"Oto przybytek Boga z ludźmi" Ap 21.3 - rozważania

Dział, który przyczynia się do naszego duchowego rozwoju oraz prowadzi do refleksji nad tekstem biblijnym

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4095
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

Steven pisze:
Powyższy werset wskazuje na ścisły związek Ducha z Oblubienicą
Cóz to za związek jest?
Chodzi o Ducha Oblubienicy. Cytat wskazuje, że Oblubieniec widzi wezwanie zarówno Duchowe jak i cielesne ze strony Oblubienicy i Jej Ducha. Zarówno Duch jak i Oblubienica to nie jest coś co występuje na początku jakiejś drogi lub w jej trakcie. Duch jak i Oblubienica to obiekty do których należy zmierzać zawsze - One są w nieskończonej odległości od nas
Obrazek

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6155
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

radek pisze:
Steven pisze:
Powyższy werset wskazuje na ścisły związek Ducha z Oblubienicą
Cóz to za związek jest?
Chodzi o Ducha Oblubienicy.

Czy aby napewno?

Gdyby chodziło o Ducha Oblubienicy pisałoby raczej Duch Oblubienicy mówi przyjdź, a jest wyraźne rozgraniczenie na Ducha i Oblubienicę, więc pisze Duch i Oblubienica mówią: Przyjdź.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6155
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

Jachu pisze:Ale......

Dz.Ap. 17:23-28
23. Przechodząc bowiem i oglądając wasze świętości, znalazłem też ołtarz, na którym napisano: Nieznanemu Bogu. Otóż to, co czcicie, nie znając, ja wam zwiastuję.
24. Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim, Ten, będąc Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach ręką zbudowanych
25. Ani też nie służy mu się rękami ludzkimi, jak gdyby czego potrzebował, gdyż sam daje wszystkim życie i tchnienie, i wszystko.
26. Z jednego pnia wywiódł też wszystkie narody ludzkie, aby mieszkały na całym obszarze ziemi, ustanowiwszy dla nich wyznaczone okresy czasu i granice ich zamieszkania,
27. Żeby szukały Boga, czy go może nie wyczują i nie znajdą, bo przecież nie jest On daleko od każdego z nas.
28. Albowiem w nim żyjemy i poruszamy się, i jesteśmy, jak to i niektórzy z waszych poetów powiedzieli; Z jego bowiem rodu jesteśmy.

(BW)

Bo...

Izaj. 14:12-15
12. O, jakże spadłeś z nieba, ty, gwiazdo jasna, synu jutrzenki! Powalony jesteś na ziemię, pogromco narodów!
13. A przecież to ty mawiałeś w swoim sercu: Wstąpię na niebiosa, swój tron wyniosę ponad gwiazdy Boże i zasiądę na górze narad, na najdalszej północy.
14. Wstąpię na szczyty obłoków, zrównam się z Najwyższym.

15. A oto strącony jesteś do krainy umarłych, na samo dno przepaści.
(BW)

Według tego komuś grozi popaść w pychę?

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Qłeza30 pisze:Według tego komuś grozi popaść w pychę?


No nie według tego,ale wielu,bardzo wielu popada w pychę.

Przyp. 16:16-22
16. Więcej warte jest nabycie mądrości niż złota, a cenniejsze jest nabycie rozumu niż srebra.
17. Droga prawych to unikanie złego. Kto pilnuje swojej drogi, zachowuje życie.
18. Pycha chodzi przed upadkiem, a wyniosłość ducha przed ruiną.
19. Lepiej być pokornym z ubogimi, niż dzielić łupy z pyszałkami.
20. Kto zważa na Słowo, znajduje szczęście, a kto ufa Panu, jest szczęśliwy.
21. Kto ma mądre serce, ten zwie się rozumnym, a słodycz mowy pomnaża zdolność przekonywania.
22. Kto ma rozum, ten ma źródło życia,
lecz głupota jest karą dla głupców.
(BW)
Bóg jako stworzyciel Wszechrzeczy,nie mieszka w przybytkach przez ludzi wznoszonych. W Przybytku zbydowanym prze Mojżesza na polecenie i wg wzoru samego Boga,przebywała jedynie
Obecność Boża,-nadprzyrodzone światło Szekina,które było umieszczone zgodnie z Boskim poleceniem na Ubłagalni -złotej pokrywie Arki Przymierza,a między dwoma cherubami na niej umieszczonymi i na szekina zorientownymi(wpatrującymi się)

Niepoważnym jest mniemanie,że Bóg,Suweren Wszechświata,będzie osobiście stale przebywał w domu przez ludzi zbudowanym. Jego Obecność i owszem,tak.

