Waluta Starego Testamentu

Dział, który przyczynia się do naszego duchowego rozwoju oraz prowadzi do refleksji nad tekstem biblijnym

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Waluta Starego Testamentu

Post autor: Anowi »

Sdz 17:10 BT „Zostań u mnie - rzekł do niego Mika - i bądź mi ojcem i kapłanem, za to dam ci każdego roku dziesięć srebrników, gotowe szaty i wyżywienie. (Lewita poszedł z nim).”

Rozpoczęłam nowy temat, ale jest on kontynuacją tematu o Judaszu, który tak lekką ręką odrzucił od siebie otrzymaną zapłatę za wydanie Jezusa Faryzeuszom. Ktoś, już nie pamiętam kto, a przebijać się przez naście stron, nie mam czasu, bo postów do odczytania mam po kilku dniach nieobecności ponad 500 - napisał, że wzgardził tą zapłatą bo nie znaczyła ona dużo. Niewolnicy byli bezcenni. I w tym wersecie znalazłam potwierdzenie, że za trzyletni zarobek to można byłoby kupić Pole Krwi. Dziś trzyletni zarobek min. socjalne wyniósłby: 1200 x 12 x 3 = 43.200,-
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Jedno pytanie, Anowi:

Uwzględniłaś ponad 1000 letni okres czasu pomiędzy wydarzeniami opisanymi w Księdze Sędziów, a zdradą Judasza?
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

wtedy nie było giełdy, która wszystkim sterowała
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Brak giełdy nie sprawiał, że nie istniała inflacja, Anowi, bo to efekt niezależny od istnienia tego "cuda". Także i dzisiaj to nie giełda steruje inflacją i utratą wartości przez pieniądz, ale sam rynek.

Inaczej mówiąc: To, że za sędziów 10 srebrników było roczną zapłatą, to nie oznacza, że tak samo było za czasów Apostołów.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

to w dobrym miejscu jest ten temat, kto ma wiedzę niech pisze, ja będę się uczyć - ile warte było życie niewolnika = cena pola pod cmentarz
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

ile warte było uzdrowienie Naamana?

2Krl 5:23 BT „Odpowiedział Naaman: Racz przyjąć dwa talenty. Nalegał na niego, zawiązał dwa talenty srebra w dwóch workach, do tego dwa ubrania zamienne, i wręczył dwom swoim sługom, którzy to nieśli przed nim.”
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

2Krl 6:25 Br „W Samarii zapanował wtedy wielki głód. Oblężenie bowiem było tak srogie, że za głowę osła dawano osiemdziesiąt sykli srebra, a za ćwierć kaba dzikiej cebuli - pięć sykli srebra.”
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Sykl (gr. síklos, hebr. sekel - waga) - starożytna jednostka miary - masy. Równa była 2 beki. 50 sykli odpowiadało 1 minie. Według dzisiejszych miar równa była ok. 11,4 gram. Również starożytna moneta żydowska o wadze około 6 gramów, równa 4 denarom/drachmom. Inaczej srebrnik.

skąd wzięło się powiedzenie, że coś "nie jest warte złamanego grosza "?

złamany grosz to jeden pieniążek
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Anowi pisze:skąd wzięło się powiedzenie, że coś "nie jest warte złamanego grosza "?
Z praktyki przełamywania monety groszowej na dwie części w celu wydania "reszty" z grosza.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Yarpen Zirgin pisze:Brak giełdy nie sprawiał, że nie istniała inflacja, Anowi, bo to efekt niezależny od istnienia tego "cuda". Także i dzisiaj to nie giełda steruje inflacją i utratą wartości przez pieniądz, ale sam rynek.
ten efekt pojęłam kilka dni temu gdy ogłoszono u nas nową stawkę za m3 wody - 11,66 zł za wodę zimną i 23,66 zł za podgrzanie. Tak się dzieje gdy wszyscy oszczędzają, a firma musi wyjść na swoje. Jak będziemy się odchudzać piekarz podniesie cenę chleba - musi wyjść na swoje.
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblijne studium”