Rozwody i ponowne małżeństwa

Dział, który przyczynia się do naszego duchowego rozwoju oraz prowadzi do refleksji nad tekstem biblijnym

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rol23

Post autor: rol23 »

nesto pisze: Czyli każdy żonaty facet wg ciebie powinien być ukamienowany, gdy spojrzy pożądliwie :-D

(27) Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! (28) A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa.
(Ew. Mateusza 5:27-28, Biblia Tysiąclecia)
Przecież już wytłumaczyłem co oznacza ten fragment. Żonaty mężczyzna, który pragnie zdradzić żonę z inną kobietą popełnia cudzołóstwo.
To Bóg ustala zasady i kary za grzechy a mnie nic do tego.

Awatar użytkownika
nesto
Posty: 4218
Rejestracja: 02 kwie 2012, 12:06
Lokalizacja: były katolik

Post autor: nesto »

Czyli wszystkich żonatych mężczyzn należy ukamienować, za wyjątkiem impotentów :-D
Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Gdybym chciał się całkowicie wzorować na naukach biblijnych, np. dotyczących małżeństw, to zupełnie nie wiedziałbym jak postępować, komu wierzyć.

Co z tego, że biblijny Jezus mówi tak, czy siak odnośnie małżeństw, skoro Sam już na wstępie podważył to co mówił dalej.
Skoro prawo miało nie być zmieniane i nawet jedna kreska miała z niego nie spaść dopóki nie przeminie niebo i ziemia, to wszystkie nauki Jezusa zaczynające się na : ''słyszeliście, że powiedziano wam, a ja wam powiadam '' są niczym więcej jak podważeniem tego zakazu, przed którym z całą surowością przestrzegał, aby go nie łamano. :roll:

W związku z tym na samym początku należałoby się zastanowić, nie nad szczegółami nauk Jezusa ( choćby nawet były bardziej ludzkie niż w ST ), lecz czy On w ogóle był uprawnionym do zmian, przed którymi Sam zresztą też przestrzegał i komu tak naprawdę wierzyć.
Oczywiście to dotyczy osób, którzy w Biblii widzą monolit i honorują zarówno nowy, jak i stary testament.

Takich groteskowych i wręcz prowokacyjnych sytuacji w Biblii mamy więcej. Ta jest jedną z nich.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
karol210
Posty: 904
Rejestracja: 05 lut 2016, 8:53

Post autor: karol210 »

Podobny przykład podales do Przemienienia Pańskiego" Dzięki temu Jezus może zmienić w każdej chwili los każdego człowieka,dla Bożej Miłości nic nie jest niemożliwe jaką obdarzył Jezusa...nie muszę cytować jaką :->

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

karol210 pisze:Podobny przykład podales do Przemienienia Pańskiego" Dzięki temu Jezus może zmienić w każdej chwili los każdego człowieka,dla Bożej Miłości nic nie jest niemożliwe jaką obdarzył Jezusa...nie muszę cytować jaką :->
Nie pamiętam czy podawałem podobny przykład odnośnie Przemienienia Pańskiego, czy tylko mnie z kimś pomyliłeś.
Nie ważne.
W tym wszystkim mnie nie chodzi o to, że nauki biblijnego Jezusa były złe, tylko o to, że cały opis wzajemnie się wyklucza. Jest to tym dziwniejsze, że stworzony został przez tą samą osobę.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
karol210
Posty: 904
Rejestracja: 05 lut 2016, 8:53

Post autor: karol210 »

Bezosobowa forma zdania,powinienem napisac ,,podobnie".nie ważne :) wszystkie wyrywki są podobne na tym całym forum i to nazwałbym lapaniem za słówka a nie sluchaniem całokształtu przekazu by zrozumieć pojedyncze zdania.I nie uraz się ale tacy ludzie np. Co widzisz patrząc się na drzewa ? Widzisz drzewa a tam jest las... Napewno też coś chciałeś wyrazić w rozmowie kiedyś w życiu ,opisać a brakowało alfabetu/całego słownika i ktoś zlapalal Cię za slowko? Podobnie to wygląda np.czytając zwykła książkę gdy nie zrozumiesz całej opowieści pytało sie nauczycielkę jak to jest?
Tu podobnie to wygląda,po drugie nie jest Bogiem filozofów i naukowców,nie jeden naukowiec zwariował tłumacząc Biblię tłumacząc ze jest dziełem kosmitów uwierz mi nie jeden widział ,,Cud" tej księgi a nie uwierzył lub sie zagubił

Do tematu dodam Prawo szabatu,kto jest Panem tego Prawa sam wiesz ten temat również podobny.

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

karol210 pisze:Bezosobowa forma zdania,powinienem napisac ,,podobnie".nie ważne :) wszystkie wyrywki są podobne na tym całym forum i to nazwałbym lapaniem za słówka a nie sluchaniem całokształtu przekazu by zrozumieć pojedyncze zdania.I nie uraz się ale tacy ludzie np. Co widzisz patrząc się na drzewa ? Widzisz drzewa a tam jest las... Napewno też coś chciałeś wyrazić w rozmowie kiedyś w życiu ,opisać a brakowało alfabetu/całego słownika i ktoś zlapalal Cię za slowko? Podobnie to wygląda np.czytając zwykła książkę gdy nie zrozumiesz całej opowieści pytało sie nauczycielkę jak to jest?
Tu podobnie to wygląda,po drugie nie jest Bogiem filozofów i naukowców,nie jeden naukowiec zwariował tłumacząc Biblię tłumacząc ze jest dziełem kosmitów uwierz mi nie jeden widział ,,Cud" tej księgi a nie uwierzył lub sie zagubił

Do tematu dodam Prawo szabatu,kto jest Panem tego Prawa sam wiesz ten temat również podobny.
W ten sposób tłumacząc jesteś na dobrej drodze ku temu, jak ten wspomniany przez Ciebie naukowiec.

