich rąk, temu, co uczyniły ich palce.
I tak poniżył się człowiek, i spodlał rodzaj ludzki: Ty im nie przebaczysz”.

Księga Izajasa 2:8-9.

Dlatego należy zniszczyć wszystkie bałwany, przed którymi przestrzega nas Bóg, m.in. w II przykazaniu Bożym, gdy mówi: -


„Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko,
ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają
Moich przykazań”.

2 Księga Mojż. 20,4-6.

Czy widzisz teraz, że to sam Bóg przestrzega nas przed bałwochwalstwem?



Obrazek

Awatar użytkownika
Maja.
Posty: 2042
Rejestracja: 23 sie 2006, 0:23

Post autor: Maja. »

Obrazek

Kato, czy myślisz, że gdy inni uprawiają bałwochwalstwo, to Ty też możesz to czynić Obrazek

W 1 Kor. 6:9-10. czytamy:
”Albo, czy nie wiecie, że niesprawiedliwi Królestwa Bożego nie odziedziczą? Nie łudźcie się! Ani wszetecznicy,
ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozpustnicy, ani mężołożnicy, ... Królestwa Bożego nie odziedziczą.
A takimi niektórzy z was byli; aleście obmyci, uświęceni i usprawiedliwieni w imieniu Pana Jezusa Chrystusa
i w Duchu Boga naszego”.


Dlatego apostoł Paweł uczy nas:
"Przeto najmilsi moi, uciekajcie od bałwochwalstwa." - 1 Kor. 10:14.

"Udziałem zaś bojaźliwych i niewierzących, i skalanych, i zabójców, i wszeteczników, i czarowników,
i bałwochwalców, i wszystkich kłamców będzie jezoro płonące ogniem i siarką.
To jest śmierć druga."
- Obj. 21:8. Obrazek Obrazek

Kato, widzisz co czeka bałwochwalców :?:
Pamiętaj, że to Bóg zwraca Ci uwagę, przez nasze usta :idea: Obrazek


Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dekalog”