Odkryj Życie na podstawie ewangelii Jana

Dział, który przyczynia się do naszego duchowego rozwoju oraz prowadzi do refleksji nad tekstem biblijnym

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

krecik pisze:Naszym celem jest osiągnięcie zbawienia-życia wiecznego. Cały ten piętnasty rozdział, ale też cała Biblia bardzo dużo mówi o PRÓBACH.
No tak, to jest nasz cel, owszem zbieżny z celem Boga.

Duch Święty prowadzi nas do poznania Jezusa Chrystusa i do osiągnięcia Jego wymiaru. To wszystko odbywa się przez rozmaite próby.
Jak zachowamy się w różnych sytuacjach. Sam Jezus przechodził próby od szatana , od uczonych w Pismach, nawet Bóg-Ojciec poddawał Go próbie.
Dlatego dla wierzących jest to normalne (powinno być)...

To jest chyba najważniejsze zadanie Ducha Świętego.
Nie tylko przez próby Duch św. oddziałuje. Dzisiaj zastanawiałem znowu nad tym jak ewangelia Jana rozwija temat wody i Ducha; rozmowa z Nikodemem ma ciekawy moment gdzie Jezus obrazuje nowonarodzonego, czyli jest z nim tak jak z wiatrem który słychać ale pojąć się nie daje.
Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie.
[ J 15,26 BT ]
Duch św. pokaże grzech świata, sprawiedliwość, sąd. J16:13 Duch powie co ma nadejść. J16:26 Jezus nie musi wstawiać u Ojca, i ostatecznie Duch św. jest Jego jakby przedłużeniem. Przejmuje Jego zadania na ziemi.
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

Gdzie Jezus powrócił po opuszczeniu świata? (16,28)
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

leszed pisze:Gdzie Jezus powrócił po opuszczeniu świata? (16,28)
Wytłumacz mi czemu ma służyć takie pytanie?
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

krecik pisze:
leszed pisze:Gdzie Jezus powrócił po opuszczeniu świata? (16,28)
Wytłumacz mi czemu ma służyć takie pytanie?
Pytanie jest niezupełnie moje. Korzystam od początku tutaj z gotowych pytań przewodnika "Odkryj Życie" wyd. Liga Biblijna. Jeszcze masz pytania?
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

Gdzie Jezus powrócił po opuszczeniu świata? (16,28)
Na pt. tego wersetu wiemy że poszedł a przynajmniej stwierdził swój powrót do Ojca, do Nieba. Właściwie nie ma tu żadnej tajemnicy czy obawy. Nie ma nawet zachwiania, bo to co jest jasne, pewne dla Niego, jest nam dzisiaj i na zawsze przekazane. Jezus nie zostanie gdzieś w zawiasach, teraz jest kimś z góry, już nigdy z dołu, o czym jeszcze zapewne przeczytamy.
Może to jest za proste stwierdzenie, ale może, jest prawdziwe.
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

Pytanie kolejne z przewodnika:
Co Jezus mówi swoim uczniom na temat prześladowania? (16,33)

Przy okazji krecik pozdrawiam
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

To co mówili apostołowie Jezusa jest tak samo ważne jak nauczał sam Mistrz.
Nasuwa mi się jeden bardzo wymowny werset zapisany w historii pierwszych naśladowców wyznania wiary w Jezusa.
bw: utwierdzając dusze uczniów i zachęcając, aby trwali w wierze, i mówiąc, że musimy przejść przez wiele ucisków, aby wejść do Królestwa Bożego.
bg: Utwierdzając dusze uczniów i napominając, aby trwali w wierze, i mówiąc: Że przez wiele ucisków musimy wnijść do królestwa Bożego.
bt: Umacniając dusze uczniów, zachęcając do wytrwania w wierze, bo przez wiele ucisków trzeba nam wejść do królestwa Bożego.

[ Dz 14,22 ]
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

krecik pisze:Nasuwa mi się jeden bardzo wymowny werset zapisany w historii pierwszych naśladowców wyznania wiary w Jezusa.

bw: utwierdzając dusze uczniów i zachęcając, aby trwali w wierze, i mówiąc, że musimy przejść przez wiele ucisków, aby wejść do Królestwa Bożego.

[ Dz 14,22 ]
No tak, Co Jezus mówi swoim uczniom na temat prześladowania? (16,33) bardzo podobnie, że będą prześladowania, ale w Nim znośne. Akurat Jezus przyjaciołom objaśnił kwestie Jego odejścia (bo zapewne odejścia wprost jako śmierci nie byli w stanie zrozumieć), przy tym nie czarował, że im będzie łatwiej. On jak będzie mieć wkrótce mieli się przekonać.
Podobnie ma się to do nas wierzących, którzy są dziećmi Bożymi. Prawdopodobnie tak czy inaczej umrzemy, nie jest to przyjemne, jednak taka jest prawda; dalej mniej rozwijając staniemy podobni do Niego który żyje gdzieś tam.
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

Czym jest życie wieczne? (17,3)

[zwykle odpowiadam w ciągu jednej doby, ale mam nadzieję, że drobne nierównomierności nic nie zmienią. I tak staram trzymać 8 pytań na tydzień.]
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

Na wszelkie pytania niech odpowiada Pismo Święte. Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości, to niech pisze. Zarówno leszed, krecik, oraz inni odpowiedzą.
Dla mnie osobiście wszystko jest jasne. Jest między innymi święte imię JAHWE (nie wiem dlaczego Jehowa) ale imię JEZUS dane jest ludziom teraz, w tym imieniu jest WSZYSTKO.
W imieniu Syna Bożego Jahwe jest:
-zbawienie
-ratunek
-schronienie
-zaopatrzenie
-poznanie
Można jeszcze dużo wymieniać kim dla człowieka stał się Jezus Chrystus. Dlaczego niektóre twory ludzkie(religie) komplikują prostą drogę zbawienia?


