Wypełnianie praw Bożych przez Chrystusa ( NT)

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

chryzolit pisze:Tak,obrzezanie w Chrystusie,jest rewolucyjną zmianą,i tą duchowość należy przyjąć,a nie kombinować.
Listku nie zapominaj..ze Szawel wychowany na Torze .i z niej czerpiacy swoj wielki zapal i gorliwosc dla Boga.. byl rowniez najgorliwszym przesladowca Chrystusa.. a wiec i Jego rewolucyjnych idei... ;-)

dostrzegasz jak bardzo rewolucyjne musialy byc... ?

moze teraz latwiej Ci bedzie zrozumiec pprawdziwe oblicze judaizmu .. w opozycji do chrzescijanstwa i odwrotnie .. ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Post autor: RM »

Ata pisze:Listku nie zapominaj..ze Szawel wychowany na Torze .i z niej czerpiacy swoj wielki zapal i gorliwosc dla Boga.. byl rowniez najgorliwszym przesladowca Chrystusa.. a wiec i Jego rewolucyjnych idei...
A gdyby tą myśl ująć w taki sposób: Jezus, którego Paweł widział z perspektywy Tory i jej gorliwego przestrzegania, jawił mu się jako najgorsze duchowe zło, które trzeba z całą stanowczością zwalczać. Jeśli tak to ująć, to może Listek też zobaczy Torę z innej perspektywy.

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

RM pisze:A gdyby tą myśl ująć w taki sposób: Jezus, którego Paweł widział z perspektywy Tory i jej gorliwego przestrzegania, jawił mu się jako najgorsze duchowe zło, które trzeba z całą stanowczością zwalczać. Jeśli tak to ująć, to może Listek też zobaczy Torę z innej perspektywy.
tak.. ujales to RM-ie w doskonaly sposob.. ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Mówcie i zachowujcie się zawsze tak jak ludzie mający być sądzeni przez Torę, która daje wolność. Jakub 2,12

A jest tylko jeden Dawca Tory, On też jest Sędzią posiadającym moc aby wyzwolić albo zniszczyć. Jakub 4,12



Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Listek pisze:Mówcie i zachowujcie się zawsze tak jak ludzie mający być sądzeni przez Torę, która daje wolność. Jakub 2,12
znowu manipulacja.. ;-)

Zakon, ktory daje wolnosc to Zakon Chrystusa.. ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

RM pisze:. zobaczy Torę z innej perspektywy.
W Mesjaszu ludzie zaczynają widzieć i rozumieć Torę lepiej niż przedtem.a to ważne, bo przecież to jest Słowo prosto od Boga.
Jezus wypełniając Prawo i Proroków wyjaśnił wiele zagadnień, gdyż ludzie w Jego czasie bardzo odeszli od nauki Bożej ku swoim , ludzkim naukom i tradycjom.


Słowo Boże było podane ludziom zanim narodził się Jezus, ale nie było dobrze zrozumiane.

Jezus przyszedł aby zaświadczyć o prawdzie Jan 17,17, że Słowo Ojca jest prawdą, którą Bóg powiedział do Mojżesza i innych proroków.
Jezus ma w swoim wnętrzu Torę, którą z serca realizuje.Przed nami Jego powtórne przyjście i dalsza realizacja planu Bożego. .

Jezus powiedział do Ojca:

Jan 17,17 Słowo Twoje jest prawdą.


Ale jeśli ktoś wpatrzy się uważnie w doskonałą Torę, która daje wolność, i trwa,stając się nie zapominalskim słuchaczem, ale wykonawcą dzieła, którego ona wymaga, będzie błogosławiony w tym, co czyni. Jakub 1,25

Apostoł Paweł w Dziejach Apostolskich 24 mówi:

.. służę Bogu moich ojców, wierząc we wszystko, co napisane zostało w Prawie i u Proroków.

To piękne,że ap.Paweł wierzył w Słowo Boże.

Imię Mesjasza to Słowo Boże, i w Nim są ukryte wszystkie skarby mądrości i wiedzy od Boga..