Izaj. 66:1-2
1. Tak mówi Pan: Niebo jest stolicą moją, a ziemia podnóżkiem nóg moich. Gdzież tedy będzie ten dom, który mi zbudujecie? albo gdzie będzie miejsce odpocznienia mego?
2. Bo to wszystko ręka moja uczyniła, i nią stanęło to wszystko, mówi Pan. Wszakże Ja na tego patrzę, który jest utrapionego i skruszonego ducha, a który drży na słowo moje.
(BG)

Suplemencik:

http://www.youtube.com/watch?v=-6EC-Wb_xYc
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4095
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

Qłeza30 pisze:
radek pisze:Chodzi o Ducha Oblubienicy.
Ap 19:6-9 bt "(6) I usłyszałem jakby głos wielkiego tłumu, i jakby głos mnogich wód, i jakby głos potężnych gromów, które mówiły: Alleluja, bo zakrólował Pan Bóg nasz, Wszechmogący. (7) Weselmy się i radujmy, i oddajmy Mu chwałę, bo nadeszły Gody Baranka, a Jego Małżonka się przystroiła, (8) i dano jej przyoblec bisior lśniący i czysty - bisior bowiem oznacza czyny sprawiedliwe świętych. (9) I mówi mi [anioł]: Napisz: Błogosławieni, którzy są wezwani na ucztę Godów Baranka! I mówi mi: To są prawdziwie słowa Boże." ( - "Przyjdź"Ap 22:17)

Biblia nie mówi wprost o idealnym duchowym związku kobiety z mężczyzną, ponieważ aby związek był idealny musiałyby być rozwiązane wszystkie światowe problemy łącznie ze śmiercią, a przecież od początku Bóg uświęcił taki związek:

Gen 2:24-25 bt "(24) Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem. (25) Chociaż mężczyzna i jego żona byli nadzy, nie odczuwali wobec siebie wstydu."

Następnie wywyższa dążenie do związku Duchowego nad dążeniem do związku cielesnego:

Gen 6:1-3 bt "(1) A kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi, rodziły im się córki. (2) Synowie Boga, widząc, że córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie, jakie im się tylko podobały. (3) Wtedy Pan rzekł: Nie może pozostawać duch mój w człowieku na zawsze, gdyż człowiek jest istotą cielesną; niechaj więc żyje tylko sto dwadzieścia lat."

O cielesności i duchu danej osoby mówi przypowieść o dziesięciu pannach - lampa symbolizuje najlepszą stronę - Jej własne piękno(podświetla Ją); oliwa to Duch, który gwarantuje Pannie gotowość na przybycie pana młodego.

Mat 25:1-13 bt "(1) Wtedy podobne będzie królestwo niebieskie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie pana młodego. (2) Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych. (3) Nierozsądne wzięły lampy, ale nie wzięły z sobą oliwy. (4) Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w swoich naczyniach. (5) Gdy się pan młody opóźniał, senność ogarnęła wszystkie i posnęły. (6) Lecz o północy rozległo się wołanie: Oto pan młody [idzie], wyjdźcie mu na spotkanie! (7) Wtedy powstały wszystkie owe panny i opatrzyły swe lampy. (8) A nierozsądne rzekły do roztropnych: Użyczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasną. (9) Odpowiedziały roztropne: Mogłoby i nam, i wam nie wystarczyć. Idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie. (10) Gdy one szły kupić, nadszedł pan młody. Te, które były gotowe, weszły z nim na ucztę weselną, i drzwi zamknięto. (11) Nadchodzą w końcu i pozostałe panny, prosząc: Panie, panie, otwórz nam! (12) Lecz on odpowiedział: Zaprawdę, powiadam wam, nie znam was. (13) Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny."

Ap 22:17 bt "(17) A Duch i Oblubienica mówią: Przyjdź! A kto słyszy, niech powie: Przyjdź! I kto odczuwa pragnienie, niech przyjdzie, kto chce, niech wody życia darmo zaczerpnie."

Zamiast "Duch i Oblubienica" mogłoby być napisane "Duch i ciało", ponieważ Duch bez ciała nie istnieje, a że jest najważniejszy w kwestii długości życia, więc został wymieniony przed Oblubienicą - "Duch i Oblubienica"

Ja to tak rozumiem, ale być może Kobieta inaczej rozumie Ducha ;-) i może nie bez racji
Obrazek

Steven

Post autor: Steven »

radek pisze:
Steven pisze:
Powyższy werset wskazuje na ścisły związek Ducha z Oblubienicą
Cóz to za związek jest?
Chodzi o Ducha Oblubienicy. Cytat wskazuje, że Oblubieniec widzi wezwanie zarówno Duchowe jak i cielesne ze strony Oblubienicy i Jej Ducha. Zarówno Duch jak i Oblubienica to nie jest coś co występuje na początku jakiejś drogi lub w jej trakcie. Duch jak i Oblubienica to obiekty do których należy zmierzać zawsze - One są w nieskończonej odległości od nas
Ale co to za ścisly zwiazek dokladnie Ducha i Oblubienicy wedlug Ciebie... bo to juz interpretacja włąsna będzie.

