Jak Biblia może ci pomóc?

Dział, który przyczynia się do naszego duchowego rozwoju oraz prowadzi do refleksji nad tekstem biblijnym

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Bobo

Re: Jak Biblia może ci pomóc?

Post autor: Bobo »

A ty nie rozwalasz, gdy praktycznie w każdym temacie, jakikolwiek by nie był, wpisujesz jedno i to samo?
Śmiej się z Boa, gdyż on praktycznie na nic innego nie liczy. Jak on nie traktuje serio wpisów innych, tak i ty podobnie traktuj jego.
Ludzie, czy naprawdę potraktować czegoś z przymrużeniem oka już nie można?
Oszołomstwu mówię NIE!

Nieziem

Post autor: Nieziem »

wybrana pisze:
18 paź 2021, 17:23
Jahwe był bogiem południowych plemion palestyńskich, które wiązały tę koncepcję bóstwa z górą Horeb, wulkanem synajskim. Jahwe był tylko jednym z setek albo tysięcy bogów natury, którzy absorbowali uwagę i żądali czci od semickich plemion i narodów.

Mojżesz głosił, że Jahwe jest Panem Bogiem Izraela, który wyróżnia Hebrajczyków jako swój naród wybrany. Mojżesz tworzył nowy naród i mądrze unarodowił swe religijne nauki, mówiąc swym wyznawcom, że Jahwe jest Panem wymagającym, „Bogiem zazdrosnym”. Tym niemniej Mojżesz próbował poszerzyć ideę boskości u Semitów, kiedy ich nauczał, że Jahwe jest „Bogiem duchów i wszelkiego ciała” i kiedy powiedział: „Schronem pewnym jest Bóg wiekuisty, a tu na dole ramiona wieczne”. Mojżesz nauczał, że Jahwe jest Bogiem, który dotrzymuje przymierza, że „nie opuści cię ani cię nie zniszczy i nie zapomni o przymierzu z ojcami twoimi, gdyż Pan kocha cię i nie zapomni przysięgi, którą dał waszym ojcom”.
 Mojżesz czynił heroiczne wysiłki, aby wynieść Jahwe do godności najwyższego Bóstwa, kiedy przedstawił go jako „Boga wiernego i bez nieprawości, sprawiedliwego i prawego pod każdym względem”. A jednak, pomimo tak wzniosłych nauk, ograniczone pojmowanie jego wyznawców zmusiło Mojżesza do mówienia o Bogu, jako o istocie podobnej do człowieka, ulegającej atakom złości, gniewu i zawziętości, a nawet to, że jest on mściwy i łatwo się zmienia po wpływem ludzkiego postępowania.
 Pod wpływem takich nauk Mojżesza, plemienny bóg natury, Jahwe, stał się Panem Bogiem Izraela, którzy szedł ze swym ludem przez pustynię a nawet na wygnanie, gdzie niebawem został wyobrażony jako Bóg wszystkich ludzi. Późniejsza niewola, która ujarzmiła Żydów w Babilonii, ostatecznie wysublimowała rozwijającą się koncepcję Jahwe, tak, że przejął on monoteistyczną rolę Boga wszystkich narodów.
...a później przyszedł Jezus, i dla jednych wszystko zmienił, a dla innych nic nie zmienił.

Jak Biblia może mi pomóc? Na przykład tak, że czytając relacje biblijne, zrozumiem, dlaczego Ojciec posłał Syna, pomimo, że wcześniej był posłany Mojżesz, o którym tak pochlebnie jest napisane.

Awatar użytkownika
Bobo

W czym to zrozumienie ci pomaga?
Oszołomstwu mówię NIE!

Nieziem

Post autor: Nieziem »

Bobo pisze:
19 paź 2021, 12:30
W określaniu priorytetów.