A co wynika z takiej całości :?:
No właśnie nic nie może wynikać.
Zupełna blokada. Zamiast wgłębić się w istotę Jego poprawkowych w prawie nauk, jest dylemat czy te poprawki zostały wprowadzone zgodnie z prawem

Tym samym biblijny Jezus, czy to celowo, czy nieopacznie, pod płaszczykiem największego obrońcy starotestamentowego Boga i Jego prawa, staje się Jego pierwszym krytykiem, lub nawet grabarzem.
W Biblii oprócz sprzeczności mamy coś co ze sprzecznościami jest spowinowacone, a tym czymś jest niekonsekwencja.
W tym przypadku, właśnie z tym drugim mamy do czynienia.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

rol23

Post autor: rol23 »

RN pisze: Takich groteskowych i wręcz prowokacyjnych sytuacji w Biblii mamy więcej. Ta jest jedną z nich.
A gdzie tu widzisz jakąś prowokację albo groteskę? Jezus tylko wyjaśnił, że cudzołożysz nie tylko gdy zdradzasz żonę ale już wtedy gdy chcesz ją zdradzić. Nie ma tu żadnej sprzeczności. Wszystko jest logiczne i spójne.

Awatar użytkownika
nesto
Posty: 4218
Rejestracja: 02 kwie 2012, 12:06
Lokalizacja: były katolik

Post autor: nesto »

rol23 pisze:Jezus tylko wyjaśnił, że cudzołożysz nie tylko gdy zdradzasz żonę ale już wtedy gdy chcesz ją zdradzić.
Widzę, że odrobiłeś pracę domową :-D
Więc pożądanie bez realnego zamiaru nie jest grzechem cudzołóstwa.
Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

rol23 pisze:
RN pisze: Takich groteskowych i wręcz prowokacyjnych sytuacji w Biblii mamy więcej. Ta jest jedną z nich.
A gdzie tu widzisz jakąś prowokację albo groteskę? Jezus tylko wyjaśnił, że cudzołożysz nie tylko gdy zdradzasz żonę ale już wtedy gdy chcesz ją zdradzić. Nie ma tu żadnej sprzeczności. Wszystko jest logiczne i spójne.
Mnie nie interesuje w tej chwili co Jezus rozumiał jako cudzołóstwo i czy ta zmiana którą On zaproponował była słuszna czy nie.
Mnie interesuje dlaczego w ogóle jakiekolwiek zmiany chciał wprowadzać, skoro Sam przestrzegał przed tym, aby tego nie robić.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

rol23

Post autor: rol23 »

RN pisze: Mnie nie interesuje w tej chwili co Jezus rozumiał jako cudzołóstwo i czy ta zmiana którą On zaproponował była słuszna czy nie.
Mnie interesuje dlaczego w ogóle jakiekolwiek zmiany chciał wprowadzać, skoro Sam przestrzegał przed tym, aby tego nie robić.
Tylko że tu nie ma zmiany. Jest tylko wyjaśnienie.

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

rol23 pisze: Tylko że tu nie ma zmiany. Jest tylko wyjaśnienie.
To nie jest wyjaśnienie starego, lecz jego świadoma zmiana na nowe - ''słyszeliście, ze wam powiedziano, a ja wam powiadam''
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

rol23

Post autor: rol23 »

RN pisze:
rol23 pisze: Tylko że tu nie ma zmiany. Jest tylko wyjaśnienie.
To nie jest wyjaśnienie starego, lecz jego świadoma zmiana na nowe - ''słyszeliście, ze wam powiedziano, a ja wam powiadam''
Czy Jezus zniósł przykazanie? Nie, On tylko sprecyzował, że nie należy nawet myśleć o zdradzie. Nie ma tu żadnej zmiany na nowe.

anna_singer
Posty: 5
Rejestracja: 02 lip 2015, 0:15

Post autor: anna_singer »

To, że Pan Jezus powiedział coś więcej, nie musi oznaczać, że było to coś nowego czy innego. Wiadomo przecież, że od pożądania i wyobrażeń się zaczyna. Dlatego Chrystus pokazał, że droga do świętości nie zaczyna się na poziomie czynów, lecz już na poziomie myśli.

BoaDusiciel
Posty: 6938
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

No to rozważmy ...
Mamy prawo, nakazujące ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do max. 50 km/h.
Jadę sobie 40 km/h i zatrzymuje mnie drogówka.
Pan policjant mówi: jechał pan 40 km/h, ale powiadam panu, że skoro pański samochód może jechać 150 km/h, to już pan popełnił wykroczenie.
Poza tym nie mam wyobrażenia jak można zgrzeszyć "w sercu" :lol:
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblijne studium”