Jahwe czy Jehowa?

Dyskusje o Bogu i jego imionach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Efraim
Posty: 1033
Rejestracja: 14 lip 2010, 17:33
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Efraim »

Hardi, Raczej Howa(h)

Popatrz na pewien przykład-Joanna bez Jo to Anna.Co z tego :roll: Nie filozofuj tak.
Refleksja na temat Trójcy Świętej
Łuk 2:52: "Jezusowi zaś przybywało mądrości i wzrostu oraz łaski u Boga i u ludzi."
Jezus nie równa się Bóg.To DWIE odrębne istoty.

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

Efraim pisze:Hardi, Raczej Howa(h)

Popatrz na pewien przykład-Joanna bez Jo to Anna.Co z tego :roll: Nie filozofuj tak.

EMET:
Jaki znowu... aramejski?

Podawałem wszak ze Słownika --
< hova(h) > = "nieszczęście". Benury, z roku 1937, część hebrajsko - polska, strona 33, lewa kolumna, czwarte hasło od dołu.
Obok forma jest podana z notacją z innymi samogłoskami. Taka rdzenna jest u Briksa, właśnie.
Owe wyrażenie < hova(h) > z identycznymi spółgłoskami i samogłoskami jak i w < jehova(h) >... :crazy:

Frapuje naprawdę to kogoś?
Proszę bardzo -- 'Podręczny Słownik Oficyny Vocatio', ks. Briksa.
Strona 92, ed. 1999, hasło 7 od dołu, i mamy tam formy od rdzennego: "nieszczęście; niedola; upadek; zniszczenie; podstęp; nieprawość; żądza.".
Sprawdziłem, iż samej formy < hova(h) > - jako takiej - nie ma w treści BH. Są za to inne od rdzennego tego, który mamy u ks. Briksa...

Sprawdzałem - sam od siebie bez jakichś konsultacji z kimkolwiek; nie są mnie owe potrzebne do niczego!
Bez nich daję sobie radę. :mrgreen:

Przy okazji sprawdzę w aramejskim i w Targumach; przy okazji, bo teraz nie mam czasu... ;-)

Zapodam też niebawem miejsca w BH od owego rdzennego jak i u Briksa. Jest owych co nieco; bez - jednak - formy < hova(h) > jako takiej... :-/


aramejski... :?:


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

EMET pisze: EMET:
Jaki znowu... aramejski?
Emet, może on się tego dowiedział od tego Norweskiego znawcy hebrajskiego :crazy:, a ty go poprawiasz. Jak tak możesz Emecie.

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

Arius pisze:
EMET pisze: EMET:
Jaki znowu... aramejski?
Emet, może on się tego dowiedział od tego Norweskiego znawcy hebrajskiego :crazy:, a ty go poprawiasz. Jak tak możesz Emecie.

EMET:
No cóż...

Po to, żeby coś mieć do powiedzenia, nie potrzeba zaraz być profesorem doktorem habilitowanym czy tp., lecz ...
Wystarczy powołać się na takiego 'prof. dr. hab.' dzieła.
Np. W. Gesenius, Koehler, Baumgartner,...

"Coś tam" u mnie na półkach stoi... :-D

A po co są konkordancje do BH i gr. "NT", po co są Leksykony, po co są gramatyki, po co są programy specjalistyczne, po co...?
Dla kogo wydają różne biblistyczne pozycje? Dla siebie samych czy dla mniej wtajemniczonych? A jeśli ktoś poczyta, powoła się na autorytet jakiś, to... :-)

A czemuż z takim pietyzmem powołują się na Stronga?
Gwoli - posiadam tegoż konkordancję [na końcu są słowniki hebr., aram. i gr.] w formie opasłego tomiska... :-o

Dzisiaj takie czasy, Arius, iż dużą miarą pomyślnej argumentacji jest to, że można się 'poobstawiać' [jak to pisał User Hardi... ;-) ] rozmaitymi książkami, konkordancjami,...

I z amatora - np. ze mnie, E., robi się... zawodowiec. :-D
:crazy:


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 5885
Rejestracja: 21 paź 2009, 14:52
Lokalizacja: Norwegia
Kontakt:

Post autor: Hardi »

Efraim pisze:Hardi, Raczej Howa(h)

Popatrz na pewien przykład-Joanna bez Jo to Anna.Co z tego :roll: Nie filozofuj tak.
Jeszua - Bóg niosący zbawienie
Jehowa - Bóg niszczyciel, burzyciel
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Efraim
Posty: 1033
Rejestracja: 14 lip 2010, 17:33
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Efraim »

Hardi, jedno co mogę napisać "ŻAL". :roll:
Refleksja na temat Trójcy Świętej
Łuk 2:52: "Jezusowi zaś przybywało mądrości i wzrostu oraz łaski u Boga i u ludzi."
Jezus nie równa się Bóg.To DWIE odrębne istoty.

Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 5885
Rejestracja: 21 paź 2009, 14:52
Lokalizacja: Norwegia
Kontakt:

Post autor: Hardi »

a ja napiszę, że czczę Boga niosącego zbawienie, a nie boga burzyciela i niszczyciela
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Awatar użytkownika
Gilgamesz
Posty: 171
Rejestracja: 24 lis 2009, 11:35

Post autor: Gilgamesz »

:shock:
Ostatnio zmieniony 30 sie 2010, 5:37 przez Gilgamesz, łącznie zmieniany 2 razy.

rykiw

Post autor: rykiw »

Hardi pisze:a ja napiszę, że czczę Boga niosącego zbawienie, a nie boga burzyciela i niszczyciela
Ciekawe, co ten Bóg zbawiciel pocznie jak się dowie że Jego Ojciec to burzyciel i niszczyciel.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

Hardi pisze: Jeszua - Bóg niosący zbawienie
Jehowa - Bóg niszczyciel, burzyciel

a ja napiszę, że czczę Boga niosącego zbawienie, a nie boga burzyciela i niszczyciela
Czyżbyś był gnostykiem? :crazy:

Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 5885
Rejestracja: 21 paź 2009, 14:52
Lokalizacja: Norwegia
Kontakt:

Post autor: Hardi »

rykiw pisze:
Hardi pisze:a ja napiszę, że czczę Boga niosącego zbawienie, a nie boga burzyciela i niszczyciela
Ciekawe, co ten Bóg zbawiciel pocznie jak się dowie że Jego Ojciec to burzyciel i niszczyciel.
pozdrawiam
Ojcem Jego jest Bóg wieczny - Jahwe
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

wit pisze:Kościoły baptystyczne i charyzmatyczne w których w nazwie lub na stronie internetowej zawarte jest imię Jehowa:
http://www.jehovahbaptist.org/
http://www.jireh-wigan.org.uk/welcome.htm
http://www.jjbaptistministries.org/
http://www.jnm.org.in/
http://thefireonthemountain.com/
Zaznaczam, że to tylko niewielka część, bo jest tego znacznie więcej.

EMET:
Okazuje się, że forma brzmieniowa Imienia Bożego - "Jahwe" [ew. przez "Y" i "v"] - nie jest taką koniecznie wspaniała formą... :cry:
Były o tym post/y/.

Nawet nieciekawe skojarzenia i odniesienia są o owej - akademickiej w gruncie rzeczy - formie... :bardzo_smutny:

Ale jeśli ktoś zaraz do ŚJ odnosi, to niezbyt to profesjonalne podejście, kiedy niechęć do jakiejś Społeczności coś sprawia...

Naraża kogoś przynajmniej na... śmieszność, nie mówiąc o kuriozalności wręcz. :crazy:

Albo sięganie po "oręż" typu wydzielanie formy < hova(h) > [od rdzennego < havva(h) >] :mrgreen:

Gwoli: Ewa = hebr.: < chavva(h) > [przez "ch"]


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

Anowi
Jeśli jesteśmy dziećmi - to mówmy - Ojcze. Bóg zna wszystkie języki świata i swoje dzieci słyszy, nawet gdy modlą się westchnieniem.
Muszę powtórzyć odpowiedź do Anowi,bo jakoś wyparowała.W Ewangelii Dwunastu Doskonałych Chrystus mówi po aramejsku o Bogu Abba-Amma jako Jego i naszym Ojcu-Matce.Jestem w tym względzie tego samego zdania co Ty,aby zwracać się do Boga mówiąc -Ojcze lub Ojcze-Matko.Dziwi mnie jednak,że w NT występuje Miłość jako Abba-Ojciec,męska połowa" Boga,a nie ma Mądrości Amma-Matka, żeńskiej drugiej połowy Boga.Kto i dlaczego w NT zmniejszył Boga o Jego żeńską połowę?
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Elius
Posty: 2036
Rejestracja: 08 paź 2009, 7:19
Lokalizacja: Miasto święte.Druga brama od południa.

Post autor: Elius »

Kiedyś znalazłem w internecie stronę z ilustracjami jak masoni chowają swoich zmarłych.
Zmarłego zawijano w materiał na którym była czaszka ze skrzyżowanymi piszczelami poniżej był napis Jehowa,ciekawe.
http://www.rumburak.friko.pl/img/jhwh/mason2.jpg
http://www.rumburak.friko.pl/img/jhwh/jhwh_mason7.jpg
http://www.rumburak.friko.pl/img/jhwh/jhwh_mason6.jpg
http://www.rumburak.friko.pl/img/jhwh/mason1.jpg

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

Pod linkiem, chodzi Tobie o tą kobietkę z wyciągniętym palcem? To masonka bezczeszcząca imię Boga? :-D

Popraw link.

A co w tym takiego ciekawego? Masońskie rytuały? A może to, że i masoni i SJ używali tego samego imienia Boga? Co z tego...? Tak jak używali cyrkla jako symbolu. A przecież nie posądzisz wszystkich kreślarzy, że są masonami... (choć, kto cię tam wie...?) ;-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Imię Boże”