Jehowa - Imię Boga w literaturze polskiej do końca XX wieku

Dyskusje o Bogu i jego imionach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kodak27
Posty: 1235
Rejestracja: 16 kwie 2012, 18:55

Jehowa - Imię Boga w literaturze polskiej do końca XX wieku

Post autor: kodak27 »

Dlaczego nikt z zagorzałych przeciwników używania Imienia Bożego nie powołuje się na literaturę polską, poetów, pisarzy, dziennikarzy, etc. etc., i ich nie piętnuje, że oni błędnie używali ba nadużywali Imienia Bożego w swych opracowaniach? Nie chcę być gołosłowny podaję argument, i proszę wszystkich oponentów Imienia Bożego o jego obalenie jeśli jest nieprawdziwy, fałszywy, że Świadkowie Jehowy nie maja prawa powoływać się na to Imię
Boże i go wyznawać według tego czego uczy Biblia. Proszę chętnych do dyskusji. LITERATURA POLSKA PRZEKŁ. NA J. POLSKI PRZEKŁADY BIBLII DODATKI, KONTAKT




1 1. Jarosław Abramow-Newerly
1 2. Bogusław Adamowicz
1 3. Adam Asnyk
1 4. Bogumił Aspis
1 5. Mirosław Azembski
1 6. Feliks Brodowski
1 7. Jerzy Bronisławski
1 8. Szymon Budny
19. Jerzy Cepik
10. Adam Jerzy Czartoryski
11. Teodor Czerwiński
12. Wanda Dalecka
13. Jerzy Dowiat
14. Ludwik Eminowicz
15. Arkady Fiedler
16. Walenty Gadowski
17. Konstanty Ildefons Gałczyński
18. Stefan Giller
19. Wiktor Gomulicki
20. Maria Grossek-Korycka
21. Eugeniusz Iwanoyko
22. Bogdan Jaxa-Ronikier
23. Szczepan Jeleński
24. Teodor Jeske-Choiński
25. Klemens Junosza [Klemens Szaniawski]
26. Jacek Kaczmarski
27. Józef Kłos
28. Józef Koblański
29. Jan Kochanowski
30. Marian Korwin Kochanowski
31. Wespazjan Kochowski
32. Leszek Kołakowski
33. Maria Konopnicka
34. Władysław Kopaliński
35. Wacław Korabiewicz
36. Zofia Kossak-Szczucka
37. Faustyna Kowalska [św. Faustyna]
38. Władysław Kozicki
39. Zygmunt Krasiński
40. Józef Ignacy Kraszewski
41. Aleksander Kraushar
42. Jan Kubisz
43. Joanna Kulmowa
44. Teofil Lenartowicz
45. Stanisław Łach
46. Władysław Łoziński
47. Stanisław Mackiewicz
48. Adam Michnik
49. Tadeusz Miciński
50. Adam Mickiewicz
51. Daniel Mikołajewski
52. Czesław Miłosz
53. Gustaw Morcinek
54. Urke Nachalnik
55. Igor Newerly
56. Julian Ursyn Niemcewicz
57. Andrzej Niemojewski
58. Cyprian Kamil Norwid
59. Adolf Nowaczyński
60. Artur Oppman
61. Grzegorz Orszak
62. Eliza Orzeszkowa
63. Ferdynand Ossendowski
64. Jan Parandowski
65. Wacław Potocki
66. Bolesław Prus [Aleksander Głowacki]
67. Ksawery Pruszyński
68. Kazimierz Przerwa-Tetmajer
69. Ignacy Radliński
70. Zofia Romanowiczowa
71. Mieczysław Romanowski
72. Karol Hubert Rostworowski
73. Horacy Safrin
74. Artur Sandauer
75. Bruno Schulz
76. Władysław Sebyła
77. Henryk Sienkiewicz
78. Edward Słoński
79. Juliusz Słowacki grudzień
80. Leopold Staff
81. Władysław Syrokomla [Ludwik Kondratowicz]
82. Wilhelm Szewczyk
83. Antoni Szlagowski
84. Witold Szolginia
85. Władysław Szpilman
86. Józef Szujski
87. Adam Szymański
88. Julian Święcicki
89. Janusz Tazbir
90. Kornel Ujejski
91. Józef Umiński
92. Jerzy Urban
93. Andrzej Waligórski
94. Józef Wittlin
95. Piotr Wojciechowski
96. Karol Wojtyła [Papież Jan Paweł II]
97. Jakub Wujek
98. Stanisław Wyspiański
99. Włodzimierz Zagórski
100. Kazimiera Zawistowska
101. Tadeusz Zieliński
102. Jerzy Żuławski

