Telewizyjny Uniwersytet Biblijny

Dział, który przyczynia się do naszego duchowego rozwoju oraz prowadzi do refleksji nad tekstem biblijnym

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Braterstwo,

Post autor: Dezerter »

Telewizyjny Uniwersytet Biblijny - Wykład X - Braterstwo
https://www.youtube.com/watch?v=Peb3DlJ ... E&index=11

Wykładowcy: ks. dr Adam Kubiś, ks. dr Mariusz Szmajdziński

czyli od Kaina i Abla do NT
rozwój idei braterstwa - ja a brat, ja a siostra
świetna analiza Kaina!
Ezaw i Jakub - walka od łona matki - analiza pierworództwa - braterska zgoda
Józef i jego bracia - ciekawa analiza! - Józef - wzorem relacji z Bogiem a więc i braćmi
Ciekawa teoria o "wycofaniu" się Boga z dalszej historii w ST i konsekwencje
Znaczenie słowa "brat"w ST
Jezus - "ci są moimi braćmi" - wówczas gdy mamy wspólnego Ojca
miłego słuchania i wzrastania w wierze
szalom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Brat i siostra w Nowym Testamencie

Post autor: Dezerter »

Dalsza część braterstwa - tym razem
Brat i siostra w Nowym Testamencie
wykład ks. dr Adam Kubiś i ks. prof. Henryk Witczyk z KUL
https://www.youtube.com/watch?v=v17LoJ9 ... E&index=13

A w wykładzie min.:

- przykłady braci i sióstr z rodziny
- przykłady braci u sióstr ze wspólnoty Nauczyciela - braterstwo słuchania
- bracia i siostry (przybrane) Jezusa, bo mamy Jednego Ojca , bo Jezus stał się jednym z nas
- już bez Jezusa apostołowie nadal mówili do siebie "bracia", nawet ci "pogańskiego pochodzenia"
- kto i kiedy jest bratem umiłowanym, najmilszym ...
- obowiązki jakie mamy wobec braci
- na czym mają się opierać nasze stosunki braterskie we wspólnocie

siostrom i braciom mówię
szalom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

BoaDusiciel
Posty: 6935
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Brat i siostra w Nowym Testamencie

Post autor: BoaDusiciel »

Dezerter pisze:Dalsza część braterstwa - tym razem
Brat i siostra w Nowym Testamencie
wykład ks. dr Adam Kubiś i ks. prof. Henryk Witczyk z KUL
https://www.youtube.com/watch?v=v17LoJ9 ... E&index=13

A w wykładzie min.:

- przykłady braci i sióstr z rodziny
- przykłady braci u sióstr ze wspólnoty Nauczyciela - braterstwo słuchania
- bracia i siostry (przybrane) Jezusa, bo mamy Jednego Ojca , bo Jezus stał się jednym z nas
- już bez Jezusa apostołowie nadal mówili do siebie "bracia", nawet ci "pogańskiego pochodzenia"
- kto i kiedy jest bratem umiłowanym, najmilszym ...
- obowiązki jakie mamy wobec braci
- na czym mają się opierać nasze stosunki braterskie we wspólnocie

siostrom i braciom mówię
szalom
No proszę, tyle gadania żeby uzasadnić wątpliwą tezę o wiecznym dziewictwie Miriam.
Fascynujące :mrgreen:
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Pierwsza wzmianka jakoby bracia Jezusa mieli być jego kuzynami, pojawia się dopiero w IV wieku u Hieronima. Niektórzy twierdzą, że mowa o kuzynostwie jest już u Papiasza (I/IIw), mylą jedna zazwyczaj Papiasza, biskupa Hierapolis z przełomu I/ II w. z Papiaszem z Lombard, XIII wiecznym leksykografem, który cytował Hieronima.

