Watykan zmienia imie Boga

Dyskusje o Bogu i jego imionach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

Niewielu katolików zna Pismo Święte, a również bardzo niewielu czytało dzieła teologiczne Tomasza z Akwinu. Niewielu z nich słyszało, że zgodnie z doktryną papieską Aeterni Patris Leona XIII z 1879 r. wszelkie nauczanie kościoła rzymskiego winno odbywać się w duchu wykładni Tomasza z Akwinu uznanego przez katolicyzm za świętego i za doktora anielskiego. Encyklika ta została zaaprobowana przez wszystkich kolejnych papieży i zaktualizowana w setną rocznicę przez Jana Pawla II. Potwierdził ją Benedykt XVI oraz aktualny Franciszek I.

Wynikają z tego jednak pewne konsekwencje, które prowadzą do wniosków zaprzeczających aktualnemu stanowisku papiestwa w kwestii Imienia Bożego. Jak wiadomo 29 czerwca 2008 r. kardynał Francis Arinze prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów działając na polecenie Benedykta XVI przekazał rozporządzenie biskupom całego świata, że występujące w różnych formach w mowie i piśmie imię Boga wszechmogącego : Jahwe, Yahwe, Jahweh, Jawe, Yehowah - ma być odtąd zastępowane słowem Pan [ hebr. Adonaj, gr. Kyrios, Łac. Dominus ]. Zgodnie z dyrektywą Imię Boże ma zniknąć z przekładów Biblijnych, tekstów, modlitw,pieśni kościelnych i z liturgii słowa. W uzasadnieniu rozporządzenia zostało napisane, że Żydzi unikali wypowiadania Imienia Bożego uważając je za zbyt święte.

Jednakże Tomasz z Akwinu w swej Sumie Teologicznej część 2 kwestia 13 art. 9 stwierdza, że " imię "Bóg" jest imieniem pospolitym, a nie własnym " [ łac. nomen Deus est nomen appellativum, et non proprium ]. Natomiast w art. 11 napisał, że - ""Jestem" jest właściwym imieniem Boga, daleko bardziej niż imię "Bóg" " - [ łac. Qui Est est magis proprium nomen Dei quam hoc nomen Deus ], pochodzi bowiem od "istnienia" ( łac. esse ). Ale " jeszcze bardziej właściwy jest Tetragrammaton nadany by oznaczać istotę samego Boga, nieprzekazywalny i jeśli tak można powiedzieć - indywidualny." - [ łac. " Et adhuc magis proprium nomen est Tetragrammaton, quod est impositum ad significandam ipsam Dei substantiam incommunicabilem, et, ut sic liceat loqui, singularem." ].

Jeśli więc najwłaściwszy jest Tetragrammaton oznaczający istotę samego Boga, natomiast słowo "Bóg" - jest imieniem pospolitym, to poważnym nieporozumieniem stała się dycyzja papieska wydana 29 czerwca 2008 r.

____________________________________________

http://biblia-odchwaszczona.webnode.com

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

tropiciel pisze:
Jednakże Tomasz z Akwinu w swej Sumie Teologicznej część 2 kwestia 13 art. 9 stwierdza, że " imię "Bóg" jest imieniem pospolitym, a nie własnym " [ łac. nomen Deus est nomen appellativum, et non proprium ]. Natomiast w art. 11 napisał, że - ""Jestem" jest właściwym imieniem Boga, daleko bardziej niż imię "Bóg" " - [ łac. Qui Est est magis proprium nomen Dei quam hoc nomen Deus ], pochodzi bowiem od "istnienia" ( łac. esse ). Ale " jeszcze bardziej właściwy jest Tetragrammaton nadany by oznaczać istotę samego Boga, nieprzekazywalny i jeśli tak można powiedzieć - indywidualny." - [ łac. " Et adhuc magis proprium nomen est Tetragrammaton, quod est impositum ad significandam ipsam Dei substantiam incommunicabilem, et, ut sic liceat loqui, singularem." ].

Jeśli więc najwłaściwszy jest Tetragrammaton oznaczający istotę samego Boga, natomiast słowo "Bóg" - jest imieniem pospolitym, to poważnym nieporozumieniem stała się dycyzja papieska wydana 29 czerwca 2008 r.
EMET:
Interesujące przywołania z owego 'Tomasza' oraz tegoż 'Summy'. :->

Wiadomo, że bibliści katoliccy - w swoich opracowaniach - nawet, gdy używają Imienia Bożego w /przyjętej przez nich/ formie wariantowej "Jahwe", to potrafią napisać: "wyraz Jahwe", ew. "słowo - Jahwe". Ot, tak po prostu: "wyraz"... :-(

Wiadomo nie od dzisiaj, że w tekście Biblii brak jest imion własnych - jako imion własnych - typu: "Bóg; Pan; Pan Bóg" czy nawet wg zapisu języków oryginału Biblii. W konkordancjach do Biblii Hebraica czy do greckiego tekstu Ksiąg Nowego Przymierza [tzw. "NT"] takowe wymienione nie są pomieszczone w dziale "Imiona" [nomina].
Imię własne - to imię własne, nie zaś jakieś...
Bóg nie posiada imienia/imion/ typu -- Bóg; Pan; Pan Bóg: wg tekstu Biblii nie nosi takowych "imion".

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

Tu podaję źródła dla osób niedouczonych, którzy powinni uzupełnić sobie elementarną wiedzę w tym zakresie !

http://www.lexiconcordance.com/hebrew/3068.html

pochodzenie imienia Bożego :

http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... ongs=H3068

lexicon Stronga pod hasłem H3068 : &#1497;&#1456;&#1492;&#1465;&#1493;&#1464;&#1492; transliteracja Yehovah pronuncjacja - Yeh&#183;ho&#183;va
podaje : Jehovah = Istniejący , oraz " właściwe Imię prawdziwego Boga " !!!

http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... ongs=H3068

przy tym Lexicon podaje, że Imię Boże wywodzi się z z rdzenia czasownikowego HJH t.zn. być. Oznacza Boga jako wiecznego i niezmiennego - co ma swoje uzasadnienie w Exodus 3 : 14 " ehje' aszer ehje' " &#1488;&#1462;&#1492;&#1456;&#1497;&#1462;&#1492; &#1488;&#1458;&#1513;&#1462;&#1473;&#1512; &#1488;&#1462;&#1492;&#1456;&#1497;&#1462;&#1492;

Nigdzie leksykon nie wyprowadza Imienia JEHOVAH od słowa " hovah " - zniszczenie. Wyraz ten pochodzi zupełnie z innego rdzenia - HVH. JEHOWAH jest Bogiem miłości - 1 Jana 4 : 8 - a nie Bogiem zniszczenia ! Natomiast można spotkać w internecie wrogów Świętego Imienia Bożego, którzy chcą to Święte Imię zdyskredytować.


