Jak to jest z używaniemi imienia Jahwe w NT?

Dyskusje o Bogu i jego imionach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kesja
Posty: 4276
Rejestracja: 26 maja 2006, 16:13

Post autor: kesja »

Essarts pisze:kesja, :-/ wyjaśniłem na przykładzie zespołu muzycznego o imieniu,możesz poczytać i nie tworzyć własnych filozofii. ;-)
jaaasne a papiez to jeden nieomylny tyle,ze to zespół muzyczny ..

Rozumiem - byłeś w świadków teraz wpadłes pod rynne i musisz sie dostosowac bo inaczej
klops.
Ale popatrz co ty sobie narobiłes opowiadasz jakies dyrdymały o zespole .?
Jasne ze Bogowie to cały zespół ale my mówimy o STWÓRCY - ilu ich masz kto jest Zbawicielem.
JAHSZUA powiedział o Sobie - Ja Jestem PIERWSZY---- i JA OSTATNI = JA WSZYSTKOŚC

Ojca mozemy ujrzec TYLKO W SYNU , nie ma innej mozliwości - Filipie jakze to mówisz
Pokaż NAM OJCA - tak DŁUGO JESEM z wami - Jeszcze MNIE NIE POZNAŁEŚ ? jak mam pokazac wam Ojca - KTO MNIE WIDZI - WIDZI OJCA .....
A gdzie Matka nasza ?
...
niemów komuś ,ze jest dzieckiem w przedszkolu - bo to, ty jesteś...

Awatar użytkownika
Essarts
Posty: 342
Rejestracja: 03 mar 2010, 21:58
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: Essarts »

kesja, Podałem tylko przykład,bo tak najprościej wyjasnić tym co nie rozumieją co mówią
Rozumiem - byłeś w świadków teraz wpadłes pod rynne i musisz sie dostosowac bo inaczej
klops.
W co wpadłem,czemu się muszę podporządkować? Czemu mnie osądzasz,skoro takiego prawa nie masz?
Ja sam dostrzegłem naukę o Trójjedynym Bogu w PŚ i dlatego dziś ŚJ nie jestem,tyle w temacie a ty mnie brzydko osądziłaś. :-(
SOLA SCRIPTURA — 1 Kor 4:6 Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano(BW)

...Gabriel... :-)
Obrazek

eksplorator

Post autor: eksplorator »

Essarts pisze: eksplorator, Ja dałem Ci tylko przykład,jak dziecku w przedszkolu kiedy nie może zrozumieć trudnej rzeczy.
Tak pozostając przy nomenklaturze zespołowej … czy jeden muzyk może tworzy tercet !!! Toż to absurd i imaginacja! Tercet tworzą zawsze TRZY osoby, TRZECH artystów. Nigdy inaczej! To samo można powiedzieć o Triadzie, Trio czy Trójcy! Wszystkie te wyrazy mają wspólną etymologię … tworzą je trzy niezależne indywidualności, trzy postaci, trzech bogów a jeżeli są trzy osoby to jest Trio czy Tercet … jeżeli tworzy coś trzech bogów to jest to Triada lub Trójca, ale zawsze, w każdej kulturze są to trzy odrębne osoby … NIGDY JEDNA!

Bóg JHWH jest genialnym i niedoścignionym matematykiem, a Wy, przez Wasze matematyczne halucynacje, chcecie zrobić z Niego 'nieuka'! Zapewniam, że On, w przeciwieństwie do Was, potrafi liczyć do trzech … u Boga 1+1+1=3 - jak inaczej zbudowałby matematycznie poukładany do perfekcji wszechświat?

