Wymowa Imienia

Dyskusje o Bogu i jego imionach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Elius
Posty: 2036
Rejestracja: 08 paź 2009, 7:19
Lokalizacja: Miasto święte.Druga brama od południa.

Post autor: Elius »

arkadiusz pisze:CK SPISAŁO biblię z oryginału tak aby była zrozumiała , a jak ktoś tego nie potrafi zrozumieć to po pewnym czasie zaczyna szukać dziury w całym
Z oryginału !
a nie z Westcotta and Horta- może podrążymy temat kim byli owi panowie.
A wjakim języku był spisany oryginał.
Czy ktokolwiek z tłumaczy dokonujących owego przekładu znał ów język?

arkadiusz
Posty: 103
Rejestracja: 31 lip 2012, 19:41
Lokalizacja: --

Post autor: arkadiusz »

Elius pisze:
arkadiusz pisze:CK SPISAŁO biblię z oryginału tak aby była zrozumiała , a jak ktoś tego nie potrafi zrozumieć to po pewnym czasie zaczyna szukać dziury w całym
Z oryginału !
a nie z Westcotta and Horta- może podrążymy temat kim byli owi panowie.
A wjakim języku był spisany oryginał.
Czy ktokolwiek z tłumaczy dokonujących owego przekładu znał ów język?
ŚJ mają różne pomoce do tłumaczenia biblii , biblia była pisana w językach Hebrajsko - Armejskie , Pisma greckie

Elius
Posty: 2036
Rejestracja: 08 paź 2009, 7:19
Lokalizacja: Miasto święte.Druga brama od południa.

Post autor: Elius »

arkadiusz pisze:ŚJ mają różne pomoce do tłumaczenia biblii
Ja też mam różne pomoce do tłumaczenia biblii.

arkadiusz
Posty: 103
Rejestracja: 31 lip 2012, 19:41
Lokalizacja: --

Post autor: arkadiusz »

kto to jest Westcott , Hort ? :-)

meritus
Posty: 4308
Rejestracja: 17 lip 2006, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: meritus »

Skoro świadkowie Jehowy mają pomoce do tłumaczenia Biblii... dlaczego PNŚ w języku polskim jest tłumaczony z języka angielskiego!?

Awatar użytkownika
Dżej
Posty: 2135
Rejestracja: 28 lip 2012, 0:20
Lokalizacja: Warszawa a potem tu i tam.

Post autor: Dżej »

krystian pisze:
Marcin34 pisze:Już pisałem, jedyne imię dane ludziom to Jezus Chrystus
Więc dlaczego Syn Boga Jezus jak uczył nas jak mamy się modlić powiedział
" święć się imię Twoje "
z tego wyraźnie wynika , że Ojciec Jezusa ma swoje imię
Nie, jest napisane "święć się imię Twoje" czyli nie Jezusa a czytelnika/odbiorcę. Chyba, że Twoje imię brzmi Jezus. :crazy:

Tak to wygląda wyrwane z kontekstu.

Ojcze nasz, któryś jest w niebie,
święć się imię Twoje;
przyjdź Królestwo Twoje;
bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi.
Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj;
i odpuść nam nasze winy,
jako i my odpuszczamy naszym winowajcom;
i nie wódź nas na pokuszenie,
ale nas zbaw ode Złego.

Niebieski, biologiczny czy przyszywany ten Ojciec? I Bóg Czy papież? Bo papieża tez nazywa się Ojcem. Papież jak umarł to wg wiernych jest teraz w niebie. Nie odpuści win skoro ma być sąd. Gdyby wszyscy wierni faktycznie odpuszczali.. Jeśli JWHW to szatan to raczej się nie da. ;-)
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

Dżej pisze:
krystian pisze:
Marcin34 pisze:Już pisałem, jedyne imię dane ludziom to Jezus Chrystus
Więc dlaczego Syn Boga Jezus jak uczył nas jak mamy się modlić powiedział
" święć się imię Twoje "
z tego wyraźnie wynika , że Ojciec Jezusa ma swoje imię
Nie, jest napisane "święć się imię Twoje" czyli nie Jezusa a czytelnika/odbiorcę. Chyba, że Twoje imię brzmi Jezus. :crazy:

Tak to wygląda wyrwane z kontekstu.

Ojcze nasz, któryś jest w niebie,
święć się imię Twoje;
przyjdź Królestwo Twoje;
bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi.
Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj;
i odpuść nam nasze winy,
jako i my odpuszczamy naszym winowajcom;
i nie wódź nas na pokuszenie,
ale nas zbaw ode Złego.