Awatar użytkownika
Wnikliwy
Posty: 3204
Rejestracja: 23 cze 2013, 19:51

Post autor: Wnikliwy »

Poplątanie z pomieszaniem
- Oblubienica - o kogo chodzi?
- Duch - kogo obejmuje?

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4095
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

Steven pisze:Ale co to za ścisly zwiazek dokladnie Ducha i Oblubienicy wedlug Ciebie... bo to juz interpretacja włąsna będzie.
To, że Duch i Oblubienica mówią jednym głosem "Przyjdź!" oznacza, iż Oblubienica jest gotowa na przybycie Oblubieńca, bo wzywa Go nie tylko cieleśnie ale i Duchowo.
Wnikliwy pisze:Poplątanie z pomieszaniem
- Oblubienica - o kogo chodzi?
Tutaj niewiele da się wymyślić - najpewniej o Kobietę, którą wybierze sobie "Baranek"("Oblubieniec")
Wnikliwy pisze:- Duch - kogo obejmuje?
Ap 19:8-9 bt "(8) i dano jej przyoblec bisior lśniący i czysty - bisior bowiem oznacza czyny sprawiedliwe świętych. (9) I mówi mi [anioł]: Napisz: Błogosławieni, którzy są wezwani na ucztę Godów Baranka! I mówi mi: To są prawdziwie słowa Boże."

Myślę, że obejmuje wszystkich ludzi ale uwydatnione będzie to po sądzie
Obrazek

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6155
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

radek pisze:Ja to tak rozumiem, ale być może Kobieta inaczej rozumie Ducha ;-) i może nie bez racji

Moim zdaniem w Apokalipsie 22.17 mowa jest o Duchu, który mówi do Kościołów, do Kościoła w Efezie, w Smyrnie, w Pergamonie, w Tiatyrze, w Sardes, w Filadelfii i Laodycei; Kto ma uszy, niechaj posłyszy, co mówi Duch do Kościołów Apokalipsa 2.7, 2.11, 2.17, 2.29, 3.6, 3.13, 3.22, uważam, że Duch z Ap 22.17 A Duch i Oblubienica mówią:
"Przyjdź!"
A kto słyszy, niech powie:
"Przyjdź!"
I kto odczuwa pragnienie, niech przyjdzie,
kto chce, niech wody życia darmo zaczerpnie
, to jeden i ten sam Duch, gdyż ten fragment Apokalipsy nie mógł powstać w oderwaniu od całej, poprzedniej części Apokalipsy, a Ty jak myślisz, czy jest to ten sam Duch czy nie?

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4095
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

Qłeza30 nigdy w ten sposób nad Apokalipsą się nie zastanawiałem, ale brzmi to całkiem logicznie. Chciałbym tylko dodać na swoje usprawiedliwienie, że ja rozumiem Kobietę jako istotę Duchową nie cielesną, dlatego fragment "Duch i Oblubienica" z Ap 22:17 rozumiem jako koherentny z jedną z roztropnych Panien z Mat 25:4, a idąc Twoim tropem trzeba zauważyć, że całe Objawienie (pochodzące od Boga) kierowane jest Duchem Kobiecym, choć Kobieta najprawdopodobniej(nigdy nie byłem Kobietą) ma prawo interpretować to proroctwo zgodnie z przyjętym przez Siebie Duchem - wtedy możemy oglądać proroctwo z nieco innej strony.

Ciekawe jest, że w doskonałym Duchowym związku, do którego zgodnie z biblią przeznaczeni są ludzie, nie należy się ani pouczać ani rezygnować ze związku - tak jak biblia się zaczyna, tak też się kończy:

Gen 2:24 bt "(24) Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem." (pod względem Duchowym oczywiście)

Mar 10:8-9 bt "(8) i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwojgiem, lecz jednym ciałem. (9) Co więc Bóg złączył, tego niech człowiek nie rozdziela."