Nienawiść do Świętego Imienia Bożego i próba zdyskredytowania Imienia obraża Boga i tych wszystkich, którzy to Imię wysławiają. Żadnemu z tych, którzy bezczeszczą to Imię nie ujdzie to bezkarnie !
List do Hebrajczyków mówi 10 : 31 : " Straszna to rzecz wpaść w ręce Boga Żywego "

List do Galacjan 6 :7 " Nie łudźcie się, Bóg nie dozwoli z siebie szydzić. A co człowiek sieje, to i żąć będzie ! "


___________________________________________________

http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.p ... 53&start=0

http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.p ... 11&start=0

http://biblia-odchwaszczona.webnode.com

Artur4070
Posty: 52
Rejestracja: 30 cze 2015, 21:15

Post autor: Artur4070 »

Zacytuje tu wszystko to co pisałem już na innej stronie, po to by się nie powtarzać a co odnosi sie do sprawy. Nie można mnie nazwać katolikiem i nie toleruje rozróżnień na Kościoly, na to ja jestem tego a ja jestem tego.Nie. Ja jestem Pana Jezusa.
"Gdyż są wśród was: Zazdrość *, kłótnia ** i podział ***. Czyż nie jesteście wewnętrznie cieleśni i żyjecie według cielesnego człowieka? 4 Bo gdy ktoś mówi: Ja jestem Pawła, a drugi: Ja Apollosa, czyż nie jesteście wewnętrznie cieleśni? 5 Kim więc, jest Paweł? A kim Apollos? Tylko inaczej sługami, przez których uwierzyliście, oraz tymi, jak Pan każdemu dał. 6 Ja zaszczepiłem, Apollos podlewał, ale wzrost dał Bóg. 7 Tak, że ani ten, co zaszczepia nie jest kimś, ani ten, co podlewa - ale Bóg, który daje wzrost. 8 Ale ten, co zaszczepia oraz ten, co podlewa są jednym i każdy weźmie swoją zapłatę * według własnego trudu. 9 Gdyż jesteśmy pomocnikami Boga; polem * Boga, jesteście budowlą Boga."..."Tak, że niech się nikt nie przechwala między ludźmi; bo wszystko jest wasze, 22 czy Paweł, czy Apollos, czy Kefas, czy świat, czy życie, czy śmierć, czy rzeczy nastałe obecnie, czy te, co mają nastąpić; wszystko jest wasze; 23 zaś wy Chrystusa, a Chrystus Boga."
Dalej moje poprzednie wypowiedzi w tym temacie:
Artii

Artur4070
Posty: 52
Rejestracja: 30 cze 2015, 21:15

Post autor: Artur4070 »

Jedyne imie w ktorym człowiek moze byc zbawiony to imie Jezus ! Całe pismo o tym mówi !
JHWH czyta sie jako Adonaj co znaczy Pan, Bóg. Imiona Jehowa albo Jahwe to wymysł ludzki. Nigdzie w Nowym Testamencie nie ma nawet JHWH ale w tym miejscu jest Kyrios co znaczy Pan. Setuaginta używa również Kyrios-Pan. Bo Pismo mowi dane zotało człowiekowi jedno imie, imie ponad wszelkie imie , aby na imie Jezusa zgieło sie kazde kolano istot niebieskich, ziemskich czy podziemnych i aby każdy język wyznał ze Panem Jezus ku chwale Boga Ojca !
Panem Jezus ! A w Izajasza czytamy JHWH mowi: Ja sprawie ze na moje imie zegnie sie kazde kolano.. ! Bo to imie to Jezus ! Jakie imie Ojca oznajmil Jezus Judejczykom skoro oni juz je znali ?
Bo powiedzial ze przyszedl oznajmic ludziom imie Ojca ? W żadnym manuskrypcie NT nie ma nawet JHWH ale jest Pan- Jest Panem Jezus !
A Pismo mówi ze człowiek może być tylko usprawiedliwiony z powodu wiary
List do Rzymian 10,8-13 :
To jest słowo wiary, które ogłaszamy; 9 że jeśli przez swoje usta wyznasz Pana Jezusa i uwierzysz w swym sercu, że Bóg go wzbudził z martwych - zostaniesz zbawiony. 10 Bo sercem zostaje się przekonywanym o * sprawiedliwości, zaś ustami jest wyznawane o zbawieniu. 11 Gdyż Pismo mówi: Każdy, kto w Niego wierzy, nie zostanie zawstydzony. Izajasz 28,16 12 Bowiem nie ma oddzielenia Żyda i Greka; gdyż ten sam Pan jest Panem wszystkich, i jest bogaty względem wszystkich, co Go wzywają. 13 Każdy bowiem, kto wzywał do siebie Imię Pana - zostanie zbawiony.
Artii

Artur4070
Posty: 52
Rejestracja: 30 cze 2015, 21:15

Post autor: Artur4070 »