Niebieski, biologiczny czy przyszywany ten Ojciec? I Bóg Czy papież? Bo papieża tez nazywa się Ojcem. Papież jak umarł to wg wiernych jest teraz w niebie. Nie odpuści win skoro ma być sąd. Gdyby wszyscy wierni faktycznie odpuszczali.. Jeśli JWHW to szatan to raczej się nie da. ;-)

EMET:
Na co ta tyrada słowna, skoro nad wyraz oczywistym jest: Kogo Jezus nazywał i miał zawsze za swego Ojca i Boga też. Ilekroć mówił: "Ojciec", "Ojcze" [itp.] - to wiadomo, Kogo miał na względzie; tudzież, gdy uczył: "Niech się uświęca Twoje Imię" [hebr.: < jithqaddasz szimcha > /Mat 6:9c/]. Owszem, mówił też np. o 'ojcu Abrahamie' [wobec owego potomków], ale również o 'ojcu... Diable' [np. wg Jana 8:44].
A znamienne słowa Jezusa z wg Jana 20:17. :-)

Zatem; o wszystkim decyduje kontekst [bliższy i dalszy] oraz wymowa całego tekstu Biblii. :->


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

meritus pisze:Skoro świadkowie Jehowy mają pomoce do tłumaczenia Biblii... dlaczego PNŚ w języku polskim jest tłumaczony z języka angielskiego!?
To kłamstwo :-) pisze,że z "uwzględnieniem" języków oryginału ;-)
Bóg udziela swego Ducha Świetego tym,którym uważa za odpowiednich i im pomaga,ja osobiście uwazam,że w Polsce nie mamy lepszego przekłądy ST jak własnie NŚ i wielu sie ze mną zgodzi,nawet specjalistów od języka hebr. :-)
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

arkadiusz pisze:kto to jest Westcott , Hort ? :-)
Panowie :-) którzy znali języki oryginału ale troszkę namieszali ;-) w internecie jest nawet ich korespondencja[ujawniona przez jednego z synów tych panów] ,w której przekonują się,że trzeba zrobić nowy przekład Pisma i pousuwać pewne wersety[przez tych,którzy uznają najstarsze manuskrypty za decydujące,to zrobili dobrą robote] [ale przez tych co uznają dopiski z nowszych manuskryptów,sa uwazani za oszustów]

Profesor Walter Veith w wykładzie"zmieniając słowo" jest chyba na YouTube i Chomikuj poswięcił im cały swój 2 godzinny wykład.

Mam nadzieję,że trochę rzuciłem światła na te osoby :-) Jak dla mnie,nie sa to negatywne postaci[ale po nieobiektywnym obejrzeniu wykładu i słuchaniu innych tez ich"nienawidziłem]
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

meritus
Posty: 4308
Rejestracja: 17 lip 2006, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: meritus »

To kłamstwo :-) pisze,że z "uwzględnieniem" języków oryginału ;-)
Bóg udziela swego Ducha Świetego tym,którym uważa za odpowiednich i im pomaga,ja osobiście uwazam,że w Polsce nie mamy lepszego przekłądy ST jak własnie NŚ i wielu sie ze mną zgodzi,nawet specjalistów od języka hebr. :-)
To jak z tym o. Rydzykiem... jak można do rankingu przekładów wstawiać (i umieszczać na czele) to, co przekładem nie jest (tylko przekładem przekładu z uwzględnieniem tego i owego)!? Jeżeli ich wydanie Pisma jest tak mało wiarygodne z punktu widzenia osiągnięć współczesnej biblistyki, to i trudno zawierzyć Strażnicy w dziedzinie znajomości wymowy imienia Bożego.

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

meritus pisze:trudno zawierzyć Strażnicy w dziedzinie znajomości wymowy imienia Bożego.
za to KK uwierzyc mozna ten to nawet to imie zastepuje tytułami typu Adonai :-) dziękuję bardzo za coś takiego.Przesadzac nie można zarówno w jedną jak i drugą strone trzeb zachowac umiar.
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

meritus
Posty: 4308
Rejestracja: 17 lip 2006, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: meritus »

Cóż... jeden z rozmówców całkiem niedawno powtórzył kolejny raz prawdę, w jakim imieniu jest zbawienie...

Marcin34
Posty: 183
Rejestracja: 15 sie 2012, 21:49

Post autor: Marcin34 »

Widzę że nie zostałem zrozumiany:)
Mam na imię Marcin i załóżmy, że nie chcę tego wyjawić, dlatego przedstawię się: ten który pisze, w skrócie tkp. Można stworzyć wiele "imion" na bazie tego skrótu i wieść spór które jest właściwe; tekpei, tekpek, tekapa itd. ale w dalszym ciągu nie będzie to moje imię, którego nie chciałem wyjawić. Czy teraz jest jasne?

Bóg wg słów Jezusa Chrystusa, mojego Nauczyciela to Duch Ojciec. Tyle ma mi wystarczyć. Jeżeli chcę poznać Ojca mam iść konkretną Drogą.

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

meritus, :-) Jakie imię zawiera się w imieniu Jezusa ? Nie imię JHWH ? :-) i brzmi ono dosłownie "JHWH jest wybawieniem" Jezus to imię nawet odziedziczył jak mówi list do hebrajczyków,nie miał Go wcześniej.
Hebr. 1:4
4. I stał się o tyle możniejszym od aniołów, o ile znamienitsze od nich odziedziczył imię.
(BW)
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

meritus
Posty: 4308
Rejestracja: 17 lip 2006, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: meritus »

Cieszę się, że podzielasz powszechną opinię, że imię JHWH nie odnosi się jedynie do Ojca.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Imię Boże”