Czym jest Imię Boga?

Dyskusje o Bogu i jego imionach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

Lukian pisze:
EMET pisze:Takich 'imion własnych' - jako imion własnych - nie znajdziemy w tekście Biblii Hebrajskiej:
ale znajdziemy je w NT

a jak emecie miał na imię pierwszy czlowiek?
EMET:
! Kronik 1:1, pierwsze wyrażenie. Po hebrajsku -- &#1488;&#1464;&#1491;&#1464;&#1445;&#1501; -- < `&#257;dh&#257;m >, wg spolszczenia: "Adam". Mamy notację bez rodzajnika, w odróżnieniu od np. notacji w Bereszith [Rodzaju] 2:7, gdzie czytamy o 'pierwszym człowieku'. Sprawa tej subtelności jest poruszona m.i.n. w jednym z opracowań prof. biblistyki, ks. Chrostowskiego; o czym już pisałem kiedyś na Forum. Mamy też wypowiedź w grece w 1Kor 15:45: "pierwszy człowiek, Adam,".

Faktem jest, że w BH nie mamy "powielania" w nadawaniu mężczyznom owego imienia własnego - "Adam". W przypadku pierwszego człowieka o tyle miało to znaczenie, że sama forma hebr. < 'adham > posiada znaczenie nawet w stylu: "człowiek z gleby", na bazie formy < 'adhama(h) > [znaczenia u 'Briksa' na str. 22]. Pisałem już o tym w post na Forum. ;-)

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Post autor: Lukian »

własnie
pierwszy człowiek miał na imie Człowiek, bo nie potrzeba było go odróżniać od innych ludzi.
Tak samo Ojciec ma na imie Ojciec bo nie ma innego
:-D
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: &#8222;Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/

kodak27
Posty: 1235
Rejestracja: 16 kwie 2012, 18:55

Post autor: kodak27 »

Lukian pisze:własnie
pierwszy człowiek miał na imie Człowiek, bo nie potrzeba było go odróżniać od innych ludzi.
Tak samo Ojciec ma na imie Ojciec bo nie ma innego
Wszystko wskazuje na to, żeś sam sobie to wymyślił. Człowiek, ojciec, syn, córka, doktor, prezydent, babcia, dziadek, magister..., etc. etc., to tylko tytuły, inaczej; "a imię jego człowiek, tak anioł zwracał się do Zachariasza kiedy ten miał służbę w świątyni, a miał mu się urodzić syn, i co potem się stało, z jakiego imienia był wszystkim znany? Człowiek chrzciciel? To tak zapodaje Jezus kiedy zwracał się do swoich uczniów idźcie do człowieka chrzczącego kiedy ten już był w więzieniu? To absolutnie nie ma sensu co zapodajesz!

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

Lukian pisze:własnie
pierwszy człowiek miał na imie Człowiek, bo nie potrzeba było go odróżniać od innych ludzi.
Tak samo Ojciec ma na imie Ojciec bo nie ma innego
:-D
EMET:
Toż Tenże Ojciec sam o sobie mówi, iż posiada swoje Imię własne, nie zaś tylko, że jest Ojcem czy ew.: " Ja, Ojciec, mam na Imię Ojciec".
W takim stylu to i Syn Boży powinien nosić imię "Syn", ew. "Syn Boży [Boga]".
Czemu w przypadku imienia 'Syna Boga' [czy innych imion własnych] jakoś nie ma zżymania się, natomiast co do najważniejszego Imienia jakoś tak...
A przecież np. coś czytamy w Malachiasza 1:11.
Też w Rzym 15:9
Też w Apok 15:4.
I wiele, wiele innych. :!:

Ja już kończę tę, nic nie wnoszącą, pogwarkę z Tobą w <tym tu temacie>, Userze.

Tyle, jak mawia pewien User na Forum. :-|

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

Lukian pisze:własnie
pierwszy człowiek miał na imie Człowiek, bo nie potrzeba było go odróżniać od innych ludzi.
Tak samo Ojciec ma na imie Ojciec bo nie ma innego
Holender jasny! Powaliłeś na kolana!
Podajesz ZNACZENIE słowa Adam i to nazywasz imieniem, he, he...

