Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Dyskusje o Bogu i jego imionach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

zainteresowany
Posty: 33
Rejestracja: 09 sie 2023, 10:33

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: zainteresowany »

:-D to ten "wybitny" musiał być analfabetą, ponieważ Imię Boże czytane od końca nic nie znaczy

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: Bobo »

Nie wiem z czym się nie zgadzasz, bo ja piszę o formie a ty o używaniu beż względu na formę. Jak ono brzmiało fonetycznie za Abla to tylko domysły. Język hebrajski też ewoluował, jakby co.
Pozostaje więc kwestia, co nowego dla SJ wnoszą twoje kwestie, skoro tak, czy siak używają formy Jehowa/Jehowy od lat?
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6316
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: Queza »

Jezus nazywał Boga swoim Ojcem, mówił, Ojciec mój przekazał Mi wszystko. Nikt nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec, ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić Łuk 10.22, o imieniu Boga wspomina w modlitwie w taki sposób: Ojcze, niech się święci Twoje imię Luk 11.2 nie wypowiada słowa Jehowah, zresztą żadnego imienia nie wypowiada.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: Bobo »

Ojciec to tytuł, a imię to Imię. Dziwne byłoby to, gdyby Jezus uczył żydów jak Bóg ma na imię, które znali od wieków. Uczył modlić się a nie uczył oczywistych rzeczy.
Każdy żyd, gdy wymawiał imię Jezus/Joszua/Jehoszua zarazem wyznawał, że Jehowa jest zbawieniem, bo takie jest znaczenie imienia Jezus.
Zresztą inne imiona, tzw. teoforyczne, zawierają w sobie imię Boga Jehowa. Np. MattiJAH, czyli Mateusz itp.
Są to tak oczywiste sprawy, że tylko diabelska propaganda może coś tu mieszać.
Nawet słynne ALLELUJA w 19 rozdziale ks. Objawienia oznacza: Chwalcie JAH (HelleluJAH).
To wezwanie wymawiają wszystkie stworzenia. No ale przeciwnicy Imienia Bożego będą pleść bzdury.
Niech plotą... nie znam historii biblijnej, gdy Jehowa pozwolił kpić ze swojego Imienia. Ale ludzie wciąż niczego się nie uczą, choć powołują się na Biblię. Po co, skoro wniosków nie wyciągają...?
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: booris »

zainteresowany pisze:Nieco niżej wydawcy tego przekładu Biblii napisali: “Dlaczego w takim razie Przekład Nowego Świata używa formy ‘Jehowa” ? Bo taka forma już dawno temu utrwaliła się w różnych językach, także w języku polskim.”
Ominales bardzo istotna czesc wypowiedzi tlumaczy przekladu Nowego Swiata,a mianowicie zdania ktore poprzedzilo pytanie dlaczego uzyto formy "Jehowa".

zainteresowany
Posty: 33
Rejestracja: 09 sie 2023, 10:33

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: zainteresowany »

Nie wiem z czym się nie zgadzasz, bo ja piszę o formie a ty o używaniu beż względu na formę. Jak ono brzmiało fonetycznie za Abla to tylko domysły.

Nie ma żadnych domysłów dla tych, którzy znają język hebrajski.
Język hebrajski też ewoluował, jakby co.
Ewolucja istnieje tylko w głowie darwinistów, którzy zapomnieli, że ich główny geniusz "wybitny uczony" nie miał nawet pełnego wyksztalcenia, bo zdobył jedynie stopień bakałarza.
Pozostaje więc kwestia, co nowego dla SJ wnoszą twoje kwestie, skoro tak, czy siak używają formy Jehowa/Jehowy od lat?
Ja niczego nie wnoszę, lecz obserwuję, że od 10 lat Towarzystwo Strażnica kompletnie nic nowego w tej kwestii nie pisze, natomiast to nie oznacza, że badania naukowe w tym tak ważnym temacie nie posunęły się naprzód. Wystarczy wejść na stronę Nehemia's wall. A są jeszcze inne strony.
Nikt nie ma patentu na Święte Imię Boże. Ono jest ponadczasowe podobnie jak prawda z nim związana.

zainteresowany
Posty: 33
Rejestracja: 09 sie 2023, 10:33

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: zainteresowany »

Jezus nazywał Boga swoim Ojcem, mówił, Ojciec mój przekazał Mi wszystko. Nikt nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec, ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić Łuk 10.22, o imieniu Boga wspomina w modlitwie w taki sposób: Ojcze, niech się święci Twoje imię Luk 11.2 nie wypowiada słowa Jehowah, zresztą żadnego imienia nie wypowiada.
Nie jest to prawda. W tak zwanym Nowym Testamencie [nazwa jest błędna] jest 112 miejsc, w których pisarze biblijni powołują się na Pisma Hebrajskie, w których jest wymienione Święte Imię Boże - JEHOWAH. Jeszua Mesjasz nie był Grekiem, Rzymianinem lub jakiejś innej narodowości, lecz rodowitym Żydem z pokolenia Judy, jednego z pokoleń Izraela. Był więc w Przymierzu z Bogiem o konkretnym Imieniu. A ponieważ był bez grzechu miał pełne prawo zwracać się do Boga jak do swego Ojca.

