Wypełnianie praw Bożych przez Chrystusa ( NT)

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Listek pisze:Mt 5:19 bpd "Ktokolwiek zatem rozwiązałby jedno z przykazań, tych najmniejszych, i tak nauczał ludzi, najmniejszym będzie nazwany w Królestwie Niebios, a kto by stosował i nauczał, ten będzie nazwany wielkim w Królestwie Niebios."
- powiedział Jezus.
tak na marginesie..: ale do krolestwa jednak trafi.. ;-)

a za chwile mamy..:

(20) Mówię wam bowiem, że jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie przewyższała (sprawiedliwości) znawców Prawa i faryzeuszów, nie wejdziecie do Królestwa Niebios."

Listku juz na pierwszy rzut oka widac z tego..ze sprawiedliwosc nie bardzo sie ma do wypelniania przykazan P.M. ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

chryzolit pisze:Apostołowie wspólnie wydali oświadczenie,czytelne i przejrzyste,odnośnie zakonu Mojżesza
Apostołowie wydali wspólne oświadczenie ale niestety niektórzy nie dosłyszeli ,że wierzący z pogan mieli chodzić do domu nauki poznawać Słowo Boże i uczyć się według niego żyć.

Dz.15,) Zgadzają się z tym słowa Proroków, bo napisano: (16) Potem powrócę i odbuduję przybytek Dawida, który znajduje się w upadku. Odbuduję jego ruiny i wzniosę go,
(17) aby pozostali ludzie szukali Pana i wszystkie narody, nad którymi wzywane jest imię moje - mówi Pan, który to sprawia. (18) To są [Jego] odwieczne wyroki. (19) Dlatego ja sądzę, że nie należy nakładać ciężarów na pogan, nawracających się do Boga, (20) lecz napisać im, aby się wstrzymali od pokarmów ofiarowanych bożkom, od nierządu, od tego, co uduszone, i od krwi. (21) Z dawien dawna bowiem w każdym mieście są ludzie, którzy co szabat czytają Mojżesza i wykładają go w synagogach.


Przywołani do wiary w jednego Boga poganie mieli się uczyć o swoim Bogu w domach nauki, gdzie czyta się Torę i proroków.Mieli się uczyć wszyscy razem żydzi i nie-żydzi, bo w Chrystusie wszyscy się miłują.

ata333 pisze:a za chwile mamy..:

(20) Mówię wam bowiem, że jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie przewyższała (sprawiedliwości) znawców Prawa i faryzeuszów, nie wejdziecie do Królestwa Niebios."
a w Mt 23:3 bp Jezus powiedział"Róbcie więc wszystko i zachowujcie, czego was uczą, ale nie naśladujcie ich uczynków, bo mówią, ale nie czynią."

Faryzeusze i uczeni w Piśmie nie realizowali w sposób właściwy nauki Bożej - Tory.



1 Jan 3,4 Każdy kto ciągle grzeszy gwałci Torę-przecież grzech jest pogwałceniem Tory.



Dz.13,32) My właśnie głosimy wam Dobrą Nowinę o obietnicy danej ojcom:

że Bóg spełnił ją wobec nas jako ich dzieci, wskrzesiwszy Jezusa.






Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Listek pisze:Dz.15,) Zgadzają się z tym słowa Proroków, bo napisano: (16) Potem powrócę i odbuduję przybytek Dawida, który znajduje się w upadku. Odbuduję jego ruiny i wzniosę go,
(17) aby pozostali ludzie szukali Pana i wszystkie narody, nad którymi wzywane jest imię moje - mówi Pan, który to sprawia. (18) To są [Jego] odwieczne wyroki. (19) Dlatego ja sądzę, że nie należy nakładać ciężarów na pogan, nawracających się do Boga, (20) lecz napisać im, aby się wstrzymali od pokarmów ofiarowanych bożkom, od nierządu, od tego, co uduszone, i od krwi. (21) Z dawien dawna bowiem w każdym mieście są ludzie, którzy co szabat czytają Mojżesza i wykładają go w synagogach.

