Odkryj Życie na podstawie ewangelii Jana

Dział, który przyczynia się do naszego duchowego rozwoju oraz prowadzi do refleksji nad tekstem biblijnym

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Odkryj Życie na podstawie ewangelii Jana

Post autor: leszed »

Zapraszam chętnych do studium codziennie, do rozmów.

Praktyczny przewodnik po ew. św. Jana. Bez rozbudowanego wstępu: Jak czytać? Staraj się czytać codziennie. W tydzień 3 rozdziały ewangelii, czyli conajmniej pół rozdziału dziennie. [W praktyce jednak nie czytaj w ten sposób ściśle- bo skończysz dzień w pół zdania ;) ]. Liga Biblijna proponuje taki przewodnik, ma w nim wyłącznie proste, otwarte pytania pod podanymi wersetami.
Zaczynamy?

Tydzień 1.
Kto jest Słowem? (1,14)

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

Słowo jest Boga albo jedynym pochodzącym od Ojca. Tłumaczenia biblijne dotyczące początku ewangelii Jana są bardzo różne, ale w tym się zgadzają. Grecki oryginał ma oczywiście jakieś warianty, jakieś możliwe podstawy do różnic. Kiedy Jan zaczyna od "Na początku..." J1:1, nie było jeszcze dyskusji w stylu czy Jezus jest Bogiem, i Jan nie odpowiada na to pytanie. Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię- to jest wg mnie właściwe tło do wzniosłego preludium 4 ewangelii. Można domyślać się o czym myśli Jan. Bóg stwarzał swoje dzieła Słowem, w księdze Rodzaju (IM) na początku Biblii. Słowo jest stwórcze, oświecające i podobnie jak pozostałe ewangelie Jan chciał wspomnieć o Janie Chrzcicielu. Ale jakżesz go przewyższa ktoś inny o imieniu "Słowo".
Jana 1:9  Prawdziwa światłość, która oświeca każdego człowieka, przyszła na świat.
10  Na świecie był i świat przezeń powstał, lecz świat go nie poznał.
11  Do swej własności przyszedł, ale swoi go nie przyjęli.
12  Tym zaś, którzy go przyjęli, dał prawo stać się dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię jego,
13 którzy narodzili się nie z krwi ani z cielesnej woli, ani z woli mężczyzny, lecz z Boga.
14 A Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas, i ujrzeliśmy chwałę jego, chwałę, jaką ma jedyny Syn od Ojca, pełne łaski i prawdy.

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

Czym jest Słowo pisze w EWANGELII DOSKONAŁEGO ŻYCIA ŚWIĘTYCH DWUNASTU:

"Poprzez wszystkie czasy istnieje wieczna myśl, a ta myśl jest Słowem, a Słowo to jest Czynem i tych troje jest jednym w wiecznym Prawie, a Prawo (Torah) to jest u Boga i Bogiem jest to Prawo. Wszystkie rzeczy są tworzone przez Prawo, a bez Niego nic nie jest stworzone, co istnieje. W Słowie jest życie i materia, ogień i światło..."
Ale jakżesz go przewyższa ktoś inny o imieniu "Słowo".
Syn Boży ma na imię "Słowo Boże',a nie "Słowo".
Jana 1:9 Prawdziwa światłość, która oświeca każdego człowieka, przyszła na świat.
Syn Boży potwierdza w NT,że jako Jestem-Światłość przyszedł na świat.
12 Tym zaś, którzy go przyjęli, dał prawo stać się dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię jego,
Jako duchy wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi i nie ma to nic wspólnego z przyjęciem lub wiarą.Dodatkowo mamy grzeszną duszę,którą trzeba zbawić przez obecne w nas Słowo Boże-Chrystusa,jeśli je przyjmiemy za swojego Pana i Osobistego Zbawiciela.
13 którzy narodzili się nie z krwi ani z cielesnej woli, ani z woli mężczyzny, lecz z Boga.14 A Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas, i ujrzeliśmy chwałę jego, chwałę, jaką ma jedyny Syn od Ojca, pełne łaski i prawdy
Pierworodny i preegzystujący Syn Boży nie przestał istnieć i nie stał się ciałem fizycznym,ale jako Duch-Jestem przyszedł na Ziemię i zamieszkał w Synu Człowieczym Jezusie,fizycznym ciele,jednorazowym ziemskim namiocie.Słowo Boże jest pierworodnym Synem Bożym,ale nie jedynym,bo my jako duchy też jesteśmy dziećmi Bożymi,Jego braćmi i siostrami.Słowo Boże zamieszkało nie tylko w Jezusie,ale po Jego śmierci zgodnie z Nowym Przymierzem Ducha-Jestem,jest obecne we wszystkich ludziach jako Słowo Boże-Chrystus,zbawiające nasze grzeszne dusze.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

Witam na studium ewangelii Jana.
Chcę tutaj w tym temacie jednak rozmawiać i rozważać tą ewangelię, biblijną, nie zamierzam akurat ja brać pod uwagę niebiblijne książki na podstawie któych ktoś sobie krytykuje Biblię. Dziękuję za komentarz

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

W stylu dziś pytanie, dziś odpowiedź:

Co powinniśmy uczynić, aby stać się dziećmi Bożymi? (1,12)

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

angelo pisze:Słowo Boże zamieszkało nie tylko w Jezusie,ale po Jego śmierci zgodnie z Nowym Przymierzem Ducha-Jestem,jest obecne we wszystkich ludziach jako Słowo Boże-Chrystus,zbawiające nasze grzeszne dusze.
Angelo, jeśli masz na myśli Słowo Boże - Chrystusa, to mieszka On ze swoim Ojcem w niebie. Na Ziemi pozostawił myśli swego Ojca, które jeśli mieszkają w naszych sercach, to wtedy stajemy się dziećmi Bożymi i mamy nadzieję na życie wieczne.
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

Co powinniśmy uczynić, aby stać się dziećmi Bożymi? (1,12)
Na to jest prosta odpowiedź, zbyt prosta dla zakręconego człowieka- przyjąć Słowo, przyjąć Światło, dać się oświetlić i zbawić. Przyjąć a nie odrzucić choć wszyscyśmy Go odrzucili jako stworzenie. Adam, Ewa, ja, ty, on, ona, ono.

