Ciekawostki z przekładów interlinearnych.

Dział, który przyczynia się do naszego duchowego rozwoju oraz prowadzi do refleksji nad tekstem biblijnym

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

IzajaszSobotnik

Ciekawostki z przekładów interlinearnych.

Post autor: IzajaszSobotnik »

Szalom! Proszę o umieszczanie tutaj znalezionych ciekawostek w interlinearkach. Oto znalezione przezemń w interlinii vocatio:

# Apostoł Piotr, to Szymon bar Jona;
# Barabasz miał na imię Jezus;
# w czasach Jezusa ucztowano leżąc, nawet podczas Paschy;
# Jezus powołał wielu uczniów, a dopiero potem wyróżnił wśród nich 12 apostołów;
# nie ma mowy stricte o błogosławieństwach; użytym zwrotem jest: "szczęśliwi...", a nie "błogosławieni";
# aniołowie zwani są tylko i wyłącznie zwiastunami;

SUB
Posty: 561
Rejestracja: 22 wrz 2009, 12:25

Post autor: SUB »

Moja interlinearka Vocatio została 200 km od miejsca gdzie obecnie przebywam. Hmm.. niestety drugiej biblioteki nie mam...a szkoda :->

Ale cóż, wszak z NT w interlinii jest dość obszerny, więc wszystkiego ciekawego na pewno się nie poda, więc pewnie jeszcze zdążę.

Pozdrawiam
SUB

warto by poszerzyć, owe ciekawe z interlinii, do ciekawe także ze słowników do interlinii, czy też do greki biblijnej. Ale to tylko moja taka uwaga.

tessa

Post autor: tessa »

Jana 5:23
aby wszyscy szanowali Syna, tak jak szanują Ojca. Kto nie szanuje Syna, ten nie szanuje Ojca, który go posłał.

W interlinii jest słowo szanować ,a np w Biblii Warszawskiej jest słowo czcić.

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

# Apostoł Piotr, to Szymon bar Jona;
# Barabasz miał na imię Jezus;
# w czasach Jezusa ucztowano leżąc, nawet podczas Paschy;
# Jezus powołał wielu uczniów, a dopiero potem wyróżnił wśród nich 12 apostołów;
# nie ma mowy stricte o błogosławieństwach; użytym zwrotem jest: "szczęśliwi...", a nie "błogosławieni";
# aniołowie zwani są tylko i wyłącznie zwiastunami;

Szkoda, że temat się nie rozwinął. O tych skopiowanych też wiem. Jest tego więce, jak sądzę.

eksplorator

Post autor: eksplorator »

tessa pisze:Jana 5:23
aby wszyscy szanowali Syna, tak jak szanują Ojca. Kto nie szanuje Syna, ten nie szanuje Ojca, który go posłał.


W interlinii jest słowo szanować ,a np w Biblii Warszawskiej jest słowo czcić.
Greckie słowo timaō - τιμάω - oszacować, ustalić wartość, cenić, doceniać (G5091 Strong)- jest często mylnie zastępowane słowem 'czcić'.
Mat 27:9 "Wtedy spełniły się słowa przekazane przez proroka Jeremiasza: „Wzięli 30 srebrników — kwotę za człowieka, którego tak wycenili [τιμάω - G5091 Strong] pewni Izraelici"

Dzie 28:10 "W dowód szacunku [τιμάω - G5091 Strong] ofiarowali nam wiele podarunków, a gdy odpływaliśmy, załadowali nam na statek wszystko, czego potrzebowaliśmy"
Zatem, odpowiednim słowem w Mat 15:4 winno być np słowo 'szanuj', 'doceniaj' "Ojca i Matkę"
Mat 15:4 "Na przykład Bóg polecił: ‚Szanuj ojca i matkę’ oraz ‚Kto znieważa ojca lub matkę, niech poniesie śmierć’"

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Akurat tłumaczenie słowa timaō - τιμάω nie jest tutaj wcale najważniejsze.

Kluczem są tutaj słowa: "TAK JAK (timaō - τιμάω) OJCA"

Jak by więc nie tłumaczyć to Jezusa Chrystusa zgodnie z Biblią musimy oszacować, ustalić wartość, cenić, doceniać TAK JAK OJCA.