Hieronim nie chciał opierać się na Protoewangelii Jakuba, apokryfie cieszący się nie najlepszą sławą. Dodatkowo uważał, że dziewiczej Marii godzien jest tylko dziewiczy Józef. Stąd nie mógł on mieć synów z poprzedniego małżeństwa (koncepcja przedstawiona w Protoewangelii). Tak bracia Jezusa stali się jego kuzynami. Koncepcja Hieronima została oficjalną nauką Kościoła Rzymskokatolickiego, choć niektórzy profesorowie Katoliccy, jak cytowany ostatnio przez atę333 J.P.Meier optują za wariantem, że bracia to synowie Marii i Józefa. Jest to też najstarsza Tradycja (Hegezyp, Tertulian, prawdopodobnie Ireneusz).

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Re: Brat i siostra w Nowym Testamencie

Post autor: Dezerter »

BoaDusiciel pisze:
Dezerter pisze:Dalsza część braterstwa - tym razem
Brat i siostra w Nowym Testamencie
wykład ks. dr Adam Kubiś i ks. prof. Henryk Witczyk z KUL
https://www.youtube.com/watch?v=v17LoJ9 ... E&index=13

A w wykładzie min.:

- przykłady braci i sióstr z rodziny
- przykłady braci u sióstr ze wspólnoty Nauczyciela - braterstwo słuchania
- bracia i siostry (przybrane) Jezusa, bo mamy Jednego Ojca , bo Jezus stał się jednym z nas
- już bez Jezusa apostołowie nadal mówili do siebie "bracia", nawet ci "pogańskiego pochodzenia"
- kto i kiedy jest bratem umiłowanym, najmilszym ...
- obowiązki jakie mamy wobec braci
- na czym mają się opierać nasze stosunki braterskie we wspólnocie

siostrom i braciom mówię
szalom
No proszę, tyle gadania żeby uzasadnić wątpliwą tezę o wiecznym dziewictwie Miriam.
Fascynujące :mrgreen:
piszesz jakieś pierdoły - wykład ten nie jest żadnym "uzasadnianiem wątpliwej tezy" - ten wykład nie jest o dziewictwie Maryi ani go nie uzasadnia - jak wstawię wykład o tym to cię poinformuje :-P
ten wykład jest o tym o czym streściłem:
A w wykładzie min.:

- przykłady braci i sióstr z rodziny
- przykłady braci u sióstr ze wspólnoty Nauczyciela - braterstwo słuchania
- bracia i siostry (przybrane) Jezusa, bo mamy Jednego Ojca , bo Jezus stał się jednym z nas
- już bez Jezusa apostołowie nadal mówili do siebie "bracia", nawet ci "pogańskiego pochodzenia"
- kto i kiedy jest bratem umiłowanym, najmilszym ...
- obowiązki jakie mamy wobec braci
- na czym mają się opierać nasze stosunki braterskie we wspólnocie


