historia Rachab i jej męża...

Dział, który przyczynia się do naszego duchowego rozwoju oraz prowadzi do refleksji nad tekstem biblijnym

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ

czy mężem Rachab został jeden ze zwiadowców?

tak
5
56%
nie
1
11%
nie mam zdania
3
33%
 
Liczba głosów: 9

Awatar użytkownika
Andżelika_FS
Posty: 549
Rejestracja: 02 lip 2016, 23:20
Lokalizacja: Dornach/Kruszewnia

Post autor: Andżelika_FS »

rol23 pisze:
Andżelika_FS pisze:
rol23 pisze:Tak, miała rację, bo lewicowcy czy deiści sami sobie wymyślają jak należy interpretować przykazania i co jest grzechem.
Zapomniałeś wspomnieć o feministkach.
To się rozumie samo przez się. Każda feministka jest lewicowcem.
Ej ej ej, od kiedy cenzurujesz własne cytaty? Pierwotnie było "lewacy", ja zacytowałam słowo "lewacy", a w Twoim cytacie własnych słów zamieniło się to w "lewicowcy". To oznaka odchodzenia od paradygmatu alt-right, wypadek przy pracy czy po prostu próbujesz być dla mnie werbalnie uprzyjmy?

Dopytuję o feministki, bo wcześniej używaną przez Ciebie zbitką było "lewacy i feministki". Jestem zwyczajnie ciekawa, czy na stałe zmieniło Ci się na "lewacy i deiści".
rol23 pisze:To że mężczyzna śpi z kobietą wbrew jej woli nie musi oznaczać od razu gwałtu.
Chyba masz bardzo ekscentryczną definicję słowa "gwałt". Możesz ją podać? Albo po prostu zacząć używać słów zgodnie z ich przyjętymi znaczeniami?

rol23

Post autor: rol23 »

Andżelika_FS pisze: Ej ej ej, od kiedy cenzurujesz własne cytaty?
Zapomniałem, że to forum jest skrzywione na tym punkcie i poprawiłem swoją wypowiedź.
Andżelika_FS pisze:
rol23 pisze:To że mężczyzna śpi z kobietą wbrew jej woli nie musi oznaczać od razu gwałtu.
Chyba masz bardzo ekscentryczną definicję słowa "gwałt". Możesz ją podać? Albo po prostu zacząć używać słów zgodnie z ich przyjętymi znaczeniami?
Gwałt, jest wtedy, gdy dojdzie do przemocy fizycznej, kobieta, musi krzyczeć. Masz różne opisy w Piśmie Świętym, więc nie zadawaj głupich pytań.

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

rol23 pisze:Gwałt, jest wtedy, gdy dojdzie do przemocy fizycznej, kobieta, musi krzyczeć.
Jak ja mezczyzna zaknebluje,albo dlonia zatka usta,to to juz nie jest gwalt.Tak samo jak dostanie od niego w leb i bedzie nieprzytomna.Kiedy jeszcze nie ma gwaltu,jak jej przylozy noz do gardla i zagrozi,ze zabije jak bedzie krzyczala?Masz wiecej takich pomyslow?

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

rol23 pisze:To że mężczyzna śpi z kobietą wbrew jej woli nie musi oznaczać od razu gwałtu.
Właśnie podałeś definicje gwałtu. Seks wbrew woli, to gwałt. Owa kobieta była zmuszana do współżycia wbrew woli, czyli do gwałtu.


gwałt
1. «zmuszenie kogoś do stosunku płciowego»


Słownik


zmusić — zmuszać
1. «siłą lub groźbami skłonić kogoś do zrobienia czegoś wbrew jego woli»


Słownik

rol23 pisze:W Piśmie Świętym współżycie jest tożsame z wyjściem za mąż i widać to doskonale w cytowanym fragmencie.
Po co kłamiesz? Myślisz, że jak kilka razy powtórzysz to kłamstwo, to zmienisz treść Pisma. Czytamy po raz dwudziesty.

23) Jeśli dziewica została zaślubiona mężowi, a spotkał ją inny jakiś mężczyzna w mieście i spał z nią, (24) oboje wyprowadzicie do bramy miasta i kamienować ich będziecie, aż umrą: młodą kobietę za to, że nie krzyczała będąc w mieście, a tego mężczyznę za to, że zadał gwałt żonie bliźniego. Usuniesz zło spośród siebie. [Pwt 22: 23-24]

Mężczyzna, który zgwałcił dziewicę, w żadnym wypadku nie stał się jej mężem. Został zabity za cudzołóstwo, czyli seks z cudzą żoną.

Mężem nazywany jest mężczyzna dziewicy, który z nią nie spał.