Jest opowieść o tygrysie i ośle. Ten drugi zawzięcie twierdzi, że trawa jest niebieska. Idą do lwa, który przyznaję rację osłu i karze tygrysa.
- Dlaczego? - pyta zaskoczony tygrys.
- Bo marnotrawisz czas na pozbawione sensu dyskusje z osłem, i jeszcze do mnie z tym przychodzicie.

Mój poprzedni wpis był próbą powrotu do tematu wątku. By już nie debatować tutaj o tym, jak bardzo trawa jest niebieska (albo co zrobił Mojżesz, lub cokolwiek innego) ale by dzielić się opiniami - jak Biblia może mi pomóc?

BoaDusiciel

Post autor: BoaDusiciel »

Nieziem pisze:
19 paź 2021, 13:32
Bobo pisze:
19 paź 2021, 12:30
W określaniu priorytetów.

Jest opowieść o tygrysie i ośle. Ten drugi zawzięcie twierdzi, że trawa jest niebieska. Idą do lwa, który przyznaję rację osłu i karze tygrysa.
- Dlaczego? - pyta zaskoczony tygrys.
- Bo marnotrawisz czas na pozbawione sensu dyskusje z osłem, i jeszcze do mnie z tym przychodzicie.

Mój poprzedni wpis był próbą powrotu do tematu wątku. By już nie debatować tutaj o tym, jak bardzo trawa jest niebieska (albo co zrobił Mojżesz, lub cokolwiek innego) ale by dzielić się opiniami - jak Biblia może mi pomóc?
Ja też potrafię udawać, że o czymś dyskutuję.
Potrafię też dyskutować na tak abstrakcyjnie wysokim poziomie ogólności, że nie będzie wiadomo o czym się się dyskutuje.
Ale akurat teraz chciałbym przedyskutować kwestię "Jak biblia może mi pomóc" właściwie reagować na emigrantów.
Bo już wiem, że Biblia pomaga wam rozwiązać problemy nieistniejące.
Teraz napiszcie jak wam pomaga w rozwiązywaniu problemów rzeczywistych.

Awatar użytkownika
radek
Kontakt:

Post autor: radek »

BoaDusiciel pisze:
19 paź 2021, 14:07
Ale akurat teraz chciałbym przedyskutować kwestię "Jak biblia może mi pomóc" właściwie reagować na emigrantów.
BoaDusicielu jest taki przepis sugerujący, że należy ustanowić miasta, do których mogą uciec osoby, które nie radzą sobie prawnie

Lb 35:10-12 BT5 "Powiedz Izraelitom, co następuje: Gdy wejdziecie przez Jordan do ziemi Kanaan, (11) wybierzcie sobie miasta, które służyć wam będą za miasta ucieczki; tam będzie mógł się schronić zabójca, który zabił drugiego nieumyślnie. (12) Miasta te będą dla was schronieniem przed mścicielem krwi, by zabójca nie poniósł śmierci, aż stanie przed sądem społeczności."
Dn 8:14 BT5 "On zaś powiedział do niego: Jeszcze przez dwa tysiące trzysta wieczorów i poranków, następnie świątynia odzyska swoje prawa."

wuka

Post autor: wuka »

Radek, wspaniale!
"Życie umiera, ale istnienie trwa nadal."
Mistrz Eckhart

Awatar użytkownika
radek
Kontakt:

Jestem Wuka wdzięczny za Twoje zdanie ;-)
Dn 8:14 BT5 "On zaś powiedział do niego: Jeszcze przez dwa tysiące trzysta wieczorów i poranków, następnie świątynia odzyska swoje prawa."

BoaDusiciel

wybrana pisze:
19 paź 2021, 9:14
BoaDusiciel pisze:
19 paź 2021, 8:47
A w tej nowej ewangelii to co piszą na temat odnoszenia się do emigrantów ?
(No chyba poproszę ordynatora żeby mnie związali, bo nie wiem jak zareaguję na odpowiedź)
Bobo zwróć uwagę, że on świadomie urządza spam i rozwala każdy temat.
Ty się dobrze czujesz ?
No bo skoro piszesz o nowej ewangelii, a ja zadaję pytanie dotyczące odnoszenia się tej ewangelii do pewnej kwestii, to gdzie tu spam ?

