historia Rachab i jej męża...

Dział, który przyczynia się do naszego duchowego rozwoju oraz prowadzi do refleksji nad tekstem biblijnym

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

czy mężem Rachab został jeden ze zwiadowców?

tak
5
56%
nie
1
11%
nie mam zdania
3
33%
 
Liczba głosów: 9

rol23

Post autor: rol23 »

Manna z nieba pisze:
ata333 pisze: Nie byla to wina kobiet, a wylacznie zdominowanej przez mezczyzn owczesnej rzeczywistosci
Batszeba miała za męża dobrego człowieka.
Nie jest niczyją winą, że go zdradzała i oszukiwała tylko i wyłącznie jej.
Nie ma co wybielać kobiet, bo kobieta to przede wszystkim człowiek, który odpowiada za swoje czyny.
Jak to zdradzała? Czy celowo kłamiesz, czy próbujesz tu nas manipulować? Obie rzeczy są ohydne i niegodne kobiety.
Ostatnio zmieniony 03 mar 2017, 21:55 przez rol23, łącznie zmieniany 1 raz.

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Manna z nieba pisze:Nie ma co wybielać kobiet, bo kobieta to przede wszystkim człowiek, który odpowiada za swoje czyny.
Jak kazdy, ale wszystko ma swoje przyczyny, tak samo jak prostytucja kobiet. Pisalysmy o tym z Andzelika. Wystarczy zreszta zasiegnac doglebnej wiedzy w tych tematach.
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Awatar użytkownika
Manna z nieba
Posty: 3453
Rejestracja: 28 mar 2013, 21:43

Post autor: Manna z nieba »

Batszeba zdradziła swego męża z Dawidem. Zaszła z nim w ciąże.
Została żoną króla Dawida po tym, jak on wysłał jej pierwszego męża na pewną śmierć.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Alez znam ta historie.
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Niezorientowanym przytocze raz jeszcze slowa prof. B.Sykesa :

” Jednak nie można zaprzeczyć, że selekcja płciowa, działając poprzez bogactwo i władzę, silnie zachwiała równowagą między obiema płciami i stworzyła patriarchalne struktury społeczne, w których mężczyźni posiadają i utrzymują kontrolę. Głównym beneficjentem tego procesu był do tej pory chromosom Y, lub przynajmniej te chromosomy Y, które zdołały podczepić się pod bogactwo i władzę oraz były w stanie reprodukować się ponad wszelką miarę. W swej drodze do przyszłych pokoleń wspomagały je powszechne zasady dziedziczenia po linii ojca, na mocy którego bogactwo, własności, tytuły i nazwisko zwykle przechodzą z ojca na syna.”

Ten fakt, determinuje oczywiscie postawy kobiet, ktore jak umialy tak staraly sie czerpac z zawlaszczonych przez mezczyzn dobr i pozycji.
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Awatar użytkownika
Manna z nieba
Posty: 3453
Rejestracja: 28 mar 2013, 21:43

Post autor: Manna z nieba »

ata333 pisze:Alez znam ta historie.
Ty tak :-D
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.

rol23

Post autor: rol23 »

Manna z nieba pisze:Batszeba zdradziła swego męża z Dawidem. Zaszła z nim w ciąże.
Została żoną króla Dawida po tym, jak on wysłał jej pierwszego męża na pewną śmierć.
Napisałaś, że Batszeba zdradzała i oszukiwała. Napisałaś nieprawdę.

rol23

Post autor: rol23 »

.Cyprian. pisze:Nie wiem o czym piszecie, ale nietrudno zauważyć (albo trudno nie-zauważyć), że jest jakaś mega ofensywa wymierzona w rola. Zwłaszcza forumowych niewiast. Nie znam genezy, przyczyn, argumentów za czy przeciw. Tak tylko ... zauważyłem, że on sam, a ...
Żadna z nich nie może mi dać rady i myślą, że w grupie im się to uda. :-D
To taka kobieca poprawność.

