Odzież nie zniszczała

Dział, który przyczynia się do naszego duchowego rozwoju oraz prowadzi do refleksji nad tekstem biblijnym

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
APF
Posty: 201
Rejestracja: 27 paź 2011, 10:27

Post autor: APF »

Zapomniałem też dodać, a przypomniała mi teraz Kol. Asia o tym fragmencie prelekcji O. Corleone:
- Przypomnijmy utworzoną wtedy, piękną analizę słowa Polanya, jak po hebrajsku nazywa się nasz kraj. Otóż Po (tutaj), lan (mieszka) i ya (Bóg) układa się w: Tutaj mieszka Bóg. Inne hebrajskie słowo – Polin oznacza: Tutaj odpocznij -
Oznacza to, że Polska jest docelową Ziemią Obiecaną, w której mieszka Bóg.
Prelekcję mam nagraną na magnetofonie Wostok, ale nie wiem jak to skopiować do kompa, bo bym wrzucił na YT :-)
stałe pozbawienie prawa do pisania na forum

Awatar użytkownika
Eutychus
Posty: 1924
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Eutychus »

nike pisze:No tak.....wszystko byłoby tow [po hebrajsku] czyli dobrze :-D
Ale nie jest to odpowiedź dokładnie na moje pytanko. Są to ogólne wiadomości o narodzie.
wiem,że "Na Straży " tak opisuje.
Na Twoje, dotyczące plemienia Manassesa, faktycznie daje niewystarczającą odpowiedź.
Na moje pytania w większości odpowiada i nie są to tylko "ogólne wiadomości o narodzie".

Przeczytaj jeszcze raz - wytłuściłem i podkresliłem najwazniejsze fragmenty.
„Przez czterdzieści lat szli synowie izraelscy przez pustynię” – Joz. 5:6. Izraelici wyszli z Egiptu wiosną, święto przejścia jest obchodzone na wiosnę i wiosną przeszli przez Jordan do ziemi Kananejskiej. Dlaczego więc jubileusze są liczone od jesieni, pół roku wcześniej? Co takiego wydarzyło się pół roku wcześniej? „Wtedy oni przystąpili do niego i rzekli: Zbudujemy tutaj tylko zagrody dla naszych stad i miasta dla naszych dzieci. My zaś zbrojnie pociągniemy przed synami izraelskimi. (...) Nie powrócimy do naszych domów, dopóki synowie izraelscy nie obejmą każdy swojego dziedzictwa. Nie weźmiemy też działu razem z nimi po tamtej stronie Jordanu i dalej, jeżeli otrzymamy nasze dziedzictwo z tej strony Jordanu po stronie wschodniej” – 4 Mojż. 32:16-19 (NP). 33 werset brzmi: „Mojżesz dał im wtedy, to jest synom Gada, synom Rubena i połowie pokolenia Menassesa” (NP). Zanim cały Izrael, na wiosnę przeszedł przez Jordan, to jesienią, pół roku wcześniej wszedł do Ziemi Obiecanej przed Jordanem, dokąd przyprowadził ich Mojżesz. Tę ziemię przed Jordanem otrzymało pokolenie Gada i Rubena a pokolenie Menassesa miało dziedzictwo po jednej i po drugiej stronie Jordanu. Mojżesz wszedł do Ziemi Obiecanej, ale do tej części przed Jordanem. Nie wszedł do Kanaanu, nie przekroczył Jordanu. Ze szczytu góry Nebo, leżącej na wschód od Jordanu, naprzeciwko Jerycha, oglądał przyszłe dziedzictwo swojego ludu. Tutaj w ziemi moabskiej w wieku 120 lat zakończył swoje życie i został pogrzebany. Dalej naród Izraelski prowadził już Jozue. Stało się tak dla zilustrowania pewnej nauki. Kanaan przedstawia błogosławieństwa królestwa pod wodzą pośrednika. Rzeka Jordan, po przekroczeniu której leży ziemia Kanaan jest symbolem Bożego przekleństwa – śmierci Adamowej. Jordan znaczy „osądzony”. Jozue (z grec. Jezus) wyobraża naszego Pana jako pośrednika, który udzieli błogosławieństw ludzkości.

