historia Rachab i jej męża...

Dział, który przyczynia się do naszego duchowego rozwoju oraz prowadzi do refleksji nad tekstem biblijnym

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ

czy mężem Rachab został jeden ze zwiadowców?

tak
5
56%
nie
1
11%
nie mam zdania
3
33%
 
Liczba głosów: 9

rol23

Post autor: rol23 »

ShadowLady86 pisze:
Dla mnie jest to piękna historia miłości synowej i teściowej. Dwóch kobiet, które wzięły sprawy w swoje ręce, nie łamiąc przy tym żadnego przykazania ani norm moralnych. Wręcz odwrotnie, wykorzystały istniejąca prawo.
Czyli znowu pudło u Manny z nieba. Następnym razem proponuję lepiej zapoznać się z Pismem Świętym a dopiero komentować.

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Jesteś ostatnią osobą na tym forum, która może komuś zarzucać nieznajomość Pisma.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

rol23

Post autor: rol23 »

ShadowLady86 pisze:Jesteś ostatnią osobą na tym forum, która może komuś zarzucać nieznajomość Pisma.
Pamiętaj, że u Boga ostatni będą pierwszymi.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

rol23 pisze:Pamiętaj, że u Boga ostatni będą pierwszymi.
Do zrestytuowania w Tysiącletnim sądzie
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
Manna z nieba
Posty: 3453
Rejestracja: 28 mar 2013, 21:43

Post autor: Manna z nieba »

ShadowLady86 pisze:
Manna z nieba pisze:Dlatego nie wiem czy są one dobrym przykładem dla jakiejkolwiek kobiety...
Tamar podstępna synowa, która żyła z teściem..
Rachab kananejska prostytutka, która współpracowała ze szpiegami...
Rut to bystra uwodzicielska Moabitka...
Batszeba cudzołożnica i przebiegła kłamczucha....
Na mnie postępowanie Rut zawsze robiło wrażenie. Przede wszystkim jak bardzo musiała kochać swoją teściową Noemi. Ród Elimeleka był martwy - dwaj synowie jego i Noemi umarli bezpotomnie. Synowe nie miały obowiązku zajęcia się teściową. Mogły spokojnie odejść do domów rodzinnych, gdzie ich ojcowie wydaliby je ponownie za mąż. Noemi zaś najprawdopodobniej by umarła gdzieś w samotności. Będąc, jak sugeruje tekst, kobietą leciwą, nie tylko nie wyszłaby ponownie za mąż, ale też nie mogłaby "zarabiać" w niehonorowy sposób, żeby się utrzymać.

Rut jednak pozostała z teściową. I obie kobiety doprowadziły do tego, by zajął się nimi ich krewny. Rut, gdy wyszła za mąż za Booza, oddała Noemi swojego pierworodnego syna. Oznaczało to, że odtąd Obed był prawnie uznawany za dziedzica Elimeleka - przedłużenie jego rodu. I dzięki temu Noemi zyskała syna, który się nią później zajął.

Dla mnie jest to piękna historia miłości synowej i teściowej. Dwóch kobiet, które wzięły sprawy w swoje ręce, nie łamiąc przy tym żadnego przykazania ani norm moralnych. Wręcz odwrotnie, wykorzystały istniejąca prawo.
Masz rację.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.

Awatar użytkownika
Eutychus
Posty: 1924
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Eutychus »

Manna z nieba pisze:Dlatego nie wiem czy są one dobrym przykładem dla jakiejkolwiek kobiety...
Tamar podstępna synowa, która żyła z teściem..
Rachab kananejska prostytutka, która współpracowała ze szpiegami...
Rut to bystra uwodzicielska Moabitka...
Batszeba cudzołożnica i przebiegła kłamczucha....
Nie wiem jak dla Was Kobiet, ale dla mnie co najmniej dwie z nich, na pewno nie są negatywnymi postaciami.
Mniej będę bronił Tamar, choć to jej stała się ewidentna krzywda i w pewnym sensie miała prawo dochodzić sprawiedliwości od Judy.
Natomiast Rut jest dla mnie wzorem miłującej kobiety i synowej, która nie opuszcza w biedzie teściowej, idzie za nią w nieznane, troszczy się o nią i nie tyle jest uwodzicielska co posłuszna jej radom.
Ale to tam tylko taki mój chłopski punkt widzenia.
[you] Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
[you] Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

