Skad wziely sie dni tygodnia

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

adzient
Posty: 1912
Rejestracja: 06 cze 2009, 12:25
Lokalizacja: Elblag

Post autor: adzient »

Henryk pisze:Powrót do Tory, to powrót do przedszkola, do mleka!
1Kor 3:2 "Karmiłem was mlekiem, a nie [stałym] pokarmem, bo jeszcze nie mogliście go [przyjąć], a nawet teraz jeszcze nie możecie;"
Hbr 5:13 "Każdy bowiem, kto żywi się tylko mlekiem, jest niewprawny w słowie sprawiedliwości, bo jest niemowlęciem."
Warto nie wyrywać z kontekstu tekstów.
wersy 4.14-15 mowią:
" Albowiem jeśli jeden mówi: Ja jestem Pawłowy, a drugi: Ja Apollosowy, to czyż cieleśni nie jesteście?(...) Jeśli czyjeś dzieło, zbudowane na tym fundamencie, się ostoi, ten zapłatę odbierze; jeśli czyjeś dzieło spłonie, ten szkodę poniesie, lecz on sam zbawiony będzie, tak jednak, jak przez ogień. "
Ale kto chce widzi tu prawo. :-D

adzient
Posty: 1912
Rejestracja: 06 cze 2009, 12:25
Lokalizacja: Elblag

Post autor: adzient »

chryzolit,
Przeczytałem w komentarzu do BT ,że Kol 2 można rozumieć na dwa sposoby:
1-Paweł pisał o prawie
2-Paweł pisał o długu moralnym (usunięciu grzechów)
Ty przychylasz się do pkt.1 ja do 2.

Zatem myślę ,że do kompromisu nie dojdziemy.
Jest to zapewne trudna sprawa i chyba każdy pozostanie przy swoim. ;-)

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Czy trzeba wyraźniej i dosadniej,aby pojąć ???

Gal. 3:23-25
23. Zanim zaś przyszła wiara, byliśmy wspólnie zamknięci i trzymani pod strażą zakonu, dopóki wiara nie została objawiona.
24. Tak więc zakon był naszym przewodnikiem do Chrystusa, abyśmy z wiary zostali usprawiedliwieni.
25. A gdy przyszła wiara, już nie jesteśmy pod opieką przewodnika,
(BW)

Tak nauczał Paweł,który wcześnie był Rabinem( "starannie wykształconym w Zakonie ojczystym")
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

adzient
Jeżeli masz jakieś problemy jak rozumieć jeden zapis,to jest ich więcej.
Problem jest ten,że nie chce przyjąć się tego co jest jasno przez Apostoła napisane,tylko chce się go pouczyć,wymanewrować,a na to miejsce wprowadzić swój autorytet.
Zapisy sa proste.
Raz jeszcze czytajmy.
Paweł tak pisze.
Wymazał obciążający nas list dłużny, który się zwracał przeciwko nam ze swoimi wymaganiami, i usunął go, przybiwszy go do krzyża;
W kontekście,czytamy.
kol.2;15.
''Niechże was tedy nikt nie sądzi z powodu pokarmu,napoju,lub z powodu święta,lub nowiu księżyca,bądz sabatu.
Wszystko to są tylko cienie rzeczy przyszłych,rzeczywistością natomiast jest Chrystus.''
Gal.3.13.
Chrystus wykupił nas z przekleństwa zakonu.''itd.
Ef.2;15.
''On zniósł zakon przykazań i przepisów.itd.
Gal.3'24-25.
''Tak więc zakon był naszym przewodnikiem do Chrystusa,abysmy z wiary byli usprawiedliwieni.
A gdy przyszła wiara,już nie jesteśmy pod opieką przewodnika.''


Co ponad to,to jest manipulacją.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

chryzolit pisze:Co ponad to,to jest manipulacją.
Czyli uważasz,ze teraz na luzie możesz łamać przykazania Prawa Bożego?

1 Jan 3,4
grzech jest przestępstwem zakonu.
Czy Boży człowiek może kraść ,mordować,bezcześcic szabat, czarować, składać fałszywe zeznania itd ?

NIGDY!

Mt 5:19
"Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim."
- powiedział Jezus.
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Kontekst Listku,kontekst.

