Kiedy Bóg objawił swoje imię?

Dyskusje o Bogu i jego imionach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
judejahu
Posty: 309
Rejestracja: 24 cze 2012, 15:54
Lokalizacja: wszechświat
Kontakt:

Post autor: judejahu »

czemu rozprawaicei anioła, izraela, jakubakiedy to mowa o objawieniu Imienia BOga JAHWEH?

dałem wam zdjęcie z rozdział ze stuttgartensji , podpowiem 4 wers. . . o co chodzi?

rozczulanie się nad zwichniętym biodrem ma mało wspólnego z pojawieniem się Potężnego, Świętego, Wspaniałego Imienia Boga JAHWEH
Wszyscy jesteśmy współtwórcami każdego napotkanego życia.

----------------------------------------------------
religia to biznes. kościół to firma. "duchowni" to zarząd. wyznawcy to klientela.

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

judejahu pisze:czemu rozprawaicei anioła, izraela, jakubakiedy to mowa o objawieniu Imienia Boga JAHWEH?

dałem wam zdjęcie z rozdział ze stuttgartensji , podpowiem 4 wers. . . o co chodzi?

rozczulanie się nad zwichniętym biodrem ma mało wspólnego z pojawieniem się Potężnego, Świętego, Wspaniałego Imienia Boga JAHWEH
W NT nic nie mogę przeczytać na temat tego "Potężnego, Świętego, Wspaniałego Imienia Boga JAHWEH".Może to nie chodzi o niego,ale o יהוה-Pana Chrystusa,Pośrednika Starego i Nowego Przymierza.

Judy (5) A chcę przypomnieć wam, którzy raz na zawsze wszystko wiecie, że Pan wybawił wprawdzie lud z ziemi egipskiej, ale następnie wytracił tych, którzy nie uwierzyli; (4 Mojż.14,35 1 Kor.10,4-5)


4 Mojż.4,35
Tekst oryginalny:
אני יהוה דברתי אם לא זאת אעשה לכל העדה הרעה הזאת הנועדים עלי במדבר הזה יתמו ושם ימתו

Biblia Warszawska:
Ja, Pan, powiedziałem tak i tak postąpię z całym tym złym zborem, który zmówił się przeciwko mnie. Na tej pustyni wyginą i tu pomrą.

Dlaczego w Biblii słowo יהוה,którym określał siebie Chrystus, jest błędnie tłumaczone jako Pan lub Jehowa?
W ST יהוה-Chrystus,przebywał z Żydami w postaci duchowej jako anioł.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

judejahu
Posty: 309
Rejestracja: 24 cze 2012, 15:54
Lokalizacja: wszechświat
Kontakt:

Post autor: judejahu »

ratao pisze:
Dlaczego w Biblii słowo יהוה,którym określał siebie Chrystus, jest błędnie tłumaczone jako Pan lub Jehowa?
dlatego, żeby zdyskredytować Go i Jego Święte Imię.

w naszym przekładzie masz uwidocznione właśnie JAHWEH w NT.

pogrubione nawet i uwypuklone, żeby nie było dyskusji...

kiedy w ogrójcu przyszli po Niego Judasz z kohortą, to dlaczego padli na ziemię? bo tak się im zachciało? dlatego że Jehoszujah - Bóg powiedział: JA JESTEM . i mieli coś do gadania?

to jest potężne świadectwo, którego nie akceptują ruchy jehowistyczne (mają grekę russela)
i inne antytrynitarne zbory "chrzęścijańśkie"

www.magisteriumpisma.pl/!EJM.pdf = pobierz i zobacz jak to jest zrobiony przekład.

mogę nadmienić, że w ST Imię Jahweh pojawia się ok 6890 razy.
Wszyscy jesteśmy współtwórcami każdego napotkanego życia.

----------------------------------------------------
religia to biznes. kościół to firma. "duchowni" to zarząd. wyznawcy to klientela.

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

judejahu pisze:czemu rozprawaicei anioła, izraela, jakubakiedy to mowa o objawieniu Imienia BOga JAHWEH?

dałem wam zdjęcie z rozdział ze stuttgartensji , podpowiem 4 wers. . . o co chodzi?

rozczulanie się nad zwichniętym biodrem ma mało wspólnego z pojawieniem się Potężnego, Świętego, Wspaniałego Imienia Boga JAHWEH
To nie jest "rozczulanie się nad zwichniętym biodrem". Chodzi o szczegóły. Niestety nie umiem podzielać Twojego hurra-optymizmu co do tetragrammatonu, co możesz łatwo sprawdzić, czytając moje starsze posty. Powiedz, co to znaczy "...z pojawieniem się Potężnego, Świętego, Wspaniałego Imienia Boga JAHWEH". Chodzi ci o Boga, czy o samo Imię? Jeśli przyjąć, że Bóg ma Imię, to nie było ono od zawsze? Zatem dlaczego mówisz "pojawiło się"?