Awatar użytkownika
Eutychus
Posty: 1924
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Eutychus »

HA! Właśnie wysłyszałem w telewizorni, że dzisiaj przypada Dzień Teściowej :-D
[you] Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
[you] Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

rol23

Post autor: rol23 »

Eutychus pisze:
Manna z nieba pisze:Dlatego nie wiem czy są one dobrym przykładem dla jakiejkolwiek kobiety...
Tamar podstępna synowa, która żyła z teściem..
Rachab kananejska prostytutka, która współpracowała ze szpiegami...
Rut to bystra uwodzicielska Moabitka...
Batszeba cudzołożnica i przebiegła kłamczucha....
Nie wiem jak dla Was Kobiet, ale dla mnie co najmniej dwie z nich, na pewno nie są negatywnymi postaciami.
Mniej będę bronił Tamar, choć to jej stała się ewidentna krzywda i w pewnym sensie miała prawo dochodzić sprawiedliwości od Judy.
Natomiast Rut jest dla mnie wzorem miłującej kobiety i synowej, która nie opuszcza w biedzie teściowej, idzie za nią w nieznane, troszczy się o nią i nie tyle jest uwodzicielska co posłuszna jej radom.
Ale to tam tylko taki mój chłopski punkt widzenia.
Żadna z tych postaci nie jest negatywną, dziewczyny tu wypisują głupoty. Nawet Rachab jak się nawróciła przestała grzeszyć. Na takiej zasadzie, to Paweł był największą negatywną postacią w Biblii.

Awatar użytkownika
Andżelika_FS
Posty: 549
Rejestracja: 02 lip 2016, 23:20
Lokalizacja: Dornach/Kruszewnia

Post autor: Andżelika_FS »

rol23 pisze:
Andżelika_FS pisze: w "dyskusjach" ze mną, w których Cię niemiłosiernie punktuję, nawet nie widzisz, że podkładasz się nawet w tematach, w których ja sama popełniam niezamierzone erystyczne błędy.
Wybacz, że was nie poprawiam, ale w waszej dyskusji jest tyle błędów i bełkotu, ze nawet jakbym siedział cały dzień na forum, to nie byłbym w stanie tego poprawić. :lol:
Słucham właśnie starej, polskiej płyty: Izrael - Biada, biada, biada. I tam, w pewnej piosence, pojawia się passus Ty nie wiesz nawet co czuję/ gdy patrzę jak dzieci bawią się w wojnę. Tekst jest trochę o czymś innym, ale dokładnie to myślę, gdy czytam Twoje riposty albo widzę jak machasz na oślep werbalnym buzdyganem przekonania o własnej świętej racji, gdy nic nie uzasadnia owej racji, ani tym bardziej jej świętości.

Ja akurat teraz, w odróżnieniu od tekściarza Izraela z 1985 roku, mogę Ci powiedzieć co czuję. Otóż po prostu boli mnie serce. Gdy zamiast myśleć, godzisz się na rolę biologicznego replikatora alt-prawicowych memów. Gdy zamiast mówić za siebie mówisz Międlarem czy Kowalskim (gdybyś mówił Dmowskim, to przynajmniej miałoby to jakiś sens, bo Dmowski myślał samodzielnie). Tak po ludzku czuję ból. Celujesz we mnie (i w inne kobiety na forum) kijkiem, który w Twojej głowie jest karabinem prawilności. Strzelasz do mnie (i innych kobiet na forum) z tego kijka, wyobrażasz sobie że te serie rozrywają na strzępy nasze argumenty i grzeszne ciała (o tak, nasze ciała to wizualizujesz co najmniej w 4D), a my słyszymy tylko chłopca, który z przejęciem krzyczy tra-ta-ta-ta-ta.