Tak stoi w Piśmie. Pierwszy stosunek nie czynił małżeństwem. Pierwszy partner seksualny (tu, gwałciciel) ginie za cudzołóstwo. Natomiast mężem jest mężczyzna, który ze swoją żoną-dziewicą jeszcze nie spał.

Zapamiętaj to w końcu.


Natomiast w Pwt 21: 13-14 również nie ma nic o żadnym małżeństwie przez seks. Jest o "małżeństwie dla seksu", w którym następował gwałt. I odesłanie kobiety, która się znudziła.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

rol23

Post autor: rol23 »

ShadowLady86 pisze:
rol23 pisze:To że mężczyzna śpi z kobietą wbrew jej woli nie musi oznaczać od razu gwałtu.
Właśnie podałeś definicje gwałtu. Seks wbrew woli, to gwałt. Owa kobieta była zmuszana do współżycia wbrew woli, czyli do gwałtu.

gwałt
1. «zmuszenie kogoś do stosunku płciowego»


Słownik
Nie interesują mnie definicje słownikowe. To często parodia.
ShadowLady86 pisze: Mężczyzna, który zgwałcił dziewicę, w żadnym wypadku nie stał się jej mężem. Został zabity za cudzołóstwo, czyli seks z cudzą żoną.

Mężem nazywany jest mężczyzna dziewicy, który z nią nie spał.

Tak stoi w Piśmie. Pierwszy stosunek nie czynił małżeństwem. Pierwszy partner seksualny (tu, gwałciciel) ginie za cudzołóstwo. Natomiast mężem jest mężczyzna, który ze swoją żoną-dziewicą jeszcze nie spał.
To zależy w jakim tłumaczeniu. Niektórzy tłumaczą to niesłusznie jako żona, ale inni słusznie jako narzeczona:

Holman Christian Standard Bible
you must take the two of them out to the gate of that city and stone them to death--the young woman because she did not cry out in the city and the man because he has violated his neighbor's fiancee. You must purge the evil from you.

International Standard Version
then the two must be brought to the city gate and there they must be stoned to death—the girl because she was in a city but did not cry out for help, and the man who abused a woman who was engaged to another man. By doing this you are to remove this evil from among you.

Używanie tłumaczenia w tym przypadku żona jest nadużyciem, bo narzeczona nie jest żoną. To nawet dziecko by zrozumiało. Ale Ty jak widać masz z tym problem.

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

rol23 pisze:Nie interesują mnie definicje słownikowe. To często parodia.
Posługujesz się językiem polskim, więc dowiedz się, co oznaczaja słowa, których używasz. Gwałt to współżycie wbrew czyjeś woli.
rol23 pisze:To zależy w jakim tłumaczeniu. Niektórzy tłumaczą to niesłusznie jako żona, ale inni słusznie jako narzeczona:
Jest tam słowo oznaczające żonę. To samo, co w innych wersetach. ST nie ma takiego słowa, jak narzeczona, gdyż to, co współczesna kultura określa jak zaręczyny, u Izraelitów było juz pełnoprawnym małżeństwem, które zerwać można było tylko przez list rozwodowy.. w Pwt 22: 24 jest słowo oznaczające żonę. ishshah. Takie samo, jak w Twoim ulubionym fragmencie Pwt 21: 13.

Interlinia jednoznacznie mówi o Pwt 22: 24:

24 Wtedy będziecie przynieść <03318> (08689) ich oboje <08147> się do bramy <08179> z tego miasta <05892>, a wy powinien kamień <05619> (08804) ich kamieniami <068>, że oni umierają < 04191> (08804); panienka <05291>, bo <0834> <01697> krzyknęła <06817> Niewłaściwa 08804), będąc w mieście <05892>, oraz man <0376>, bo <0834> <01697 > on hath upokorzony <06031> (08765) jego sąsiada <07453> żona <0802>: tak będziesz odkładać <01197> (08765) zło <07451> <07130 spośród> Ciebie.

Interlinia polska

Then you shall bring them unto the gate of that city of that and you shall stone them with stones that they die the young woman because after not do she cried [being] in the city and the man because he he has humbled wife of his neighbor so you shall put away evil from among

Interlinia angielska

Mamy wiec do czynienia z żoną. Dlatego właśnie meżczyzna-gwałciciel, który był jej pierwszym partnerem jest kamieniowny. Gdyby Twoje urojenia były prawda, to musiałby się z nią ożenić, jak w przypadku opisywanym w Pwt 22: 28-29. Tam mamy dziewicę, która nie jest mężatką.

W przypadku, gdy dziewica jest zaślubiona, gwałciciel karany jest śmiercią za cudzołóstwo. Naucz się więc wreszcie, ze pierwszy stosunek nie czyni w żadnym wypadku małżeństwem - Biblia temu jednoznacznie zaprzecza. Mężem jest ten, z którym dziewica ma kontrakt ślubny. A jej pierwszy partner seksualny w omawianym fragmencie jest karany śmiercią.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Definicja gwaltu autorstwa rol23:
Kobieta gwalcona musi krzyczec.Jesli nie krzyczy,nie jest gwalcona.To tylko jakis facet przespal sie z nia wbrew jej woli.

