Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Dyskusje o Bogu i jego imionach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6318
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: Queza »

A Adonaj, spotkałeś się z takim Imieniem?
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

zainteresowany
Posty: 33
Rejestracja: 09 sie 2023, 10:33

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: zainteresowany »

A Adonaj, spotkałeś się z takim Imieniem?
Adonaj to nie imię, lecz tytuł zastępczy. Jehowah to Imię określane jako haSzem lub Szem hameforasz co w polskim języku jest odpowiednikiem imienia własnego.

zainteresowany
Posty: 33
Rejestracja: 09 sie 2023, 10:33

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: zainteresowany »

Warto wiedzieć, że skrócona forma Imienia Bożego - JAH - יָהּ - nie jest jak niektórzy błędnie sądzą formą skróconą od formy Jahweh. Forma JAH szczególnie używana podczas wychwalania - w Pieśniach i Psalmach - (2 Moj.15:2 ; Ps.68:5) - יָהּ - ma pod jod samogłoskę kamac (w postaci drukowanego maleńkiego T ), natomiast Jahweh יַהְוֶה - ma pod jod samogłoskę krótką zwaną patah, która jest całkiem inaczej zapisana (w postaci poziomej kreski). Ponadto w imionach teoforycznych w hebrajszczyźnie nie ma takich przypadków, aby imię zaczynało się od Jah-. Forma skrócona powstała poprzez połączenie yod oraz ostatniej spółgłoski ‚he’ z formy JEHOWAH יְהֹוָה w związku z czym kamac przeszło do formy JAH - יָהּ

zainteresowany
Posty: 33
Rejestracja: 09 sie 2023, 10:33

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: zainteresowany »

Przykłady występowania Imienia Jehowah - יְהֹוָה w Biblii Hebraica Quinta w księgach dotychczas wydanych:

וַיֹּאמֶר יְהֹוָה אֱלֹהִים| אֶל הַנָּחָשׁ כִּי עָשִׂיתָ זֹּאת אָרוּר אַתָּה מִכָּל הַבְּהֵמָה וּמִכֹּל חַיַּת הַשָּׂדֶה עַל גְּחֹנְךָ תֵלֵךְ וְעָפָר תֹּאכַל כָּל יְמֵי חַיֶּיךָ

1 Moj. 3 : 14

וַיֹּ֕אמֶר בָּרוּךְ יְהֹוָה אֱלֹהֵי שֵׁם וִיהִי כְנַעַן עֶבֶד לָמוֹ

1 Moj. 9 : 26

כִּי חֵלֶק יְהֹוָה עַמּוֹ יַעֲקֹב חֶבֶל נַחֲלָתוֹ

5 Moj.32 : 9

תַּחַת כִּי שָֹנְאוּ דָעַת וְיִרְאַת יְהֹוָה לֹא בָחָרוּ

Przyp. 1 : 29
יְהֹוָ֗ה אֶרֶךְ אַפַּיִם וּגְדָל (כתיב וּגְדָול) כֹּחַ וְנַקֵּה לֹא יְנַקֶּה יְהֹוָה בְּסוּפָה וּבִשְׂעָרָה דַּרְכּוֹ וְעָנָן אֲבַק רַגְלָיו

Nahum 1 : 3
We wszystkich tych wersetach jest Imię Boże Jehowah zapisane po hebrajsku w pełnej formie z uwzględnieniem samogłosek יְהֹוָה

zainteresowany
Posty: 33
Rejestracja: 09 sie 2023, 10:33

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: zainteresowany »

Wydawca Sacha Pacaric Tory Pardes Lauder wszędzie w tekście hebrajskim stosuje pełną formę Jehovah - יְהֹוָה
W tłumaczeniu polskim w tych miejscach wymienia zastępczy tytuł Bóg

Jako przykład podaję dostępny w internecie fragment 3 Mojżeszowej. Imię Jehovah widoczne na pierwszej stronie w pierwszej linijce wersetu pierwszego:

https://pardes.pl/pdf/Wajikra.pdf

zainteresowany
Posty: 33
Rejestracja: 09 sie 2023, 10:33

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: zainteresowany »

wygląda na to, że na tym forum nikogo nie interesuje najważniejszy temat dotyczący Świętego Imienia Bożego. Jakie to smutne ! Imię Boże wymienione co najmniej 7 000 razy w Biblii, w tym sosbiście siedmiokrotnie podpisane przez samego Boga na tablicach Dekalogu w Przykazaniach !
Wymienione przez Mesjasza uświęcenie tego Imienia na pierwszym miejscu w modlitwie "Ojcze nasz".