Ja Ci życzę dobrze, bo zasadniczo wszystkim ludziom życzę dobrze (sprawdzić czy nie gwałciciel-morderca). Ale w tym stylu, to imponować możesz najwyżej kumplom z wykopu czy tam innego nacjo-chana. Niezamówiona rada do prawdziwego życia, a nie pokrzykiwania na forum - zacznij się zachowywać poważnie, jeśli chcesz żeby Twoje słowa inni brali poważnie.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Eutychus pisze:HA! Właśnie wysłyszałem w telewizorni, że dzisiaj przypada Dzień Teściowej :-D
Ja, że także i Dzień Dentysty.
I takim sposobem nie wiadomo, czyja wizyta jest gorsza... ;-)

rol23

Post autor: rol23 »

Andżelika_FS pisze:
Słucham właśnie starej, polskiej płyty: Izrael - Biada, biada, biada. I tam, w pewnej piosence, pojawia się passus Ty nie wiesz nawet co czuję/ gdy patrzę jak dzieci bawią się w wojnę. Tekst jest trochę o czymś innym, ale dokładnie to myślę, gdy czytam Twoje riposty albo widzę jak machasz na oślep werbalnym buzdyganem przekonania o własnej świętej racji, gdy nic nie uzasadnia owej racji, ani tym bardziej jej świętości.

Ja akurat teraz, w odróżnieniu od tekściarza Izraela z 1985 roku, mogę Ci powiedzieć co czuję. Otóż po prostu boli mnie serce. Gdy zamiast myśleć, godzisz się na rolę biologicznego replikatora alt-prawicowych memów. Gdy zamiast mówić za siebie mówisz Międlarem czy Kowalskim (gdybyś mówił Dmowskim, to przynajmniej miałoby to jakiś sens, bo Dmowski myślał samodzielnie). Tak po ludzku czuję ból. Celujesz we mnie (i w inne kobiety na forum) kijkiem, który w Twojej głowie jest karabinem prawilności. Strzelasz do mnie (i innych kobiet na forum) z tego kijka, wyobrażasz sobie że te serie rozrywają na strzępy nasze argumenty i grzeszne ciała (o tak, nasze ciała to wizualizujesz co najmniej w 4D), a my słyszymy tylko chłopca, który z przejęciem krzyczy tra-ta-ta-ta-ta.

Ja Ci życzę dobrze, bo zasadniczo wszystkim ludziom życzę dobrze (sprawdzić czy nie gwałciciel-morderca). Ale w tym stylu, to imponować możesz najwyżej kumplom z wykopu czy tam innego nacjo-chana. Niezamówiona rada do prawdziwego życia, a nie pokrzykiwania na forum - zacznij się zachowywać poważnie, jeśli chcesz żeby Twoje słowa inni brali poważnie.
Dam Ci wskazówkę, jeśli chcesz dostąpić zbawienia, jak masz żyć:

1 Tymoteusz 2:11-15
Kobieta niech się uczy w cichości i w pełnej uległości. Nie pozwalam zaś kobiecie nauczać ani wynosić się nad męża, natomiast powinna zachowywać się spokojnie. Bo najpierw został stworzony Adam, potem Ewa. I nie Adam został zwiedziony, lecz kobieta, gdy została zwiedziona, popadła w grzech. Lecz dostąpi zbawienia przez macierzyństwo, jeśli trwać będzie w wierze i w miłości, świętobliwości i w skromności.

Kobiety powinny być spokojne, uległe, ciche, skromne. Większość kobiet tu na forum taka jest, ale znalazło się kilka, może cztery, może pięć, które żyją i propagują całkowicie odmienną postawę. Są bardzo krzykliwe i propagują swoje szkodliwe, feministyczne fanaberie. Przemyśl to sobie, bo duszę masz tylko jedną i nie warto jej tracić w imię jakiś bzdurnych idei.

