Kabała,Drzewo Życia i Bóg-Stwórca jako Najwyższa Energia

Dyskusje o Bogu i jego imionach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Kabała,Drzewo Życia i Bóg-Stwórca jako Najwyższa Energia

Post autor: amiko »

[center]Kabała,kabalistyczne Drzewo Życia i Bóg-Stwórca jako Najwyższa Energia[/center]

Określenia występujące w materiale źródłowym:siła,wyższa siła,zamienione zostały na:energia,Wyższa Energia,jako bardziej właściwe tłumaczenie.

Wikipedia-Drzewo Życia: LINK

Tradycja żydowska

Złożone z sefirot Drzewo Życia było centralnym diagramem kabały; mistycznej interpretacji Tory. Diagram ten w schematyczny sposób obrazuje powstanie i budowę Wszechświata, a także atrybuty Boga.

---
Wikipedia-Sefira - LINK

Sefira

Sefira (hebr. l.poj. סְפִירָה, l.mn. סְפִירוֹת sefirot) - w kabale jedna z dziesięciu emanacji boskiego światła, będąca kolejnymi stopniami poznania nieskończonego i niepoznanego Boga przez skończone i ograniczone stworzenie. Wszystkie one są aspektami, mocami Boga, przejawianymi w stworzeniu, przez które dokonuje się jego objawienie.

Sefiry są energiami pochodzącymi od Boga-Stwórcy,Najwyższej Energii.
---------
kabbalah.info-co to jest kabała? - LINK

Co to jest kabała

Kabała jest metodyką ujawnienia każdemu w tym świecie jedynej energii, zarządzającej całym wszechświatem, która nazywana jest Stwórcą...
Różnica między kabałą a mistyką, filozofią i religią Kabała – to indywidualne poczucie Stwórcy przez każdego człowieka osobiście.

---------
kabbalah.info-czym jest kabała? - LINK

Czym jest Kabała?

Pomimo tego, że jej źródła wywodzą są z dalekiej przeszłości, z czasów starożytnego Babilonu, nauka kabały pozostawała właściwie ukryta przed ludzkością, odkąd pojawiła się ponad 4000 tysiące lat temu.

Właśnie to ukrycie podtrzymywało nieśmiertelny czar kabały. Znani naukowcy, badacze oraz filozofowie wielu krajów, tacy jak Newton, Leibniz czy Pico della Mirandola badali i próbowali pojąć Kabałę. Jednakże po dziś dzień tylko nieliczni wiedzą, czym kabała naprawdę jest.

Nauka kabały nie mówi o naszym świecie, dlatego też jej istota umyka ludziom. Niemożliwym jest zrozumienie tego, co ukryte, niewidzialne i nieuchwytne oraz tego, czego nigdy nie doświadczyliśmy. Przez tysiące lat ludziom oferowano szeroką gamę rzeczy pod nazwą "Kabała": czary, zaklęcia, przekleństwa, a nawet cuda, wszystko za wyjątkiem samej Kabały. Przez ponad 4 tysiące lat, powszechne pojmowanie nauki Kabały zaśmiecone było niewłaściwym rozumieniem, przesądami i mylnymi interpretacjami. Dlatego, przede wszystkim należałoby wyjaśnić naukę kabały. Kabalista Jehuda Aszlag w swoim artykule pt. "Istota mądrości kabały", określa kabałę w następujący sposób:

"Mądrość ta jest ni mniej ni więcej, jak porządkiem korzeni, które opuszczają się za pomocą prawa przyczyny i skutku, według stałych, niezmiennych i określonych zasad, splatających się w jeden, wyższy cel, określany jako "odkrycie Jego boskości stworzeniom na tym świecie".