Slowo Boze jest prawdą i to one mówi o Synu Bożym. Ja nie wyrywam z kontekstu zdan ani cytatów ale czytam w całosci , nie ide za ludzkimi doktrynami ani tradycja ale za Jezusem. Nie dano czlowiekowi innego imienia w ktorym można być zbawionym jak tylko imie Jezus. to Jezus jest drogą,prawdą i życiem. Przez swoja nauke i tradycję unieważniacie Słowo Boga a to właśnie ono mówi o Jezusie Panu naszym i Zbawicielu !
Zamiast wgłębiać się w głupie i niedouczone dociekania czytaj Słowo Boże. Wez Pismo Św. do ręki z sercem czystym jak u dziecka wyrzucając precz to czego dowiedziałeś sie od ludzi i zacznij słuchać tylko Boga ,bez dodatkowych ksiażeczek albo pisemek ktore zakłamuja Słowo Boze, nie słuchaj nawet samego siebie ale zaprzyj się siebie i słuchaj Boga a On da poznać ci prawdę. Żaden człowiek ani jego mądrość nie da ci życia ani ty sam sobie nic nie możesz dać. Tylko Bóg daje Życie przez swojego Syna. Wez oryginalne manuskrypty i nie pisz mi o tłumaczeniach często przeklamanych ( zwlasza tych od swiadkow Jehowy). Tam znajdziesz : JHWH , Kyrios , Jezus Chrystus. W żadnym oryginale Nowego Testamentu nie ma nawet JHWH ale w miejscu gdzie jest cytowany Stary Testament a gdzie jest JHWH jest Kyrios to znaczy Pan. Pismo jest napisane przez Boga i nie próbuj nawet zakłamywać tego co jest tam napisane przez swoje zakłamane doktryny, ludzkie nauki i dociekania które tylko oddalają od prawdy.
Nie napisałem ku chwale Boga ojca i to prada powinienem był napisac, nigdy temu nie zaprzeczam przeciwnie głoszę : Panem Jezus ku chwale Boga Ojca !
A w innym miescu czytamy : List do Filipian 2,5-11 :
5 To bowiem zrozumcie w was, co jest także w Chrystusie Jezusie; 6 który będąc w postaci Boga, nie torował sobie rabunku, aby być równym Bogu, 7 ale opuścił samego siebie, przyjął postać sługi i pojawił się w obrazie ludzi. 8 Także w tej postaci - gdy został napotkany jako człowiek - uniżył samego siebie i był posłuszny * aż do śmierci, i to TR do kary śmierci na krzyżu. 9 Dlatego też Bóg wielce go wywyższył i dał mu Imię, ponad każde imię. 10 Aby na Imię Jezusa zgięło się każde kolano - istot niebiańskich, ziemskich i podziemnych. 11 Aby też każdy język się zgodził, że Jezus Chrystus jest Panem, ku chwale Boga Ojca.
Kto unizył samego siebie człowiek? anioł ? Nie ! Bóg!!!
Na początku było Słowo *, a Słowo było od ** Boga i Bogiem było Słowo. 2 Ono było na początku ku Bogu. 3 Przez Nie wszystko powstało, a bez Niego ani jedno nie powstało, co jest. 4 W Nim jest * życie, a życie jest * światłem ludzi, 5 i światło ukazuje się w ciemności, a ciemność go nie owładnęła (EWANGELIA JANA- BEZ MANIPULACJI W TLUMACZENICH SWIADKOW J. Z CZY BOG SIE PISZE MAŁA LITERĄ CZY DUŻĄ - W ORYGINALE JEST PISANE TA SAMĄ LITERĄ )A dalej :
10 Było na świecie i świat wśród * niego powstał, a świat Go nie poznał **. 11 Do swoich własnych * przyszedł, ale swoi Go nie przyjęli. 12 Ale tym, którzy Go przyjęli, dał im moc stać się dziećmi Boga, owym wierzącym co do Jego Imienia; 13 którzy nie z krwi, ani z woli ciała wewnętrznego *, ani z upodobania mężczyzny, ale zostali narodzeni z Boga.
14 A Słowo - pełne łaski i prawdy - stało się cielesną naturą oraz rozbiło wśród nas namiot. Więc oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę jako jedynaka u Ojca.
Słowo Boga przyszło do swojej własności. A do kogo należ świat i wszystko ? Czyją jest własnością. ODPOWIEDZ JEST JEDNA : WSZYSTKO NALEŻY DO BOGA A BÓG JEST JEDEN ! NIE JAK TWIERDZA SWIADKOWIE ZE TEN SWIAT NALEŻY DO DIABŁA ! SWIAT I WSZYSTKO JEST BOGA ! BEZ WIARY W SYNA BOŻEGO JESTESCIE MARTWI. MÓWI BOWIEM PISMO : SPRAWIEDLIWY BEDZIE ŻYŁ Z WIARY ! ALBO : Gdyż Pismo mówi: Każdy, kto w Niego wierzy, nie zostanie zawstydzony. Izajasz 28,16 12 Bowiem nie ma oddzielenia Żyda i Greka; gdyż ten sam Pan jest Panem wszystkich, i jest bogaty względem wszystkich, co Go wzywają. 13 Każdy bowiem, kto wzywał do siebie Imię Pana - zostanie zbawiony.
Ja nie powoluję się na mądrość tego świat ale mówię z pisma bo w nim jest życie. A pismo mówi o Jezusie że to On Jest Panem i Zbawcą !
Panem Jezus ku chwale Boga Ojca. A pamietając że było pisane przez żydów i tak jak to pradziwy Żyd rozumie : JESZUA JEST ADONAI KU CHWALE BOGA OJCA !
A we wszystkim pomaga zrozumieć Duch Świety i to On głosi a nie my.
Artii

Artur4070
Posty: 52
Rejestracja: 30 cze 2015, 21:15

Post autor: Artur4070 »