- nowe nazwisko, utwór literacki lub istotne uzupełnienia

;-)

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Post autor: Lukian »

jak mawiał w. Łysiak:
"Ludzie jedźcie g***o miliony much nie może się mylić"

Czy Ty właśnie skomentowałeś obecność imienia Bożego w literaturze w ten sposób? Wstyd.
Ostatnio zmieniony 21 sty 2016, 13:41 przez Lukian, łącznie zmieniany 1 raz.
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/

eksplorator

Post autor: eksplorator »

Lukian pisze:jak mawiał w. Łysiak:
"Ludzie jedźcie g***o miliony much nie może się mylić"
[center]Wasi też się mylą ???? Niemożliwe !!!
Wprowadzacie Boże imię Jahwe tam gdzie powinno ono być. Nadal tak czynicie?
[/center]

[center]Obrazek [/center]
[center]kliknij na zdjęcie aby powiększyć[/center]

[center] Czyżby Kardynał Wyszyński autoryzował Biblię Tysiąclecia 'in blanco' ?[/center]

[center]Obrazek [/center]
[center]kliknij na zdjęcie aby powiększyć[/center]

[center]Masz zamiar podważać Jego autorytet ?! [/center]

[center]Obrazek [/center]
[center]kliknij na zdjęcie aby powiększyć[/center]

[center]A tu imię Boże Jehova trzykrotnie zacytowane w epitafium w Bazylice Mariackiej w Gdańsku (Ezechiela 37;4-6)[/center]

[center]Obrazek [/center]

[center]Tu natomiast, co prawda z błędem, ale w formie tetragramu w Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim[/center]
[center]
Obrazek [/center]

[center]... ktoś się tu pomylił ???[/center]

Awatar użytkownika
KobietaZMagdali
Posty: 2125
Rejestracja: 12 sty 2014, 16:47
Lokalizacja: ze wsi :)

Post autor: KobietaZMagdali »

Dobra, udowodniliscie że trawa jest zielona a niebo niebieskie. Jako użytkownik Biblii poznańskiej jestem w poważnym szoku Czy jest jakiś dały ciąg
„Odpędzanie wilków, zagrażających Bożej owczarni, jest na pewno czymś chwalebnym, ale czyni się to modlitwą, przykładem życia, głoszeniem słowa Bożego i przekonywaniem -- a nie poprzez zadawanie gwałtu. Gwałt zadawany w obronie prawdy nie tylko krzywdzi konkretnych ludzi, ale kompromituje prawdę, ci zaś, którzy się do niego uciekają, choć ich intencją było odpędzenie wilków, sami się w wilków przemieniają.”

http://www.youtube.com/watch?v=l_lp-owKS6E

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

Święty Tetragram Runiczny יהוה jest Symbolem Boga Ojca-Matki,Największej Energi,męskiej Miłości i żeńskiej-Mądrości,
z których wszystko powstało i powstaje.Z tego powodu:

-nie jest imieniem Jehowa,Boga Ojca,który dla ŚJ jest osobą,
-nie można świętych liter-run tworzących Święty Tetragram Runiczny יהוה ,zastępować martwymi literami JHWH,Jahwe,Jehowa,Jehowah,itd.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

KobietaZMagdali pisze:Dobra, udowodniliscie że trawa jest zielona a niebo niebieskie. Jako użytkownik Biblii poznańskiej jestem w poważnym szoku Czy jest jakiś dały ciąg
EMET:
A tak się zapytam --
Chodzi o samą tylko formę brzmieniową Imienia Boga -- tutaj np. "Jehowa" -- czy w ogóle o Imię Boże jako Imię Boże?

Był bowiem czas, iż nawet dla środowisk katolickich nie była to forma nie do przyjęcia [a raczej: na odwrót], jakaś hybryda czy tp.

O co tak naprawdę chodzi? Czy, gdyby pobrzmiewało "Jahwe" - to byłoby very fine, czy raczej... tak naprawdę sedno sprawe leży gdzie indziej :?:
A jak toś będzie optował za formami: "Jehwa; Jehoua": to co wtedy?

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

EMET pisze: O co tak naprawdę chodzi? Czy, gdyby pobrzmiewało "Jahwe" - to byłoby very fine, czy raczej... tak naprawdę sedno sprawe leży gdzie indziej :?:
A jak toś będzie optował za formami: "Jehwa; Jehoua": to co wtedy?