NA RÓWNI Z BOGIEM OJCEM

Czy jakiekolwiek stworzenie możemy oszacować, ustalić wartość, cenić, doceniać na równi z Bogiem Ojcem?

eksplorator

Post autor: eksplorator »

Albertus pisze: Czy jakiekolwiek stworzenie możemy oszacować, ustalić wartość, cenić, doceniać na równi z Bogiem Ojcem?
Dobrze powiadasz. Żadne stworzenie, łącznie z Jezusem (Kol 1:15 / Kol 1:17 / Jan 17:5) ... nikt nie jest w stanie doceniać na równi z Bogiem, ponieważ nikt jest równy Bogu Ojcu (Fil 2:6), ale każde stworzenie, łącznie z Jezusem powinno naśladować Boga, aby zaskarbić sobie Jego uznanie (1 Pio 1:16).

My powinniśmy w tym naśladować najważniejsze Boże stworzenie, Jezusa, tak jak naśladowali Go również apostołowie;
Jan 5:19 "Dlatego Jezus powiedział do nich: „Zapewniam was, że Syn nie może nic zrobić z własnej inicjatywy, ale tylko to, co widzi, że robi Ojciec. Cokolwiek robi Ojciec, podobnie robi i Syn"

Mat 16:24 "Potem Jezus zwrócił się do uczniów: „Jeśli ktoś chce pójść za mną, niech się wyrzeknie samego siebie, weźmie swój pal męki i stale mnie naśladuje"

1 Kor 11:1 Stańcie się moimi naśladowcami, tak jak ja jestem naśladowcą Chrystusa

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Jak by więc nie tłumaczyć to Jezusa Chrystusa zgodnie z Biblią musimy oszacować, ustalić wartość, cenić, doceniać TAK JAK OJCA.

NA RÓWNI Z BOGIEM OJCEM

Czy jakiekolwiek stworzenie możemy oszacować, ustalić wartość, cenić, doceniać na równi z Bogiem Ojcem?
Oczywiście żadnego stworzenia nie możemy oszacować, ustalać wartości, cenić i doceniać NA RÓWNI Z BOGIEM OJCEM.

A jednak Pismo jasno nam to nakazuje...

Jaki stąd logiczny wniosek?

Oczywiście taki że Jezus Chrystus nie jest stworzeniem ale ma naturę Boską.

Pismo jasno nam mówi że ci którzy nie cenią i nie szanują Jezusa Chrystusa TAK JAK OJCA nie szanują i nie cenią Boga Ojca choćby nie wiem jak mieli pełne gęby deklaracji o szacunku dla Boga Ojca ponad wszystko

Oczywiście fakt że Jezus Chrystus jest Bogiem nie zmienia faktu że stał się też i jest nadal prawdziwym Człowiekiem i jako taki w aspekcie swojej ludzkiej natury jest podległy Bogu Ojcu jako Człowiek.

eksplorator

Post autor: eksplorator »

Albertus pisze:Oczywiście taki że Jezus Chrystus nie jest stworzeniem ale ma naturę Boską.
Proszę o dowody Biblijne, że Jezus nie jest "stworzeniem" Bożym. Wersety potwierdzające, że jest "stworzeniem" podałem w poprzednim poście ... kilka wersetów tylko! Mogę przytoczyć ich o wiele więcej!
Kol 1:15 "On jest obrazem niewidzialnego Boga, pierwszym spośród całego stworzenia"
[center]A tu masz świadectwo samego Jezusa;[/center]
Obj 3:14 „Do anioła zboru w Laodycei napisz: Tak mówi Amen, świadek, który jest wierny i prawdziwy, początek stworzenia Bożego"
Albertus pisze:Oczywiście fakt że Jezus Chrystus jest Bogiem nie zmienia faktu że stał się też i jest nadal prawdziwym Człowiekiem
[center]Cóż za herezje wypisujesz![/center]
Heb 2:7 "Uczyniłeś go trochę niższym od aniołów, ukoronowałeś go chwałą i szacunkiem oraz ustanowiłeś nad dziełami Twoich rąk"
[center]Widziałeś kiedyś Boga mniejszego od aniołów? Chyba tylko w Twoim Kościele![/center]

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Czy szanujesz,oszacowujesz, ustalasz wartość, cenisz, doceniasz Jezusa Chrystusa TAK JAK Boga Ojca?

eksplorator

Post autor: eksplorator »

Czy to jest Twoja odpowiedź na wersety poświadczające, że Jezus jest stworzeniem Bożym?