Przywołani do wiary w jednego Boga poganie mieli się uczyć o swoim Bogu w domach nauki, gdzie czyta się Torę i proroków.Mieli się uczyć wszyscy razem żydzi i nie-żydzi, bo w Chrystusie wszyscy się miłują.
alez,,alez..
hola.. hola..
wymyslasz Listku...
totalna nadinterpretacja.. ;-)

dz.15:21

"Z dawien dawna bowiem w każdym mieście są ludzie, którzy co szabat czytają Mojżesza i wykładają go w synagogach."


w tym wersecie apostol tylko usprawiedliwia ..dlaczego wierzacy z pogan maja jeszcze
miec udzial w czynieniu niektorych przykazan z P.M... ;-)

musimy ciagle miec na uwadze.. owczesny konflikt i scieranie sie dwoch, a nawet tzrech nurtow religijnych.. judaizmu, judeochrzescijanstwa i i pelnego, dojrzalego Pawlowego chrzescijanstwa.. ;-)

to byl okres przejsciowy miedzy dwoma epokami.. i nawet Pawel ulegal wciaz jeszcze tradycjii.. (np..jesli chodzi o kobiety..)..

nie zapominajmy., iz Chrystus to prawdziwy duchowy "rewolucjonista"... ;-)

zrewolucjonizowal bowiem calkowicie stare spojrzenie na RELIGIE....
nadajac jej nowe, swierze, prawdziwe.. duchowe wlasnie .. (ale jednak pierwotne- przyklad Abrahama ) znaczenie... ;-)

wiara bowiem rodzi sie w sercu czlowieka.. (Abram) a nie na martwych kamieniach..ani wszelakich "papirusach".... jak bylo pozniej w martwym duchowo judaizmie..
;-)
Ostatnio zmieniony 22 lip 2014, 17:31 przez ata333, łącznie zmieniany 2 razy.
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Obecnie także chodzimy do naszych kościołów gdzie czyta się Słowo Boże.

Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Listek pisze:Obecnie także chodzimy do naszych kościołów gdzie czyta się Słowo Boże.
glownie N.T..

a ze S.T czyta sie glownie proroctwa potwierdzajace nadejscie nowej ery Mesjasza .. ;-)

nie spotkalam sie ,, aby czytano P.M.. w celu nauki i jako wymog jego wypelniania .. z pominieciem Dekalogu rzecz jasna..
chodz jak slusznie Chryzolit zauwazyl.. calkiem z kolei nieslusznie.. ;-) ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Dz.Ap.15.21.
''Mojżesz bowiem od dawien dawna ma po miastach takich,którzy go opowiadają,gdyż czyta się go w synagogach w każdy sabat.''
Listku ten zapis według Ciebie świadczy o tym,że Apostołowie polecili chrześcijanom chodzić do synagogi,po prostu brak mi słów ręce opadają.

Ale jeżeli tak rozumiesz i jesteś obrzezany,to dlaczego piszesz,że chodzimy do Kościołów,gdzie czyta się Słowo Boże,a nie chodzisz do synagogi,przecież Mojżesz ciągle ma po miastach takich,którzy go opowiadają,i czyta się go w synagogach.?.
Pozdrawiam.

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

chryzolit pisze:Ale jeżeli tak rozumiesz i jesteś obrzezany,to dlaczego piszesz,że chodzimy do Kościołów,gdzie czyta się Słowo Boże,a nie chodzisz do synagogi,przecież Mojżesz ciągle ma po miastach takich,którzy go opowiadają,i czyta się go w synagogach.?.
bardzo dobre pytanie.. ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Ata333.
zrewolucjonizowal bowiem calkowicie stare spojrzenie na RELIGIE....
nadajac jej nowe, swierze, prawdziwe.. duchowe wlasnie .. (ale jednak pierwotne- przyklad Abrahama ) znaczenie... ;-)
Dokładnie.
Heb.10;9.
''potem powiada;oto przychodzę,aby wypełnić wolę Twoją.Znosi więc pierwsze aby ustanowić drugie.''
Heb.9;10.
''są to tylko przepisy zewnętrzne,dotyczące pokarmów i napojów i różnych obmywań,nałożone do czasu zaprowadzenia nowego porządku.''
Heb.8;13.
''Gdy mówi nowe,to uznał pierwsze za przedawnione,a to co się przedawnia i starzeje bliskie jest zaniku.''
Bez komentarza.
Pozdrawiam.[/b]