Stephanos, ps. EMET
[center]Sedno sprawy leży w zafałszowaniu Biblii,z której został usunięty Święty Tetragram Runiczny &#1497;&#1492;&#1493;&#1492;[/center]
Święty Tetragram Runiczny &#1497;&#1492;&#1493;&#1492; powinien występować w ST i NT.Jak chrześcijaństwu nie odpowiada,że jest on zapisany literami-runami hebrajskimi,to można go zastąpić i zapisać literami-runami słowiańskimi.Zastępowanie w Biblii ŚTR &#1497;&#1492;&#1493;&#1492; martwymi słowami:Pan,Jahwe,Jehowa,Jehowah, jest zafałszowaniem Biblii na wielką skalę.

Drugą sprawą jest,jak powinno się czytać &#1497;&#1492;&#1493;&#1492;,aby było wiadomo,że chodzi o Największego Boga.Można dyskutować o najważniejszych cechach,którymi określać się powinno Boga:

Ojciec-Matka,Miłość-Mądrość,Pan,Światłość,Stworzyciel,Największa Energia
,itd.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

kodak27
Posty: 1235
Rejestracja: 16 kwie 2012, 18:55

Post autor: kodak27 »

eksplorator pisze:Wasi też się mylą ???? Niemożliwe !!!
Wprowadzacie Boże imię Jahwe tam gdzie powinno ono być. Nadal tak czynicie?
Co tak krzyczysz? Kto jest Autorem Biblii pan Wyszyński, żebym miał wobec niego autorytet? Toż to był zwykły człowiek, jak i wszyscy tłumacze Biblii? Czy to pan Wyszyński był jednym z tłumaczy Słowa Bożego? A może mam w takim razie mówić Słowa Wyszyńskiego? Coś kolego tobie się pomyliło w rozeznaniu, co, kto, gdzie, jak, i dlaczego. Mam różne przekłady Pisma Świętego, oprócz Gdańskiej, Poznańskiej, Prasko-Warszawskiej, ale w niedługim czasie mam nadzieję się w nie zaopatrzyć. Podałem listę osób które używały, używają w swej twórczości imię Boże Jehowa. Twój krzyk na nic się zda, ponieważ gdybyś porozmawiał z tymi ludźmi o których mowa powyżej to sami by ci powiedzieli, że jesteś w błędzie. 11. Teodor CZERWIŃSKI &#8211; (polski ksiądz katolicki, kanonik, prałat, dziekan kapituły kieleckiej, protonotariusz apostolski, w latach 1867-1889 prefekt w Gimnazjum Kieleckim)

Drzewo krzyża Naprawcy rodzaju ludzkiego - (Pieśni o Krzyżu i Męce Pańskiej)

(...)
Otóż najsławniejszy ich król, syn Dawida, psalmisty Pańskiego, Salomon, postanowił na cześć Jehowy
- tak w swej mowie nazywali P. Boga - wznieść (zbudować) świątynię, godną Pana nieba i ziemi.
(...)

Za pozwoleniem Władzy Duchownej.



Drzewo krzyża Zbawiciela rodzaju ludzkiego - (Pieśni o Krzyżu i Męce Pańskiej)

(...)

Szyszka nasienna.

(...)
Otóż najsławniejszy ich król syn Dawida, psalmisty Pańskiego, Salomon,
najmędrszym z ludzi nazwany, postanowił na cześć Jehowy
- tak w swej mowie żydzi nazywali P. Boga - wznieść (zbudować) świątynię, godną Pana nieba i ziemi.
(...)

Za pozwoleniem Władzy Duchownej. Przykład następny: 16. Walenty GADOWSKI &#8211; (polski ksiądz katolicki i taternik)

Apologetyczny Katechizm Katolicki - (oficjalna wykładnia doktryny wiary)

Nihil obstat.

IMPRIMATUR

I.

NAUKA WIARY

(...)

B) Część szczegółowa.

(...)

23. O Bogu.

(...)
Jam jest, którym jest, rzekł Bóg do Mojżesza (2. Mojż. 3, 14).
Po hebrajsku samoistny brzmi: Jehowah, a w skrócie: Jahweh.
(...)
Żydzi zwali Boga Elohim (najwyższy Majestat), albo Adonaj (Pan wszech rzeczy),
albo Szaddaj (wszechmocny), a przede wszystkim Jehowah (samoistny).
(...)

(...) i następny: 21. Eugeniusz IWANOYKO &#8211; (polski historyk sztuki gdańskiej i kolekcjoner dzieł sztuki.
Ur. w 1924 roku w Ujazdach. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu rozpoczął badania w zakresie historii sztuki. Profesor. Pochowany na Cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu w 1988 r.)

Sala Czerwona ratusza gdańskiego - (historia sztuki, album)

Wstęp

(...)
Pojawienie się tak licznych napisów na malowidłach Sali Czerwonej jest pochodną protestanckiego kultu słowa,
podobnie jak sakralizujące scenerię imię Jehowy.
(...)