1 Jan. 3:3-7
3. A ktokolwiek ma tę nadzieję w nim, oczyszcza się, jako i on czysty jest.
4. Każdy, co czyni grzech, ten i zakon przestępuje; albowiem grzech jest przestępstwo zakonu.
5. A wiecie, iż się on objawił, aby grzechy nasze zgładził, a grzechu w nim nie masz.
6. Wszelki tedy, kto w nim mieszka, nie grzeszy; ale ktokolwiek grzeszy, nie widział go, ani go poznał.
7. Dziateczki! niechaj was nikt nie zwodzi; kto czyni sprawiedliwość, sprawiedliwy jest, jako i on sprawiedliwy jest;
(BG)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Jachu pisze:kto czyni sprawiedliwość, sprawiedliwy jest, jako i on sprawiedliwy jest;
Czyli wypełniasz zakon Boży z serca tak jak Jezus nie dla usprawiedliwienia tylko by nie grzeszyć.
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Hebr. 10:38-39
38. A sprawiedliwy mój z wiary żyć będzie; Lecz jeśli się cofnie, nie będzie dusza moja miała w nim upodobania.
39. Lecz my nie jesteśmy z tych, którzy się cofają i giną, lecz z tych, którzy wierzą i zachowują duszę.
(BW)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Listek napisał.
hryzolit napisał/a:
Co ponad to,to jest manipulacją.
Listek-odpisał.

Czyli uważasz,ze teraz na luzie możesz łamać przykazania Prawa Bożego?
Jakie,przykazania Prawa Bożego,czy ja mogę łamać przykazania Prawa,którego nie mam,które nie było dane mi do przestrzegania?
Pisze o prawie Mojżesza.
Listek,komu ono było dane.???
Jeżeli uważamy siebie za teologów,a mamy problem przeczytać o tym w St.Testamencie,takie podstawowe rzeczy,to jak przejdziemy do głębszych rzeczy.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

chryzolit pisze:czy ja mogę łamać przykazania Prawa,którego nie mam,które nie było dane mi do przestrzegania?
A co dla Ciebie jest grzechem?
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Listek.
1List Jana jest ewidentnym przykładem mówienia o grzechu o miłości i przykazaniach,bez odwoływania się Jana do prawa Mojżesza.
A co to jest prawo napisane na sercu..
Czy Ty małżeństwo założyłeś,na podstawie Prawa Mojżesza?
Czy o rodzinę dbasz na tej samej podstawie.
Czy listku wiesz co to jest miłość,zwykła ludzka miłość???
Powiedz własnej żonie ze z nią jesteś bo Prawo Mojżesza Ci nakazało.

Ale w rzeczywistości ono Ci tego nie nakazało,tylko tak sobie wymyśliłeś.

O czym rozmawiamy.?
Może lepiej porozmawiajmy o ludzkiej głupocie.
Co myślisz.?
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Przykazania o miłości do Boga i do bliźniego to są przecież przykazania,które Bóg podał za pośrednictwem proroka Mojżesza.

chryzolit pisze:A co to jest prawo napisane na sercu..
To jest całe Prawo Boga.
Hbr 8:10 "Takie jest przymierze, które zawrę z domem Izraela po owych dniach, mówi Pan. Nadam prawa moje w ich myśli, i wypiszę je na ich sercach, i będę im Bogiem, a oni będą Mi ludem."
Hbr 10:16
"Takie jest przymierze, które zawrę z nimi po owych dniach, mówi Pan: Nadam prawa moje w ich sercach, także w myśli ich je wypiszę."
:-)
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

O ktorych przykazaniach milosci do blizniego mowisz Listku?O tych,w ktorych Bog nakazuje Izraelitom mordowac cale narody?

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

booris pisze:O ktorych przykazaniach milosci do blizniego mowisz ?
Czy rozważałeś kiedyś sytuację,że czara grzechów się przelewa i przychodzi sąd Boży dla narodu?

PP.18, (9)
Gdy ty wejdziesz do kraju, który ci daje Pan, Bóg twój, nie ucz się popełniania tych samych obrzydliwości jak tamte narody. (10) Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; (11) nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych. (12) Obrzydliwy jest bowiem dla Pana każdy, kto to czyni. Z powodu tych obrzydliwości wypędza ich Pan, Bóg twój, sprzed twego oblicza.
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

W Twoim cytacie wyraznie jest napisane-wypedza.Wypedzac nie znaczy zabijac.Czy sad Bozy polega na tym,ze ludzie beda zabijac ludzi?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dekalog”