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: Bobo »

Nie prowokuj. Imię Boga wciąż jest ważne, ale ty skupiasz się na jego formie, zapisie, wymowie. ŚJ mają to już za sobą i poszli dalej.
Fora skupiają raczej osoby, które jeszcze nie ogarnęły doktryny.
Oszołomstwu mówię NIE!

zainteresowany
Posty: 33
Rejestracja: 09 sie 2023, 10:33

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: zainteresowany »

Nie prowokuj. Imię Boga wciąż jest ważne, ale ty skupiasz się na jego formie, zapisie, wymowie. ŚJ mają to już za sobą i poszli dalej.
Fora skupiają raczej osoby, które jeszcze nie ogarnęły doktryny.
A więc po kolei:
Nie prowokuj.
A nigdy Ci nie przyszło do głowy, że to może Ty prowokujesz swoją bezczynnością ?
Imię Boga wciąż jest ważne, ale ty skupiasz się na jego formie, zapisie, wymowie. ŚJ mają to już za sobą i poszli dalej.
A skąd Ty wiesz na czym ja się skupiam ? czy jesteś mną ? Forma, zapis i wymowa jest ważna, bo różni ludzie o tym Najważniejszym Imieniu piszą i mówią kompletne bzdury, nie mówiąc o obelgach. Mieszają przy tym Święte Imię z formami, które Imieniem nie są i nigdy nie były. I dlatego jest nadal ważne, aby o tym pisać i o tym się wypowiadać, a to jest także twój elementarny obowiązek jeśli się faktycznie uważasz za sługę Jehowy.
ŚJ mają to już za sobą i poszli dalej.
Czy wypowiadasz się w imieniu Towarzystwa Strażnica i wszystkich ŚJ ? Czy jesteś upoważnionym do tej funkcji rzecznikiem wyznaczonym przez Towarzystwo ? To fakt, że z Imieniem wiążą się określone przymioty i zadania, ale nie można ich właściwie wykonywać [mam na uwadze zainteresowanych] jeśli ktoś nie jest pewien jak Bóg ma na Imię i czy Towarzystwo mówi prawdę o Tym Imieniu. A takich ludzi zdezorientowanych jest sporo i niekoniecznie w Polsce.
Z wypowiedzi Towarzystwa nigdzie nie wynika, że ma ten etap za sobą. Ludzie niekoniecznie czytają tylko to, co oferuje Towarzystwo, a Towarzystwo przecież nie rości sobie pretensji do nieomylności również w tej tak ważnej kwestii. Nie oznacza to, że nie doceniam tego co szczerzy głosiciele robili, aby ludziom to Imię przekazać.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6318
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: Queza »

Ja się tak modlę: Matko, która jesteś w Niebie, chroń Nas zawsze w potrzebie, niech się Imię Twoje święci, miej Nas zawsze w swej pamięci.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: Bobo »

Zainteresowany/tropicielu. Co mam Ci napisać? Masz natręctwa w kwestii Imienua Bożego? To, że nie podejmuję Twoich tematów i nie popieram stron jakie propagujesz, to prowokacja twoim zdaniem?
Odpuść. Nawet jak stoisz w obronie Imienia Bożego to robisz to w paskudnym stylu.
Co mam zrobić w związku z tym, że masz dwa konta na forum? W myśl regulaminu, oczywiście.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: Bobo »

Queza, to jak ta matka ma imię?
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6318
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: Queza »

Bobo pisze:
29 sie 2023, 19:05
Queza, to jak ta matka ma imię?
Nie przedstawiła mi się, ale ukazała się, wiem, że jest w Niebie. Dla mnie może mieć Imię Yehowah, skoro w Biblii takie Imię występuje, szczerze mówiąc, to nie jest dla mnie takie istotne jakie ma Imię, wolę mieć pewność, że jest.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

zainteresowany
Posty: 33
Rejestracja: 09 sie 2023, 10:33

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: zainteresowany »

Zainteresowany/tropicielu. Co mam Ci napisać? Masz natręctwa w kwestii Imienua Bożego? To, że nie podejmuję Twoich tematów i nie popieram stron jakie propagujesz, to prowokacja twoim zdaniem?
Odpuść. Nawet jak stoisz w obronie Imienia Bożego to robisz to w paskudnym stylu.
Co mam zrobić w związku z tym, że masz dwa konta na forum? W myśl regulaminu, oczywiście.
O czym ty człowieku piszesz ?! Zastanowiłeś się chociaż przez chwilę jakiego języka używasz ? "Propagować" - to może ten kto uprawia propagandę. Takie określenie jest obraźliwe. Jeśli ja - to co napisałem o Imieniu Bożym w założonym przez siebie temacie - robię w paskudnym stylu, to w jakim stylu ty to robisz ?! Dlatego nie zamierzam dalej kontynuować jakiejkolwiek dyskusji w tak nieprzyjaznej atmosferze.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: Bobo »

Z tym się zgadzam, nie kontynuuj.
A że masz dwa konta, to pominąłeś.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6318
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Post autor: Queza »

Dlaczego Ty Bobo zniechęcasz ludzi do pisania na forum?
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Imię Boże”