(...)

IV. Strefa obrazowa

(...)

(...)
Numeracje wersetów biblijnych, biblijne epizody i wszechobecne hebrajskie imię Boga - Jehowy,
są nie tylko demonstracyjnym podkreśleniem roli Pisma św., ale i hołdem dla najwyższej hierarchii,
na jakiej opiera się malowany cykl Hansa Vredemanna, przesycony biblijną religijnością.
(...)

Sprawiedliwość

(...)
Sam Kalwin posunął swój purytański stosunek do tych spraw tak daleko, że nawet w swych pismach
używał hebrajskiego określenia "Jehowa" jako najbardziej zgodnego z literą Biblii.
Tetragram "Jehowa" w hebrajskiej pisowni występuje na wszystkich obrazach cyklu ściennego.
(...)

(...)

(w publikacji Imię Boga w formie Jehowa występuje wielokrotnie - zobacz skany) i następny złota czcionka: 96. Karol WOJTYŁA
Jan Paweł II &#8211; (polski duchowny rzymskokatolicki, arcybiskup krakowski, kardynał, papież.
Kawaler Orderu Orła Białego. Poeta i poliglota, a także aktor, dramaturg i pedagog.
Pisał pod pseudonimami: Andrzej Jawień, A.J., Stanisław Andrzej Gruda, Piotr Jasień)

Hiob - (dramat)

Drama ze Starego Testamentu

(...)

BALDAD Z SUAH

Zamilcz już przecię, bo Jehowę
obrażasz słowy i mowami! -
Zamilcz, bo jako głupi prawisz.

HIOB

Ty mi zaś - mędrzec - odpowiadasz.

(...)

Kraków 1940,
we Wielkim Poście A teraz zakwestionuj swoich duchownych, którzy Imię Boże używali właśnie w takiej formie i przyznaj publicznie, że oni wszyscy się pomylili. Zwróć przy tym uwagę na: Nihil obstat.

Imprimatur." To tylko kilka przykładów, twojej nieznajomości faktów. Zakłamywanie, zaklinanie rzeczywistości i historii, pokazuje jakimi pobudkami się kieruje człowiek w swoim życiu. Serdecznie pozdrawiam ;-)

eksplorator

Post autor: eksplorator »

kodak27 pisze:
eksplorator pisze: Wasi też się mylą ???? Niemożliwe !!!
Wprowadzacie Boże imię Jahwe tam gdzie powinno ono być. Nadal tak czynicie?


Co tak krzyczysz? Kto jest Autorem Biblii pan Wyszyński, żebym miał wobec niego autorytet? Toż to był zwykły człowiek, jak i wszyscy tłumacze Biblii?
[center]Nie krzyczę, tylko piętnuję tych, którzy lżą imię Boże, świątobliwie przy tym
wymachując Biblią i twierdząc jednocześnie, że są wyznawcami tegoż
Biblijnego Boga, którego imienia ścierpieć nie mogą.

Takiej hipokryzji nie zdzierżę![/center]

kodak27
Posty: 1235
Rejestracja: 16 kwie 2012, 18:55

Post autor: kodak27 »

eksplorator pisze:Nie krzyczę, tylko piętnuję tych, którzy lżą imię Boże,
Nie bardzo rozumiem. Czy według ciebie Świadkowie Jehowy lżą to Imię? Jeśli tak miało by być, to proszę o logiczne uzasadnienie twojego twierdzenia. Poza tym podałem argumenty co do których się nie odniosłeś, jeśli chodzi o używanie Imienia Bożego, ponad sto osób jeśli nie więcej i przykłady ich twórczości z powoływaniem się na to Imię, szczególnie osób duchownych. Jest różnica między lżeniem a oddawaniem wyłącznej czci Osobie która je nosi, chyba nie zaprzeczysz.

kodak27
Posty: 1235
Rejestracja: 16 kwie 2012, 18:55

Post autor: kodak27 »

eksplorator pisze:Takiej hipokryzji nie zdzierżę!
To jakie uczucia musi to wzbudzać u samego Stworzyciela nieba, ziemi i ludzi, którzy się czegoś takiego dopuszczają? W Biblii dużo można na ten temat się dowiedzieć.

eksplorator

Post autor: eksplorator »

kodak27 pisze: Nie bardzo rozumiem. Czy według ciebie Świadkowie Jehowy lżą to Imię?
Nic takiego nie powiedziałem o Świadkach Jehowy. Uważam wręcz, że są jedną z nielicznych społeczności religijnych, które imię Boże propagują. Natomiast mam wiele zastrzeżeń co do "największej" formacji religijnej, podpierającej się Biblią, Kościoła Katolickiego, który to imię hańbi, niezależnie od katolickich piewców, jednostek, którzy o nim pisali w sposób godny, a o których wspominasz.