Pan Jezus powiedział,cytuję:,,Objawiłem Twoje Imię ludziom, których mi dałeś ze świata; Twoi byli i mnie ich dałeś, i zachowują Twoje słowo. Jan 20,28 7 Teraz poznali, że wszystko, cokolwiek mi dałeś, jest od * Ciebie; 8 gdyż dałem im słowa, które mi dałeś; a oni je wzięli * oraz prawdziwie poznali, że od Ciebie wyszedłem, i uwierzyli, że Ty mnie posłałeś. 9 Ja za nich proszę; nie proszę za tych, którzy są świata; ale za tymi, których mi dałeś, bo są Twoi. 10 Także wszystko moje jest Twoje, a Twoje moje, oraz jestem w nich wyniesiony. 11 Nie jestem dłużej na świecie, bo ja idę do Ciebie, a oni są na świecie. Ojcze Święty zachowaj ich w Twym Imieniu, które mi dałeś, aby byli jedno jak my."Dobra Nowina Jana 17:6-11.
Pytam:Jakie imie objawił Pan Jezus Chrystus,skoro imię z Tetragramu było znane Judejczykom,więc po co miałby objawić to imię?Pytam:Jakie imię dał Ojciec swojemu Synowi?
41 Nie przyjmuję * chwały ** od ludzi; 42 ale poznaję was, że nie macie w sobie miłości Boga. 43 Ja przyszedłem w Imieniu mojego Ojca - a mnie nie przyjmujecie; jeśli inny by przyszedł we własnym imieniu - tego przyjmiecie. 44 Jakże możecie uwierzyć, wy, którzy bierzecie chwałę od samych siebie, nie szukając chwały od jedynego Boga? 45 Nie mniemajcie, że ja was oskarżam przed Ojcem; oskarżającym was jest Mojżesz, w którym wy macie nadzieję. 46 Bo gdybyście wierzyli Mojżeszowi, uwierzylibyście i mnie, gdyż on o mnie napisał. 47 Ale jeśli nie wierzycie jego Pismom, jakże uwierzycie moim słowom?
(Ew.Jana 5:41-47)
A odnośnie mojego wykształcenia:,,44 Nikt nie może do mnie przyjść, jeśli go nie pociągnie Ojciec, który mnie posłał. A tego, kto przyjdzie, podniosę w dniu ostatnim. 45 Jest napisane w Prorokach: A wszyscy będą wykształceni przez Boga. Izajasz 54,13; Jeremjasz 31,34 Zatem każdy, kto usłyszał od Ojca i się nauczył &#8211; do mnie przychodzi. " (Ew.Jana 6:44-45).
oraz dzieje Apostolskie 2:17-21 : " A w ostatnich dniach zdarzy się, mówi Bóg, że wyleję z mojego Ducha na wszelkie ciało wewnętrzne, zatem wasi synowie i wasze córki będą prorokować , wasi młodzieńcy ujrzą wizje, a wasi starsi śnić będą snami. 18 Także w tych dniach wyleje z mojego Ducha na moje sługi oraz na moje służebnice i będą prorokować. 19 W górze wyznaczę znaki na niebie, a na dole cuda na ziemi, krew , ogień i wyziew dymu; 20 słońce obróci się w ciemność, a księżyc w krew, zanim przyjdzie wielki i jawny dzień Pana. 21 Zdarzy się też, że każdy, kto wezwie Imienia Pana, zostanie uratowany ". Joel 2,28 - 31; Izajasz 44,3; Ezechiel 36,27; Zachariasz 12,10
oraz Jeremiasz 31,30-35:
"Oto nadejdą dni - mówi WIEKUISTY, że zawrę z domem Israela i domem Judy Nowe Przymierze. Nowy Testament; Hebrajczyków 8,8 31 Nie takie, jak to Przymierze, które zawarłem z ich ojcami, kiedy ich wziąłem za rękę, aby ich wyprowadzić z ziemi Micraim. To Moje Przymierze zerwali, chociaż nie przestałem być ich panem * - mówi WIEKUISTY. 32 Lecz oto Przymierze, które po owych dniach zawrę z domem Israela - mówi WIEKUISTY: Złożę Moje Prawo * w ich wnętrzu oraz wypiszę je w ich sercu, abym był ich Bogiem, a oni byli Mi ludem. Hebrajczyków 10,16 33 I nie będą nadal nauczali - każdy bliźniego i każdy swojego brata w słowach: &#8222;Poznajcie WIEKUISTEGO!&#8221;, gdyż wszyscy będą Mnie znali, od najmniejszego, do największego - mówi WIEKUISTY. Ponieważ wybaczę ich winę, a ich grzechów więcej nie wspomnę. Jan 6,45; Hebrajczyków 8,11
34 Tak mówi WIEKUISTY, który dał słońce na światło we dnie oraz prawa księżyca i gwiazd na światło w nocy; który ucisza morze, choć szumią jego fale; Jego Imię - WIEKUISTY Zastępów. 35 Jeśli te Prawa zostaną usunięte sprzed Mojego oblicza - mówi WIEKUISTY, wtedy i ród Israela przestanie być przede Mną narodem * po wszystkie czasy."
także Jeremiasza 16:16-17
" Oto Ja poślę po wielu rybaków - mówi WIEKUISTY, by ich łowili; a następnie poślę po wielu łowców, by ich spędzali z każdej góry, z każdego wzgórza i spośród rozpadlin skalnych. 17 Gdyż Moje oczy patrzą na wszystkie ich drogi; nie są tajne przed Mym obliczem, ani ich wina nie jest ukryta przed Moimi oczami. "
Oto Ja - kto ? Odpowiedz: Bóg ! A co powiedział Pan jezus : " Nie wyście mnie wybrali ale ja was wybrałem." oraz " Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze mnie"

Przypowieści spisane przez Salomona 30:4-6
" Kto wstąpił do niebios i zeszedł? Kto zebrał wiatr w swoje garście? Kto zgarnął wody do szaty? Kto utwierdził wszystkie krańce ziemi? Jakie jest Jego Imię, albo jakie jest Imię Jego Syna &#8211; jeśli to wiesz! Mateusz 1,25 5 Każde słowo Boga jest przeczyste; On jest tarczą dla tych, którzy się chronią do Niego. 6 Nie dodawaj nic do Jego słów, by cię nie pociągnął do odpowiedzialności i abyś nie okazał się kłamcą."

Psalm 48,11 " Jak Twe Imię, tak też i Twoja chwała sięga po krańce ziemi;
Twa prawica pełna jest sprawiedliwości." ( Kto siedzi po prawicy Ojca ?)