To tak, jakbyś twierdził, że moja sąsiadka nie miała na imię Katarzyna tylko Czysta, bo takie jest znaczenie tego słowa.
Po prostu mylisz IMIĘ z jego ZNACZENIEM.

Ojciec jest... imieniem????
Niech mnie drzwi ścisną... Ojciec, to ktoś, kto posiada DZIECI. Czy Bóg przed ich zrodzeniem też był Ojcem? Czy więc wtedy też miał na imię Ojciec?
Tylko nie 'uciekaj' w filozofię o czasie... ;-)
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Post autor: Lukian »

EMET pisze:Toż Tenże Ojciec sam o sobie mówi, iż posiada swoje Imię własne, nie zaś tylko, że jest Ojcem czy ew.: " Ja, Ojciec, mam na Imię Ojciec".
a dlaczego mamy "Ojcze nasz...", a nie "Jehowo moja..."
??????????????
EMET pisze:W takim stylu to i Syn Boży powinien nosić imię "Syn"
a jakie imię nosił Jezus przed tym jak stał się ciałem?
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: &#8222;Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/

daglezja77
Posty: 2079
Rejestracja: 13 cze 2008, 23:48

Post autor: daglezja77 »

Lukian pisze:własnie
pierwszy człowiek miał na imie Człowiek, bo nie potrzeba było go odróżniać od innych ludzi.
Tak samo Ojciec ma na imie Ojciec bo nie ma innego
:-D
Bredzisz synek, pierwszy człowiek miał na imię ADAM..Nie mam pojęcia skąd Ci się to bierze??
Nie toleruje idiotów a na tym forum tacy bywają.

Np. adminka zablokowała mi właśnie PW bo skrytykowałem to co pisze w postach. Nie ma po co tu zaglądać.

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Post autor: Lukian »

daglezja77 pisze:Bredzisz synek, pierwszy człowiek miał na imię ADAM..Nie mam pojęcia skąd Ci się to bierze??
Adam (hebr. &#1488;&#1491;&#1501;; arab. &#1570;&#1583;&#1605; &#8211; "człowiek" / "mężczyzna")
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: &#8222;Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/

daglezja77
Posty: 2079
Rejestracja: 13 cze 2008, 23:48

Post autor: daglezja77 »

Lukian pisze:
EMET pisze:Toż Tenże Ojciec sam o sobie mówi, iż posiada swoje Imię własne, nie zaś tylko, że jest Ojcem czy ew.: " Ja, Ojciec, mam na Imię Ojciec".
a dlaczego mamy "Ojcze nasz...", a nie "Jehowo moja..."
??????????????
EMET pisze:W takim stylu to i Syn Boży powinien nosić imię "Syn"
a jakie imię nosił Jezus przed tym jak stał się ciałem?
Jakie imię ma człowiek zanim się urodzi?
Nie toleruje idiotów a na tym forum tacy bywają.

Np. adminka zablokowała mi właśnie PW bo skrytykowałem to co pisze w postach. Nie ma po co tu zaglądać.

eksplorator

Post autor: eksplorator »

Lukian pisze: zastanawiające że w NT przetrwało Imie ABBA, a nie zachowało sie Imię Jahwe
[center]Zamilcz już przecię, bo Jehowę obrażasz słowy i mowami! -

Zamilcz, bo jako głupi prawisz.

Karol Wojtyła ...[/center]

