Jak to jest z używaniemi imienia Jahwe w NT?

Dyskusje o Bogu i jego imionach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
makabi
Posty: 834
Rejestracja: 15 lis 2009, 0:04
Lokalizacja: polska

Post autor: makabi »

Meritus
Nie wiem kto chciałby na ten temat dyskutować. Przecież to nie miało miejsca. Wcielił się Syn Boży - jedna z Osób Bożych. A imię Jahwe odnosi się do Boga w Trójcy jedynego.
okreslenie " theos- Bóg" także. a jednak w

np

-Ojciec i Syn J 1.1
-Syn Dz 20.28

Nie wie, dlaczego nie mialoby tak byc z okresleniem JHWH.
Nastepna kwestia to czy Jahwe to jedna osoba w I Moj 18 czy tez trzy?
Slowo aniol w tym wersecie mozna oddac jako "poslaniec". wiec JHWH objawil sie w postaci 3 poslancow.

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

I tak oto z używania imienia Bożego JHWH którego w NT po prostu nie ma w oryginałach uczyniono na siłę spór wszystkiego dookoła. Ci którzy opierają się "wyłącznie" na Biblii, zakładają z góry jej fałsz w dostępnych kopiach, ci zaś którzy do Biblii na równi dołączają tradycje swojego kościoła bronią samodzielności autorytetu Biblii. Możnaby na to powiedzieć: i tego dnia Piłat i Herod stali się przyjaciółmi, bo to adekwatna aluzja. Prawda Biblii się obroni bez zaliczania się do takiego czy innego kościoła- denominacji, nie trzeba walczyć o swoje, tak Jezus nie czynił, uległ swoim oprawcom a teraz przewracałby się na jałowe kłótnie uczni w grobie, gdyby tam był i nie zmartwychwstał. Alleluja i do przodu, jak powiedział pewien niewolnik :)

meritus
Posty: 4308
Rejestracja: 17 lip 2006, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: meritus »

Alleluja i do przodu, jak powiedział pewien niewolnik :)
Nie jesteśmy już niewolnikami, lecz synami.
ci zaś którzy do Biblii na równi dołączają tradycje swojego kościoła
Ta tradycja jest starsza niż Kościół. Chrystus jej przestrzegał.

makabi
Posty: 834
Rejestracja: 15 lis 2009, 0:04
Lokalizacja: polska

Post autor: makabi »

Leszed
a teraz przewracałby się na jałowe kłótnie uczni w grobie,
czyli co? Niewazne jaki Jezus, byle by mial taka etykietkę?
Jezus muzumlanow, brahmamowcow, mormonizmu, swiadkow Jehowy, unitarian itd to ten sam Jezus? Przeciez poza "naklejką" Jezus, to te doktryny nie maja wiele wspolnego.

Polecam

http://www.tiqva.pl/bezdroa-bdu/69-jezusale-jaki-

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
dires
Posty: 897
Rejestracja: 16 mar 2010, 21:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dires »

Skoro nie istnieją oryginały ksiąg NT to spór jest bez sensu. Nie wiadomo czy to imię było w NT wpisywane czy też nie. Założyć jedynie można, że Żydzi pisali je tetragramem, lecz w innych językach np. w greckim ze względu na szacunek nie zapisywali fonetycznie całego imienia Boga. Tam, gdzie NT cytuje ST nie widzę problemu by ten werset czytać tak jak u źródła. Przecież właśnie na tym polega cytowanie. ŚJ posunęli się jednak za daleko z tłumaczeniem wszystkich miejsc na Jehowa.
To zwyczajnie nazywa się nadgorliwość, a to podobno jest gorsze od faszyzmu.
Pozdrawiam
Dziwny przypadek :-)

Awatar użytkownika
kesja
Posty: 4276
Rejestracja: 26 maja 2006, 16:13

Post autor: kesja »

Świadkowie zrobili to co powinni zrobic władcy kk ,ale że poszli na jakies układy to i ze ST
usunęli Imien JHWH.
Wymazali ,wymazali ale Stwórca zawsze kogoś znajdzie co wyniesie Jego Imie na jaw.

eksplorator

Post autor: eksplorator »