Ewangelia Mateusza 1:22-24 " A to się wszystko stało, aby mogło być wypełnione, co powiedziano od Pana przez proroka, mówiącego: 23 Oto dziewica będzie brzemienna i porodzi syna, a Jego Imię nazwą Emmanuel, co się tłumaczy: Bóg wśród nas. Izajasz 7,14; 8, 8 - 10 24 Dlatego Józef, kiedy został obudzony ze snu, uczynił tak, jak mu rozkazał anioł Pana i przyjął swoją żonę, 25 ale jej nie uznawał *, aż urodziła swego syna pierworodnego; i nazwał Jego Imię JEZUS."
Apokalipsa Jana 21:3 "Usłyszałem też wielki głos z Nieba, który mówił: Oto przybytek Boga wśród ludzi; i będzie mieszkał pośród nich, a oni będą Jego plemionami; sam Bóg, ich Bóg będzie wśród nich." Mateusz 1,23

oraz : Apokalipsa 21:6 " I mi powiedział: Dokonało się. Ja jestem Alfa i Omega, początek i spełnienie *. Ja dam darmo ze źródła wody życia temu, co pragnie."
Patrz: Ewangelia Jana 4:13-15 " A Jezus odpowiadając jej, rzekł: Każdy, kto pije z tej wody, znowu będzie pragnął; 14 zaś kto wypije z wody, którą ja mu dam, nie będzie pragnął na wieczność; a woda którą mu dam, stanie się w nim zdrojem wody, co wytryskuje ku życiu wiecznemu. 15 Mówi do niego niewiasta: Panie, daj mi tę wodę, abym nie zapragnęła, ani nie chodziła tu czerpać."

Oraz Ewangelia Jana 3:35-36 " Ojciec miłuje Syna i wszystkie rzeczy oddał w jego rękę. 36 Kto wierzy w Syna ma życie wieczne, zaś nieposłuszny * Synowi nie zobaczy życia, lecz spoczywa na nim gniew Boga."
A przecież czytasz " Słuchaj Izraelu Pan Bóg twój Pan Jest Jedyny."
I znowu Ewangelia Jana 17:6-12 "Objawiłem Twoje Imię ludziom, których mi dałeś ze świata; Twoi byli i mnie ich dałeś, i zachowują Twoje słowo. Jan 20,28 7 Teraz poznali, że wszystko, cokolwiek mi dałeś, jest od * Ciebie; 8 gdyż dałem im słowa, które mi dałeś; a oni je wzięli * oraz prawdziwie poznali, że od Ciebie wyszedłem, i uwierzyli, że Ty mnie posłałeś. 9 Ja za nich proszę; nie proszę za tych, którzy są świata; ale za tymi, których mi dałeś, bo są Twoi. 10 Także wszystko moje jest Twoje, a Twoje moje, oraz jestem w nich wyniesiony. 11 Nie jestem dłużej na świecie, bo ja idę do Ciebie, a oni są na świecie. Ojcze Święty zachowaj ich w Twym Imieniu, które mi dałeś, aby byli jedno jak my. 12 Gdy byłem pośród nich na świecie, ja ich zachowałem w Twoim Imieniu, które mi dałeś. Także ustrzegłem, by nikt z nich nie zginął - a tylko syn potępienia, aby się wypełniło Pismo."

Ksiega Wyscia 2:13-15 oto Imie jakie Bóg daje Mojżeszowi :" A Mojżesz powiedział do Boga: Oto przyjdę do synów Israela i im powiem: Posłał mnie do was Bóg waszych ojców. Zaś gdy mi powiedzą: Jakie jest Jego Imię? Co im odpowiem?
14 A Bóg powiedział do Mojżesza: Ja Jestem Będący S*. I powiedział: Tak powiesz synom Israela: Posyła mnie do was Będący S**. 15 I Bóg jeszcze powiedział do Mojżesza: Tak powiesz synom Israela: Posłał mnie do was WIEKUISTY *, Bóg waszych ojców, Bóg Abrahama, Bóg Ic'haka i Bóg Jakóba. Oto Moje Imię na wieki i oto wspomnienie o Mnie od pokolenia do pokolenia."
Dokładniej z hebr: Biblia Gdanska, Cyllkow : Będę, Który Będę
**3,14 w języku hebrajskim to samo słowo, co w *3,14; C Wieczny
*3,15 w języku hebrajskim - tetragramaton; tłumaczony także jako: S PAN; BÓG. Żydzi na określenie tetragramatonu używają słowa Haszem (co znaczy: To określone Imię). Brak punktacji samogłoskowej tego słowa spowodował, że niektórzy (za Septuagintą) przyjmują do jego wymowy punktację hebrajskiego słowa Adonaj (co znaczy: Pan); porównaj: Jeremiasz 44,2 + 26

Ewangelia Jana 20:26-31 " Zaś po ośmiu dniach jego uczniowie znowu byli wewnątrz, a wśród nich Tomasz. I gdy drzwi zostały zamknięte, przychodzi Jezus, stanął na środku i powiedział: Pokój wam. 27 Potem mówi Tomaszowi: Skieruj tutaj twój palec, zobacz moje ręce; skieruj twoją rękę i włóż do mojego boku, i nie bądź niewierny * - lecz wierzący **. 28 Odpowiedział Tomasz i mu rzekł: Pan mój i Bóg mój. 29 Mówi mu Jezus: Uwierzyłeś, bo mnie ujrzałeś? Bogaci, którzy nie zobaczyli - a uwierzyli.
30 Potem Jezus sprawił wiele innych znaków wobec swych uczniów, które nie są opisane w tej księdze. 31 Zaś to zostało opisane, abyście uwierzyli, że Jezus jest Chrystusem, Synem Boga, oraz abyście wierząc, mieli życie w Jego Imieniu."

Proponuje jeszcze raz przeczytać uwaznie moją odpowiedz. JHWH - nikt nie wie jak sie czyta inaczej jak tylko Adonai,Pan,Bóg.
Cała reszta to niedouczone dociekania !

Mówisz ze czytasz oryginał to wiesz ze nigdzie nie ma Jehowa,Jahwe ale znajdziesz JHWH,Kyrios a to nie to samo co imiona które glosisz.A Od wiekow czytane jako Adonai,Elohim, Pan,Bóg. A w Nowym Testamencie jest tylko Kyrios co znaczy Pan. Jest dane człowiekowi tylko jedno imie : IMIE JEZUS !!!

Niektore zdania sa duzymi literami a wynika to z mojej niewiedzy że tak nie można , prosze o wybaczenie ale nie chcialem pisac wszystkiego od nowa.
_________________
Artii

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Artur4070 pisze:Kto unizył samego siebie człowiek? anioł ? Nie ! Bóg!!!
Sugerujesz,ze człowiek Jezus Namaszczony duchem Bożym jest Bogiem Wszechmogącym?