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

judejahu pisze:
dlatego, żeby zdyskredytować Go i Jego Święte Imię.

w naszym przekładzie masz uwidocznione właśnie JAHWEH w NT.

pogrubione nawet i uwypuklone, żeby nie było dyskusji...
Znaleziono jakikolwiek ślad tetragramu w "oryginałach" NT? Załóżmy, że rzeczywiście ktoś usunął. Skoro można było usunąć, czyż nie można było dopisywać?

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

judejahu pisze:
kiedy w ogrójcu przyszli po Niego Judasz z kohortą, to dlaczego padli na ziemię? bo tak się im zachciało? dlatego że Jehoszujah - Bóg powiedział: JA JESTEM . i mieli coś do gadania?
Zgadza się. Padli. Bo powiedział: Ja Jestem. Ale nie wypowiedział tetragramu z wokalizacją, tylko to, co na grekę w greckich pismach przetłumaczono na "Ego eimi". Więc, gdzie tu tetragram w słowach Jezusa?

din
Posty: 2284
Rejestracja: 17 kwie 2008, 22:42

Post autor: din »

objawienie nastąpiło przede wszystkim na Synaj zapewne.

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

.Cyprian. pisze:
judejahu pisze:
kiedy w ogrójcu przyszli po Niego Judasz z kohortą, to dlaczego padli na ziemię? bo tak się im zachciało? dlatego że Jehoszujah - Bóg powiedział: JA JESTEM . i mieli coś do gadania?
Zgadza się. Padli. Bo powiedział: Ja Jestem. Ale nie wypowiedział tetragramu z wokalizacją, tylko to, co na grekę w greckich pismach przetłumaczono na "Ego eimi". Więc, gdzie tu tetragram w słowach Jezusa?
Ja też mam zastrzeżenia co do tetragramu biorąc pod uwagę bardzo ważny fakt,że Jezus i apostołowie nic o nim nie mówili.O czym to świadczy?
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

ratao pisze:
.Cyprian. pisze:
judejahu pisze:
kiedy w ogrójcu przyszli po Niego Judasz z kohortą, to dlaczego padli na ziemię? bo tak się im zachciało? dlatego że Jehoszujah - Bóg powiedział: JA JESTEM . i mieli coś do gadania?
Zgadza się. Padli. Bo powiedział: Ja Jestem. Ale nie wypowiedział tetragramu z wokalizacją, tylko to, co na grekę w greckich pismach przetłumaczono na "Ego eimi". Więc, gdzie tu tetragram w słowach Jezusa?
Ja też mam zastrzeżenia co do tetragramu biorąc pod uwagę bardzo ważny fakt,że Jezus i apostołowie nic o nim nie mówili.O czym to świadczy?
No właśnie, o czym? Czy naprawdę wszystkie tzw. imiona teoforyczne są poprawnie tłumaczone? Jak się popatrzy na listę - to jest ich ogrom. W NT pełno jest ludzi, którzy nosili te imiona, a samego tetragrammatonu nie ma. Zachodzą więc pytania:

1. Dlaczego nie ma? Czy ktoś usunął?
2. Jeśli usunął, to jednak natchnione pisma posiadają zmiany?
3. Czy tezę, że ktoś usunął w NT nie można zastąpić tezą, że ktoś dopisał w ST?

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

.Cyprian. pisze:1. Dlaczego nie ma? Czy ktoś usunął?
2. Jeśli usunął, to jednak natchnione pisma posiadają zmiany?
3. Czy tezę, że ktoś usunął w NT nie można zastąpić tezą, że ktoś dopisał w ST?
To się nazywa filozofowanie :-) bo od takich pytań przejdzie się do pytań typu:
-Po co wierzyć w Boga,skoro go nie widać ?
-Skoro są cuda,to może nie Bóg je robi a szatan ?
-Biblia ma błędy naukowe to Bóg nie mógł jej podac bo przecież wie wszystko ?
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

bartek212701 pisze:
.Cyprian. pisze:1. Dlaczego nie ma? Czy ktoś usunął?
2. Jeśli usunął, to jednak natchnione pisma posiadają zmiany?
3. Czy tezę, że ktoś usunął w NT nie można zastąpić tezą, że ktoś dopisał w ST?
To się nazywa filozofowanie :-) bo od takich pytań przejdzie się do pytań typu:
-Po co wierzyć w Boga,skoro go nie widać ?
-Skoro są cuda,to może nie Bóg je robi a szatan ?
-Biblia ma błędy naukowe to Bóg nie mógł jej podac bo przecież wie wszystko ?
Po pierwsze Biblia nie ma naukowych błędów! Czy ja zadałem te Twoje pytanka?
Jeśli nie chcesz na nie odpowiadać, to skupmy się na samych faktach.