Yarpen Zirgin pisze:
nike pisze: Żydzi tylko z szacunku dla imienia nie wypowiadali go, ale zapisywali jak najbardziej.
Gdy go używali, to je zapisywali. Autorzy NT, jak wskazują ich teksty, tego imienia nie używali, więc i w ich tekstach się nie pojawiło.
nike pisze: Ja tak dokładnie to nie wiem co wy chcecie udowodnić ,że co? Bóg w N.Testamencie nie ma imienia?
Udowodnić? Chcemy po prostu, aby dotarła do was informacja, że autorzy NT nie zapisali tego imienia w księgach, które spisali, więc nie można go wstawiać do przekładów.
Przeciwnicy teorii, że imię Boże JHWH pierwotnie występowało w zapisach Nowo Testamentowych, powinni odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Przede wszystkim co musiało by się takiego wydarzyć, żeby nagle, w jednym momencie, w ciągu zaledwie ułamka historii jakim jest 57 lat spisywania Nowego Testamentu, w stosunku do 1600 lat istnienia ksiąg Starego Testamentu, w których imię Boże JHWH było zapisane około 7000 razy … nagle zniknęło! Od spisania ostatniej księgi Malachiasza w 433 p.n.e. do ukończenia spisania księgi Mateusza w 41 n.e. upłynęło 392 lata. Czy w tym czasie imię Boże JHWH mogło zostać zapomniane wśród Żydów? Z całą pewnością nie, ponieważ kopiści Hebrajscy zwani Masoretami (heb. ba'alei hammasora - panowie tradycji) z całą starannością i dokładnością powielali kolejne egzemplarze 'Tory' wraz z pozostałymi 'Księgami Hebrajskimi', aż do czasów Jezusa! Poza tym to 'zaledwie' 392 lata … dobrze udokumentowane historycznie. Dzisiejszy świat wie doskonale co działo np. się w czasach Malachiasza;

http://pl.wikipedia.org/wiki/433_p.n.e.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_mors ... bot%C3%B3w
http://wapedia.mobi/pl/V_wiek_p.n.e.
http://pl.wikiwix.com/?lang=pl&action=433%20p.n.e.

Przykładów dobrze udokumentowanej historii z okresu spisania ostatniej księgi biblijnej ST jest mnóstwo, co świadczy o jednym … że nie błądzimy po omacku i nikt nie może zakwestionować tego, że imię Boże, zapisywane tetragramem JHWH było doskonale znane ówczesnemu światu o czym świadczą chociażby zwoje znad Morza Martwego.
Zachodzi więc bardzo logiczny wniosek, że jest rzeczą niemożliwą aby ortodoksyjni Żydzi, a tym bardziej Masoreci, kładący ogromny nacisk na drobiazgowość i dokładność tłumaczeń Ksiąg ST, zaprzestali zapisywania tetragramem יהוה najdonioślejsze imię swojego Boga!

390 lat w historii człowieka to niewielki ułamek czasu, który może posłużyć do wiernego odtworzenia ówczesnej mentalności i obyczajów. My Polacy, wiemy dokładnie co wydarzyło się 392 lata temu, a więc w roku 1618? … zobacz:

http://pl.wikipedia.org/wiki/1618

... jakoś nikt nie zapomniał tamtej historii, ponieważ została dobrze udokumentowana! Zatem od czasów Malachiasz do czasów Jezusa z całą pewnością imię Boże JHWH było zapisywane w Księgach.

Wprowadzanie zmian w świętym tekście było surowo zabronione i kopiści nie ingerowali w najmniejszym stopniu w sens zapisywanych słów! Są natomiast przesłanki ku temu by sądzić, że imię Boże JHWH nie było należycie czczone przez Żydów za czasów Malachiasz. Ówcześni kapłani byli niejednokrotnie napominani przez Boga za znieważanie Jego imienia;
Biblia pisze: Mal 1;6,12 BT (6) Syn powinien czcić ojca, a sługa swego pana. Lecz skoro Ja jestem Ojcem, gdzież jest cześć moja, a skoro Ja jestem Panem, gdzież szacunek dla Mnie? [To] mówi Jahwe Zastępów do was, o kapłani: Lekceważycie imię moje, a jednak pytacie: Czym to okazaliśmy lekceważenie Twemu imieniu? (12) Wy zaś bezcześcicie je, mówiąc: Stół Pański jest splugawiony, bo składane na nim ofiary są miernej wartości.