Arka wniesiona w środek rzeki przez kapłanów jest symbolem zaspokojenia Bożej sprawiedliwości. Księga Jozuego 3:15-16: „I gdy niosący Skrzynię doszli do Jordanu, a nogi kapłanów niosących Skrzynię zanurzyły się w przybrzeżnej wodzie – Jordan bowiem przez cały okres żniw występuje z brzegów – wody zatrzymały się: płynące z góry stanęły jak jeden wał w znacznej odległości od miasta Adam, (...) a płynące w kierunku (...) Morza Słonego, znikły zupełnie i lud przeprawił się naprzeciw Jerycha” (NP).

Powyższy werset informuje o czasie przeprawy przez Jordan – okres żniwa jęczmiennego. Święto podnoszenia snopa obchodzone było trzeciego dnia po Wielkanocy. Wody Jordanu zatrzymały się w pobliżu miasta Adam. Archeolodzy przypuszczają, że zatrzymanie wód spowodowało osunięcie się góry, która wypełniła koryto rzeki. Jordan w tym miejscu płynie wąwozem. Zatrzymanie wód około miejscowości Adam to zastosowanie ceny okupu za Adama, co spowoduje zdjęcie wyroku śmierci z całej ludzkości. Zatrzymanie wód jest symbolem usunięcia wyroku śmierci. Kanaan to Królestwo pod rządami Pośrednika.

Co przedstawiają doświadczenia Izraela podczas czterdziestoletniej podróży po puszczy oraz ziemie otrzymane przed Jordanem? Jest to obraz na Wiek Ewangelii, w czasie którego Lud Boży jest karmiony manną, pokarmem niebieskim. W ciągu tych czterdziestu lat podróży przywódcą Izraela był Mojżesz. Imię Mojżesz znaczy „wyjęty z wody”. Mojżesz może przedstawiać naszego Pana Jezusa jako Orędownika, a nie Pośrednika. Jest on Arcykapłanem naszego wyznania wyciągającym, czyli powołującym członków Kościoła w czasie Wieku Ewangelii. To dlatego Mojżesz nie mógł wejść do Ziemi Kanaan, za Jordan. Życie Mojżesza to urząd Orędownika, naszego Pana, i to zakończyło się przed przekroczeniem Jordanu. Nowy urząd naszego Pana Jezusa jako Pośrednika dla ludzkości, wyobrażony przez Jozuego, rozpoczął się w trakcie przekraczania Jordanu. Pokolenie Gada, Rubena i połowa pokolenia Menasesa otrzymały swoje dziedzictwo zanim pozostała część Izraela weszła do Ziemi Kanaan. Jest to obraz na trzy klasy, które odbiorą swoje dziedzictwo wcześniej niż reszta ludzkości: Kościół, Wielkie Grono i Prorocy Starego Testamentu.

Wypływający z gór Jordan po pokonaniu licznych wodospadów i zakrętów wpada do Morza Martwego. Pokazany jest tutaj obraz całej ludzkości, wywodzącej się z ogrodu Eden. Na skutek grzechu pierwszych rodziców, po pokonaniu licznych prób i doświadczeń (zakrętów i wodospadów), życie każdego człowieka kończy się w Morzu Martwym – śmiercią Adamową. „O Jordanie, wróć się!” Czekamy na czas, kiedy rozpocznie się proces naprawiania, wówczas przekleństwo grzechu i śmierci będzie zdjęte z ludzi. Czekamy, aż wody Jordanu powrócą z Morza Martwego. Będzie to wspaniały czas dla ludzkości.
Wybacz, ale nie są to tylko "ogólne wiadomości o narodzie". :-P
Jak dla mnie, jest to bardzo wyczerpująca wykładnia i brakuje jedynie interpretacji podziału plemienia Manassesa i jego udziałów po obu stronach Jordanu. :-D
[you] Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
[you] Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Właśnie uśpiłem 7=mio miesieczną wnuczkę,więc na chwilę zajrzałem i poczytałem i .........,
= nieco skompilkuję:


http://www.nastrazy.pl/nastrazy/czytaj. ... ik=wybrane

No jak to jest z tym wyborem,z tymi trzema klasami?
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
Eutychus
Posty: 1924
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Eutychus »