BoaDusiciel

radek pisze:
19 paź 2021, 15:05
BoaDusiciel pisze:
BoaDusicielu jest taki przepis sugerujący, że należy ustanowić miasta, do których mogą uciec osoby, które nie radzą sobie prawnie

Lb 35:10-12 BT5 "Powiedz Izraelitom, co następuje: Gdy wejdziecie przez Jordan do ziemi Kanaan, (11) wybierzcie sobie miasta, które służyć wam będą za miasta ucieczki; tam będzie mógł się schronić zabójca, który zabił drugiego nieumyślnie. (12) Miasta te będą dla was schronieniem przed mścicielem krwi, by zabójca nie poniósł śmierci, aż stanie przed sądem społeczności."
Jakie miasta proponujesz, Radku ?
Może być Choszczno ?

wuka

BoaDusiciel pisze:
19 paź 2021, 16:26
radek pisze:
19 paź 2021, 15:05
BoaDusiciel pisze:

Jakie miasta proponujesz, Radku ?
Może być Choszczno ?
Ja proponuje miejsce twojego zamieszkania. Bierz ich wszystkich, a my bedziemy gorliwie za ciebie sie modlic,zgodnie z tekstami z PS. Moze byc?
Mistrz Eckhart

Awatar użytkownika
Bobo

Wuka... chwal radka, ale przecież wg. Ciebie to pochwała Starego Testamentu :-D którym tak się brzydzisz.
No i po drugie, radek przywołuje przepis o miastach ucieczki ze ST, który dotyczył TYLKO nieumyślnego zabójcy.
Więc jak, ST powinien obowiązywać czy nie?
Trudno was ogarnąć.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
radek
Kontakt:

Bobo pisze:
19 paź 2021, 18:53
radek przywołuje przepis o miastach ucieczki ze ST, który dotyczył TYLKO nieumyślnego zabójcy.
Jeśli Bóg troszczy się o zabójcę to tym bardziej należałoby okazać życzliwość tym, którzy mają mniejsze przewinienie

Mat 5:20 BT5 "Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego."

wuka

Bobo pisze:
19 paź 2021, 18:53
Wuka... chwal radka, ale przecież wg. Ciebie to pochwała Starego Testamentu :-D którym tak się brzydzisz.
No i po drugie, radek przywołuje przepis o miastach ucieczki ze ST, który dotyczył TYLKO nieumyślnego zabójcy.
Więc jak, ST powinien obowiązywać czy nie?
Trudno was ogarnąć.
Nie przyszloby mi do glowy w taki sposob podsumowac kogokolwiek. Skad wytrzasnales to, ze "brzydze sie" ST?
Brzydze sie pajakow, a takze klamstw. To, ze mam krytyczne podejscie do takiej czy innej ksiazki nie oznacza, ze sie nimi brzydze. ST nie traktuje bezkrytycznie. A Radkowi nalezala sie pochwala za trafnosc, za pokojowe i polubowne podejscie do zaczepek i probe pogodzenia tego spamu o uchodzcach z tematem watku.
Mistrz Eckhart

Awatar użytkownika
Bobo

Brzydzisz, brzydzisz. Mało tego, innym obrzydzasz. Mam przytoczyć twoje wypowiedzi? ;-) Nie chciej.
Prawo zawiera też nakaz aby taki zabójca stanął przed sądem sprawiedliwości. I co z nim, gdy sąd orzeknie, że jest winny...? ;-)
Wuka, wchodzisz na ciężki temat, z którego radek cię nie wybroni, bo... tematu nie zna. Jak już to zacytuje jakiś fragment Koranu i tyle...
Rzecz w tym, że nie ma jak tego zastosować realnie.
Akademicka dyskusja bez praktycznego zastosowania.
Oszołomstwu mówię NIE!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblijne studium”