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

EMET:
Tak sobie myślę&#8230;
W kwestii Imienia Boga [dokładniej: własnego Imienia Boga] w obszarze realiów dotyczących Ksiąg Nowego Przymierza, mamy rozumowanie typu: (1) brak formalnego użycia wprost formy brzmieniowej, zwłaszcza znanej z Ksiąg Starego Przymierza , czyli JHVH; (2) nie ma żadnych wzmianek o Imieniu sensu stricto, ew., o ile nawet są takowe /wzmianki/, bardziej mamy ukierunkowanie na &#8222;Imiona&#8221; typu: &#8222;Ojciec&#8221;, &#8222;Bóg&#8221;, &#8222;Pan&#8221;, &#8222;Pan Bóg&#8221; czy tp.
Uporczywie się twierdzi, że trakcie bytności ziemskiej Jezus ani razu nie wyartykułował Imienia Boga wprost w formie brzmieniowej, co najwyżej lakonicznie i enigmatycznie, gdy wybrzmiewało słowo/wyrażenie &#8222;Imię&#8221; [ i jawnie było wiadomo, że o Imię Boga chodzi, nie, zaś, o żadne inne /kogoś/ imię], jak choćby w tekście wg Jana 12:27, 28; 17:6, 11, 12, 26.

Jednak zastanawiają sytuacje typu: Łuk 4:16c &#8211; 21 [ww. 18, 19]; Mar 12:28 &#8211; 34 [ww. 29, 30]; np. te.
Mamy też sytuację typu: Mat 26:30; Mar 14:26 [&#8222;zaśpiewawszy pieśni pochwalne&#8221;]. Owe &#8222;pieśni pochwalne&#8221; - to, po prostu, Psalmy z tzw. grupy Hallel &#8211; 115 do-118; o czym jawnie piszą komentatorzy bibliści, gdy odnoszą się do tych tekstów Ksiąg NP. Rzecz jasna, co nie wymaga pisania rozpraw, owe Psalmy niejednokrotnie pomieszczają w swej treści zarówno formę &#8222;Hallelujah&#8221; [= &#8222;Wysławiajcie Jah&#8221;], jako taką formę &#8222;Jah&#8221; [Psalm 118:5/2x/, 14, 17, 18, 19] oraz, co oczywiste: Imię Boga w notacji Tetragrammatonu &#8211; &#8222;JHVH&#8221; [wielokrotnie!]. Zastanawia mnie, czy owe Imię w formie takiej, jak w zapisie Biblii Hebrajskiej [czyli z Ks. Tehillim] wybrzmiewało, gdy Jezus - wraz z obecnymi /wtedy/ przy Nim - 'śpiewali owe hymny pochwalne'..? Pytanie retoryczne czy merytoryczne...?

Tak też, gdy czytamy zachęty i rady typu te z: 1Kor 14:26; Efez 5:19; Kol 3:16, to&#8230;
Jakim psalmem /ew. psalmami/ możemy 'posłużyć wobec innych /dla innych/' w czasie wspólnego spotkania [vide: 1Kor 14:26]? Może np. Psalmem 103, który zaczyna się tak: &#8222;Błogosław Jehowę, duszo moja, i wszystko, co we mnie &#8211; jego święte imię.&#8221; [PNŚ], ew. z formą &#8222;Jahwe&#8221; [jak w BT, II wyd. czy w B.Pozn.], ew. &#8222;neutralnie&#8221; z &#8222;JHVH&#8221; [przy czytaniu takim - manierycznie i sztucznie, jednak]&#8230; /?/
Czy serio potraktujemy słowa z fragmentu do Efezjan 5:19: &#8222;przemawiając do siebie w psalmach i pieśniach pochwalnych dla Boga, i pieśniach duchowych,&#8221;? Może słowami Psalmu 66:1, 2: &#8222;1 Radośnie wysławiajcie Boga, wszystkie ziemie! 2 Opiewajcie chwałę jego imienia, Śpiewajcie mu pieśń pochwalną!&#8221;&#8230; /?/
Tak też, czy serio to, co mamy w do Kolossan 3:16? Może tak, jak w słowach Psalmu 86:11, 12: &#8222;11 Poucz mnie, Jehowo, o swej drodze. Będę chodził w twojej prawdzie. Zjednocz me serce, aby się bało twego imienia 12 Sławię cię, Jehowo, Boże mój, całym swym sercem, chcę też wychwalać twe imię po czas niezmierzony.&#8221; [PNŚ]; ew. Imię w formie &#8222;Jahwe&#8221; [np. BT, II wyd.; B.Pozn.] czy &#8222;JHVH&#8221;&#8230; /?/

Stepanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Imię Boże”