Wiemy też, że Syn Boży przyszedł i dał nam rozum, abyśmy poznali tego, który jest prawdziwy. My jesteśmy w tym, który jest prawdziwy, w Synu jego, Jezusie Chrystusie. On jest tym prawdziwym Bogiem i życiem wiecznym.[ 1 J 5,20 BW ]

(9) Potem widziałem, a oto tłum wielki, którego nikt nie mógł zliczyć, z każdego narodu i ze wszystkich plemion, i ludów, i języków, którzy stali przed tronem i przed Barankiem, odzianych w szaty białe, z palmami w swych rękach. (10) I wołali głosem donośnym, mówiąc: Zbawienie jest u Boga naszego, który siedzi na tronie, i u Baranka. [ Ap 7 BW ]
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

Czym jest życie wieczne? (17,3)
Życie wieczne jest poznawaniem Boga. Kiedyś gdy będę już tam, a fajnie by było z Tobą drogi czytelniku, będę poznawał Boga, zapewne będzie to już nieco inne poznawanie, ale i tak wiecznie Go będę poznawał; podobnie jak to jest pomiędzy małżonkami. :) Poznajesz, ale to się nigdy nie kończy.
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

O kogo Jezus się modli? (17,9.10)

Co się stało, gdy Jezus odpowiedział żołnierzom i Judaszowi? Jak to rozumiesz? (18,6)
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

leszed pisze:O kogo Jezus się modli? (17,9.10)

Co się stało, gdy Jezus odpowiedział żołnierzom i Judaszowi? Jak to rozumiesz? (18,6)
Wypowiedz Mistrza wyraźnie mówi, „..za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie;” [ 17,20 BT ]. Tak klarownie jest powiedziane że my dzisiaj w XXI wieku, powinniśmy utożsamiać się z ówczesnymi adresatami tych słów.


W tym opisie, podobnie jak w wielu miejscach Słowa Bożego, występuje imię Boże – Ja jestem- .
Reakcja zdrajcy i żołnierzy jest oczywista, gdyż każde kolano MUSI się ugiąć przed imieniem Świętego.
Dzisiaj jeszcze jest to dobrowolne, i wielu ludzi nie chce uniżyć się przed Tym który jest rzeczywistym Królem królów. Lecz nadejdzie dzień w którym KAŻDY człowiek niewierzący w jakiś sposób odda Mu chwałę. Gdyż jest napisane w Biblii tak.
(15) I wszyscy królowie ziemi i możnowładcy, i wodzowie, i bogacze, i mocarze, i wszyscy niewolnicy, i wolni ukryli się w jaskiniach i w skałach górskich, (16) i mówili do gór i skał: Padnijcie na nas i zakryjcie nas przed obliczem tego, który siedzi na tronie, (17) i przed gniewem Baranka, albowiem nastał ów wielki dzień ich gniewu, i któż się może ostać?
[ Ap 6 BW ]
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

krecik pisze:
leszed pisze:O kogo Jezus się modli? (17,9.10)

Co się stało, gdy Jezus odpowiedział żołnierzom i Judaszowi? Jak to rozumiesz? (18,6)
Wypowiedz Mistrza wyraźnie mówi, „..za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie;” [ 17,20 BT ]. Tak klarownie jest powiedziane że my dzisiaj w XXI wieku, powinniśmy utożsamiać się z ówczesnymi adresatami tych słów.


W tym opisie, podobnie jak w wielu miejscach Słowa Bożego, występuje imię Boże – Ja jestem- .
Reakcja zdrajcy i żołnierzy jest oczywista, gdyż każde kolano MUSI się ugiąć przed imieniem Świętego.
Dzisiaj jeszcze jest to dobrowolne, i wielu ludzi nie chce uniżyć się przed Tym który jest rzeczywistym Królem królów. Lecz nadejdzie dzień w którym KAŻDY człowiek niewierzący w jakiś sposób odda Mu chwałę. Gdyż jest napisane w Biblii tak.
(15) I wszyscy królowie ziemi i możnowładcy, i wodzowie, i bogacze, i mocarze, i wszyscy niewolnicy, i wolni ukryli się w jaskiniach i w skałach górskich, (16) i mówili do gór i skał: Padnijcie na nas i zakryjcie nas przed obliczem tego, który siedzi na tronie, (17) i przed gniewem Baranka, albowiem nastał ów wielki dzień ich gniewu, i któż się może ostać?
[ Ap 6 BW ]
Dziękuję za mądrą wypowiedź. W wersecie 17:10 jest napisane, że Jezus jest uwielbiony w uczniach swoich, warto to zauważyć. Nasze życie albo podlega pod tą kategorię, albo jesteśmy tymi którzy Go nie uwielbili, co do tych co Go nie znają, powstrzymam.

Czy Jezus został aresztowany i skazany na śmierć wbrew swojej woli? (18,11-12; porównaj: 10,18) Czyj to był plan? (18,11; porównaj 3,16)
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

Czy Jezus został aresztowany i skazany na śmierć wbrew swojej woli? (18,11-12; porównaj: 10,18) Czy to był plan? (18,11; porównaj 3,16)

Moja odp: owszem, wbrew. Z drugiej strony sam na to przyzwolił, z woli Ojca. Nigdy to nie było łatwe.
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblijne studium”