Definicje naukowe mogą być skomplikowane i złożone. Spróbujmy przeanalizować to, co zostało powiedziane:

Istnieje Wyższa Energia lub Stwórca, a energie zarządzające opuszczają się z tej Wyższej Energii do naszego świata. Nie wiemy, jak dużo jest tych energii, lecz w chwili obecnej jest to nieistotne. Istniejemy tutaj, w tym świecie. Zostaliśmy stworzeni przez jakąś Wyższą Energię, którą nazywamy "Stwórcą". Nieobce są nam rozmaite energie naszego świata, takie jak grawitacja, elektromagnetyzm czy potęga myśli. Jednakże, istnieją także energie wyższego zarządzania, które działają pozostając ukrytymi w stosunku do nas.

Najwyższą, ogólną Energię nazywamy - "Stwórcą". Stwórca jest sumą wszystkich ziemskich energii i energii wyższego poziomu stojących w szeregu energii zarządzania.
Ta Wyższa Energia dała życie wyższym światom...
--------------------------------------
Wnioski:

-Bóg jest Najwyższą Energią i ponieważ jest Jeden,nie ma imienia,
-tzw."imiona Boga",są to cechy charakterystyczne,określające atrybuty Boga,kim On jest.Z tego powodu np.w judaizmie jest 70 imion Boga.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

[center]70 imion Boga w judaizmie[/center]

Nie są to jednak Imiona Boga używane wyłącznie w tekstach Kabały. Takie nie istnieją. To są po prostu Imiona Boga w judaizmie. Jest ich 70.

Oto siedemdziesiąt Imion Boga (w kolejności alfabetycznej):

Acharon - Ostatni
Adir – Potężny
Adon – Władca
Amic – Silny
Baruch – Błogosławiony
Bore – Stwórca
Cadik – Sprawiedliwy
Cewaot – Władca Zastępów
Chacham – Mądry
Chaj – Żyjący
Chanun – Łaskawy
Chasid – Czyniący Dobro
Chasin – Możny
Choker – Badający
Cur – Skała
Cwi – Gazela
Dagul – Przewyższający
Echad – Jedyny

Ehje – Jestem
Eljon – Najwyższy
Elokim – Sędzia
Emet – Prawda
Emuna – Ufny
Erech Apajim – Cierpliwy
Eszkol Hakofer – Do Niego Wszystko Należy
Gadol – Wielki
Gee – Dumny
Gibor – Mocny
Goel – Wykupiciel
Hajodea – Wiedzący
Haszem - Imię
Izuz – Silny
Jaszar – Prawy
Joszew Seter – Trwający w Ukryciu
Kadosz – Święty
Kana – Żądający
Karow – Oddany
Kawod – Pełen Chwały
KEl – Bóg Wszechmocny
Melech - Król
Mistater – Utajony
Necach – Wieczny
Nisgaw – Wzniosły
Nocer Chesed – Zachowujący Dobro
Nokem – Mściciel
Nora – Przerażający
Nose Awon – Wybaczający Winę
Nose Chet – Wybaczający Występek
Nose Fesza – Wybaczający Bunt
Noter – Wymazujący Urazy
Ofer – Jeleń
Pode – Zbawca
Rachum – Współczujący
Ram – Wzniosły
Riszon – Pierwszy
Raw Chesed – Bogaty Dobrocią
Salach – Wybaczający
Sar – Władca
Szadaj – Wszechmocny
Sela – Wiekuisty
Szilton – Panujący
Szochen Ad – Istniejący Wiecznie
Szofet – Sędzia
Szomer - Strażnik
Tamim – Doskonały
Takif – Mocarz
Tehor Ejnajim – Widzących Oczu
Tow – Dobry
Waed – Świadek
Zocher – Pamiętający


http://www.the614thcs.com/40.941.0.0.1.0.phtml
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4147
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Kabała,Drzewo Życia i Bóg-Stwórca jako Najwyższa Energia

Post autor: radek »

Tak, jak ograniczono człowiekowi dostęp do uzdrawiającego drzewa Życia, ze względu na czasy niezmierzone, które źródło mają w drzewie Poznania Dobra i Zła, tak tym bardziej imię Boże wznosi się ponad człowiekiem