Syn Boży powiedział:
"Ja sam z siebie nic nie mogę uczynić. Wydaję sąd zgodny z tym, co słyszę, i sąd mój jest sprawiedliwy. Nie szukam bowiem własnej woli, lecz woli Tego, który Mnie posłał." J 5:30

Nie jest więc Wszechmogący.

Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Artur4070
Posty: 52
Rejestracja: 30 cze 2015, 21:15

Post autor: Artur4070 »

A czy ja powiedzialem coś od siebie wszystko jest w Słowie Bożym. A ono mówi że Jezus jest Bogiem.
Czy człowiek może równać się z Bogiem albo glina z może byc rowna z garncarzem. Dlatego Pan Jezus mówi Ojciec jest większy ode mnie. Bóg jest Duchem i takich czcicieli chce miec Ojciec a Słowo Boga stalo się cialem i zamieszkało wsród nas. Przyszlo do swojej własnosci. Bog Jest Duchem a czlowiek ciałem. Gdzie chcecie wybudować mi dom mówi Pan Bóg bo przecież Pan Bóg Jest Wszechmogący i Jest wszędzie a dla nas staje się człowiekiem a człowiek jest ograniczony i w ciele. Czy nie dlatego jest napisane On uniżył samego siebie a jak uniżył ? Przybierajac postac sługi, człowieka stając się tacy jak człowiek. Stąd rozróżnienie bo kim jest człowiek a kim Bóg. Dla Boga wszysko jest mozliwe. Jesli nie wierzycie Synowi to uwierzcie przez dzieła które uczynił.
A za co ukrzyżowali go Żydzi : Czy nie za to jak mu zarzucali że On Będąc człowiekiem czyni siebie równym Bogu ? A czy myslisz ze żydzi nie rozumieli co On mówil czy raczej nie uwierzyli w Niego. Odpowiedz pozostawiam tobie i tylko Pan Bóg może ci jej udzielić , bo jest napisane nikt bez pomocy Ducha Świętego nie może powiedzieć Panem Jezus. A to wszystko co napisalem wcześniej to jest jeszcze mało na pytanie : kim jest Jezus ?
Przecież wszystko napisalem z pisma nie od siebie a tam jest wszystko. Pismo nie jest do odzielnego wyjaśniania musimi czytac je w całości a Ono swiadzczy o Jezusie. Tak Pan Jest Jedyny z cała pewnoscią Żydzi to rozumieli i wielu nie uwierzyło w Syna Bożego.
List do Filipian 2:5-11 "To bowiem zrozumcie w was, co jest także w Chrystusie Jezusie; 6 który będąc w postaci Boga, nie torował sobie rabunku, aby być równym Bogu, 7 ale opuścił samego siebie, przyjął postać sługi i pojawił się w obrazie ludzi. 8 Także w tej postaci - gdy został napotkany jako człowiek - uniżył samego siebie i był posłuszny * aż do śmierci, i to TR do kary śmierci na krzyżu. 9 Dlatego też Bóg wielce go wywyższył i dał mu Imię, ponad każde imię. 10 Aby na Imię Jezusa zgięło się każde kolano - istot niebiańskich, ziemskich i podziemnych. 11 Aby też każdy język się zgodził, że Jezus Chrystus jest Panem, ku chwale Boga Ojca." Porownaj z Izajasz 45: 21-25 " Opowiedzcie, nawet ich przyprowadźcie i niechaj radzą między sobą. Kto to od dawna oznajmił, od tamtego czasu to zwiastował? Czy nie Ja, WIEKUISTY? Bo oprócz Mnie nie ma innego Boga, Boga sprawiedliwego; oprócz mnie nie ma takiego, co wybawia! 22 Do Mnie się zwróćcie i bądźcie wybawione wszystkie krańce ziemi! Bo Ja jestem Bóg, i nikt inny. 23 Przysięgam na Siebie, sprawiedliwość * wyszła z Mych ust; słowo, co się nie cofnie, że przede Mną się ugnie każde kolano i będzie przysięgał każdy język. 24 Tylko u WIEKUISTEGO &#8211; powiedzą o Mnie - jest sprawiedliwość * i potęga. Do niego przyjdą zawstydzeni wszyscy, co pałali ku Niemu nienawiścią. 1 Koryntian 1,30 25 Przez * WIEKUISTEGO będzie uznane za sprawiedliwe i lśnić ** całe nasienie Israela.
Rzymian 3,20-24"
albo "Bowiem w nim zamieszkuje cieleśnie cała pełnia natury Boga. " List do Kolosan 2:6-10 :
"Jak więc, przyjęliście Pana Jezusa Chrystusa, tak w nim żyjcie *, 7 według tego jak zostaliście nauczeni. W nim ugruntowani, budowani i umacniani w wierze; w niej obfitując wśród dziękczynienia. 8 Uważajcie, aby się wam ktoś nie zdarzył, kto rabuje * przez spekulacje ** i pusty fałsz - według religijnej *** tradycji ludzi, według podstawowych zasad rozumowania **** świata - a nie według Chrystusa. 9 Bowiem w nim zamieszkuje cieleśnie cała pełnia natury Boga. 10 Także w nim jesteście napełnieni; a on jest głową każdego stanowiska i mocy."
Odpowiedz czy można modlić się do kogoś innego niż Bóg ? a jak modlił sie Szczepan do kogo ? Dzieje Apostolskie 7:59-60 "
Zatem kamienowali Szczepana, a on przyzywał Boga i mówił: Panie Jezu, przyjmij mojego ducha. 60 On także zgiął kolana oraz zawołał wielkim głosem: Panie, nie utwierdź im tego grzechu. A gdy to powiedział - zasnął."