Mal 2;1-10 BT (1) Teraz zaś do was, kapłani, odnosi się następujące polecenie: (2) Jeśli nie usłuchacie i nie weźmiecie sobie do serca tego, iż macie oddawać cześć memu imieniu, mówi Jahwe Zastępów, to rzucę na was przekleństwo i przeklnę wasze błogosławieństwo, a przeklnę je dlatego, że sobie nic nie bierzecie do serca.
Już dużo wcześniej prorok Izajasz otrzymał od JHWH wizję odstępstwa wśród swego ludu, którego głównymi winowajcami mieli być właśnie kapłani;
Biblia pisze: Iz 24;2,5 BT (2) I będzie dotknięty jak lud, tak kapłan, jak sługa, tak jego pan, jak służąca. (5) Ziemia została splugawiona przez swoich mieszkańców, bo pogwałcili prawa, przestąpili przykazania, złamali wieczyste przymierze.
Bóg dał wyraz dalej na czym polegał grzech Izraelitów … na bezczeszczeniu imienia JHWH i zapowiedział, że Jego potężne imię będzie wychwalane przez innych i to niekoniecznie przez Jego lud; "Dlatego na Wschodzie czcić będą Jahwe, na wyspach morskich imię Jahwe, Boga Izraelowego" Iz 24;15 BT

Zatem, funkcjonowanie imienia Stwórcy pośród Jego czcicieli jest nie tyleż zrozumiałe co konieczne. Dano temu wymowny wyraz chociażby w księdze Joela 3;5 gdzie, od wzywania tegoż imienia uzależniono zbawienie: „Każdy jednak, który wezwie imienia Jahwe, będzie zbawiony, bo na górze Syjon będzie wybawienie, jak przepowiedział Jahwe, i wśród ocalałych będą ci, których wezwał Jahwe” BT.

Czy stwierdzenie „KAŻDY, kto wezwie imienia JHWH zbawiony będzie” odnosi się tylko do Żydów!? Czy dla chrześcijan wzywanie imienia JHWH jest niepotrzebne? W tej kwestii ani Jezus ani Jego uczniowie nie pozostawili cienia wątpliwości … od wzywania imienia JHWH zależy nasze życie i zbawienie. Oto słowa samego syna Bożego:

Biblia pisze:Jan 17;3,6 BT (3) A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa. (6) Objawiłem imię Twoje ludziom, których Mi dałeś ze świata. Twoimi byli i Ty Mi ich dałeś, a oni zachowali słowo Twoje. (26) Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich.


A więc życie wieczne uzależnione jest od poznania Boga, którego imię ponownie objawił Jego syn, imię … które od 390 lat, od czasów Malachiasza było poniewierane przez Kapłanów i Uczonych w Piśmie! Stąd właśnie Jezus przyszedł na ziemie ... z misją przywrócenia należytej czci imienia Swego Boga i Ojca! Apostołowie również doskonale wiedzieli, że od poznania tego najświętszego imienia i wzywania Go zależy życie i zbawienie. Na potwierdzenie tego apostoł Paweł przywołał cytowany już wcześniej werset z Księgi Joela 3;5 i powtórzył go w swoim liście do mieszkańców Rzymu:

Biblia pisze: Rzym 10;13 BT (13) Albowiem każdy, kto wezwie imienia Pańskiego, będzie zbawiony.


Czy apostoł cytując ten werset z Hebrajskiej Księgi Joela, gdzie pierwotnie występował tetragram יהוה , czytał zamiennie Adonaj, Kýrios lub Theos, jak chcieli by przeciwnicy imienia Bożego w NT? Tylko zatwardziały i zagorzały sceptyk nigdy nie będzie chciał dojrzeć oczywistej prawdy, która aż tryska z zapisanych w Biblii słów. Nawet cytując dziennie samego Jezusa, który nakazał modlić się do Ojca Jego i Ojca naszego: „Niech uświęcone będzie imię Twoje a Twoja wola niechaj się dzieje …” , zapewne nie dopuści do siebie myśli, że chodzi o imię Ojca JHWH!