Awatar użytkownika
Eutychus
Posty: 1924
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Eutychus »

rol23 pisze:Dam Ci wskazówkę, jeśli chcesz dostąpić zbawienia, jak masz żyć:
1 Tymoteusz 2:11-15 (...)
Zresztą, w Panu kobieta jest równie ważna dla mężczyzny, jak mężczyzna dla kobiety.
Albowiem jak kobieta jest z mężczyzny, tak też mężczyzna przez kobietę, a wszystko jest z Boga.
1 Kor 11:11-12 BW

Nie masz Żyda ani Greka, nie masz niewolnika ani wolnego, nie masz mężczyzny ani kobiety; albowiem wy wszyscy jedno jesteście w Jezusie Chrystusie. Gal 3:28 BW

Jakiś światły komentarzyk od rol XXIII? :roll:
[you] Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
[you] Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

rol23

Post autor: rol23 »

ShadowLady86 pisze: Przypominam też o Ozeaszu, któremu Bóg polecił ożenić się z nierządnicą.

. (2) Gdy rozpoczął Pan przemawiać przez Ozeasza, rzekł do niego: Idź, a weź za żonę kobietę, co uprawia nierząd, i [bądź ojcem] dzieci nierządu; kraj bowiem uprawiając nierząd - odwraca się od Pana. (3) Poszedł więc i wziął za żonę Gomer, córkę Diblaima, a ta poczęła i urodziła mu syna. [Oz 1: 2-3]
W tym fragmencie Pisma Świętego wkradł się błąd. Wydaje mi się, że to celowa manipulacja. Wiadomo, że cały fragment o Ozeaszu i Gomer odnosi się do Boga i Narodu Wybranego. Gdyby Gomer była nierządnicą, to by oznaczało, że Naród Wybrany był nieczysty i pochodzi z nierządu, co jest absurdem. Owszem Izraelici zdradzali Boga, ale po tym jak zostali zaślubieni Jahwe, ale nie przed.

W miejscu nierządnicę powinno być żonę niegodziwą.
Gdyby Ozeasz poślubił nierządnicę, to jakim cudem dzieci byłyby z nierządu? Przecież urodziły się z małżeństwa. Od razu widać, że coś tu nie pasuje.

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

rol23 pisze:
ShadowLady86 pisze: Przypominam też o Ozeaszu, któremu Bóg polecił ożenić się z nierządnicą.

. (2) Gdy rozpoczął Pan przemawiać przez Ozeasza, rzekł do niego: Idź, a weź za żonę kobietę, co uprawia nierząd, i [bądź ojcem] dzieci nierządu; kraj bowiem uprawiając nierząd - odwraca się od Pana. (3) Poszedł więc i wziął za żonę Gomer, córkę Diblaima, a ta poczęła i urodziła mu syna. [Oz 1: 2-3]
W tym fragmencie Pisma Świętego wkradł się błąd. Wydaje mi się, że to celowa manipulacja.

W miejscu nierządnicę powinno być żonę niegodziwą.
EMET:
O ile tylko się Tobie, Userze, "wydaje", to jeszcze "pół biedy"; gorzej, kiedy... to - wg Ciebie - pewnik. :-/
Przydałyby się dowody - w tym i filologiczne - na owe sformułowanie: "żonę niegodziwą" :aaa:

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

rol23

Post autor: rol23 »

EMET pisze:
EMET:
O ile tylko się Tobie, Userze, "wydaje", to jeszcze "pół biedy"; gorzej, kiedy... to - wg Ciebie - pewnik. :-/
Przydałyby się dowody - w tym i filologiczne - na owe sformułowanie: "żonę niegodziwą" :aaa:

Stephanos, ps. EMET
Co do użycia słowa niegodziwa nie będę się upierał, ale jestem pewien, że nierządnica tam nie powinno być.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblijne studium”