Dz 4:11-12 BT5 "On [Jezus] jest kamieniem odrzuconym przez was budujących, tym, który stał się głowicą węgła. (12) I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni."
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Kabała,Drzewo Życia i Bóg-Stwórca jako Najwyższa Energia

Post autor: Bobo »

radek... najpierw piszesz, że Imię Boże wznosi się ponad człowiekiem a potem popierasz to wersetem dotyczącym imienia Jezus....
Groch z kapustą uprawiasz?
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4147
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Kabała,Drzewo Życia i Bóg-Stwórca jako Najwyższa Energia

Post autor: radek »

Bobo pisze:
06 sie 2022, 18:55
radek... najpierw piszesz, że Imię Boże wznosi się ponad człowiekiem a potem popierasz to wersetem dotyczącym imienia Jezus....
Groch z kapustą uprawiasz?
Łk 20:15 BT5 "I wyrzuciwszy go z winnicy, zabili. Co więc uczyni z nimi właściciel winnicy?"

Aniołowie czuwają, a Bóg udziela swoim sługom Ducha bez miary

J 3:34 BT5 "Ten bowiem, kogo Bóg posłał, mówi słowa Boże: a bez miary udziela [mu] Ducha."

A wiemy, że

Mat 18:20 BT5 "Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich."

Czego dowodem są pomagający sobie aniołowie

Dn 8:16 BT5 "i usłyszałem głos ludzki nad [rzeką] Ulaj, który wołał tymi słowami: Gabrielu, wyjaśnij mu widzenie!"

Dn 10:13 BT5 "Lecz książę królestwa Persów sprzeciwiał mi się przez dwadzieścia jeden dni. Wtedy przybył mi z pomocą Michał, jeden z pierwszych książąt. Pozostawiłem go tam przy królach Persów."

Koran 2:87
87. Dalismy juz Mojzeszowi Ksiege i w slad za nim wyslalismy poslanców.
I dalismy Jezusowi, synowi Marii, jasne dowody; i umocnilismy go Duchem
Swietym
. Czyz za kazdym razem, kiedy przychodzil do was poslaniec z
tym, czego nie pragna wasze dusze, nie wzbijaliscie sie w pyche i nie
uwazaliscie jednych za klamców, a innych czyz nie zabijaliscie?


Bóg jest Miłosierny, więc

Ap 3:12 BT5 "Zwycięzcę uczynię filarem w świątyni Boga mojego, i już nie wyjdzie na zewnątrz. A na nim imię Boga mojego napiszę i imię miasta Boga mojego, Nowego Jeruzalem, co z nieba zstępuje od mego Boga, i moje nowe imię."
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Kabała,Drzewo Życia i Bóg-Stwórca jako Najwyższa Energia

Post autor: Bobo »

Nie ma siły, aby cię ogarnąć. Bajzel nad bajzel. Nie napiszesz nic prosto, tylko od czapy.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4147
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Kabała,Drzewo Życia i Bóg-Stwórca jako Najwyższa Energia

Post autor: radek »

Bobo pisze:
06 sie 2022, 19:59
Nie ma siły, aby cię ogarnąć. Bajzel nad bajzel. Nie napiszesz nic prosto, tylko od czapy.
Dobrze, łopatologicznie ujmując jeśli tylko w imieniu Jezus pod Niebem jest zbawienie, a Bóg jest większy od Jezusa, to znaczy, że imię Boże nie zostało ludziom w tamtych czasach objawione

J 20:17 BT5 "Rzekł do niej Jezus: Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: „Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego”."

J 14:28 BT5 "Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie."

Bobo ja piszę tak jak piszę, bo myślę o różnych aspektach szerszej perspektywy bieżącej sytuacji, nie tylko o Tobie

Mat 13:52 BT5 "A On rzekł do nich: Dlatego każdy uczony w Piśmie, który stał się uczniem królestwa niebieskiego, podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare."
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Kabała,Drzewo Życia i Bóg-Stwórca jako Najwyższa Energia

Post autor: booris »

Bobo pisze:Nie ma siły, aby cię ogarnąć.
Na tym wlasnie polega Twoj problem,Bobo.Jak czegos nie potrafisz ogarnac,to probujesz to dyskredytowac.Czy to wina Radka,ze nie ogarniasz?

