Wymowa Imienia

Dyskusje o Bogu i jego imionach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Eutychus
Posty: 1924
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Eutychus »

meritus pisze:
Jesteś prawdziwie boski z Twymi argumentami!
Biblia podaje, że Bóg nie miał początku.
Ty (i Twój Kościół) twierdzicie, że Maryja była "pierwszejsza", bo Go urodziła. :lol:
Henryku, mylisz nauczanie swego pastora z nauczaniem Kościoła katolickiego. To, co opowiada na swoich płomiennych mowach twój pastor to nie nauka Kościoła. Zresztą bardzo dobrze wiesz, że Boże macierzyństwo Maryi nie zakłada jej istnienia uprzedniego wobec Boga. Mam nieodparte wrażenie, że brałeś udział w dyskusjach, gdzie było to tłumaczone. Bardzo dobrze o tym wiesz, ale specjalnie powielasz tezy swego pastora, bo jego opowieści mają dla ciebie prymat nad faktami. Pastor powie, jak np. RM, że katolicy nie mają wolnej woli i będziesz o tym trąbił na forum, jak o najoczywistszej najoczywistości. Byle tylko pastor to na szkółce niedzielnej opowiedział.
Jakoś nie zuważyłem, aby ktoś waszym mszom od "szkółek niedzielnych" wymyślał.
Uważam takie odzywki za chamskie, nacechowane niczym nie uzasadnionym poczuciem wyższości, zeby nie powiedziec pogardy wobec innych od KK wyznań, a to jest jednoznacznie podpadające pod regulamin. Zgłaszam więc ten post do Moderacji, z prośbą o zdyscyplinowanie, bo to jest li-tylko jeden z wieeelu przykładów twojej "merytorycznej" dyskusji. Jeśli zajdzie potrzeba, wyszukam i zapodam multum innych przykładów.
[you] Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
[you] Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

meritus
Posty: 4308
Rejestracja: 17 lip 2006, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: meritus »

"Szkółka niedzielna" nie jest określeniem, którym można by komuś wymyślać. Powiedzieć komuś: ty szkółko niedzielna! :) haha - ależ mi łamanie regulaminu... Może u ciebie w zborze szkółki niedzielnej nie ma, ale gdzie indziej są (zwłaszcza, gdy po 2000 lat działalności jakiś zbór nie może sobie poradzić ze zorganizowaniem lekcji religii w szkole z powodu braku chętnych i nauczycieli) i uznawane są za bardzo cenione formy edukacji religijnej:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Szk%C3%B3% ... niedzielna

arkadiusz
Posty: 103
Rejestracja: 31 lip 2012, 19:41
Lokalizacja: --

Post autor: arkadiusz »

meritus pisze:"Szkółka niedzielna" nie jest określeniem, którym można by komuś wymyślać. Powiedzieć komuś: ty szkółko niedzielna! :) haha - ależ mi łamanie regulaminu... Może u ciebie w zborze szkółki niedzielnej nie ma, ale gdzie indziej są (zwłaszcza, gdy po 2000 lat działalności jakiś zbór nie może sobie poradzić ze zorganizowaniem lekcji religii w szkole z powodu braku chętnych i nauczycieli) i uznawane są za bardzo cenione formy edukacji religijnej:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Szk%C3%B3% ... niedzielna
na czy polega ta " szkółka niedzielna " ?

meritus
Posty: 4308
Rejestracja: 17 lip 2006, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: meritus »

Arkadiuszu - jest link do Wikipedii, nie chcę zmieniać tematu. Podejrzewam, że ChZŚJ też jest odpowiednik powyższego.

arkadiusz
Posty: 103
Rejestracja: 31 lip 2012, 19:41
Lokalizacja: --

Post autor: arkadiusz »

meritus pisze:Arkadiuszu - jest link do Wikipedii, nie chcę zmieniać tematu. Podejrzewam, że ChZŚJ też jest odpowiednik powyższego.
niestety my jako CHZŚJ nie mamy szkółek niedzielnych , ale mamy zebrania na których omawia się dane zagadnienie biblijne i każdy na nie może przyjść pod warunkiem że nie zakłóca spokoju i nie jest agresywny :-)
ty też możesz przyjść zapraszam :->

meritus
Posty: 4308
Rejestracja: 17 lip 2006, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: meritus »

Odpowiednika też nie macie - osobnych zajęć dla dzieci?