Lady wyskoczyłaś ni z gruszki ni z pietruszki.... a może jak Filip z konopi :mysli:
na dodatek wprowadza czytających w błąd - mam nadziej, że z niewiedzy :roll: :oops:
więc proszę
ty mi tyle razy w niewiedzy pomogłaś, że chętnie się odwdzięczę - ale na tym KONIEC OFFTOPU o Marii - chcesz kontynuować przenieś do innego wątku!:
Orygenes
Oto fragment tekstu „Homilia na Nawiedzenie Najświętszej Panny”
Wypadało, aby Maryja, nieskończenie godna zostać matką Syna Bożego, po spotkaniu z aniołem udała się do górskiej krainy i przebywała na wyżynach. Dlatego napisano: „W tym czasie Maryja wybrała się i poszła w góry". Musiała też, jako uprzedzająco dobra , iść spiesznie i napełniona Duchem Świętym, wiedziona do rzeczy wyższych, być broniona mocą Bożą, która Ją już zacieniła.
(…)
Nie ulega wątpliwości, że Elżbieta została napełniona Duchem Świętym z powodu syna. To nie matka pierwsza zasłużyła na Ducha Świętego, ale skoro Jan, jeszcze zamknięty w macierzyńskim łonie, otrzymał Ducha Świętego, i ją po uświęceniu syna „napełnił Duch Święty". Uwierzysz w to, gdy się dowiesz o czymś podobnym u Zbawiciela. Czytamy—jak to znaleźliśmy w wielu egzemplarzach — że błogosławiona Dziewica proro¬kowała. Choć wiemy także, iż według innych kodeksów słowa te powiedziała Elżbieta. Maryja więc została napełniona Duchem Świętym po poczęciu Zbawiciela. Zarazem bowiem, jak otrzymała Ducha Świętego, Stwórcę ciała Pańskiego, i zaczął być w Niej Syn Boży, napełnił Ją Duch Święty.
Gdy się poruszyło dziecię w łonie Elżbiety, napełniona Duchem Świę¬tym zawołała donośnym głosem: „Błogosławionaś Ty między niewiastami". Aby jacyś prostaczkowie nie dali się oszukać, musimy tu odeprzeć częste zarzuty heretyków. Istotnie nie wiem, kto mógł być tak szalony, aby twierdzić, iż Zbawiciel odrzucił Maryję, gdyż po Jego zrodzeniu złączyła się z Józefem. Co tu miał na myśli ten, który to powiedział, wie on sam jeden. Gdyby więc kiedy heretycy tak wobec was mówili, odpowiedzcie im: „Duchem Świętym napełniona Elżbieta rzekła: Błogosłowionaś Ty między niewiastami" (Łk l, 42). Jeśli Maryja przez Ducha Świętego sławiona była jako błogosławiona, jak mógł Pan Jej się wyrzec? Gdy zaś twierdzą, że wyszła za mąż po zrodzeniu, nie potrafią tego udowodnić, bo dzieci, przypisywane Józefowi, nie narodziły się z Maryi i żaden tekst Pisma św. o tym nie wspomina.
„Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie?" Słowa: „Skądże mi to?" nie są znakiem niewiedzy —jakoby napełniona Duchem Świętym nie wiedziała, że przyszła do niej z woli Bożej Matka Pana — lecz słowa te znaczą: Cóż dobrego uczyniłam, jakie czyny moje są tak wielkie, że Matka Pana do mnie przyszła? Jaka doskonałość i jaka wewnętrzna wierność uczyniły mnie godną nawiedzin Matki Pana?
/Za: Ojcowie Kościoła greccy i syryjscy, Teksty o Matce Bożej, przełożył i poprzedził wstępem Ks. Wojciech Kania, Niepokalanów 1981, seria: Beatam Me dicent... 1 pod redakcją Stanisława Celestyna Napiórkowskiego OFMConv. /

Ps
Przypominam, że tu dyskutujemy o obejrzanych wykładach biblijnych
Proszę moderatorów o przenoszenie postów nie związanych z tematem gdzieś indziej
Ostatnio zmieniony 19 lut 2015, 21:35 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
Manna z nieba
Posty: 3453
Rejestracja: 28 mar 2013, 21:43

Post autor: Manna z nieba »

Maria miała inne dzieci oprócz Jezusa, ale nawet gdyby innych nie miała....to zastanówcie się....jak mogła być dziewicą skoro urodziła Jezusa!
W stajence cesarki jej nie zrobiono, urodziła jak każda kobieta, więc jak mogła pozostać dziewicą?
Którędy wyszedł na świat Jezus?
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.