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

chryzolit pisze:Dokładnie.
Heb.10;9.
''potem powiada;oto przychodzę,aby wypełnić wolę Twoją.Znosi więc pierwsze aby ustanowić drugie.''
Heb.9;10.
''są to tylko przepisy zewnętrzne,dotyczące pokarmów i napojów i różnych obmywań,nałożone do czasu zaprowadzenia nowego porządku.''
Heb.8;13.
''Gdy mówi nowe,to uznał pierwsze za przedawnione,a to co się przedawnia i starzeje bliskie jest zaniku.''
Bez komentarza.
dziekuje za przywolanie cytatow.. ;-)

pozdrawiam.. ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Ata333,- napisała.
nadajac jej nowe, swierze, prawdziwe.. duchowe wlasnie znaczenie..
Tak.dokładnie. - nowe,duchowe.
Heb.8;6-7.
''Teraz zaś objął o tyle znakomitsza służbę,o ile lepszego przymierza jest pośrednikiem,które zostało ustanowione w oparciu o lepsze obietnice.
Gdyby bowiem pierwsze przymierze było bez braków,nie szukano by miejsca na drugie.''.

Heb.9;15.
''I dlatego jest On pośrednikiem nowego przymierza.''.
Które to Jezus ustanowił na krótko przed śmiercią,bo to jego śmierć pieczętuje nowe przymierze i czyni granice przymierzy.[Testamentów]
Pozdrawiam

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

chryzolit pisze:Heb.8;6-7.
''Teraz zaś objął o tyle znakomitsza służbę,o ile lepszego przymierza jest pośrednikiem,które zostało ustanowione w oparciu o lepsze obietnice.
Gdyby bowiem pierwsze przymierze było bez braków,nie szukano by miejsca na drugie.''.
chryzolit pisze:Które to Jezus ustanowił na krótko przed śmiercią,bo to jego śmierć pieczętuje nowe przymierze i czyni granice przymierzy.
tak to jest to o czym mowi Jezus: stare musi umrzec..aby narodzilo sie NOWE,, z DUCHA..

Jezus sam umarl dla Zakonu..
urodzil sie zas z DUCHA i dla DUCHA..
dla prawdziwej .. duchowej wiary.. ktora juz nie ma zadnych BRAKOW.. ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Ata333,kontynuacja myśli-jeżeli pozwolisz.
Dlatego Paweł pytał.
Gal.3;2.
''Chcę dowiedzieć się od was tego jednego.
Czy przez uczynki zakonu otrzymaliście Ducha,czy przez słuchanie z wiarą?>
.
Pozdrawiam.[/i]

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

chryzolit pisze:Ata333,kontynuacja myśli-jeżeli pozwolisz.
Dlatego Paweł pytał.
Gal.3;2.
''Chcę dowiedzieć się od was tego jednego.
Czy przez uczynki zakonu otrzymaliście Ducha,czy przez słuchanie z wiarą?>.
Pozdrawiam
jasne,,ze pozwole.. ;-)

dzieki wielkie za cytaty.. bo ja sama nie mam zbytnio czasu na ich wyszukiwanie..
bardziej zreszta skupiam sie na ogolnym Duchu Nowego przymierza.. niz na drobiazgowym analizowaniu tekstu..

tak jak tu ktos powiedzial wersetami..da sie podeprzec kazda interpretacje..i idee z nia zwiazana ... nawet nawracanie gwaltem i przemoca.. niestety.. ;-)

Ducha N.Testamentu wyczuwam zas doskonale sercem... ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Odnowione przymierze z Izraelem i Judą rozwiązało to co było słabe w poprzednim przymierzu z winy ludzi., a mianowicie cielesność. To ciało nie chciało się podporządkować Prawu Bożemu.

ato333 i chryzolicie wy nie chcecie być posłuszni doskonałemu Prawu Bożemu, które Bóg przekazał przez proroka Mojżesza.Bardzo mi przykro.

Główna natura nowego / odnowionego/ przymierza opiera się na zapisaniu Bożego Prawa, na sercach i umysłach wierzących w to Słowo
Bóg wysyła do wnętrza swoich dzieci Ducha Syna Swego by pomagał dzieciom Bożym w wypełnianiu wszystkich przykazań Bożych.
Gdy żyjemy według przykazań zapisanych na sercu, to jesteśmy Bogu posłuszni i nie grzeszymy.
Spełniamy w ten sposób wolę Bożą uświęcając się Jego przykazaniami.