arkadiusz
Posty: 103
Rejestracja: 31 lip 2012, 19:41
Lokalizacja: --

Post autor: arkadiusz »

meritus pisze:Odpowiednika też nie macie - osobnych zajęć dla dzieci?
niestety nie - za wychowanie dzieci i nauka ich prawd biblijnych odpowiedzialni są rodzice , mamy specjalną szkołę służby kaznodziejskiej gdzie jeśli wyrażą takie pragnienie dzieci , dorośli , młodzież nie zależnie od wieku są to scenki sytuacyjne lub krótkie przemówienia lub czytanie biblii gdzie uczestnik pracuje nad cechą która potem przyda mu się w rozmowie z ludzi na ulicy czy od domu do domu :-)

Marcin34
Posty: 183
Rejestracja: 15 sie 2012, 21:49

Post autor: Marcin34 »

Trochę dziwi mnie to dociekanie. Po pierwsze nie ma żadnego imienia, w którym znajdziemy zbawienie jak tylko Jezus Chrystus. Po drugie gdyby Ten Który Jest chciał wyjawić swoje imię Mojżeszowi, zwyczajnie przedstawiłby się np: Waldemar (Liczę Ojcze, na Twoje poczucie humoru)
[you] Jakże się może człowiek narodzić, gdy jest stary? Jana 3:4
To jest pierwsze zmartwychwstanie Apokalipsa 20:5
Co prawda mówi się o tobie, że żyjesz; ale ty jesteś umarły. Apokalipsa 3:1
Jezus odpowiedział: Chodź ze Mną, a grzebanie umarłych zostaw umarłym. Mateusza 8:22

arkadiusz
Posty: 103
Rejestracja: 31 lip 2012, 19:41
Lokalizacja: --

Post autor: arkadiusz »

Marcin34 pisze:Trochę dziwi mnie to dociekanie. Po pierwsze nie ma żadnego imienia, w którym znajdziemy zbawienie jak tylko Jezus Chrystus. Po drugie gdyby Ten Który Jest chciał wyjawić swoje imię Mojżeszowi, zwyczajnie przedstawiłby się np: Waldemar (Liczę Ojcze, na Twoje poczucie humoru)
to jak to wyjaśnisz że przecież mojżeszowi musiał ktoś odpowiedzieć z nieba i oczywiście się przedstawił że ma na imię JEHOWA (JHWH ) przypominam że Jezus był w tym czasie w na ziemi a nie w niebie :-)

Marcin34
Posty: 183
Rejestracja: 15 sie 2012, 21:49

Post autor: Marcin34 »

Mojżesz dostał odpowiedź: Jestem Który Jestem
Lecz gdy oni mnie zapytają, jakie jest Jego imię, to cóż im mam powiedzieć? (14) Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: JESTEM, KTÓRY JESTEM
I dodał: Tak powiesz synom Izraela: JESTEM posłał mnie do was.
(Ex 3)
Jeżeli Ten Który Jest, jest dla Ciebie Jezusem to w tym czasie kiedy przedstawił się Mojżeszowi był na ziemi.
[you] Jakże się może człowiek narodzić, gdy jest stary? Jana 3:4
To jest pierwsze zmartwychwstanie Apokalipsa 20:5
Co prawda mówi się o tobie, że żyjesz; ale ty jesteś umarły. Apokalipsa 3:1
Jezus odpowiedział: Chodź ze Mną, a grzebanie umarłych zostaw umarłym. Mateusza 8:22

Marcin34
Posty: 183
Rejestracja: 15 sie 2012, 21:49

Post autor: Marcin34 »

Przy okazji, najciekawsze (do przemyślenia) jest to, że nie powiedział JHWH. Czaisz?
[you] Jakże się może człowiek narodzić, gdy jest stary? Jana 3:4
To jest pierwsze zmartwychwstanie Apokalipsa 20:5
Co prawda mówi się o tobie, że żyjesz; ale ty jesteś umarły. Apokalipsa 3:1
Jezus odpowiedział: Chodź ze Mną, a grzebanie umarłych zostaw umarłym. Mateusza 8:22

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Post autor: Krystian »

Marcin34,

To jak według Ciebie ma Bóg na imię?
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

Awatar użytkownika
Dżej
Posty: 2135
Rejestracja: 28 lip 2012, 0:20
Lokalizacja: Warszawa a potem tu i tam.

