Ciekawostki z przekładów interlinearnych.

Dział, który przyczynia się do naszego duchowego rozwoju oraz prowadzi do refleksji nad tekstem biblijnym

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
kansyheniek
Posty: 3041
Rejestracja: 22 wrz 2007, 18:55
Lokalizacja: Kleve,Niemcy

Post autor: kansyheniek »

RM pisze:mam przekonanie z pism, że Jezus został zrodzony, a nie stworzony.
Katolicy często powtarzają taką formułę :
...zrodzony a nie stworzony, współistotny Ojcu...
"NIE JEST WAŻNE KTO MA RACJĘ,ALE CO JEST RACJĄ!!!"

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

A ja często pytam, jaka jest RÓŻNICA pomiędzy stworzonym a zrodzonym? Tak biblijnie.
Np. czy Adam był SYNEM Bożym zanim zgrzeszył? Stworzony czy zrodzony?
Czy osoby, które idą do nieba są ZRODZENI na NOWO choć stworzeni?
Oszołomstwu mówię NIE!

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Właściwie cały pierwszy rozdział listu do hebrajczyków jest dowodzeniem że Chrystus nie jest aniołem.

A niektórzy i tak mają to w nosie i twierdzą że Chrystus jest aniołem...


Ponadto list do Hebrajczyków mówi nam że słowa psalmu 102:

Tyś, Panie, na początku osadził ziemię, dziełem też rąk Twoich są niebiosa. (11) One przeminą, ale Ty zostaniesz i wszystko jak szata się zestarzeje, (12) i jak płaszcz je zwiniesz, jak odzienie, i odmienią się. Ty zaś jesteś Ten sam, a Twoje lata się nie skończą. (13) Do któregoż z aniołów kiedykolwiek powiedział: Siądź po mojej prawicy, aż położę nieprzyjaciół Twoich jako podnóżek Twoich stóp. (14) Czyż nie są oni wszyscy duchami przeznaczonymi do usług, posłanymi na pomoc tym, którzy mają posiąść zbawienie?

są słowami które wypowiada Bóg Ojciec i kieruje je do Syna.

Dla wszystkich czytających psalm 102 jet oczywiste że słowa te odnoszą się do Boga Stwórcy

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Albertus pisze:Właściwie cały pierwszy rozdział listu do hebrajczyków jest dowodzeniem że Chrystus nie jest aniołem.
Czyżby ??? :aaa: :aaa: :aaa:

A te słowa o kim mówią ???

Ml 3:1
1. Oto Ja wyślę anioła mego, aby przygotował drogę przede Mną, a potem nagle przybędzie do swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie, i Anioł Przymierza, którego pragniecie. Oto nadejdzie, mówi Pan Zastępów.
(BT)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Post autor: RM »

Pierwsza podstawowa różnica pomiędzy zrodzony a stworzony, to sprawa natury. Potomek jest zawsze istotą tej samej natury, co rodzic, stworzenie nigdy nie ma tej samej natury co stworzyciel.
Kolejna różnica; potomek jest połączony więzią emocjonalną z rodzicem, stosunek pomiędzy stworzeniem i stworzycielem może być zupełnie obojętny.
Jako człowiek jestem zdolny do poświęcenia kury dla jakiejkolwiek sprawy, jako rodzic, nie poświęcę dziecka dla żadnej sprawy.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Jachu pisze:
Albertus pisze:Właściwie cały pierwszy rozdział listu do hebrajczyków jest dowodzeniem że Chrystus nie jest aniołem.
Czyżby ??? :aaa: :aaa: :aaa:

A te słowa o kim mówią ???

Ml 3:1
1. Oto Ja wyślę anioła mego, aby przygotował drogę przede Mną, a potem nagle przybędzie do swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie, i Anioł Przymierza, którego pragniecie. Oto nadejdzie, mówi Pan Zastępów.
(BT)
Pierwszy rozdział listu do Hebrajczyków mówi nam o aniołach w sensie bytów duchowych stworzonych przez Boga nie będących ludźmi.wystarczy uważnie przeczytać.

Natomiast w przytoczonym przez ciebie fragmencie proroctwa Malachiasza słowo anioł zarówno w odniesieniu do Chrystusa jak i do Jana Chrzciciela użyte jest w dosłownym znaczeniu słowa anioł które oznacza " zwiastuna" , "posłańca".

Jan Chrzciciel był zwiastunem przyjścia Mesjasza a Chrystus zwiastunem Dobrej Nowiny i Nowego Przymierza.

Użycie tutaj określenia anioł w odniesieniu do Chrystusa nie może dowodzić tego że Jezus był aniołem w sensie stworzonego bytu duchowego nie będącego człowiekiem bo wtedy musielibyśmy też przyjąć że Jan Chrzciciel był też takim bytem duchowym nie będącym człowiekiem. Tymczasem o Janie Chrzcicielu wiemy że jak najbardziej był człowiekiem synem Zachariasza i Elżbiety.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Czy anioł,to nie jest posłaniec ???


Jn 3:17
17. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony.
(BT)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Jachu pisze:Czy anioł,to nie jest posłaniec ???


Jn 3:17
17. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony.
(BT)
Słowo anioł znaczy posłaniec albo zwiastun.

Tylko nie każdy posłaniec i zwiastun jest aniołem w sensie bycia stworzonym przez Boga bytem duchowym

Czy Jan Chrzciciel był aniołem ?

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Albertus pisze:Czy Jan Chrzciciel był aniołem ?
A nie ? :aaa:

Łk 7:27-29
27. On jest tym, o którym napisano: Oto posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby Ci przygotował drogę.
28. Powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie ma większego od Jana. Lecz najmniejszy w królestwie Bożym większy jest niż on.
29. I cały lud, który Go słuchał, nawet celnicy przyznawali słuszność Bogu, przyjmując chrzest Janowy.
(BT)

Czyż anioł nie znaczy posłany ???
Ostatnio zmieniony 03 maja 2019, 19:00 przez Jachu, łącznie zmieniany 1 raz.
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Jachu pisze:
Albertus pisze:Czy Jan Chrzciciel był aniołem ?
A nie ? :aaa:
Był aniołem w dosłownym znaczeniu tego słowa czyli był - posłańcem,zwiastunem.

Nie był natomiast aniołem w sensie bycia stworzeniem duchowym nie będącym człowiekiem.

Jan Chrzciciel był człowiekiem.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Mt 11:13-15
13. Wszyscy bowiem Prorocy i Prawo prorokowali aż do Jana.
14. A jeśli chcecie przyjąć, to on jest Eliaszem, który ma przyjść.
15. Kto ma uszy, niechaj słucha!
(BT)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Jachu pisze:Mt 11:13-15
13. Wszyscy bowiem Prorocy i Prawo prorokowali aż do Jana.
14. A jeśli chcecie przyjąć, to on jest Eliaszem, który ma przyjść.
15. Kto ma uszy, niechaj słucha!
(BT)
I co w związku z tym?

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

że angelos znaczy anioł/posłany
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Jachu pisze:że angelos znaczy anioł/posłany
A ktoś to kwestionuje?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblijne studium”