BoaDusiciel
Posty: 6935
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Brat i siostra w Nowym Testamencie

Post autor: BoaDusiciel »

Dezerter pisze:
Oto fragment tekstu „Homilia na Nawiedzenie Najświętrzej Panny”
Wypadało, aby Maryja, nieskończenie godna zostać matką Syna Bożego,
Wypadałoby też wiedzieć jak pisze się "najświętSZa" :lol:
Trochę to żenujące, że obdarzacie kogoś tytułami, których nie potraficie prawidłowo napisać, Miszczu :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 20 lut 2015, 13:56 przez BoaDusiciel, łącznie zmieniany 1 raz.
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Re: Brat i siostra w Nowym Testamencie

Post autor: Dezerter »

BoaDusiciel pisze:
Dezerter pisze:
Oto fragment tekstu „Homilia na Nawiedzenie Najświętrzej Panny”
Wypadało, aby Maryja, nieskończenie godna zostać matką Syna Bożego, [/color]
Wypadałoby też wiedzieć jak pisze się "najświętSZa" :lol:
Trochę to żenujące, że obdarzacie kogoś tytułami, których nie potraficie prawidłowo napisać, Miszczu :mrgreen:
cieszę się, że tyle radości ci sprawiłem i dziękuję za zwrócenie uwagi - już poprawiłem
...jednak jest z ciebie jakiś pożytek na forum :idea:
Ostatnio zmieniony 20 lut 2015, 13:55 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

BoaDusiciel
Posty: 6935
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Brat i siostra w Nowym Testamencie

Post autor: BoaDusiciel »

Dezerter pisze:
BoaDusiciel pisze:
Dezerter pisze:
Oto fragment tekstu „Homilia na Nawiedzenie Najświętrzej Panny”
Wypadało, aby Maryja, nieskończenie godna zostać matką Syna Bożego, [/color]
Wypadałoby też wiedzieć jak pisze się "najświętSZa" :lol:
Trochę to żenujące, że obdarzacie kogoś tytułami, których nie potraficie prawidłowo napisać, Miszczu :mrgreen:
cieszę się, że tyle radości ci sprawiłem i dziękuję za zwrócenie uwagi - już poprawiłem
...jednak jest z ciebie jakiś pożytek na forum :idea:
Postaram się odwzajemnić ten komplement, jak tylko będzie to możliwe :mrgreen:

Boa bądź Dusicielu! Twój powyższy post został zgłoszony.
Mniemam, że zgłaszający nie życzy sobie odwzajemniania. Anna01
Ostatnio zmieniony 19 lut 2015, 22:39 przez BoaDusiciel, łącznie zmieniany 1 raz.
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Manna z nieba
Posty: 3453
Rejestracja: 28 mar 2013, 21:43

Post autor: Manna z nieba »

Dezerter pisze:cieszę się, że tyle radości ci sprawiłem i dziękuję za zwrócenie uwagi - już poprawiłem
Kochani jesteście :-D

Manno z Nieba ! Twój post został zgłoszony !
Mniemam, że zgłaszający nie życzy sobie, aby mówić do niego Kochany bądź, że user BoaDusiciel wcale nie jest taki Kochany. Anna01
Ostatnio zmieniony 19 lut 2015, 22:43 przez Manna z nieba, łącznie zmieniany 1 raz.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.

BoaDusiciel
Posty: 6935
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

Mi to się zdaje, że gdyby ktoś ogłosił przetarg na matkę swojego syna, a w SIWZie podał warunek, że wymagany jest brak grzechu pierworodnego, to taki przetarg należałoby uznać za ustawiony :->
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Dobrze, ale teraz już piszcie zgodnie z tym o co prosi i co streścił z wykładu Dezerter.


A w wykładzie min.:

- przykłady braci i sióstr z rodziny
- przykłady braci u sióstr ze wspólnoty Nauczyciela - braterstwo słuchania
- bracia i siostry (przybrane) Jezusa, bo mamy Jednego Ojca , bo Jezus stał się jednym z nas
- już bez Jezusa apostołowie nadal mówili do siebie "bracia", nawet ci "pogańskiego pochodzenia"
- kto i kiedy jest bratem umiłowanym, najmilszym ...
- obowiązki jakie mamy wobec braci
- na czym mają się opierać nasze stosunki braterskie we wspólnocie
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Dezerter pisze: Lady wyskoczyłaś ni z gruszki ni z pietruszki.... a może jak Filip z konopi :mysli:
na dodatek wprowadza czytających w błąd - mam nadziej, że z niewiedzy :roll: :oops:
Zrobiłam mały offtop, za co przepraszam, jednak komentowałam post Boa.

