Lniana tunika 3 Mojż 16:4

Dział, który przyczynia się do naszego duchowego rozwoju oraz prowadzi do refleksji nad tekstem biblijnym

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pietnas
Posty: 201
Rejestracja: 16 gru 2012, 13:21

Lniana tunika 3 Mojż 16:4

Post autor: Pietnas »

3 Mojż 16:4 mówi o tym, jak Aaron będzie wchodził do świątyni. Ubierze świętą lnianą szatę.
Dlaczego lniana a nie inna? Czy to słowo może mieć cokolwiek wspólnego z wygodą, komfortem?
Biblię napisali lidzie którzy spotkali Boga. Pisali dla swojego pokolenia wprawdzie, ale my współcześni korzystamy z tego Słowa, zwłaszcza chrześcijanie.

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Lniana tunika 3 Mojż 16:4

Post autor: wuka »

Pietnas pisze:
20 cze 2021, 11:18
3 Mojż 16:4 mówi o tym, jak Aaron będzie wchodził do świątyni. Ubierze świętą lnianą szatę.
Dlaczego lniana a nie inna? Czy to słowo może mieć cokolwiek wspólnego z wygodą, komfortem?
W tamtych czasach nie produkowano jeszcze tkanin z tworzyw sztucznych. Len to zdrowy i naturalny, roślinny materiał. Szkoda, że mocno się gniecie i trudno go wyprasować, ale na lato, jak znalazł.

Awatar użytkownika
Pietnas
Posty: 201
Rejestracja: 16 gru 2012, 13:21

Re: Lniana tunika 3 Mojż 16:4

Post autor: Pietnas »

wuka, b. przydatne dla mnie. Thanks.
Biblię napisali lidzie którzy spotkali Boga. Pisali dla swojego pokolenia wprawdzie, ale my współcześni korzystamy z tego Słowa, zwłaszcza chrześcijanie.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Lniana tunika 3 Mojż 16:4

Post autor: Bobo »

Len miał w Biblii nie tylko praktyczne znaczenie ale i symboliczne:

Znaczenie przenośne. Biała tkanina lniana, ze względu na swą czystość, bywa w Biblii symbolem prawości. Z delikatnego białego lnu były wykonane te elementy ubioru arcykapłana i kapłanów, które dotykały bezpośrednio ciała, czyli bielizna dolna, długie szaty i nakrycia głowy (w przypadku arcykapłana — zawój) (Wj 28:39-42; por. Hi 29:14). Oblubienica Baranka jest przyobleczona w jasny, czysty, delikatny len, gdyż „delikatny len przedstawia prawe czyny świętych” (Obj 19:8). W biały, czysty, delikatny len są też odziane niebiańskie wojska podążające za Jezusem Chrystusem (Obj 19:14). Babilon Wielki otacza się zbytkiem, kupując m.in. delikatny len, oraz stwarza pozory prawości, gdyż ‛odziewa się w delikatny len’, choć jednocześnie dopuszcza się rozpusty (Obj 18:3, 12, 16)
(it-2 s. 961)
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Lniana tunika 3 Mojż 16:4

Post autor: Bobo »

Zmieniłem na 3 Mojż 16:4
Bo o ten werset chodzi.
Bobo-modo
Oszołomstwu mówię NIE!

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Lniana tunika 3 Mojż 16:4

Post autor: nike »

Pietnas pisze:
20 cze 2021, 11:18
3 Mojż 16:4 mówi o tym, jak Aaron będzie wchodził do świątyni. Ubierze świętą lnianą szatę.
Dlaczego lniana a nie inna? Czy to słowo może mieć cokolwiek wspólnego z wygodą, komfortem?
Lniane białe szaty w Biblii znaczą czystość, niewinność.

3Moj.16: 4
Pasem lnianym => wyobraża Chrystusa, jako wiernego sługę.
Czapkę lnianą => wstęgę z cienkiego płótna, którą było opasane czoło, a do którego była przymocowana korona złota.
Umyje wodą => aby pokazać czystość Chrystusa naszego Arcykapłana, "Który grzechu nie uczynił, jak również przypisaną sprawiedliwość Kościoła.
W szatę lnianą poświęconą oblecze się => Aaron, figuralny Najwyższy Kapłan wyobrażał Jezusa, Głowę i Kościół jako członki Ciała tego wielkiego i pozafiguralnego Najwyższego Kapłana.
W ciągu odprawowania ofiary za grzech, Najwyższy Kapłan nosił tylko białe szaty lniane.
Ta część usługi Dnia Pojednania, która była wykonana przez Aarona usługującego w lnianych szatach ofiarniczych, wyobraża tę część usługi pozafiguralnego Dnia Pojednania, która należy do W.Ewangelii

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblijne studium”