Kol 2:3 bt "W Nim wszystkie skarby mądrości i wiedzy są ukryte."

http://www.jezus-izrael-zydzi.pl/htm/ks ... rzenid.pdf

Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Listku.
Tak,Ap.Paweł wierzył co było napisane w Pismach.
Tylko,kiedy czytamy ze zrozumieniem,jego listy,to widzimy wykładnie St.Testamentu,a jego listy i innych Apostołów to Słowo Boże,mające szczególne znaczenie dla uczni Jezusa,to oni mówili w Jego imieniu,natomiast prorocy przepowiadali,prorokowali przede wszystkim o Jezusie i przyszłości która jest w nim,zwycięstwie Jego Królestwa.To Oni z Bożego autorytetu,te proroctwa wyjaśniali.
Listek-napisał
Ale jeśli ktoś wpatrzy się uważnie w doskonałą Torę, która daje wolność, i trwa,stając się nie zapominalskim słuchaczem, ale wykonawcą dzieła, którego ona wymaga, będzie błogosławiony w tym, co czyni. Jakub 1,25
Pełna kombinacja,gra przez tłumaczenie,zmienianie przekazu Słowa.
Cytuje B.T.
''Kto zaś pilnie rozważa doskonałe Prawo,Prawo wolności i wytrwa w nim,ten nie jest słuchaczem skłonnym do zapominania,ale wykonawcą dzieła ,wypełniając je otrzyma błogosławieństwo.''
Biblista uczynił komentarz,do tego tekstu.
Wyrażenie Prawo wolności nie nawiązuje do sprawy aktualności Prawa Mojżeszowego,ale określa ewangelię jako normę wolnego działania nowego człowieka w Chrystusie,Takie prawo zapowiadał Jer.31;33.
Następnie,Listek napisał.
Mówcie i zachowujcie się zawsze tak jak ludzie mający być sądzeni przez Torę, która daje wolność. Jakub 2,12
Słusznie zareagowała Ata333,
Cytuje B.T.
''Mówcie i czyńcie tak,jak ludzie którzy sądzeni będą na podstawie Prawa wolności.''
Pełne odniesienie do Jak.1;25.
Tak wynika z kontekstu,oraz potwierdza to Paweł.
Gal.4;31 oraz 5;1-3.
''Przeto bracia nie jesteśmy dziećmi niewolnicy,lecz wolnej.
Chrystus wyzwolił nas,abyśmy w tej wolności żyli.Stójcie więc niezachwianie i nie poddawajcie się znowu pod jarzmo niewoli.
Oto ja Paweł,powiadam wam,jeśli się dacie obrzezać,Chrystus wam nic nie pomoże.
A oświadczam raz jeszcze każdemu człowiekowi,który daje się obrzezać,że powinien cały zakon wypełnić.

Ostatnie,pogrubione wyrazy potwierdza Jakub.
Jak.2;10.- Ktokolwiek bowiem zachowa cały zakon,a uchybi w jednym,stanie się winnym wszystkiego.
Listku,nikt nie wykonał zakonu [oprócz Jezusa],i przyglądając się temu,powinniśmy się nauczyć,że dlatego zbawienie jest tylko w Chrystusie,jako dar z Bożej łaski.I Ty zakonu nie wykonujesz.
Demontaż No.Testamentu,przez tłumaczenia,które zmierzają do wyeliminowania Duch przekazu Apostolskiego,jest tylko pogrążaniem własnego stanu,tych którzy to czynią.
Pozdrawiam.
P.S.Prawo - Zakon Mojżesza jest nie podzielny,należało go wykonać w całości.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Najdłuższym cytatem z Tanach umieszczonym w NT jest fragment Jeremiasza 31.31-34

Proroctwo Jeremiasza to najmocniejsza zapowiedź dostarczona przez Tanach i podstawa istnienia Nowego Przymierza z ludem Bożym.

W grece są dwa słowa o znaczeniu ,,nowy " kainos i neos .

Neos oznacza coś, co nigdy przedtem nie istniało, zaś kainos kojarzy się a odświeżeniem, odnową czegoś, co istniało już wcześniej.
Słowem użytym w 8 rozdziale listu do Hebrajczyków w określeniu ,,Nowe Przymierze" jest zawsze kainos , i tak być powinno gdyż ,,Nowe przymierze" jest z pewnością odnowieniem pierwszego przymierza zawartego między Bogiem a ludem Bożym na Synaju.

Bo takie oto przymierze zawrę z domem Izraela po tych dniach - mówi Adonai.
- Włożę moją Torę u ich umysły i wypiszę ją na ich sercach;
ja będę ich Bogiem,
a oni będą moim ludem
.
/Hbr .8,10 ; Jeremiasz 31,33/

Do zaniku zmierzał system kapłański i ofiarniczy., w związku ze złożeniem ofiary doskonałej i raz na zawsze przez Syna Bożego i objęciem przez Mesjasza- urzędu wiecznego Arcykapłana na wzór Melchizedeka .Tak to przedstawia list do Żydów mesjańskich.

Umieszczając Torę w umysłach i sercach ludzi / Ezechiel 11,19;36,26-27; 2 Kor.3,16-18/ ,Bóg osiągnął dokładnie to czego chciał : ,, Te zaś są słowa, które Ja dziś tobie nakazuję, będą na twoim sercu [...] " Powt Pr.6,6-9

Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Listek pisze:gdyż ,,Nowe przymierze" jest z pewnością odnowieniem pierwszego przymierza zawartego między Bogiem a ludem Bożym na Synaju.