Post autor: Dżej »

Watykan zmienia imię Boga
11 wrz 08, 11:39

Nie dla Jahwe. Bóg to Adonai. Tak w dużym uproszczeniu można podsumować treść dokumentu. Prefekt watykańskiej Kongregacji kard. Francis Arinze przesłał do wszystkich konferencji episkopatu na świecie rozporządzenie, zgodnie z którym na polecenie Papieża w obrzędach liturgii należy unikać stosowanego dotąd biblijnego imienia Boga: Jahwe - donosi "Tygodnik Powszechny".

wiadomosci.onet.pl

Czaicie, że można zmienić?
Ostatnio zmieniony 18 sie 2012, 2:01 przez Dżej, łącznie zmieniany 2 razy.
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

Dżej pisze:Czaicie, że można zmienić?
No :-D tam to norma ale tych słów nie zmienią
Obj. 22:19
19.
A jeżeli ktoś ujmie coś ze słów tej księgi proroctwa, ujmie Bóg z działu jego z drzewa żywota i ze świętego miasta, opisanych w tej księdze.
(BW)
Mają jak to sie czesto teraz mówi przerabane :-D
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
Dżej
Posty: 2135
Rejestracja: 28 lip 2012, 0:20
Lokalizacja: Warszawa a potem tu i tam.

Post autor: Dżej »

Powyższy cytat to Psalm 89:(38) "Jak księżyc, ustanowiony na wieki, Wierny świadek na niebie." Jak księżyc -keyareah.

W YAHREAH lub YAREAH - pierwsze H z reguły usuwano w angielskich transliteracjach. Litera R ma bardzo niewielką siłę wymowy.

Czytając YAHREAH lub YAREAH i opuszczając H oraz wymawiając R bardzo słabo, otrzymujemy... YAHWEH czyli dźwięk jest niemal identyczny - JAŁE. YAREAH - fonetycznie JAEE. W słowniku Stronga mamy słowo - księżyc ukazane jako YAREACH, co jest najwyraźniej czystą próbą zmiany tego słowa, aby nie połączyć tego z YAHWEH! Strong#3394.

W ten sposób powstał Tetragram YHWH (JHWH po polsku). Z powodu rzeczywistego braku samogłosek w aramejskim alfabecie z tetragramu możemy odczytywać YAHWEH lub JEHOVAH.

Yah (nie wymawiamy h czyli wymowa brzmi - Ja.) to imię egipskiego boga księżyca, które także zaadoptowali Izraelici jeszcze w Egipcie. Imię YHWH było używane przez odstępczych Izraelitów, którzy za wyjątkiem króla Dawida, Salomona, Hiskiasza i kilku innych wielbili wiele bóstw z Baalem i Astarot włącznie. Tetragram oznaczał właśnie... Baala!

To są właśnie przyczyny, dla których wielu adwersarzy Biblii twierdzi (zgodnie z prawdą), że Jahwe to był trybalny bóg Izraelitów, a jego żona to była Aszera czy też Astarte lub Astaroth. Istnieje wiele źródeł poza biblijnych, w których Tetragram istnieje i stąd biorą się hipotezy, ze Izraelici po prostu przejęli bożyszcza Kanaanu i umieścili je w Biblii.

Dopiero w tym kontekście widać wyraźnie, że nie jest prawdą, ale wyraźną próbą skażenia świętego oryginalnego tekstu. Wielu także cytuje teksty masoreckie, według których Tetragram a Baal to dokładnie to samo.

Z tej właśnie przyczyny - za wielbienie fałszywych bogów, jak Baal czy... Jahweh państwo Izrael zostało ukarane przez Boga -podzielone na dwa królestwa, Judy oraz Izraela. W końcu jedynie reszta z Judy dostała się do niewoli babilońskiej. Owa niewola była karą na Judejczykach za wielbienie Lucyfera w świątyni Salomona, oraz wielbienia mnóstwa bogów, spalania własnych dzieci ku ich czci oraz wymyślania kłamstw na temat rzeczywistego Boga Izraela.