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Postac Batszeby nie jest jednoznaczna. Niektorzy widza w niej nie calkiem bezpodstawnie intrygantke.
W swiecie meskiej dominacji nie przypadkiem funkcjonuje powiedzenie: mezczyzni rzadza swiatem, a mezczyznami kobiety ;). Albo: mezczyzna jest glowa, a kobieta szyja.

Kobiety radzily sobie jak tylko potrafily. Natura nie pozwolilaby nas zbytnio skrzywdzic, gdyz to my jestesmy niezbedne od poczecia do urodzenia dziecka, jak i od nas glownie zalezy potencjal rozrodczy populacji, gdyz jest znacznie ograniczony. Mozna powiedziec, ze natura w przeciwienstwie do mezczyzn holubi kobiety.

Wracajac do postaci Batszeby ciekawie te postac opisuje

Susan Niditch: "Batszeba Polityka, władza i wieloznaczność"

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TB ... szeba.html

Zreszta tak czy inaczej Batszeba padla ofiara meskiej wladzy ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Awatar użytkownika
Andżelika_FS
Posty: 549
Rejestracja: 02 lip 2016, 23:20
Lokalizacja: Dornach/Kruszewnia

Post autor: Andżelika_FS »

rol23 pisze:
.Cyprian. pisze:Nie wiem o czym piszecie, ale nietrudno zauważyć (albo trudno nie-zauważyć), że jest jakaś mega ofensywa wymierzona w rola. Zwłaszcza forumowych niewiast. Nie znam genezy, przyczyn, argumentów za czy przeciw. Tak tylko ... zauważyłem, że on sam, a ...
Żadna z nich nie może mi dać rady i myślą, że w grupie im się to uda. :-D
To taka kobieca poprawność.
Możesz przybliżyć?
Bo taka na ten przykład ja, w ogóle niedziałająca w "grupie kobiecej" na tym forum tylko pisząca co myślę, nie bardzo sobie wyobrażam, że jesteś dla mnie przeciwnikiem w dyskusji. Intelektualnie/filozoficznie nie dorastasz do poziomu moich nastoletnich dzieci, a w "dyskusjach" ze mną, w których Cię niemiłosiernie punktuję, nawet nie widzisz, że podkładasz się nawet w tematach, w których ja sama popełniam niezamierzone erystyczne błędy.

Międlaruj sobie do woli, dla mnie wyznacznikiem zwycięstwa w rozmowie nigdy nie będzie ostatnie słowo. Tylko ostatnie sensowne słowo. Szkoda, że żaden z Twoich idoli nie kładł większego nacisku na rozmowę, a zamiast tego uwierzyłeś, że wystarczy głośniej krzyczeć. Może to będzie dla Ciebie szokiem, ale nie wystarczy się wypiąć i przyjąć od tyłu iniekcji płynami fizjologicznymi, żeby widzieć wszystko. Iniekcja to nie inteligencja. Fizjologia to nie filozofia. Z bogami, mniejszy bracie.

PS A teraz mnie oskarż o przekroczenie regulaminu forum, żebym z wielką przyjemnością obserwowała, jak będziesz szukał nieistniejących przewin.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Manna z nieba pisze:Ale przykłady sobie znalazłeś jako wzór cnót wszelakich!
Wzory do naśladowania!
Kto mówi aby naśladować grzeszne czyny innych?
Ja zachęcam do naśladowania ich niezachwianej wiary w Boże obietnice!

