Hbr 4, 15

Dział, który przyczynia się do naszego duchowego rozwoju oraz prowadzi do refleksji nad tekstem biblijnym

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Blyy, ja także sądzę że Jezus mógł być Rabinem. W końcu mówili do Niego Nauczycielu (Rabbi). Zastanawiało mnie tylko, czy można pełnić jednocześnie dwie funkcje.

Dlaczego fakt, że Jezus był cieślą zawdzięczamy Lutrowi? Przecież o tym czytamy w Ewangelii Marka.

Z jakich nauk innych Rabinów czerpał Jezus? Jestem bardzo ciekawa tego, co piszesz. ;-)
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6162
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

14 A gdy już minęła połowa świąt, wstąpił Jezus do świątyni i nauczał.
15 I dziwili się Żydzi, i mówili: skąd ta jego uczoność, skoro się nie uczył?
16 Na to odpowiedział im Jezus, mówiąc: Nauka moja nie jest moją, lecz tego, który mnie posłał.
17 Jeśli kto chce pełnić wolę jego, ten pozna, czy ta nauka jest z Boga, czy też Ja sam mówię od siebie.
18 Kto od siebie samego mówi, ten szuka własnej chwały; ale kto szuka chwały tego, który go posłał, ten jest szczery i nie ma w nim nieprawości.

Tekst wg Biblii Warszawskiej:
(JAN 7)

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

ShadowLady86 pisze:Blyy, ja także sądzę że Jezus mógł być Rabinem. W końcu mówili do Niego Nauczycielu (Rabbi). Zastanawiało mnie tylko, czy można pełnić jednocześnie dwie funkcje.

Dlaczego fakt, że Jezus był cieślą zawdzięczamy Lutrowi? Przecież o tym czytamy w Ewangelii Marka.

Z jakich nauk innych Rabinów czerpał Jezus? Jestem bardzo ciekawa tego, co piszesz. ;-)
Nie wiadomo czy Jezus był cieślą, gdyż grecki odpowiednik znaczy tyle co budowniczy, jakiś zawód z tym związany. Może to być cieśla ale również każdy inny.

Co do nauk rabinów to tak nauczał Hillel:
Nie czyń drugiemu tego, co nie chcesz, aby tobie samemu czyniono. To jest bowiem cała Tora. Reszta zaś jest tylko komentarzem i tego trzeba się nauczyć" (Szabbat 31a).

Każdy z nas zna mowe o rozwodzie, że Jezus dopuszcza tylko w wypadku cudzołóstwa. Jest to nauka rabina Szammaja, który dopuścił rozwód tylko w wypadku cudzołóstwa. To chyba jedyny przypadek gdzie Jezus poparł naukę Szammaja. Natomiast Hillel krytykował Szammaja za zbyt rygorystyczne pojmowanie Prawa, Jezus również piętnował to. I tak jak Hillel mówił, że całe Prawo to nie czynić drugiemu co jemu byłoby nie miłe. Dla Hillela więc miłość była najważniejsza, tak jak dla Jezusa.

Tutaj zresztą można porównać nauki Hillela i Jezusa:
LINK

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Dziękuję Blyy za ciekawe wiadomości!
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

ras2czy
Posty: 277
Rejestracja: 27 sty 2011, 9:15
Lokalizacja: Galicja

Post autor: ras2czy »

BLyy pisze:Nie wiadomo czy Jezus był cieślą, gdyż grecki odpowiednik znaczy tyle co budowniczy, jakiś zawód z tym związany. Może to być cieśla ale również każdy inny.
n.p. mason
"Wszystko mi wolno" - Paweł zwany Świętym

ras2czy
Posty: 277
Rejestracja: 27 sty 2011, 9:15
Lokalizacja: Galicja

Post autor: ras2czy »

I nie zapominajmy, że Jeszu pochodził z rodziny królewskiej.
"Wszystko mi wolno" - Paweł zwany Świętym

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Byłam kiedyś w Symagodze i była dyskusja z jakimś profesorem żydem znawcą historii Izraela. Zadałam pytanie czy Jezus był rabinem , ponieważ każdy rabin musiał być zonaty. Odpowiedź była nie był rabinem. Zapytałam go o rabii tak go nazywali, to jest nauczyciel i kto chciał to tak go nazywał dowiedziałam się. I ja się z tym zgadzam.

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Post autor: RM »

Warto zauważyć, że faryzeusze nazywali Jezusa nauczycielem. Zatem trudno zgodzić się z twierdzeniem, że kto chciał nazywał go rabbi, bo faryzeusze znali znaczenie urzędu nauczycielskiego.

Jak Jezus miałby wypełnić prawo jako nieżonaty, skoro Talmud jednoznacznie stwierdzał, że kto obchodzi się bez żony, obchodzi się bez błogosławieństwa, a także, że kto nie ma żony, nie jest w pełni człowiekiem?

ras2czy
Posty: 277
Rejestracja: 27 sty 2011, 9:15
Lokalizacja: Galicja

Post autor: ras2czy »

a Jezus czytal Talmud?
"Wszystko mi wolno" - Paweł zwany Świętym

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblijne studium”