Awatar użytkownika
Manna z nieba
Posty: 3453
Rejestracja: 28 mar 2013, 21:43

Post autor: Manna z nieba »

rol23 pisze:Tak, miała rację, bo lewacy czy deiści sami sobie wymyślają jak należy interpretować przykazania i co jest grzechem.
Jako deistka informuję Ciebie, że nigdy nie wymyślałam, nie wymyślam i nie mam zamiaru wymyślać w przyszłości jak należy interpretować przykazania, ani co jest lub nie jest grzechem.
Deiści się tym nie zajmują.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.

rol23

Post autor: rol23 »

Manna z nieba pisze:
rol23 pisze:Tak, miała rację, bo lewacy czy deiści sami sobie wymyślają jak należy interpretować przykazania i co jest grzechem.
Jako deistka informuję Ciebie, że nigdy nie wymyślałam, nie wymyślam i nie mam zamiaru wymyślać w przyszłości jak należy interpretować przykazania, ani co jest lub nie jest grzechem.
Deiści się tym nie zajmują.
To dlaczego nie wierzysz w to co Bóg przekazał nam w Piśmie Świętym?

Awatar użytkownika
Andżelika_FS
Posty: 549
Rejestracja: 02 lip 2016, 23:20
Lokalizacja: Dornach/Kruszewnia

Post autor: Andżelika_FS »

rol23 pisze:
Andżelika_FS pisze:
rol23 pisze:To że mężczyzna śpi z kobietą wbrew jej woli nie musi oznaczać od razu gwałtu.
Chyba masz bardzo ekscentryczną definicję słowa "gwałt". Możesz ją podać? Albo po prostu zacząć używać słów zgodnie z ich przyjętymi znaczeniami?
Gwałt, jest wtedy, gdy dojdzie do przemocy fizycznej, kobieta, musi krzyczeć. Masz różne opisy w Piśmie Świętym, więc nie zadawaj głupich pytań.
A, czyli używasz bardzo ekscentrycznej definicji słowa "gwałt". Czy ktoś już wskazał (nie czytam wątku dalej, tylko odpowiadam od razu) że nieme kobiety też bywają gwałcone? Albo że jeśli zatkasz gębę kobiecie w trakcie gwałtu, to wcale nie oznacza to, że gwałt przestał być gwałtem? Bracie, fascynujesz mnie. Nie tak jak kobietę zwykle fascynuje mężczyzna, ale raczej jak entomologa fascynuje wyjątkowo pokraczny robal albo jak sportowego komentatora fascynuje sportowiec, który ma trociny zamiast mózgu. Jeśli walczysz o tytuł Niepełnosprytnego Roku, to mój głos już masz. Tylko podaj linka do głosowania.

Awatar użytkownika
Manna z nieba
Posty: 3453
Rejestracja: 28 mar 2013, 21:43

Post autor: Manna z nieba »

rol23 pisze:
Manna z nieba pisze:
rol23 pisze:Tak, miała rację, bo lewacy czy deiści sami sobie wymyślają jak należy interpretować przykazania i co jest grzechem.
Jako deistka informuję Ciebie, że nigdy nie wymyślałam, nie wymyślam i nie mam zamiaru wymyślać w przyszłości jak należy interpretować przykazania, ani co jest lub nie jest grzechem.
Deiści się tym nie zajmują.
To dlaczego nie wierzysz w to co Bóg przekazał nam w Piśmie Świętym?
Radzę Ci troszeczke dokształcić się w tym temacie, wszak sam pisałeś, że dyskutujesz wyłącznie o sprawach o których masz pojęcie.
Taka deklaracja zobowiązuje, a jak widzimy wszyscy w innych kwestiach, nie podstępujesz tak jak deklarujesz.
Co do deizmu to widać nie masz nawet podstawowej wiedzy.
Moja wiara i wyobrażenie Boga nie ma nic wspólnego z tym jak Ty sobie Go wyobrażasz lub jak go sobie wyobrażali dawni pasterze.
Przyjmij do wiadomości, że w pojęciach ludzkich istnieje wiele wyobrażeń Boga, a nie tylko Twój Bóg w Trójcy.
Dokonaj też analizy polegającej na wyobrażeniu sobie, że Ty oto, urodziłeś się w Arabii Saudyjskiej mając rodziców wyznawców islamu, a nie w Polsce.
Albo wśród Aborygenów.
Mówi Ci to coś?

