Jahwe czy Jehowa?

Dyskusje o Bogu i jego imionach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Olaf
Posty: 599
Rejestracja: 13 sty 2007, 19:47

Post autor: Olaf »

Bobo pisze:Pod linkiem, chodzi Tobie o tą kobietkę z wyciągniętym palcem? To masonka bezczeszcząca imię Boga? :-D

Popraw link.

A co w tym takiego ciekawego? Masońskie rytuały? A może to, że i masoni i SJ używali tego samego imienia Boga? Co z tego...? Tak jak używali cyrkla jako symbolu. A przecież nie posądzisz wszystkich kreślarzy, że są masonami... (choć, kto cię tam wie...?) ;-)
Dokładnie. Wszyscy używamy imienia Jezusa. I nic z tego nie wynika.

Incognito

Post autor: Incognito »

Olaf pisze:Wszyscy używamy imienia Jezusa. I nic z tego nie wynika.
Właśnie.

Dlaczego?

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

Incognito pisze:Dlaczego?
A co to za pytanie...? ;-)
Bo Jezusa używa się do własnych celów... patrz np. na Jego tzw. urodziny. Chciałbyś takie?
Ludzie przychodzą do Ciebie w innym dniu i miesiącu niż Ty się urodziłeś, dają sobie prezenty a Tonie nic, urżnęli się na imprezie psując dobry smak, przeżarli 12 potrawami, i jeszcze mówią, że to wszystko dla Ciebie, tylko o Tobie rozmawiać nie chcą... bo są zajęci przygotowaniami :-D Chciałbyś takie urodziny? ;-)
To tylko przykład, jak to z Jezusem na ustach, wielu wsadza go sobie do 'nosa', gdyż NIC dla nich nie znaczy... chyba, że jako okazja do 'imprezki'...

tessa

Post autor: tessa »

Czy to prawda,że imię Jezusa pochodzi od imienia Bożego?

Jehoszua ,Jeszua

Imię to nosił także Jozue.I znaczenie tego imienia to "Jehowa jest wybawieniem".

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Jest wiele imion hebrajskich,które ten człon (Ja,Je,Jahu,Jeho)mają w swojej składni.
Ot chćby Izajasz,Jeremiasz w zapisie i brzmieniu hebrajskim.
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

Jachu pisze:Jest wiele imion hebrajskich,które ten człon (Ja,Je,Jahu,Jeho)mają w swojej składni.
Ot choćby Izajasz,Jeremiasz w zapisie i brzmieniu hebrajskim.
Co sugerowało jakiemu Bogu, o jakim imieniu służyli, skoro ich imię do Jego imienia nawiązywało.

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

EMET:

W nawiązaniu do wypowiedzi Bobo w post -
http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.p ... ht=#186589

przypomnę 18/20/ imion, które zaczynają się na "Jeho" [układ kolejności wg realiów alfabetu polskiego, nie hebrajskiego] --
Jehoachaz; Jehoadda; Jehoaddin /ew.: Jehoaddan/; Jehoasz; Jehocadaq; Jehochanan; Jehojachin; Jehojada; Jehojariw; Jehojaqim; Jehonadaw; Jehonatan; Jehoram; Jehosef; Jehoszafat; Jehoszewa /ew.: Jehoszawat/; Jehoszua; Jehozawad.


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

tessa,
Jehowa powszechnie występował w literaturze, zwłaszcza w XIX wieku.
Jak powtarzałem "Kordiana"J.Słowackiego w tym roku to też dostrzegłem tą formę :-) z jakieś 3 bądź 4 razy
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

bartek212701 pisze:tessa,
Jehowa powszechnie występował w literaturze, zwłaszcza w XIX wieku.
Jak powtarzałem "Kordiana"J.Słowackiego w tym roku to też dostrzegłem tą formę :-) z jakieś 3 bądź 4 razy
I czego to ma dowodzić i na jakiej podstawie tak pisano,skoro do dziś sami Żydzi dywagują nad prawidłowym,ostatecznym brzmieniem,wymową imienia Bożego? Ktoś z Was lubi jak mu imię,a zwłaszcza nazwisko przekręcają?
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

Jachu,
I czego to ma dowodzić
Że w Polsce,Literaci do pewnego okresu używali imienia Bożego w tej formie.Ja nie napisałem,że jest poprawna skoro oni takiej używali.Tak ciężko to zrozumieć ?
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Incognito

Post autor: Incognito »

I nad czym wy dywagujecie? Papież stwierdził, że Bog to imię Boga i nie ma innego imienia. Papieżowi nie wierzycie?

tessa

Post autor: tessa »

Jachu pisze:
bartek212701 pisze:tessa,
Jehowa powszechnie występował w literaturze, zwłaszcza w XIX wieku.
Jak powtarzałem "Kordiana"J.Słowackiego w tym roku to też dostrzegłem tą formę :-) z jakieś 3 bądź 4 razy
I czego to ma dowodzić i na jakiej podstawie tak pisano,skoro do dziś sami Żydzi dywagują nad prawidłowym,ostatecznym brzmieniem,wymową imienia Bożego? Ktoś z Was lubi jak mu imię,a zwłaszcza nazwisko przekręcają?
Czy z tego powodu nie wymawiasz imienia Jezus ,że w języku hebrajskim i aramejskim brzmi ono inaczej?

W języku łacińskim imię Jezus to Iesus,w języku greckim &#7992;&#951;&#963;&#959;&#8166;&#962;.

Jak myślisz ,czy Jezus się gniewa na ludzi którzy to imię wymawiają nie tak jak Hebrajczycy?

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Proszę o podanie miejsca w Biblii,gdzie Jezus wymawia imię Ojca,tak jak ŚJ.A może któryś z Apostołów? Jeżeli takiego miejsca nie ma,to dlaczego ja mam być"lepszy"i szafować na lewo i na prawo imieniem Bożym,którego wymowa fonetyczna jest niepewna ,nieudowodniona?
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

A kto ci każe szafować na prawo i lewo? Możesz spokojnie je wymawiać, bez szafowania.
No i dlaczego miałbyś zraz być dla Jezusa konkurencją. Myślisz, ze SJ z nim konkurują bo chcą być lepsi?

A tak w ogóle to... używasz imienia Boga? Czy raczej naśladując Jezus już np. Dawida nie naśladujesz, Mojżesza... czy Abrahama...? W swoim zborze nie nawiązujecie do tych postaci w sensie pozytywnym aby czegoś się nauczyć?

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Bobo drogi,ja naśladuję Jezusa,staram się postępować wg jego nauczania i wskazówek,On to
w modlitwie Pańskiej podał przykład:

Mat. 6:9
9. A wy tak się módlcie: Ojcze nasz, któryś jest w niebie, Święć się imię twoje,
(BW)

Łuk. 11:1-2
1. A gdy On w pewnym miejscu modlił się i zakończył modlitwę, ktoś z jego uczniów rzekł do niego: Panie, naucz nas modlić się, jak i Jan nauczył uczniów swoich.
2. Wtedy rzekł do nich: Gdy się modlicie, mówcie: Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię twoje, przyjdź Królestwo twoje,
(BW)

Mnie ten przykład,-wzór odpowiada,ale to mnie i wielu innym,ale nie wszystkim.Gdybym miał podstawy biblijne do innego wzorowania się,to bym się stosował. Inni może znajdują takie podstawy,ich prawo.
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Imię Boże”