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Kabała,Drzewo Życia i Bóg-Stwórca jako Najwyższa Energia

Post autor: Bobo »

Dokładnie booris, to wina radka. Jak widzę od wielu lat, nikt go nie ogarnia a nawet nie próbuje ogarnąć. Po prostu sobie pisze a muzom.
Oszołomstwu mówię NIE!

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Re: Kabała,Drzewo Życia i Bóg-Stwórca jako Najwyższa Energia

Post autor: chryzolit »

Witam.
To co pisze radek,nie jest przypadkowe.On opowiada się po stronie pewnych idei,które symbolizują te znaki,które prezentuje w swoich postach.
A one pokazuja na idee,które sa przeciwne Bogu Jezusa,wskazuja na chaos,zamieszanie,ciemność,chociaż mówią o czymś odwrotnym.
One nie maja na celu uczyć o Bogu-Ojcu Jezusa.
Wpisem tym,natomiast nie uderzam w samego radka,poniewaz ja go nie znam,może jest,albo jest świtnym człowiekiem.
Pisze o idei.
Pozdrawiam.

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Re: Kabała,Drzewo Życia i Bóg-Stwórca jako Najwyższa Energia

Post autor: chryzolit »

radek
Czy możesz określic znaczenie tych symboli,które umieszczasz w swoich,postach?
Tak krótko,proszę.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4147
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Kabała,Drzewo Życia i Bóg-Stwórca jako Najwyższa Energia

Post autor: radek »

chryzolit pisze:
05 paź 2022, 10:20
radek
Czy możesz określic znaczenie tych symboli,które umieszczasz w swoich,postach?
Tak krótko,proszę.
Pozdrawiam.
W podpisie mam symbol oznaczający pierwsze słowo

J 1:1 BT5 "Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo."

"Awatar" natomiast oznacza przenikające się dwie kontrastujące ze sobą siły: przychylną niebiańską i podlegającą długowi piekielną

Taki podział można wywnioskować z Koranu

Koran 2:29
29. On jest Tym, który stworzyl dla was wszystko to, co jest na ziemi.
Nastepnie zwrócil sie ku niebu i uksztaltowal je w siedem niebios. On
jest o kazdej rzeczy wszechwiedzacy!


Koran 15:43-44
43. Zaprawde, Gehenna to miejsce spotkania ich wszystkich!
44. Posiada ona siedem bram ; do kazdej bramy jest przydzielona jakas
ich czesc.


Ale w Biblii te siły też po siedmiokroć się przenikają. Siódmy okres jest czasem, w którym dług jest darowany

Wj 20:8-11 BT5 "Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. (9) Sześć dni będziesz się trudził i wykonywał wszystkie swoje zajęcia. (10) Dzień zaś siódmy jest szabatem Pana, Boga twego. Nie będziesz przeto w dniu tym wykonywał żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani przybysz, który przebywa w twoich bramach. (11) W sześć dni bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, siódmego zaś dnia odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty."
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Kabała,Drzewo Życia i Bóg-Stwórca jako Najwyższa Energia

Post autor: Bobo »

Chryzolit, trzymaj się fotela :-D
Oszołomstwu mówię NIE!

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Re: Kabała,Drzewo Życia i Bóg-Stwórca jako Najwyższa Energia

Post autor: chryzolit »

Radek.
Czy mozesz,równiez opisac,ten drugi symbol którym się posługujesz.?
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4147
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Kabała,Drzewo Życia i Bóg-Stwórca jako Najwyższa Energia

Post autor: radek »

Chryzolit opisałem obydwa, może trochę nieprecyzyjnie rozdzieliłem te opisy. Podpis, to pomarańczowo czerwony obrazek na dole posta, a "Awatar" to biało czarny obrazek
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Imię Boże”