II Królewska 17:(7) A stało się tak, ponieważ synowie izraelscy grzeszyli przeciwko Panu, Bogu swemu, który ich wyprowadził z ziemi egipskiej, spod władzy faraona, króla egipskiego, a czcili obcych bogów, (8) a postępowali według zwyczajów tych narodów, które Pan wypędził sprzed oblicza synów izraelskich, oraz tych, jakie wprowadzili królowie izraelscy. (9) Wymyślili też synowie izraelscy rzeczy niewłaściwe o Panu, Bogu swoim, pobudowali sobie świątynki na wzgórzach we wszystkich swoich miejscowościach, począwszy od baszty strażniczej aż do grodu warownego; (10) i nastawiali sobie słupów i posągów Aszery na każdym wyniosłym pagórku i pod każdym zielonym drzewem; (11) i spalali tam we wszystkich świątynkach na wyżynach kadzidła jak ludy, które Pan uprowadził przed nimi do niewoli; popełniali złe czyny, pobudzając Pana do gniewu. (12) Czcili też bałwany, o których powiedział im Pan: Nie czyńcie tego. (13) A chociaż Pan ostrzegał Izraela i Judę przez wszystkich swoich proroków, przez wszystkich jasnowidzów, mówiąc: Zawróćcie ze swoich błędnych dróg i przestrzegajcie moich przykazań i ustaw zgodnie z całym zakonem, jaki nadałem waszym ojcom i przekazałem wam przez moje sługi, proroków, (14) oni jednak nie słuchali i stwardniał ich kark, jak kark ich ojców, którzy nie zaufali Panu, Bogu swemu. (15) Owszem, wzgardzili jego ustawami i jego przymierzem, jakie zawarł z ich ojcami, i przestrogami, jakimi ich ostrzegał, i poszli za marnością, i sami stali się marnością - jak ludy okoliczne, o których nakazał im Pan, aby nie postępowali tak, jak one. (16) Odrzucili wszystkie przykazania Pana, Boga swego, i sporządzili sobie dwa odlewane cielce, sporządzili sobie posąg Aszery i oddawali pokłon całemu zastępowi niebieskiemu, i służyli Baalowi. (17) Oddawali też na spalenie swoich synów i swoje córki i uprawiali czarodziejstwo i wróżbiarstwo, i całkowicie się zaprzedali, czyniąc to, co złe w oczach Pana i pobudzając go do gniewu. (18) Oburzył się więc Pan bardzo na Izraela i odrzucił ich sprzed swego oblicza, tak iż pozostało tylko samo plemię judzkie. (19) Ale i Judejczycy nie przestrzegali przykazań Pana, Boga swego, a poszli za zwyczajami Izraela, jakie ten wprowadził. (20) Toteż Pan wzgardził całym rodem Izraela i upokorzył ich, i wydał ich w moc grabieżców, odrzuciwszy ich całkiem od siebie.

Tak królowie jak i i kapłani izraelscy czynili owo zło występując przeciwko Bogu i nic dziwnego, że także próbowano fałszować teksty biblijne Tetragramem, wielbiąc w ten sposób boga księżyca - Ja(h), zamiast rzeczywistego Boga Izraela, Stwórcę wszechrzeczy.

Podsumowując powyższe, Izraelici, którzy powrócili z niewoli babilońskiej nie posługiwali się już językiem staro hebrajskim ale posługiwano się językiem aramejskim. W tym okresie powstał bluźnierczy Talmud Babiloński oraz Izraelici przejęli najbardziej skuteczną formę czarów - kabałę, w której najmocniejszym pośród 50 imion był... Tetragram.
http://www.zbawienie.com/imie-Boga.htm
Autorzy ksiąg Starego Testamentu starannie usunęli wszelkie wzmianki o związkach Jahwe z Baalem, tylko w Psalmie 68 (5) nie dopatrzyli się wersów:

wyrównajcie drogę Temu, co cwałuje na obłokach!
Jahwe mu na imię
(Biblia Tyniecka).

\"Cwałujący na obłokach\" to jeden z epitetów Baala.
przegląd-tygodnik.pl
;-)

Bardzo ciekawe w kontekście tego tekstu:
Kesięga Sędziów 6:25
25 Tej nocy Pan rzekł do niego. "Weźmiesz młodego cielca z trzody twego ojca i cielca drugiego, siedmioletniego, a zburzysz ołtarz Baala, własność twego ojca, oraz zetniesz aszerę, która jest obok. 26 Następnie zbudujesz ołtarz dla Pana, Boga twego, na szczycie tej skały układając [kamienie], weźmiesz tego drugiego cielca i złożysz z niego ofiarę całopalną, używając drewna ściętej aszery".
Ostatnio zmieniony 18 sie 2012, 2:15 przez Dżej, łącznie zmieniany 1 raz.
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Imię Boże”