Bo takie oto przymierze zawrę z domem Izraela po tych dniach - mówi Adonai.
- Włożę moją Torę u ich umysły i wypiszę ją na ich sercach;
ja będę ich Bogiem,
a oni będą moim ludem. /Hbr .8,10 ; Jeremiasz 31,33/


No nie zupełnie,bo pisze tak:
Hebr. 8:8-9
8. Albowiem ganiąc ich, mówi: Oto idą dni, mówi Pan, A zawrę z domem Izraela i z domem Judy przymierze nowe.
9. Nie takie przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami W dniu, gdym ujął ich za rękę, Aby ich wyprowadzić z ziemi egipskiej; Ponieważ oni nie wytrwali w moim przymierzu, Przeto Ja nie troszczyłem się o nich, mówi Pan.
(BW)
A dalej:

Hebr. 8:10
10. Takie zaś jest przymierze, które zawrę z domem Izraela Po upływie owych dni, mówi Pan: Prawa moje włożę w ich umysły I na sercach ich wypiszę je, I będę im Bogiem, A oni będą mi ludem.
(BW)
Wcześniej było tak:

Sędz. 2:20-21
20. I zapłonął gniew Pana przeciwko Izraelowi, więc mówił: Ponieważ naród ten przekroczył postanowienia przymierza ze mną, jakie zawarłem z ich ojcami, i nie usłuchali głosu mojego,
21. Więc i Ja nie wypędzę już przed nimi żadnego z narodów, jakie pozostawił Jozue, gdy umierał,(BW)
i tak:

2 Król. 17:15-20
15. Owszem, wzgardzili jego ustawami i jego przymierzem, jakie zawarł z ich ojcami, i przestrogami, jakimi ich ostrzegał, i poszli za marnością, i sami stali się marnością - jak ludy okoliczne, o których nakazał im Pan, aby nie postępowali tak, jak one.
16. Odrzucili wszystkie przykazania Pana, Boga swego, i sporządzili sobie dwa odlewane cielce, sporządzili sobie posąg Aszery i oddawali pokłon całemu zastępowi niebieskiemu, i służyli Baalowi.
17. Oddawali też na spalenie swoich synów i swoje córki i uprawiali czarodziejstwo i wróżbiarstwo, i całkowicie się zaprzedali, czyniąc to, co złe w oczach Pana i pobudzając go do gniewu,
18. Oburzył się więc Pan bardzo na Izraela i odrzucił ich sprzed swego oblicza, tak iż pozostało tylko samo plemię judzkie.
19. Ale i Judejczycy nie przestrzegali przykazań Pana, Boga swego, a poszli za zwyczajami Izraela, jakie ten wprowadził.
20. Toteż Pan wzgardził całym rodem Izraela i upokorzył ich, i wydał ich w moc grabieżców, odrzuciwszy ich całkiem od siebie.
(BW)


Konkluzja jest taka,że Nowe Przymierze nie jest kontynuacją Przymierza Zakonu,lecz jest całkiem Nowym Przymierzem, a właściwie to dopiero będzie.
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Bóg ukochał swój lud odwieczną miłością .

Jeremiasz 31,(35) To mówi Pan, który ustanowił słońce, by świeciło w dzień, nadał prawa księżycowi i gwiazdom, by świeciły w nocy, który spiętrza morze, tak że huczą jego bałwany, imię Jego Pan Zastępów! (36) Jeśliby te prawa przestały działać przede Mną - wyrocznia Pana - wtedy i pokolenie Izraela przestałoby być narodem na zawsze przede Mną. (37) To mówi Pan: Jeśli jest możliwe zmierzyć niebo w górze i zbadać podstawy ziemi w dole, to i Ja także odrzucę całe pokolenie Izraela za to wszystko, co uczynili - wyrocznia Pana.

Rz 11:1 bug "Pytam więc: Czy Bóg odrzucił swój lud? Nie daj Boże !