Nie można tego niestety porównać do tych, którzy wielbią swego bezimiennego bożka w trójcy jedynego, upapranych w najbardziej ordynarne bałwochwalstwo i inne paskudne grzechy. Ich teologia bezimiennego bożka jest bezwartościowa, pomimo różnych, licznych wywodów.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6316
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: Queza »

Bobo pisze:
14 sie 2023, 22:05
Ojciec to tytuł, a imię to Imię. Dziwne byłoby to, gdyby Jezus uczył żydów jak Bóg ma na imię, które znali od wieków. Uczył modlić się a nie uczył oczywistych rzeczy.
Każdy żyd, gdy wymawiał imię Jezus/Joszua/Jehoszua zarazem wyznawał, że Jehowa jest zbawieniem, bo takie jest znaczenie imienia Jezus.
Zresztą inne imiona, tzw. teoforyczne, zawierają w sobie imię Boga Jehowa. Np. MattiJAH, czyli Mateusz itp.
Są to tak oczywiste sprawy, że tylko diabelska propaganda może coś tu mieszać.
Nawet słynne ALLELUJA w 19 rozdziale ks. Objawienia oznacza: Chwalcie JAH (HelleluJAH).
To wezwanie wymawiają wszystkie stworzenia. No ale przeciwnicy Imienia Bożego będą pleść bzdury.
Niech plotą... nie znam historii biblijnej, gdy Jehowa pozwolił kpić ze swojego Imienia. Ale ludzie wciąż niczego się nie uczą, choć powołują się na Biblię. Po co, skoro wniosków nie wyciągają...?
Dlaczego więc w 4 rozdziale Apokalipsy pisze, że na tronie, w Niebie ktoś zasiadał, a nie ma określenia kto to?
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6316
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: Queza »

zainteresowany pisze:
15 sie 2023, 8:52
Jezus nazywał Boga swoim Ojcem, mówił, Ojciec mój przekazał Mi wszystko. Nikt nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec, ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić Łuk 10.22, o imieniu Boga wspomina w modlitwie w taki sposób: Ojcze, niech się święci Twoje imię Luk 11.2 nie wypowiada słowa Jehowah, zresztą żadnego imienia nie wypowiada.
Nie jest to prawda. W tak zwanym Nowym Testamencie [nazwa jest błędna] jest 112 miejsc, w których pisarze biblijni powołują się na Pisma Hebrajskie, w których jest wymienione Święte Imię Boże - JEHOWAH. Jeszua Mesjasz nie był Grekiem, Rzymianinem lub jakiejś innej narodowości, lecz rodowitym Żydem z pokolenia Judy, jednego z pokoleń Izraela. Był więc w Przymierzu z Bogiem o konkretnym Imieniu. A ponieważ był bez grzechu miał pełne prawo zwracać się do Boga jak do swego Ojca.
A niby co jest nie tak z nazwą Nowy Testament, nie wiem czy takich poprawiaczy jak Ty warto słuchać.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

zainteresowany
Posty: 33
Rejestracja: 09 sie 2023, 10:33

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: zainteresowany »

A niby co jest nie tak z nazwą Nowy Testament, nie wiem czy takich poprawiaczy jak Ty warto słuchać.
Nie jestem, żadnym poprawiaczem i wypraszam sobie takie aluzje.

Warto wiedzieć, że takiego określenia nie ma w Biblii. Słowo "testament" jest nieudolnie przetłumaczonym z łaciny greckim słowem diathēkē (διαθήκη), które oznacza "przymierze". W ten sposób kler tłumacząc tekst grecki Biblii sam sobie strzelił w stopę, gdyż zgodnie z tłumaczeniem Psalmu 83:5 według łacińskiej Wulgaty wynika, że wrogowie Boga sporządzili przeciw niemu testament (Quoniam cogitaverunt unanimiter; simul adversum te testamentum disposuerunt). A jaki finał takiego działania tych, którzy są wrogami Boga, - nietrudno się domyśleć.

Przypominam, że temat założony przez mnie brzmi: Aktualnie o Świętym Imieniu Bożym, a nie zaś Nowy Testament.

BoaDusiciel
Posty: 6987
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: BoaDusiciel »

A ja byłem w Lelowie, tam gdzie jest grób słynnego cadyka Bidermana, akurat wtedy gdy była tam pielgrzymka chasydów z USA I Izraela.
No i zapytałem tych chasydów jak czytać tetragram i powiedzieli mi, że od tyłu, tak jak wyżej pisałem.
Do Lelowa pojechałem składakiem Wogry 3, jeśli ma to jakieś znaczenie :roll:
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

zainteresowany
Posty: 33
Rejestracja: 09 sie 2023, 10:33

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: zainteresowany »

A ja byłem w Lelowie, tam gdzie jest grób słynnego cadyka Bidermana, akurat wtedy gdy była tam pielgrzymka chasydów z USA I Izraela.
No i zapytałem tych chasydów jak czytać tetragram i powiedzieli mi, że od tyłu, tak jak wyżej pisałem.
Do Lelowa pojechałem składakiem Wogry 3, jeśli ma to jakieś znaczenie
no i wcale się nie dziwię, że tak ci odpowiedzieli :hehe:

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: Bobo »

Queza, jest określenie KTO. To Jehowa.
Za każdym razem, gdy żywe istoty oddały chwałę i szacunek oraz złożyły podziękowania Temu, który zasiada na tronie i żyje wiecznie, 24 starszych padało przed Nim na kolana. Składali oni hołd Temu, który zasiada na tronie i żyje wiecznie, i rzucali przed tron swoje korony, mówiąc: „Nasz Boże, Jehowo, Tobie należy się chwała, szacunek i moc, bo to Ty stworzyłeś wszystko i z Twojej woli wszystko zaistniało i zostało stworzone”.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6316
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: Queza »

A z jakiej Ty to Biblii wziął?
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Henryk
Posty: 11716
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: Henryk »

BoaDusiciel pisze:
18 sie 2023, 16:14
No i zapytałem tych chasydów jak czytać tetragram i powiedzieli mi, że od tyłu, tak jak wyżej pisałem.
A może chcieli tylko powiedzieć, że od prawej do lewej? :xhehe:
יְהוָ֨ה
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

ODPOWIEDZ

Wróć do „Imię Boże”