Czyżby w liczącej zaledwie kilkadziesiąt lat historii Nowo Testamentowej, nagle zaprzestano wymawiania i zapisywania imienia Bożego! Między śmiercią Jezusa, który ponownie oznajmił imię swego Boga oraz nakazał Je wzywać, a spisaniem pierwszej księgi Nowego Testamentu upłynęło przecież zaledwie 8 lat! Czy ktoś, kto mówi, że został posłany po to, by między innymi objawić imię Boga, nie będzie Go wymawiał? Czy ten, kto słyszał Jezusa i potem spisał Jego historię w Ewangeliach nie miał by o tym napisać rzetelnie? Uwierzą w to tylko przeciwnicy imienia Bożego, które tak gorliwie ogłaszał Jego syn, a Jego słowa zapisano na kartach Nowego Testamentu – niestety nie tak jakby zapewne tego chciał! Jezus znał Psalm 99 pod którym, jestem pewien, podpisał by się obiema rękoma:

Biblia pisze:Ps 99;5-9 BT (5) Wysławiajcie Jahwe, Boga naszego, oddajcie pokłon u podnóżka stóp Jego: On jest święty. (6) Wśród Jego kapłanów są Mojżesz i Aaron, i Samuel wśród tych, co wzywali Jego imienia: wzywali Jahwe, On ich wysłuchiwał. (7) Przemawiał do nich w słupie obłoku: słyszeli Jego zlecenia i przykazania, które im nadał; (8) Jahwe, Boże nasz, Ty ich wysłuchiwałeś, byłeś dla nich Bogiem przebaczającym, ale brałeś odwet za ich występki. (9) Wysławiajcie Jahwe, Boga naszego, oddajcie pokłon przed świętą Jego górą: bo Jahwe, Bóg nasz, jest święty.

denuo
Posty: 208
Rejestracja: 28 lis 2010, 9:25

Post autor: denuo »

eksplorator pisze:
Przede wszystkim co musiało by się takiego wydarzyć, żeby nagle, w jednym momencie, w ciągu zaledwie ułamka historii jakim jest 57 lat spisywania Nowego Testamentu, w stosunku do 1600 lat istnienia ksiąg Starego Testamentu, w których imię Boże JHWH było zapisane około 7000 razy … nagle zniknęło!
[/quote]

Uczynił to ten który to imię dał. Sam JHWH.
Uczynił tak ponieważ tylko jedno imię zostało nam dane a nie dwa i to imię które zostało nam dane przez Niego nie jest Jego własnym imieniem tylko imieniem Jego jednorodzonego syna Jezusa Chrystusa.

dzap 4:12 bpd (12) I nie ma w nikim innym zbawienia; gdyż nie dano ludziom żadnego innego imienia pod niebem, w którym moglibyśmy być zbawieni.

A z kontekstu dowiadujemy się że tym jedynym imieniem, które nam zostało dane to imię Jezusa Chrystusa.

eksplorator

Post autor: eksplorator »

denuo pisze:
eksplorator pisze: Przede wszystkim co musiało by się takiego wydarzyć, żeby nagle, w jednym momencie, w ciągu zaledwie ułamka historii jakim jest 57 lat spisywania Nowego Testamentu, w stosunku do 1600 lat istnienia ksiąg Starego Testamentu, w których imię Boże JHWH było zapisane około 7000 razy … nagle zniknęło!
Uczynił to ten który to imię dał. Sam JHWH.
Uczynił tak ponieważ tylko jedno imię zostało nam dane a nie dwa i to imię które zostało nam dane przez Niego nie jest Jego własnym imieniem tylko imieniem Jego jednorodzonego syna Jezusa Chrystusa.

dzap 4:12 bpd (12) I nie ma w nikim innym zbawienia; gdyż nie dano ludziom żadnego innego imienia pod niebem, w którym moglibyśmy być zbawieni.

A z kontekstu dowiadujemy się że tym jedynym imieniem, które nam zostało dane to imię Jezusa Chrystusa.
Oczywiście że nie ma innego imienia, które miało doprowadzić do zbawienia, tyle tylko, że Jezus jako sługa Jahwe jest jedynie ostatnim ogniwem które było potrzebne do tego celu, a w zasadzie Jego śmierć. Nigdy nie miał on zastąpić czy zdetronizować JHWH! To uczynili dopiero tzw. Ojcowie Kościoła! Jezus został powołany przez Stwórcę do tego aby doprowadzić świat, zarówno ten duchowy pełen odstępczych synów Bożych z szatanem na czele, jak i ziemski - zepsuty i zdeprawowany przez nich, do doskonałości, czystości i świętości, gdyż takim jest Jahwe, po czym przyjdzie ten, zwany Alfą i Omegą, któremu wszystko, oczyszczone z zepsucia, zostanie poddane, włącznie z Tym, któremu wcześniej JHWH wszystko poddał – Jego Synem.
Biblia pisze:Obj 1;8 BT (8) Jam jest Alfa i Omega, mówi Pan Bóg, Który jest, Który był i Który przychodzi, Wszechmogący.