Jachu pisze:Właśnie uśpiłem 7=mio miesieczną wnuczkę,więc na chwilę zajrzałem i poczytałem i .........,
= nieco skompilkuję:


http://www.nastrazy.pl/nastrazy/czytaj. ... ik=wybrane

No jak to jest z tym wyborem,z tymi trzema klasami?
W Alfreda się bawisz? :-D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
[you] Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
[you] Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Eutychus pisze:
„Przez czterdzieści lat szli synowie izraelscy przez pustynię” – Joz. 5:6. Izraelici wyszli z Egiptu wiosną, święto przejścia jest obchodzone na wiosnę i wiosną przeszli przez Jordan do ziemi Kananejskiej.


jaką wiosną?! czy wiosną można jeść płody ziemi?

(Joz 5:9) I rzekł Pan do Jozuego: Dziś zrzuciłem z was hańbę egipską. Miejsce to nazwano Gilgal aż do dnia dzisiejszego. (10) Rozłożyli się obozem Izraelici w Gilgal i tam obchodzili Paschę czternastego dnia miesiąca wieczorem, na stepach Jerycha. (11) Następnego dnia Paschy jedli z plonu tej krainy, chleby przaśne i ziarna prażone tego samego dnia. (12) Manna ustała następnego dnia gdy zaczęli jeść plon tej ziemi. Nie mieli już więcej Izraelici manny, lecz żywili się tego roku z plonów ziemi Kanaan.

jedli z i a r n o - czyli było po żniwach. Przaśniki robi się z mąki jęczmiennej czy z pszenicy?

„I gdy niosący Skrzynię doszli do Jordanu, a nogi kapłanów niosących Skrzynię zanurzyły się w przybrzeżnej wodzie – Jordan bowiem przez cały okres żniw występuje z brzegów – wody zatrzymały się: płynące z góry stanęły jak jeden wał w znacznej odległości od miasta Adam, (...) a płynące w kierunku (...) Morza Słonego, znikły zupełnie i lud przeprawił się naprzeciw Jerycha” (NP).
Powyższy werset informuje o czasie przeprawy przez Jordan – okres żniwa jęczmiennego. Święto podnoszenia snopa obchodzone było trzeciego dnia po Wielkanocy.

dziwne - bo kobieta z Jerycha ukryła zwiadowców pod łodygami lnu, który zbiera się jesienią (Joz 2:5-6)
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Podoba mi się ta nasza dyskusja, bo widać,że nasze mózgi pracują, a to jest bardzo ważne, przynajmniej w moim wieku :-D
Dalej jednak nic nie dowiedziałam się, dlaczego Pokolenie Manasessa zostało rozdzielone i usytuowane jedna część po jednej a druga po drugiej stronie Jordanu.?
Mam jednak nadzieję,że może nam się uda.
Eutychus nie mam co ci ja wybaczać, bo nic mi złego ty jeszcze nie zrobiłeś ;-)
Przeczytałam szczegółowo jak mi radziłeś artykuł. :-D

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Kiedyś dawno,chyba w 1925 roku,po rozpadzie ruchu russelowskiego,w Strażnicy zamieszczono opracoanie pt" Miliony obecnie żyjących nie umrą",kiedyś,kiedyś chyba to czytałem. Zakładano tam i słusznie,że nastanie taki czas,że "Jordan śmierci człowieka"zatrzyma się,a zacznie się proces zmartwychwstania ludzkości. O ile pamiętam,była tam mowa,że ci z ludzi,których to zastanie,nie będą już umierać,tylko żywo wejdą w Tysiąclecie ,do klasy ludzi restytucyjnych. Sugerowano na tej podstawie,że pokolenia które pozostały po wschodniej stronie Jordanu,mogą obrazować owych żywych,jako tych,którzy nie doswiadczą w pełni śmierci adamowej.I to ma sens,natomiast problemem było i nadal jest określenie czasu w którym to będzie miało miejsce.
Otóż w Biblii kierunek wschodni kojarzy się z kierunkiem z którego przyjdzie Królestwo,-
"królowie od wschodu słońca"
Ale Jordan występuje też jako symbol poświęcenia,np Pan Jezus poświęcił się w Jordanie,gdzie też chrzcił Jan.
Takie spostrzeżenia jeszcze dodam.