Jezus sam osobiście powiedział, że jest posłańcem swojego Ojca (Jan 5:30 / Jan 7:16), Jego przedstawicielem, mówiącym w Jego imieniu ... czy Bóg może być posłańcem i przedstawicielem Boga? ... a od czego ma swoich aniołów? (Heb 1:13,14)

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

eksplorator pisze:Czy to jest Twoja odpowiedź na wersety poświadczające, że Jezus jest stworzeniem Bożym?
Jako Człowiek Jezus jest oczywiście stworzeniem Bożym to znaczy - Jego ludzka natura pochodzi bezposrednio od Maryi a pośrednio od Adama poprzez Abrahama i Dawida.

Od Adama którego sam Chrystus stworzył.

To już wyjaśniałem wcześniej ale zapewne nie zrozumiałeś.

Natomiast moje pytanie zadałem dlatego że jestem ciekaw twojej odpowiedzi

Czy szanujesz,oszacowujesz, ustalasz wartość, cenisz, doceniasz Jezusa Chrystusa TAK JAK Boga Ojca?

Czy masz jakiś problem z odpowiedzią?
czy Bóg może być posłańcem i przedstawicielem Boga?
Oczywiście ze może być bo po pierwsze:

Syn , pomimo że ma Boską naturę to nie jest Ojcem

A po drugie może być z racji swojego wcielenia jako prawdziwy Człowiek

eksplorator

Post autor: eksplorator »

Albertus pisze:Jako Człowiek Jezus jest oczywiście stworzeniem Bożym to znaczy - Jego ludzka natura pochodzi bezposrednio od Maryi ...
Tak? A ja myślałem że Jezus jest nazwany Synem Bożym, ponieważ stworzył go sam Bóg i przeniósł Jego życie do łona ziemskiej kobiety;
Gal 4:4,5 "Ale gdy nastał wyznaczony czas, Bóg posłał swojego Syna- którego urodziła kobieta i który podlegał Prawu-żeby wykupił i uwolnił spod Prawa tych, którzy mu podlegali, i żebyśmy zostali usynowieni przez Boga"

Heb 2:14 "Skoro więc „dzieci” są krwią i ciałem, to i on stał się krwią i ciałem, żeby przez swoją śmierć unicestwić tego, który może powodować śmierć, czyli Diabła"

Jan 1:14a "A Słowo stał się ciałem i przebywał wśród nas. Widzieliśmy jego chwałę - chwałę, jaką jednorodzony syn otrzymuje od ojca ..."
Jezus miał taką samą naturę jaką miał Adam, ponieważ oboje zostali stworzeni bezpośrednio przez Boga, na Jego obraz i podobieństwo. Dlatego właśnie Jezus mógł złożyć ofiarę okupu i dać niejako równowartość za ciało Adama.
1 Kor 15:45 "Tak jak napisano: „Pierwszy człowiek, Adam, stał się istotą żywą”. Ostatni Adam stał się duchem życiodajnym"

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

A ja myślałem że Jezus jest nazwany Synem Bożym, ponieważ stworzył go sam Bóg i przeniósł Jego życie do łona ziemskiej kobiety;
Nie mylmy myślenia ze zmyślaniem...

Jezus miał taką samą naturę jaką miał Adam, ponieważ oboje zostali stworzeni bezpośrednio przez Boga, na Jego obraz i podobieństwo. Dlatego właśnie Jezus mógł złożyć ofiarę okupu i dać niejako równowartość za ciało Adama

Przecież wielokrotnie wcześniej pisałem że Jezus Chrystus ma też ludzką naturę. Nie dotarło?

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Post autor: RM »

Taki detal, zasadniczo istotny:
mam przekonanie z pism, że Jezus został zrodzony, a nie stworzony. Ale chętnie przyjmę korektę, jeśli ktoś zapoda, że tak nie jest.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblijne studium”