Zachęcam do lektury "Matematyka już w przedszkolu Marii Fiedler" … na pewno nie zaszkodzi i może wtedy co niektórzy nie będą wypisywać idiotyzmów, że Trójca to jedna osoba!
Yarpen Zirgin pisze: „Kolejny, do którego nie może przebić się informacja, że Trójca to JEDEN Bóg...”
Ostatnio zmieniony 04 gru 2010, 23:05 przez eksplorator, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kesja
Posty: 4276
Rejestracja: 26 maja 2006, 16:13

Post autor: kesja »

ten przykład jakos hybiony naciągany ,no ale jesli cie zaspokaja
A to ci paradoks bo mnie Duch Prawdy pokazał ze nie ma trójcy.
A gdyby sie okazało ze jest to jestem ciekawa jak to w hebr by było .
....

Nie myśle cie osądzac , jak chcesz tak wierzysz ale pewne jest ze musimy sie dostosowac
jesli przyjmujemy wyznanie jakiejs denominacji a co dopiero KK.
Zreszta sami ksieza nie wierza w to co głosza ..Nie wierza w zmartwychwstanie .Słyszałam już rózne świadectwa ....

Awatar użytkownika
Essarts
Posty: 342
Rejestracja: 03 mar 2010, 21:58
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: Essarts »

kesja, Ja katolikiem nie jestem :-)
SOLA SCRIPTURA — 1 Kor 4:6 Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano(BW)

...Gabriel... :-)
Obrazek

Awatar użytkownika
kesja
Posty: 4276
Rejestracja: 26 maja 2006, 16:13

Post autor: kesja »

a to nieco wyjaśnia ale .....skąd ci ta trójca ?

Awatar użytkownika
Essarts
Posty: 342
Rejestracja: 03 mar 2010, 21:58
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: Essarts »

kesja, z Biblii :roll: (jestem protestantem)
SOLA SCRIPTURA — 1 Kor 4:6 Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano(BW)

...Gabriel... :-)
Obrazek

Awatar użytkownika
kesja
Posty: 4276
Rejestracja: 26 maja 2006, 16:13

Post autor: kesja »

w niej tego nie uświadczysz -
widzisz tu jest mur - no bo jak uwierzyc ,ze JHVH ST ,to JAHSZUA NOWEGO?
Jak uwierzyc ze ten z którym rozmawiał Abraham to włąsnie SAM JAHSZUA ?
Ale .... cóż każdy dla siebie

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

EMET:

User 'denuo' w swoim post -
http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.p ... ht=#154363

napisał -
[cytuję:] Które targumy istniejące za czasów Jezusa zawierały imię Boga?
Wiem niektóre że późniejsze to imię zawierały
[koniec przytoczenia]

E.:
Podstawowy dla Żydów Targum Onkelosa - אונקלוס
wg morfologii daje: 898 miejsc występowania Tetragrammatonu יהוה w 804 wersetach. W zapisie samodzielnym mamy w owym 'Targ. Onk.': 663 miejsca w 616 wersetach. W Targumie Cairo Geniza mamy miejsce z Gen 28:20. W 'Targumie Neofiti' mamy 1 miejsce - Gen 18:18.
Jednakowoż mamy też użycie - w Targumach - innych form zapisu na Imię Boga, mianowicie: &#1497;&#1456;&#1497;&#1464; < j&#601;j&#257; > też &#1497;&#1493;&#1497; < j v j >, &#1497;&#1497;&#1497; [< j j j >], co powiększa znacznie ilość miejsc. Okazuje się też, iż żydowskie wydania BH, gdy obok - tekstu BH - pomieszczają tekst Targumu Onkelosa [aram.: < 'onqelos >], to "unifikacyjnie" piszą: &#1497;&#1456;&#1497;&#1464; [czyli: < j&#601;j&#257; >] mimo, iż niekoniecznie tak jest w samym tekście Targumu. Tak też subtelność formy "Jah" [skrócona forma Imienia Boga] - bywa [nie zawsze jednak] jako pisane przez &#1497;&#1493;&#1497; < j v j >, &#1491; [ litera d[aleth] ].


To niektóre moje spostrzeżenia; nie przepatrywałem bowiem wszystkich miejsc w Targumach, gdzie w tekście BH mamy &#1497;&#1492;&#1493;&#1492; czy &#1497;&#1464;&#64308; [< j&#257;h >]. :-)


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Imię Boże”