5:8-12

Dział, który przyczynia się do naszego duchowego rozwoju oraz prowadzi do refleksji nad tekstem biblijnym

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4099
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Ad Ez 5:8-12

Post autor: radek »

W pewnym pokrętnym sensie Ez 5:8-12 nawiązuje do Ap 5:8-12. Po pierwszym grzechu człowiek wyniósł się względem Boga w takim sensie, że Bóg chciał nie chciał stał się jego prawą ręką ze względu na fakt, iż to On umieścił w raju drzewo poznania dobra i zła. Więc człowiek stanął po lewicy Bożej - Bóg miał prawo do wszystkiego co miało związek z człowiekiem i mógł go chwalić lub potępiać według własnych reguł. Człowiek nie okazał się do cna zły - zgodnie z zapowiedzią Daniela - że "kozioł" pokona "barana". Kiedy Adam z Ewą zostaną wzbudzeni z martwych plan Boży dotyczący ludzkości nabierze nowych kolorów - ludzkość z powrotem będzie po prawicy Bożej. Ezechiel prefigurując Jezusa brał na siebie w sensie mistycznym winy ludu wybranego, z resztą nie tylko on.
Obrazek

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4099
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

Qłeza30 pisze:List do Rzymian 5

"8 Bóg zaś okazuje nam swoją miłość [właśnie] przez to, że Chrystus umarł za nas, gdyśmy byli jeszcze grzesznikami. 9 Tym bardziej więc będziemy przez Niego zachowani od karzącego gniewu, gdy teraz przez krew Jego zostaliśmy usprawiedliwieni. 10 Jeżeli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Jego Syna, to tym bardziej, będąc już pojednani, dostąpimy zbawienia przez Jego życie. 11 I nie tylko to - ale i chlubić się możemy w Bogu przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, przez którego teraz uzyskaliśmy pojednanie.

Adam i Chrystus

12 Dlatego też jak przez jednego człowieka grzech wszedł do świata, a przez grzech śmierć i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli..."
W kontekście wcześniejszych postów można zasugerować stwierdzenie, że Jezus przybył z Prawicy Bożej na Lewicę(z Nieba na Ziemię) - od Aniołów do ludzi, dlatego mówi:

J 18:36 bt "Odpowiedział Jezus: Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd."

Naród Żydowski jako dzieci Izaaka czyli potomstwo "Słowa", będącego Prawem ludzkości, spowodował śmierć tego, co przyszło z Prawicy Bożej z pominięciem grzechu. Izaak nie przyszedł z pominięciem grzechu ponieważ Abraham, który chciał potomka podlegał grzechowi - stąd przyszło ustępstwo Boże w formie obrzezania, jednak obrzezanie było umową między Bogiem i Abrahamem, a Abraham przecież podlegał grzechowi, dlatego gdy Daniel przewidział, że kozioł pokona barana - Aniołowie z Prawicy Bożej wzbudzili w Marii (na ziemi) Jezusa, którego zwie się Barankiem Bożym - na dowód, że na Prawicy Bożej śmierć nie ma władzy i Ci, którzy do Niej pretendują muszą zostać wypróbowani.
Obrazek

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4099
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Ad Ps 5:8-12

Post autor: radek »

Myślą przewodnią psalmów jest sugestia, że człowiek nie jest samodzielny dopóki podlega grzechowi. Ciekawie podkreśla to Jezus:

Joh 4:10-14 bt "(10) Jezus odpowiedział jej na to: O, gdybyś znała dar Boży i [wiedziała], kim jest Ten, kto ci mówi: Daj Mi się napić, to prosiłabyś Go, a dałby ci wody żywej. (11) Powiedziała do Niego kobieta: Panie, nie masz czerpaka, a studnia jest głęboka. Skądże więc weźmiesz wody żywej? (12) Czy Ty jesteś większy od ojca naszego, Jakuba, który dał nam tę studnię, i on sam z niej pił, i jego synowie, i jego bydło? (13) W odpowiedzi na to rzekł do niej Jezus: Każdy, kto pije tę wodę, znów będzie pragnął. (14) Kto zaś będzie pił wodę, którą Ja mu dam, nie będzie pragnął na wieki, lecz woda, którą Ja mu dam, stanie się w nim źródłem tryskającym ku życiu wiecznemu."
Obrazek

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4099
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

Qłeza30 pisze:Księga Powtórzonego Prawa 5

(8) Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. (9) Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu - tych, którzy Mnie nienawidzą, (10) a który okazuje łaskę w tysiącznym pokoleniu tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań. (11) Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, bo nie dozwoli Pan, by pozostał bezkarny ten, kto bierze Jego imię do czczych rzeczy. (12) Będziesz zważał na szabat, aby go święcić, jak ci nakazał Pan, Bóg twój.
o ile wersety 8-11 odnoszą się do własności Bożej, to od 12 w kontekście całego dekalogu mamy do czynienia z własnością człowieka. Pojawia się tu coś o czym wcześniej nie pisałem - uważam, że szabat jest dniem, w którym świętuje się spłodzenie potomstwa - jest to dzień zwycięstwa Duchowego, a nie numer w kalendarzu
Obrazek

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4099
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

Qłeza30 pisze:Spadały mi jabłka z drzewa, jak byłam pod jabłonką, gdy ostatnie spadło, podniosłam jedno i wziełam do domu, gdy przyszłam rozkroiłam na pół i policzyłam pestki: w tej połówce z ogonkiem było 3 pestki, ale ta połówka nie miała głębokich 'listków' na pestki, w drugiej było 5 pestek, a jak je wyjełam pozostały głębiej jeszcze inne, więc zaczełam liczyć i wyszło mi: 5 - 8 - 12. Dlatego to studiuję.
Nawet Izaac Newton tak wnikliwie do jabłek nie podchodził ;-)
Obrazek

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6162
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

Tak mnie wzieło.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblijne studium”