Jana 1:12 Tym zaś, którzy go przyjęli, dał prawo stać się dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię jego,
13 którzy narodzili się nie z krwi ani z cielesnej woli, ani z woli mężczyzny, lecz z Boga.


Dopiero nieco później, gdy widzimy jak postąpiliśmy (bo przyszło światło), gdy zobaczyliśmy o ile, swoją ciemną stronę, bo usłyszeliśmy iż On przyszedł od Boga do nas, na ziemię, to możliwym się stało podjęcie wyboru. Prawo wyboru.

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

Dlaczego Słowo zstąpiło na ziemię? (1,18)

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

Jana 1:17 Zakon bowiem został nadany przez Mojżesza, łaska zaś i prawda stała się przez Jezusa Chrystusa.
18 Boga nikt nigdy nie widział, lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, objawił go.

Słowo- Jezus Chrystus przyszedł by objawić prawdę i Boga. To fakt, iż mówił i działał. Dzięki temu że mówił mamy Nowy Testament. Dzięki temu że działał i zachęcał do naśladowania, pozostawił różne obietnice możemy przeżywać różne rzeczy takie jak przede wszystkim nawrócenie, narodzenie na nowo. Możliwe również są różne cudowne inne doświadczenia u wierzących a kiedyś Jezus powróci na ziemię.
Jak bardzo potrzebujemy prawdy. Potrzebujemy znać rzeczywistość, a nie jest do końca czarna; jest Bóg.

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

Anowi pisze:
angelo pisze:Słowo Boże zamieszkało nie tylko w Jezusie,ale po Jego śmierci zgodnie z Nowym Przymierzem Ducha-Jestem,jest obecne we wszystkich ludziach jako Słowo Boże-Chrystus,zbawiające nasze grzeszne dusze.
Angelo, jeśli masz na myśli Słowo Boże - Chrystusa, to mieszka On ze swoim Ojcem w niebie. Na Ziemi pozostawił myśli swego Ojca, które jeśli mieszkają w naszych sercach, to wtedy stajemy się dziećmi Bożymi i mamy nadzieję na życie wieczne.
Co masz na myśli przez 'stajemy się dziećmi Bożymi'?

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

a tymczasem kolejny dzień i kolejne pytanie:

Co powiedział Jan Chrzciciel, gdy zobaczył Jezusa? (1,29)

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

Co powiedział Jan Chrzciciel, gdy zobaczył Jezusa? (1,29)

1:29 To jest Baranek Boży który gładzi [likwiduje] grzechy świata.
Zawsze mnie to stare słowo 'gładzi' zbijało z tropu. Gładzić można kamień (z kiepskim skutkiem).

Jana 1:26  Odpowiedział im Jan, mówiąc: Ja chrzczę wodą, ale pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie;

odpowiada to:

Marka 1:4  Na pustyni wystąpił Jan Chrzciciel i głosił chrzest upamiętania na odpuszczenie grzechów.
Mateusza 3:11  Ja was chrzczę wodą, ku upamiętaniu, ale Ten, który po mnie idzie, jest mocniejszy niż ja; jemu nie jestem godzien i sandałów nosić; On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem.

Innymi słowy: to jest zbawiciel świata, Jezus Chrystus.

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

Jaką nadzwyczajną cechę miał Jezus? (2,25)

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

Jana 2:23  A gdy był w Jerozolimie na święcie Paschy, wielu uwierzyło w imię jego, widząc cuda, których dokonywał.
24  Ale sam Jezus nie miał do nich zaufania, bo przejrzał wszystkich,
25  i od nikogo nie potrzebował świadectwa o człowieku; sam bowiem wiedział, co było w człowieku.

Jezus był kimś nadzwyczajnym, czynił cuda jak nikt inny, jak ktoś kto jest ich dawcą, w ten sposób mógł miłością dotrzeć wszędzie gdzie chciał. Druga rzecz, miał głęboką wiedzę o człowieku konkretnym. Nie mylić tego z wiedzą np. antropologa, psychologa czy naukowca, bo ci uczą się od innych ludzi, z wiedzy która płynie w różne strony i pochodzi z różnych źródeł. Jezus żył w prawdzie w sposób doskonały, nie przyjmował też takiej typowej chwały od ludzi, nie zatrzymywało Go to ani chwili...

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

leszed pisze:Jana 2:23  A gdy był w Jerozolimie na święcie Paschy, wielu uwierzyło w imię jego, widząc cuda, których dokonywał.
24  Ale sam Jezus nie miał do nich zaufania, bo przejrzał wszystkich,
25  i od nikogo nie potrzebował świadectwa o człowieku; sam bowiem wiedział, co było w człowieku.

Jezus był kimś nadzwyczajnym, czynił cuda jak nikt inny, jak ktoś kto jest ich dawcą,
Jezus był największym ze wszystkich ludzi, wszystko dzięki temu, że posiadał DUCHA ŚWIĘTEGO od JEHOWY, dzięki mocy którego mógł czynić te cuda ku chwale swojego Ojca Jehowy, nie czynił niczego sam z siebie i własną mocą, gdyż był tylko człowiekiem, takim jak kiedyś był Adam.
Ostatnio zmieniony 19 paź 2010, 9:50 przez Arius, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblijne studium”