Faktem jest, że nie ma w NT tetragramu.
Faktem jest, że co przekład, to inne znaczenie danych wersetów - więc jakoś Natchnione Słowa są zmieniane. I ludzie o tym mówią, jak przejrzysz internet. Mówią, że pierwotnie nigdzie nie użyto terminu np. alleluja. Przecież sobie tego nie wymyśliłem.
Faktem jest, że pomimo iż w znalezionych manuskryptach NT nie ma tetragramu, to PNŚ dodał w NT Imię oparte na tetragramie.

Twoim zdaniem nie wolno zadawać żadnych pytań?
Nie wolno mieć wątpliwości? Czyli powinienem zadowolić się tradycją! Tradycją było, że nasi pradziadowie nie umieli czytać ani pisać. Mamy ją podtrzymywać?

arkadiusz
Posty: 103
Rejestracja: 31 lip 2012, 19:41
Lokalizacja: --

Post autor: arkadiusz »

judejahu pisze:czemu rozprawaicei anioła, izraela, jakubakiedy to mowa o objawieniu Imienia BOga JAHWEH?

dałem wam zdjęcie z rozdział ze stuttgartensji , podpowiem 4 wers. . . o co chodzi?

rozczulanie się nad zwichniętym biodrem ma mało wspólnego z pojawieniem się Potężnego, Świętego, Wspaniałego Imienia Boga JAHWEH
wyraz JAHWE z greckiego można przetłumaczyć na JEHOWA

arkadiusz
Posty: 103
Rejestracja: 31 lip 2012, 19:41
Lokalizacja: --

Post autor: arkadiusz »

.Cyprian. pisze:
judejahu pisze:
kiedy w ogrójcu przyszli po Niego Judasz z kohortą, to dlaczego padli na ziemię? bo tak się im zachciało? dlatego że Jehoszujah - Bóg powiedział: JA JESTEM . i mieli coś do gadania?
Zgadza się. Padli. Bo powiedział: Ja Jestem. Ale nie wypowiedział tetragramu z wokalizacją, tylko to, co na grekę w greckich pismach przetłumaczono na "Ego eimi". Więc, gdzie tu tetragram w słowach Jezusa?

psalm 83:18 lub 19 zależy od przekładu

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

arkadiusz pisze:psalm 83:18 lub 19 zależy od przekładu
Pamiętaj,że Psalmy to są Dawida,nie Jezusa. Jezus nie wypowiedział tych słów :-) Jezus wypowiada się w Nowym Testamencie a Psalmy to jeszcze Stary Testament
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

Cyprian
Faktem jest, że nie ma w NT tetragramu.
To dlaczego zwolennicy błędnego JHWH i tworzonych od niego imion nie chcą tego widzieć.
Faktem jest, że co przekład, to inne znaczenie danych wersetów - więc jakoś Natchnione Słowa są zmieniane. I ludzie o tym mówią, jak przejrzysz internet.
Natchnione Słowa są zmieniane świadomie i bez natchnienia.Przez takie manipulacje nie głosi się ewangelii chrystusowej,ale inne,których nie głosił Paweł i apostołowie.
Faktem jest, że pomimo iż w znalezionych manuskryptach NT nie ma tetragramu, to PNŚ dodał w NT Imię oparte na tetragramie.
ŚJ dodali imię Jehowa w tych miejscach,które im pasowały.W bardzo ważnym Fil.2.11 zamiast Jehowy wstawili Pana:

Fil.2.11 i żeby wszelki język otwarcie uznał, że Jezus Chrystus jest Panem ku Chwale Boga, Ojca.(PNŚ)

Dlaczego konsekwentnie i zgodnie z prawdą nie napisali:

Fil.2.11 i żeby wszelki język otwarcie uznał, że Jezus Chrystus jest Jehową ku Chwale Boga, Ojca

Być może dla czytających Biblię byłoby najlepiej,aby pokrętnie i nieprawdziwie nie tłumaczyć imienia יהוה Syna Bożego jako JHWH,Jehowa,Jahwe,Pan,itd,ale zostawić je w oryginalnej pisowni:

Fil.2.11 i żeby wszelki język otwarcie uznał, że Jezus Chrystus jest יהוה ku Chwale Boga, Ojca.

Czytający Biblię mieliby jasny pogląd,że יהוה Chrystus ze Starego Przymierza i יהוה Jezus Chrystus z Nowego Przymierza,jest to jedna i ta sama osoba,którą jest Syn Boży,a nie Bóg Ojciec .
wyraz JAHWE z greckiego można przetłumaczyć na JEHOWA
W greckim tekście nie występuje JAHWE ,to w jaki sposób można go przetłumaczyć na JEHOWA?
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Imię Boże”