"Jeszua Jest Adonai ku chwale Boga Ojca"
Artii

Artur4070
Posty: 52
Rejestracja: 30 cze 2015, 21:15

Post autor: Artur4070 »

Pozdrawiam
Artii

Artur4070
Posty: 52
Rejestracja: 30 cze 2015, 21:15

Post autor: Artur4070 »

Apokalipsa Jana 1:7-8
" Oto przychodzi wśród obłoków, więc zobaczy go każde oko oraz ci, którzy go przebili; i uderzą się * w pierś wobec niego wszystkie plemiona ziemi. Tak, amen. Zachariasz 12,10 -14; Mateusz 24,30
8 Ja Jestem Alfa i Omega, początek i wypełnienie - mówi Pan, Ten będący i który był, i przychodzący, Wszechmocny."
Artii

Artur4070
Posty: 52
Rejestracja: 30 cze 2015, 21:15

Post autor: Artur4070 »

Dzieje Apostolskie 4:10-12 "niech wam wszystkim będzie wiadome oraz całemu ludowi Israela, że został on uleczony w Imieniu Jezusa Chrystusa Nazarejczyka, którego wy ukrzyżowaliście i którego Bóg wskrzesił z martwych. W tym Imieniu ten człowiek stanął przed wami zdrowy. 11 Ten jest owym kamieniem, co przez was, budujących, został wzięty za nic , a który stał się dla kamienia węgielnego ( Psalm 118,22; Izajasz 28,16 12). Nie istnieje też w nikim innym zbawienie; bo nie istnieje inne Imię pod niebem, które zostało wyznaczone wśród ludzi, w którym jest nam konieczne zostać zbawionymi ."

albo w innym tlumaczeniu :

&#8222;Niech będzie wiadomo wam wszystkim i całemu ludowi Izraela, że w imię Jeszu Pomazańca Nazarejczyka - którego ukrzyżowaliście, a którego Bóg wskrzesił z martwych - że przez Niego ten człowiek stanął przed wami zdrowy. On jest kamieniem, odrzuconym przez was budujących, tym, który stał się głowicą węgła. I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym musimy się zbawić.&#8221; Dzieje 4:10-12
Artii

Artur4070
Posty: 52
Rejestracja: 30 cze 2015, 21:15

Post autor: Artur4070 »

W manuskryptach jest JHWH a Jehowa to połaczenie JHWH razem Adonai. Spekulacja ludzka a nie fakty. Fakty są takie że W Piśmie nadal czytasz JHWH i to wszystko.
Dane nam zostało jedno imie , imie ponad wszelkie imie w którym mamy zbawienie. To imie to JEZUS !
Artii

Artur4070
Posty: 52
Rejestracja: 30 cze 2015, 21:15

Post autor: Artur4070 »

Powtórze odnosnie tego jeszcze raz: List do Kolosan 2:6-10

"Jak więc, przyjęliście Pana Jezusa Chrystusa, tak w nim żyjcie , 7 według tego jak zostaliście nauczeni. W nim ugruntowani, budowani i umacniani w wierze; w niej obfitując wśród dziękczynienia. 8 Uważajcie, aby się wam ktoś nie zdarzył, kto rabuje przez spekulacje i pusty fałsz - według religijnej tradycji ludzi, według podstawowych zasad rozumowania świata - a nie według Chrystusa. 9 Bowiem w nim zamieszkuje cieleśnie cała pełnia natury Boga. 10 Także w nim jesteście napełnieni; a on jest głową każdego stanowiska i mocy."
Artii

Artur4070
Posty: 52
Rejestracja: 30 cze 2015, 21:15

Post autor: Artur4070 »

Nowy Testament zostal spisany w jezyku greckim a nie hebrajskim a wiec oczywiste ze nie ma tam ADONAI ale grecki odpowiednik tego slowa KYRIOS co znaczy PAN !
KYRIOS pojawia sie wszedzie tam gdzie jest cytowany Stary Testament a gdzie w pismach hebrajskich jest JHWH.
Nowy Testament zostal spisany przez uczniow Pana Jezusa a oni w miejscu JHWH pisza greckie KYRIOS co znaczy PAN !
Pan Jezus cytujac Stary Testament wypawia PAN wszedzie tam gdzie jest w hebrajskim JHWH ! Uczniowie tak samo wymawiaja w tym miejscu PAN ! W calym Nowym Testamencie nie pojawia sie ani razu JHWH ale wszedzie jest KYRIOS - PAN !
To jest jeszcze malo ?!
Autorytetem jest Pan Jezus i Jego Slowo - Nowy testament spisany przez Jego uczniow i Jest to Jedyny atorytet dla uczniow Pana Jezusa !
ADONAI, KYRIOS, PAN to, to samo slowo !

Co często robią ci ktorzy chca podważyć to kim jest Jezus Syn Bozy ?
Np. cytując Słowo omijają niewygodne dla was fragmenty np. I rzekł jej anioł: Nie bój się, Mario, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. (31) I oto poczniesz w łonie, i urodzisz syna, i nadasz mu imię Jezus. (32) Ten będzie wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego. I da mu Pan Bóg tron jego ojca Dawida - a dalej wycinają co na ten temat jest

np. Mateusza 1,18-25
A narodzenie Jezusa Chrystusa było takie: Gdy Maria, jego matka, została zaślubiona Józefowi, jeszcze zanim się zeszli, była znaleziona brzemienną z Ducha Świętego. 19 Ale Józef, jej mąż, będąc sprawiedliwym i nie chcąc jej zniesławić, postanowił skrycie się jej pozbyć. 20 A kiedy to rozważał, oto we śnie, ukazał mu się anioł Pana, mówiąc: Józefie, synu Dawida, nie bój się przyjąć Marii, twojej żony; bowiem co w niej zostało poczęte, jest z Ducha Świętego. 21 A urodzi syna, i Jego Imię nazwiesz Jezus *; bowiem on zbawi swój lud od ich grzechów **. 1 Jana 3,4

22 A to się wszystko stało, aby mogło być wypełnione, co powiedziano od Pana przez proroka, mówiącego: 23 Oto dziewica będzie brzemienna i porodzi syna, a Jego Imię nazwą Emmanuel, co się tłumaczy: Bóg wśród nas. Izajasz 7,14; 8, 8 - 10 24 Dlatego Józef, kiedy został obudzony ze snu, uczynił tak, jak mu rozkazał anioł Pana i przyjął swoją żonę, 25 ale jej nie uznawał *, aż urodziła swego syna pierworodnego; i nazwał Jego Imię JEZUS

i nazwie jego imię Immanuel - oto co robią ze Słowem Bożym np. z tym fragmentem ? Omijają go tak jakby go nie było bo jest dla nich niewygodny zamiast tego cytują tylko Syn. Mówią tylko że Jezus jest Synem Bożym ale nawet nie wspominają że "nazwie jego imię Immanuel" ! A gdzie jest Emmanuel ? Emanuel znaczy Bog wsrod nas, Bog z Nami !!!
To tylko przykład.