One same są wymieniane na kartach Biblii jako przykład.
Ta wiara, którą przejawiały- usprawiedliwiła ich.
Eph 2:8-9 bw " Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar; (9) nie z uczynków, aby się kto nie chlubił."
Jedynie o Batszebie są dość skąpe informacje. Jednak to ona wydała na świat między innymi Salomona.
Za czyny można odpokutować, za brak wiary- nie.
Jeśli sam Pan im wybaczył, to co po naszych oskarżeniach?
Czyżbyś Ty też chciała być sprawiedliwszą do Boga?

rol23

Post autor: rol23 »

Andżelika_FS pisze: w "dyskusjach" ze mną, w których Cię niemiłosiernie punktuję, nawet nie widzisz, że podkładasz się nawet w tematach, w których ja sama popełniam niezamierzone erystyczne błędy.
Wybacz, że was nie poprawiam, ale w waszej dyskusji jest tyle błędów i bełkotu, ze nawet jakbym siedział cały dzień na forum, to nie byłbym w stanie tego poprawić. :lol:

rol23

Post autor: rol23 »

rol23 pisze: Ciekawe, czy Ata też tak robi? :roll:
ShadowLady pisze:Jeszcze jedna taka wycieczka personalna i dostaniesz ostrzeżenie
Twoje moderowanie jest żenujące. Właścicielka forum chora i niepełnosprawna, nie wie co się dzieje a tu totalne bezprawie i demolka. Nie zwracasz uwagi na ohydne zaczepki i zniewagę u innych userów, a czepiasz się zwykłego pytania, które jest zasadne, bo skoro Ata zachwala te feministki z Ukrainy, to można sądzić, że również tak postępuje.
booris pisze: Otoz powiem ci kolego,ze dla mnie logiczne do zastosowania przez ciebie sa dwa sposoby:
-zmienic lekarza,bo cie oszukuje i podaje niewlasciwe srodki
-zaczac sie leczyc na nogi,bo z glowa juz i tak nie da sie nic zrobic.
ps.pamietaj,ze ostatnia szara komorka ktora zostala sie w twoim mozgu,odpowiada za oddychanie.
Manna z nieba pisze: Pan ma nierówno pod sufitem.

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

rol23 pisze:Twoje moderowanie jest żenujące. Właścicielka forum chora i niepełnosprawna, nie wie co się dzieje a tu totalne bezprawie i demolka. Nie zwracasz uwagi na ohydne zaczepki i zniewagę u innych userów, a czepiasz się zwykłego pytania, które jest zasadne, bo skoro Ata zachwala te feministki z Ukrainy, to można sądzić, że również tak postępuje.
19. Nieumiarkowane komentowanie decyzji Administracji Forum nie będzie tolerowane i może spowodować zastosowanie sankcji regulaminowych.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Manna z nieba pisze:Dlatego nie wiem czy są one dobrym przykładem dla jakiejkolwiek kobiety...
Tamar podstępna synowa, która żyła z teściem..
Rachab kananejska prostytutka, która współpracowała ze szpiegami...
Rut to bystra uwodzicielska Moabitka...
Batszeba cudzołożnica i przebiegła kłamczucha....
Na mnie postępowanie Rut zawsze robiło wrażenie. Przede wszystkim jak bardzo musiała kochać swoją teściową Noemi. Ród Elimeleka był martwy - dwaj synowie jego i Noemi umarli bezpotomnie. Synowe nie miały obowiązku zajęcia się teściową. Mogły spokojnie odejść do domów rodzinnych, gdzie ich ojcowie wydaliby je ponownie za mąż. Noemi zaś najprawdopodobniej by umarła gdzieś w samotności. Będąc, jak sugeruje tekst, kobietą leciwą, nie tylko nie wyszłaby ponownie za mąż, ale też nie mogłaby "zarabiać" w niehonorowy sposób, żeby się utrzymać.

Rut jednak pozostała z teściową. I obie kobiety doprowadziły do tego, by zajął się nimi ich krewny. Rut, gdy wyszła za mąż za Booza, oddała Noemi swojego pierworodnego syna. Oznaczało to, że odtąd Obed był prawnie uznawany za dziedzica Elimeleka - przedłużenie jego rodu. I dzięki temu Noemi zyskała syna, który się nią później zajął.

Dla mnie jest to piękna historia miłości synowej i teściowej. Dwóch kobiet, które wzięły sprawy w swoje ręce, nie łamiąc przy tym żadnego przykazania ani norm moralnych. Wręcz odwrotnie, wykorzystały istniejąca prawo.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblijne studium”