Co do pozostałych kwestii, to je potwierdzam i oznajmiam, że się nie pomyliłam. Pomysł "kuzynostwa" pojawił się dopiero w IV wieku i jej autorem jest Hieronim. Wcześniej ta koncepcja nie była znana. I tak jak napisałam wcześniej, Hieronim chciał zdezaktualizować historię pochodzącą z mało ambitnego dzieła, jakim jest Protoewangelia Jakuba. Tam Józef przedstawiony jest jako wdowiec z dziećmi. To, co przedstawiłeś cytując Orygenesa, to właśnie ta koncepcja. Bracia Jezusa mieli być synami Józefa. Sam zaś Orygenes pisze w innym dziele, jakie jest źródło tej koncepcji.
Is not His mother called Mary? And His brethren, James and Joseph and Simon and Judas? And His sisters, are they not all with us?" [5263] They thought, then, that He was the son of Joseph and Mary. But some say, basing it on a tradition in the Gospel according to Peter, [5264] as it is entitled, or "The Book of James," [5265] that the brethren of Jesus were sons of Joseph by a former wife, whom he married before Mary. [Komentarz do Ewangelii Mateusza, Księga X: 17]
Źródło

"Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam, a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda? Także Jego siostry czy nie żyją wszystkie u nas?" Oni sądzili, że jest on synem Józefa i Marii. Jednak niektórzy sądzą, bazując na Ewangelii Piotra i tej, która zwie się Protoewangelią Jakuba, że bracia Jezusa byli synami Józefa i jego poprzedniej żony, którą poślubił przed Marią.

Orygenes znał więc dwie tradycje: tą, że bracia to synowie Józefa i Marii i tą, że bracia Jezusa to synowie Józefa i anonimowej poprzedniej żony. Jednak wyraźnie podkreślał, że druga tradycja pochodzi z takich Ksiąg jak protoewangelia Jakuba czy nie zachowana w całości w dniu dzisiejszym Ewangelia Piotra.

Orygenes wraz z różnymi fazami swojej twórczości, przychylał się raz do jednej koncepcji, raz do drugiej. Komentarz do Ewangelii Mateusza to jedno z jego ostatnich dzieł. Między napisaniem Homilii na temat Ewangelii Łukasza a Komentarzem do Ewangelii Mateusza minęło jakieś 15 lat.

Źródło

Przed koncepcją Hieronima, uważano nawet "matkę Jakuba i Józefa" za Marię, matkę Jezusa. I to nawet wtedy, gdy obecna była już koncepcja z protoewangelii. By nie robić więcej offtopu, zainteresowanych odsyłam TUTAJ.

Awatar użytkownika
Quinque
Posty: 612
Rejestracja: 29 gru 2017, 21:58

Post autor: Quinque »

LOL. Może zacznijmy od tego że św. Hieronim, wysnuł tezę o kuzynach nie dlatego że jest autorem poglądu o tym jakoby NMP byla wieczną dziewicą. Ale dlatego że heretycy atakujący życie monastyczne zaczęli atakować dziewictwo Maryi. Dziękuję dobranoc. Nie ma to jak wypowiadać się na temat katolicyzmu, G o nim wiedząc

Ech, szkoda że na tym forum nie udziela się jeden koleś. Akurat jego mogę uznać za swój mały autorytet jeśli chodzi o pisma patrystyczne
"Bękart diabła czy dziecko Boże. Stara gwardia czy cyber młodzież
Kto kręci globem? Iluminacja, masońskie loże
Czarna magia, zdefiniuj chorobę. Jaka jest prawda za c$#j się nie dowiesz"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblijne studium”