Co do deizmu.
Deizm zawsze hamował i hamuje zarówno ateizację jak i fanatyzm religijny.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.

rol23

Post autor: rol23 »

Andżelika_FS pisze:
rol23 pisze:
Andżelika_FS pisze:
rol23 pisze:To że mężczyzna śpi z kobietą wbrew jej woli nie musi oznaczać od razu gwałtu.
Chyba masz bardzo ekscentryczną definicję słowa "gwałt". Możesz ją podać? Albo po prostu zacząć używać słów zgodnie z ich przyjętymi znaczeniami?
Gwałt, jest wtedy, gdy dojdzie do przemocy fizycznej, kobieta, musi krzyczeć. Masz różne opisy w Piśmie Świętym, więc nie zadawaj głupich pytań.
A, czyli używasz bardzo ekscentrycznej definicji słowa "gwałt". Czy ktoś już wskazał (nie czytam wątku dalej, tylko odpowiadam od razu) że nieme kobiety też bywają gwałcone? Albo że jeśli zatkasz gębę kobiecie w trakcie gwałtu, to wcale nie oznacza to, że gwałt przestał być gwałtem? Bracie, fascynujesz mnie. Nie tak jak kobietę zwykle fascynuje mężczyzna, ale raczej jak entomologa fascynuje wyjątkowo pokraczny robal albo jak sportowego komentatora fascynuje sportowiec, który ma trociny zamiast mózgu. Jeśli walczysz o tytuł Niepełnosprytnego Roku, to mój głos już masz. Tylko podaj linka do głosowania.
A ja myślę, że powinni cię wywalić z forum za ubliżanie innym czytelnikom.

rol23

Post autor: rol23 »

Manna z nieba pisze:
rol23 pisze:
Manna z nieba pisze:
rol23 pisze:Tak, miała rację, bo lewacy czy deiści sami sobie wymyślają jak należy interpretować przykazania i co jest grzechem.
Jako deistka informuję Ciebie, że nigdy nie wymyślałam, nie wymyślam i nie mam zamiaru wymyślać w przyszłości jak należy interpretować przykazania, ani co jest lub nie jest grzechem.
Deiści się tym nie zajmują.
To dlaczego nie wierzysz w to co Bóg przekazał nam w Piśmie Świętym?
Radzę Ci troszeczke dokształcić się w tym temacie, wszak sam pisałeś, że dyskutujesz wyłącznie o sprawach o których masz pojęcie.
Taka deklaracja zobowiązuje, a jak widzimy wszyscy w innych kwestiach, nie podstępujesz tak jak deklarujesz.
Co do deizmu to widać nie masz nawet podstawowej wiedzy.
Moja wiara i wyobrażenie Boga nie ma nic wspólnego z tym jak Ty sobie Go wyobrażasz lub jak go sobie wyobrażali dawni pasterze.
Przyjmij do wiadomości, że w pojęciach ludzkich istnieje wiele wyobrażeń Boga, a nie tylko Twój Bóg w Trójcy.
Dokonaj też analizy polegającej na wyobrażeniu sobie, że Ty oto, urodziłeś się w Arabii Saudyjskiej mając rodziców wyznawców islamu, a nie w Polsce.
Albo wśród Aborygenów.
Mówi Ci to coś?

Co do deizmu.
Deizm zawsze hamował i hamuje zarówno ateizację jak i fanatyzm religijny.
To że ktoś się urodził w Arabii a ktoś inny wśród Aborygenów, to żadne wytłumaczenie, ale rozumiem, że każda wymówka jest dobra, zeby usprawiedliwić swoje grzeszne postępowanie.

Awatar użytkownika
Manna z nieba
Posty: 3453
Rejestracja: 28 mar 2013, 21:43

Post autor: Manna z nieba »

rol23 pisze:A ja myślę, że powinni cię wywalić z forum za ubliżanie innym czytelnikom.
Co Ty nie powiesz.
Ja tak nie uważam.
Węcz rozumiem dlaczego tak napisała Andżelika FS.
I nie widzę powodu, żeby ją wywalać za to, że Ty piszesz głupoty o gwałtach i kobietach.
Do zacnego grona, tych mądrych, którzy zamykaliby tematy lub wywalali z forum dołączył teraz rol23.
Wnikliwy i Bobo mają towarzysza niedoli :-)
Ostatnio zmieniony 17 lut 2017, 15:02 przez Manna z nieba, łącznie zmieniany 1 raz.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.

Awatar użytkownika
Manna z nieba
Posty: 3453
Rejestracja: 28 mar 2013, 21:43

Post autor: Manna z nieba »

rol23 pisze:ale rozumiem, że każda wymówka jest dobra, zeby usprawiedliwić swoje grzeszne postępowanie.
To znaczy jakie grzeszne postępowanie?
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblijne studium”