Ruben znaczy "oto syn" (1 Moj 29:32)
Manases znaczy "który zapomni",pow. "zapomnienie"- 1 Moj 41:51
Gad znaczy "krzepki do sporu","widzący", "huf" -1 Moj 49:19 ; 5 Moj 33 :20,21


Możemy dalej rozmyślać. :-D
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

A Mojżesz nie wszedł do Ziemi Obiecanej,-do Chanaanu:

5 Moj. 32:48-52
48. Tego samego dnia przemówił Pan do Mojżesza tymi słowy:
49. Wstąp na górę Abarim, górę Nebo, która jest w ziemi moabskiej naprzeciw Jerycha, i spójrz na ziemię kanaanejską, którą daję synom izraelskim na własność;
50. Na górze, na którą wstąpisz, umrzesz i zostaniesz przyłączony do swojego ludu, jak umarł Aaron, twój brat, na górze Hor i został przyłączony do swojego ludu.
51. Za to, że sprzeniewierzyliście mi się pośród synów izraelskich przy wodach Meriba w Kadesz, na pustyni Syn, za to, że nie uczciliście mnie jako świętego pośród synów izraelskich;
52. Tylko z daleka zobaczysz ziemię, lecz tam nie wejdziesz, do ziemi, którą Ja daję synom izraelskim.

(BW)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

APF
Posty: 201
Rejestracja: 27 paź 2011, 10:27

Post autor: APF »

Tu tak piszą, a ja się z tym zgadzam:
http://creationism.org.pl/faq/definicja
stałe pozbawienie prawa do pisania na forum

janowski
Posty: 897
Rejestracja: 29 sie 2011, 18:07

Post autor: janowski »

Codziennie rano budzę się przystojnieszy, ale dziś to już naprawdę przesadziłem !
Nie chce ciebie zawstydzac.

Turbodymoman codziennie rano budzi sie dwa razy przystojniejszy.

A Rysiek z Klanu, tez przeciez.

Awatar użytkownika
Talmid2Tes2,15
Posty: 782
Rejestracja: 31 sie 2011, 19:17

Post autor: Talmid2Tes2,15 »

nike pisze:Dalej jednak nic nie dowiedziałam się, dlaczego Pokolenie Manasessa zostało rozdzielone i usytuowane jedna część po jednej a druga po drugiej stronie Jordanu.?
ponieważ zdobyli sobie te tereny:
Lb 32:41 bp "Jair natomiast, syn Manassego, wyruszył i zdobył ich wsie, i nazwał je "wsiami Jaira"."
Biblia jest księgą, w której każdy, jakich chce prawd sobie szuka, i jakie chce, prawdy sobie znajduje.

Awatar użytkownika
Talmid2Tes2,15
Posty: 782
Rejestracja: 31 sie 2011, 19:17

Post autor: Talmid2Tes2,15 »

Jachu pisze: Miliony obecnie żyjących nie umrą"
tylko co znaczy "obecnie" ? bo wygląda na to ,żę ktoś próbuje przewidywać datę Paruzji
Biblia jest księgą, w której każdy, jakich chce prawd sobie szuka, i jakie chce, prawdy sobie znajduje.

Awatar użytkownika
Talmid2Tes2,15
Posty: 782
Rejestracja: 31 sie 2011, 19:17

Post autor: Talmid2Tes2,15 »

wolumen pisze:Nie wydaje mi sie.
wolumen , wyjaśnij o co ci chodzi z tym szyderstwem ?
Biblia jest księgą, w której każdy, jakich chce prawd sobie szuka, i jakie chce, prawdy sobie znajduje.

janowski
Posty: 897
Rejestracja: 29 sie 2011, 18:07

Post autor: janowski »

Talmid2Tes2,15 pisze:wolumen , wyjaśnij o co ci chodzi z tym szyderstwem ?
Ale mnie gonisz po tematach.
stałe pozbawienie prawa do pisania na forum

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblijne studium”