Bóg zawsze był i jest wierny przymierzu względem Izraela i Judy.Nowe przymierze to odnowione przymierze , po grecku kainos

Ezechiel 37, (22) I uczynię ich jednym ludem w kraju, na górach Izraela, i jeden król będzie nimi wszystkimi rządził, i już nie będą tworzyć dwóch narodów, i już nie będą podzieleni na dwa królestwa. (23) I już nie będą się kalać swymi bożkami i wstrętnymi kultami, i wszelkimi odstępstwami. Uwolnię ich od wszystkich ich wiarołomstw, którymi zgrzeszyli, oczyszczę ich i będą moim ludem, Ja zaś będę ich Bogiem. (24) Sługa mój, Dawid, będzie królem nad nimi i wszyscy oni będą mieć jedynego Pasterza, i żyć będą według moich praw, i moje przykazania zachowywać będą i wypełniać. (25) Będą mieszkali w kraju, który dałem słudze mojemu, Jakubowi, w którym mieszkali wasi przodkowie. Mieszkać w nim będą, oni i synowie, i wnuki ich na zawsze, a mój sługa, Dawid, będzie na zawsze ich władcą. (26) I zawrę z nimi przymierze pokoju: będzie to wiekuiste przymierze z nimi. Założę ich i rozmnożę, a mój przybytek pośród nich umieszczę na stałe. (27) Mieszkanie moje będzie pośród nich, a Ja będę ich Bogiem, oni zaś będą moim ludem. (28) Ludy zaś pogańskie poznają, że Ja jestem Pan, który uświęca Izraela, gdy mój przybytek będzie wśród nich na zawsze.

Chrystus Jezus potomek Dawida jest królem domu Jakuba.

Łk 1:32 "On będzie wielki i Synem Najwyższego będzie zwany. Pan Bóg da mu tron Dawida, ojca jego."


Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

A te słowa odnosiły się do całości Żydów,czy raczej nie do powołanych z nich,a następnie od Korneliusz,do powoływanych również z Pogan ???

Kol. 2:12-14
12. Wraz z nim zostaliście pogrzebani w chrzcie, w którym też zostaliście wespół wzbudzeni przez wiarę w moc Boga, który go wzbudził z martwych.
13. I was, którzy umarliście w grzechach i w nieobrzezanym ciele waszym, wespół z nim ożywił, odpuściwszy nam wszystkie grzechy;
Kol. 2:14
14. Wymazał obciążający nas list dłużny, który się zwracał przeciwko nam ze swoimi wymaganiami, i usunął go, przybiwszy go do krzyża;
(BW)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Na liście dłużnym wypisane są grzechy, czyli czyny człowieka łamiące Prawo Boże./1 Jan 3,4/
Za te grzechy zapłatą jest śmierć.

Jezus wykupił wierzących w Słowo Boże, z ciążącego nad nimi wyroku śmierci.

Ap.5,(9) I taką nową pieśń śpiewają: Godzien jesteś wziąć księgę i jej pieczęcie otworzyć, bo zostałeś zabity i nabyłeś Bogu krwią twoją [ludzi] z każdego pokolenia, języka, ludu i narodu, (10) i uczyniłeś ich Bogu naszemu królestwem i kapłanami, a będą królować na ziemi.

Wszystkie słowa jakie mówił Bóg zawsze były skierowane do Izraelitów i następnie do narodów /zwanych nieobrzezaniem/.
Każdy kto chciał przyjść do Boga Izraela i być posłusznym jak Rut Moabitka.miał wolną drogę.

Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Zauważ proszę 'grę słów" wasze/nasze i porównaj:

14. Wymazał obciążający nas list dłużny, który się zwracał przeciwko nam ze swoimi wymaganiami, i usunął go, przybiwszy go do krzyża;
(BW)

Swoistym listem dłużnym wobec Izraela ,był i jest stosunek do Tory,- Zakonu Bożego. Wobec niego Izraelici są dłużnikami,bo przysięgali,a nie dotrzymywali do końca.
Wymazany ten dług został tylko wobec Żydów Powołanych w Chrystusie. Na reszcie Żydów ciąży nadal.
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Jachu pisze:Wymazany ten dług został tylko wobec Żydów Powołanych w Chrystusie. Na reszcie Żydów ciąży nadal.
Masz rację.

J 8:24 bw "Dlatego powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Jeśli bowiem nie uwierzycie, że to Ja jestem, pomrzecie w swoich grzechach."

Przyjęcie daru Bożego i zbawienia z łaski zobowiązuje wierzących do świętego życia bez grzechu, bez świadomego grzechu. W Chrystusie trzeba narodzić się na nowo z nasienia Bożego i zacząć żyć według Ducha Bożego w posłuszeństwie do doskonałego Prawa Bożego, wyjaśnionego przez Jezusa do właściwego stosowania/ nie legalizm ,nie system samo zbawienia, nie Talmud, nie inne wymyślone nauki ludzkie/, tylko słowo od Boga..

Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Listek pisze:Słowem użytym w 8 rozdziale listu do Hebrajczyków w określeniu ,,Nowe Przymierze" jest zawsze kainos , i tak być powinno
Diateken kainen
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dekalog”