I tak robią wszędzie aby tylko udowodnić swoje racje zakłamujac Słowo Boga bo Biblie czyta sie w całosci !
Tak robił szatan na pustyni gdy kusil Jezusa !

Ewangelia Jana 12,37-40

"A choć TR uczynił tak wiele znaków przed nimi, nie uwierzyli względem niego, 38 aby się wypełniło słowo proroka Izajasza, który powiedział: Panie, kto uwierzył naszej relacji? A ramię Pana komu zostało objawione *? Izajasz 53,1 39 Dlatego nie mogli uwierzyć, bo Izajasz jeszcze powiedział: 40 Zaślepił ich oczy oraz uczynił twardym ich serce; aby oczyma nie mogli zobaczyć i sercem nie poznali oraz nie zawrócili, abym ich uzdrowił." Izajasz 6,9

Czy wiesz kto siedzi po prawicy Ojca , a ramie Pana komu zostało objawione ??

Izajasz 40,3
"Głos woła na puszczy: Oczyśćcie drogę WIEKUISTEGO, na stepie prostujcie ścieżkę naszego BOGA." Mateusz 3,3; Marek 1,3; Łukasz 3,4; Jan 1,23

Izajasz 40,8-11
"Usycha trawa, więdnie kwiat, ale słowo naszego Boga trwa na wieki. 9 Wejdź na wysoką górę, cyońska zwiastunko; potężnie podnieś twój głos, zwiastunko Jeruszalaim! Podnieś oraz się nie obawiaj, powiedz miastom Judy: Oto wasz prawdziwy Bóg! 10 Oto z mocą nadchodzi Pan, WIEKUISTY, a Jego ramię za niego włada! Oto z Nim jest Jego nagroda, a przed Nim Jego odpłata! 11 Jako Pasterz będzie pasł Swoją trzodę, w Swym ramieniu zgromadzi baranki i na Swym łonie je poniesie; karmiące troskliwie poprowadzi"

Kto Jest Ramieniem Boga i Kto Jest Będącym na Jego Łonie a niosącym ludzi i prowadzącym ich ku życiu ?

Powtorze jeszcze raz te fragmenty i porownam : "Oto wasz prawdziwy Bóg! 10 Oto z mocą nadchodzi Pan, WIEKUISTY, a Jego ramię za niego włada!" oraz "Głos woła na puszczy: Oczyśćcie drogę WIEKUISTEGO, na stepie prostujcie ścieżkę naszego BOGA."


Wszystko to jest bardzo ważne bo prowadzi do odpowiedzi jakie jest imie Boga oraz jak brzmi.
"Ap 3, 12: Zwycięzcę uczynię filarem w świątyni Boga mojego
i już nie wyjdzie na zewnątrz.
I na nim imię Boga mojego napiszę
i imię miasta Boga mojego,
Nowego Jeruzalem, co z nieba zstępuje od mego Boga,
i moje nowe imię." - To nowe Imie to JEZUS.

A co z JHWH - Pan Jezus i Apostolowie w tym miejscu czytają Pan. Czy chcę przez to powiedzieć ze JHWH to nie Imie ? Nie tego nie powiedziałem, mówie ze Pan Bog to zakryl przed ludzmi by dac im nowe imie i jezeli bylo one znane i czytane wczesniej to już w czasach Pana Jezusa jest niewymawiane. Bog zabiera te a daje Nowe Imie. To Nowe Imie to JEZUS !
Jeremiasza 44,25-28
" Tak mówi WIEKUISTY Zastępów, Bóg Israela, głosząc: Wy oraz wasze kobiety &#8211; wyście wypowiedzieli ustami oraz spełniali waszymi rękami to, co powiedzieliście: Chcemy spełniać nasze śluby, które ślubowaliśmy, by kadzić Królowej Niebios i dla niej wylewać zalewki. Więc gorliwie spełniajcie wasze śluby i pilnie wykonujcie wasze ślubne ofiary! 26 Jednak wy, wszyscy Judejczycy, którzy mieszkacie w ziemi Micraim &#8211; słuchajcie słowa WIEKUISTEGO! Oto przysięgam na Moje wielkie Imię &#8211; mówi WIEKUISTY, że jeśli Moje Imię będzie jeszcze wzywane ustami któregokolwiek judzkiego męża w całej ziemi Micraim, i powie: Żywym jest mój Pan, WIEKUISTY! &#8211; 27 oto będę czuwał nad nimi ku złemu, a nie dobremu; zatem będą niszczeni od miecza i głodu wszyscy mężowie Judy, którzy są w ziemi Micraim, aż będą wytępieni! "

A wiec widać wyraznie że z woli Pana Boga Izraelici zaprzestaja używania imienia Boga i jest to na długo przed Panem Jezusem. Czym zatem są te dzisiejsze spekulacje jeśli nie próba przeciwstawienia sie Bogu ?! Wszystko jest za tym że Izraelici co najmniej od tamtej pory i jest to z woli Pana Boga zaprzestają wzywać Imienia Pana Boga ! Do dzisiaj Żydzi gdy widzą JHWH czytają Adonaj lub Elohim - co znaczy Pan lub Bog i tak robił Pan Jezus i apostołowie tak to jest zapisane w oryginalnych tekstach greckich Nowego Testamentu.
Wiec o jakim nowym imieniu czytamy np. Apokalipsie Jana 3,12 i w wielu innych miejscach Nowego Testamentu ?
Jest to imię JEZUS - bo nie zostało dane człowiekowi żadne inne imię w którym może być zbawionym !

Ewangeli Jana 5:23
"by wszyscy czcili Syna, jak czczą Ojca. Kto nie czci Syna - nie czci Ojca, który go posłał"
_________________
Artii

ODPOWIEDZ

Wróć do „Imię Boże”