Ap 22:18-19 bt "(18) Ja oświadczam każdemu, kto słucha słów proroctwa tej księgi: Jeśliby ktoś do nich cokolwiek dołożył, Bóg mu dołoży plag zapisanych w tej księdze. (19) A jeśliby ktoś odjął coś ze słów księgi tego proroctwa, to Bóg odejmie mu udział w drzewie życia i w Mieście Świętym - które są opisane w tej księdze."(w dokładaniu chodzi najprawdopodobniej o "owoce cielesne")
Obrazek

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6155
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

radek pisze:Ap 22:18-19 bt "(18) Ja oświadczam każdemu, kto słucha słów proroctwa tej księgi: Jeśliby ktoś do nich cokolwiek dołożył, Bóg mu dołoży plag zapisanych w tej księdze. (19) A jeśliby ktoś odjął coś ze słów księgi tego proroctwa, to Bóg odejmie mu udział w drzewie życia i w Mieście Świętym - które są opisane w tej księdze."(w dokładaniu chodzi najprawdopodobniej o "owoce cielesne")

O owoce cielesne, czy o plagi?

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4095
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

Qłeza30 pisze:
radek pisze:Ap 22:18-19 bt "(18) Ja oświadczam każdemu, kto słucha słów proroctwa tej księgi: Jeśliby ktoś do nich cokolwiek dołożył, Bóg mu dołoży plag zapisanych w tej księdze. (19) A jeśliby ktoś odjął coś ze słów księgi tego proroctwa, to Bóg odejmie mu udział w drzewie życia i w Mieście Świętym - które są opisane w tej księdze."(w dokładaniu chodzi najprawdopodobniej o "owoce cielesne")

O owoce cielesne, czy o plagi?
"owoce cielesne" - napisałem w odniesieniu do "Jeśliby ktoś do nich cokolwiek dołożył"

miałem na myśli wszystko to co człowiek czyni nie kierując się Duchem.

Ostatnio wpadłem na ciekawe wyjaśnienie fragmentu, który dwukrotnie pojawia się w biblii:

"czas, czasy i połowę czasu" (Dn 12:7; Ap 12:14)

"czas" - to czas od początku do końca, czyli czas boży,
"czasy" - to ci, którym początek dał Bóg(my wszyscy), a którzy uwierzyli w Mesjasza,
"połowa czasu" - to połowa doskonałego związku Mesjasza. W Duchu tego związku znajdujemy się my wszyscy - żywi i umarli, widzący i hardzi.

Na początku Stworzenia był Bóg oraz Aniołowie - dobrzy i źli. Bóg stworzył całą rzeczywistość aby dać im pole do dialogu. Ostatecznie stworzył człowieka i umieścił Go w Edenie przy drzewie poznania "dobra i zła", którego owoce symbolizują Aniołów. Człowiek to swoisty bezpiecznik rozstrzygający niejasności. Pomimo wyzwania przed jakim stanęliśmy spożywając ten owoc, czytając w Objawieniu Jana o "jeziorze ognia i siarki" - w którym zamknięte będzie zło(do czasu) dowiadujemy się, iż ludzkość jednak ograniczyła(ograniczy) zło w sporym stopniu(ostatecznie całkowicie).

Człowiek zły to ten, który jest na wszelkie sposoby zaskakiwany z różnych stron, ponieważ człowiek dobry jest pewny w sposób całościowy - to człowiek, który od edukacji przechodzi płynnie do planowania, a wstępując w idealny związek ("połowa czasu") nie zapomina o dalszej edukacji(wzrastaniu Duchowemu).
Obrazek

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6155
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

radek pisze:"owoce cielesne" - napisałem w odniesieniu do "Jeśliby ktoś do nich cokolwiek dołożył"

miałem na myśli wszystko to co człowiek czyni nie kierując się Duchem.
Dla mnie 'cokolwiek' to właśnie to wszystko co opisałeś później wyjaśniając fragment biblijny na którego opis ostatnio wpadłeś, to między innymi rozumiem jako dokładanie do słów proroctwa.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4095
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

Wszyscy dopiero czekamy na wypełnienie się proroctwa wspierając się nawzajem więc dopóki się nie wypełni nic nie jesteśmy w stanie dołożyć, a jesteśmy jedynie jego elementami. Ja piszę to co piszę, bo Jezus powiedział:

Luk 8:17 bt "(17) Nie ma bowiem nic skrytego, co by nie miało być ujawnione, ani nic tajemnego, co by nie było poznane i na jaw nie wyszło."

Mat 10:27 bt "(27) Co mówię wam w ciemności, powtarzajcie w świetle, a co słyszycie na ucho, rozgłaszajcie na dachach."
Obrazek

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6155
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

Można dołożyć wymyślając różne brednie przy analizie tekstu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblijne studium”