Jeżeli już mowa o Świadkach Jehowy, to pewno nieraz słyszałeś formułę 'Jeho wici'. Czy wyznawców Kościoła Katolickiego nazywa się 'Maryjniakami'? A przecież imię Maria w swojej powadze i majestacie nijak się ma do imienia Bożego Jahwe czy Jehowa. A jednak nikt ich tak nie nazywa ... lecz oni mogą w ten sposób lżyć imię Boga! (kliknij)

Najwyżsi dostojnicy Kościelni, z papieżem na czele, wymazują to imię by zostało zapomniane (kliknij )

... przeczą tym samym słowom Syna Bożego, który między innymi po to został posłany na ziemię:
Jan 17;6 Objawiłem imię twoje ludziom, których mi dałeś ze świata; twoimi byli i mnie ich dałeś, i strzegli słowa twojego.
Jezus to imię oznajmiał a Kościół Katolicki je usuwa.

kodak27
Posty: 1235
Rejestracja: 16 kwie 2012, 18:55

Post autor: kodak27 »

eksplorator pisze:Nic takiego nie powiedziałem o Świadkach Jehowy. Uważam wręcz, że są jedną z nielicznych społeczności religijnych, które imię Boże propagują
Wiesz, najpierw chcę ciebie przeprosić, za swoje niewłaściwe zachowanie wobec ciebie zarzucając ci, że krzyczysz. Przepraszam. Po prostu nie dokładnie przeczytałem posty poprzedzające mój wpis. Teraz rozumiem o co chodzi. Najlepiej odda to przysłowie o którym zapomniałem, a które dobrze jest znane wielu: "Kiedy wejdziesz między wrony musisz krakać tak jak one". Możliwe jest, że niewielu zna treść końcową tego przysłowia: "Cisza i milczenia KRZYK psują wronom szyk". Nie wiem kto jest autorem tych myśli, jednakże bardzo dobrze potwierdzają nie tyle twoje argumenty ile fakty. Jestem chrześcijańskim Świadkiem Boga Jehowy kilkadziesiąt lat i nie ważne jest jak mnie oceniają ludzie, osądzają, ponieważ moja przyszłość i moje życie tak naprawdę przenigdy nie zależało i zależeć będzie od ludzi tylko i wyłącznie od Dawcy życia, Niebiańskiego Ojca Boga Jehowy, Objawienie 4: 11! Serdecznie pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Post autor: Lukian »

eksplorator pisze:A tu imię Boże Jehova trzykrotnie zacytowane w epitafium w Bazylice Mariackiej w Gdańsku (Ezechiela 37;4-6)
dopiero nowoczesna biblistyka ustaliła porwaną wokalizacje Imienia.
To że posługują się średniowieczną pomyłką nie zmienia faktu
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: &#8222;Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/

eksplorator

Post autor: eksplorator »

KobietaZMagdali pisze:
Dobra, udowodniliscie że trawa jest zielona a niebo niebieskie. Jako użytkownik Biblii poznańskiej jestem w poważnym szoku Czy jest jakiś dały ciąg

Skoro wszyscy tu uczestniczący opieramy się na tym samym autorze, cytując ten sam list skierowany do ludzkości, napisany poprzez 40 natchnionych pisarzy, warto mieć w poszanowaniu Jego wielkie imię; "Przyjdą wszystkie ludy, które stworzyłeś, i Tobie, Jahwe, pokłon oddadzą, i będą sławiły Twe imię. (10) Boś Ty jest wielki i działasz cuda: tylko Ty jesteś Bogiem" Ps 86;9,10

... i nigdy nie zapominać, że jest tylko jeden, jedyny Bóg zasługujący na cześć i chwałę o czym sam nam powiedział w swoim Słowie; "Nawróćcie się do Mnie, by się zbawić, wszystkie krańce świata, bo Ja jestem Bogiem, i nikt inny! (23) Przysięgam na Siebie samego, z moich ust wychodzi sprawiedliwość, słowo nieodwołalne. Tak, przede Mną się zegnie wszelkie kolano, wszelki język na Mnie przysięgać będzie, (24) mówiąc: Jedynie u Jahwe jest sprawiedliwość i moc. Do Niego przyjdą zawstydzeni wszyscy, którzy się na Niego zżymali" Iz 45;22-24 BT

ODPOWIEDZ

Wróć do „Imię Boże”