Mojego ducha dam do waszego wnętrza i uczynię, że będziecie postępować według moich przykazań, moich praw będziecie przestrzegać i wykonywać je. Ezechiel 36,27 bw

Rz 8:7 bt " dążność ciała jest wroga Bogu, nie podporządkowuje się bowiem Prawu Bożemu, ani nawet nie jest do tego zdolna."

Jest czas łaski. Uczmy się Prawa Bożego, które jest doskonałe i dane na zawsze./ Ps.19,Ps.111/
Jezus nie zniósł Prawa ,które Bóg podał prorokowi Mojżeszowi na górze Synaj.


"Wiemy zaś, że Prawo jest dobre, jeśli ktoś je właściwie stosuje," 1Tm 1:8 bpd

Pamiętajmy ,że od strony Boga wszystko jest doskonałe. To człowiek popełnia błędy.

Prawo, które Bóg podał Mojżeszowi to słowa życia/ Dz.7,38/, to jest Słowo Boże.

A Słowo Boże to Jezus, Kol 2:3 br "w którym są ukryte wszystkie skarby mądrości i wiedzy."

Pozdrawiam :-D
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Ata333,- napisała.
bardziej zreszta skupiam sie na ogolnym Duchu Nowego przymierza.. niz na drobiazgowym analizowaniu tekstu..
Gal.5;24-25
''Jeśli według ducha żyjemy,według Ducha też postępujemy''

Ale chciałbym o tym co jest cielesne i co duchowe,w przekonaniu Pawła napisać,przywołując,
Gal.4;21-31. - zacytuje tylko niektóre teksty.
21w.
''Powiedzcie mi wy,którzy chcecie byc pod zakonem,czy nie słyszycie co zakon mówi?>
Napisane jest bowiem,że Abraham miał dwóch synów,jednego z niewolnicy,a drugiego z wolnej,lecz ten który był z niewolnicy według ciała się urodził,ten zaś,który był z wolnej,na podstawie obietnicy.
24w.
A to jest powiedziano obrazowo,oznaczają one dwa przymierza,jedno z góry Synaj,które rodzi w niewolę,a jest nim Hagar.
Hagar jest to góra Synaj w Arabii;odpowiada ona terażniejszemu Jeruzalem,gdyż jest w niewoli z dziećmi swymi.

Jeruzalem zaś,które jest w górze,jest wolne i ono jest matka naszą [teraz Paweł przytoczył proroctwo],
28w.
Wy zaś bracia podobnie jak Izaak,dziećmi obietnicy jesteście.
Lecz jak ongiś ten,który się według ciała narodził,prześladował urodzonego według ducha,tak i teraz.
Lecz co mówi Pismo?
Wypędż niewolnicę i syna jej,nie będzie bowiem dziedziczył syn niewolnicy z synem wolnej.
Przeto bracia nie jesteśmy dziećmi niewolnicy,lecz wolnej.''


Można urodzić się według ciała i ducha,tak było z synami Abrahama,ponieważ to wydarzenie jest obrazem dwóch przymierzy,jedno rodzi w niewolę [góra Synaj].
Jeruzalem,ale to które jest w górze,jest wolne,dlatego jesteśmy dziećmi wolnej i dziedziczymy obietnice.
Jest to mowa jak Paweł napisał obrazowa,ale ona charakteryzuje te dwa przymierza.
Powinniśmy tedy postępować według Ducha,aby dziedziczyć obietnice,ponieważ syn niewolnicy nie dziedziczy z synem wolnej.

Pozdrawiam.
Listku-napisałeś.
ato333 i chryzolicie wy nie chcecie być posłuszni doskonałemu Prawu Bożemu, które Bóg przekazał przez proroka Mojżesza.Bardzo mi przykro.
Tak nie chcemy być,ponieważ jesteśmy jak Izaak dziećmi obietnicy i mamy nadzieje dziedziczyć obietnice,bo nasze przymierze urodziło się z wolnej a nie z niewolnicy.
Pamiętaj na Jeruzalem,ale na to które jest w górze.Listku.
Ata333-odpisałem tez za Ciebie,nie wiem czy dobrze?.
Listku przymierza nie są zmiksowane jak to chciałbyś,potrzeba dokonać wyboru.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dekalog”