1 Kor 15;27 BT (27) Wszystko bowiem rzucił pod stopy Jego. Kiedy się mówi, że wszystko jest poddane, znaczy to, że z wyjątkiem Tego, który mu wszystko poddał. (28) A gdy już wszystko zostanie Mu poddane, wtedy i sam Syn zostanie poddany Temu, który Synowi poddał wszystko, aby Bóg był wszystkim we wszystkich.

denuo
Posty: 208
Rejestracja: 28 lis 2010, 9:25

Post autor: denuo »

Tekst całego NT świadczy że ani Jezus ani Jego uczniowie nie wypowiadali imienia Bożego JHWH.
Wiadomo że żydzi w za życia Jezusa nie wypowiadali imienia Bożego pomimo że znali je jako Tetragram i też rzadko można było spotkać je w tekstach. Gdy czytający napotkał to imię w tekście to wypowiadał je w formie zastępczej używając słów „Pan” albo „Bóg”.
Jedynie najwyższy kapłan wypowiadał imię Boże i to tylko raz w roku w świątyni w miejscu najświętszym.
Jezus nigdy nie ganił żydów za nie wypowiadanie imienia Bożego i nikogo nie uczył jego poprawnej wymowy. Gdyby od znajomości tego imienia zależało zbawienie to było by to przecież główną nauką Jezusa i Jezus nie pozostawiłby nas w niepewności co do jego wymowy. Jezus natomiast około 120 razy nazywa Boga Ojcem Niebiańskim dodając „Ojca mojego” i „Ojca waszego”. Jezus nie wypowiadał imienia Bożego w modlitwach ani nawet w ostatnim zdaniu w chwili swojej śmierci tylko powiedział „Boże czemuś mnie opuścił”
Dziś nikt na pewno nie wie jak naprawdę brzmiało imię Boga znane jako JHWH. Forma Jehowa nie jest właściwa a forma Jahwe nie pewna. Czy tak miało by być z najważniejszym imieniem od którego miało by zależeć zbawienie? Moim zdaniem Bóg JHWH nie dał nam swojego imienia bo dziś Jego imię zawiera się w imieniu Jezus i jest to jedyne imię które zostało nam dane i potrzebne do zbawienia. Dziś wszystko ma koncertować się na Jezusie a na zwycięzcy będzie wypisane imię Boga jako nagroda i wtedy będziemy nim wyróżnieni i będziemy je znali jako nagrodę.

Rev 3:12 bt Zwycięzcę uczynię filarem w świątyni Boga mojego i już nie wyjdzie na zewnątrz. I na nim imię Boga mojego napiszę i imię miasta Boga mojego, Nowego Jeruzalem, co z nieba zstępuje od mego Boga, i moje nowe imię.

eksplorator

Post autor: eksplorator »

denuo pisze: Tekst całego NT świadczy że ani Jezus ani Jego uczniowie nie wypowiadali imienia Bożego JHWH.
[center] Masz na to Biblijne dowody, że tak twierdzisz?[/center]

Ja twierdzę zupełnie coś innego. Widziałeś kiedyś prawnika, adwokata, wysłannika, posłańca itd. reprezentującego inną osobę, który nie mówi, z imienia lub nazwiska, kogo reprezentuje? Czy Jezus mówiąc, że przychodzi w imieniu Boga i Ojca, nie użyłby Jego imienia!? To czysty nonsens tak uważać!
Biblia pisze: Jan 5;43 BT Przyszedłem w imieniu Ojca mego , a nie przyjęliście Mnie.

Jan 17;6 BT (6) Objawiłem imię Twoje ludziom, których Mi dałeś ze świata

Mat 23;39 BT (39) Albowiem powiadam wam: Nie ujrzycie mnie odtąd, aż powiecie: Błogosławiony, który przychodzi w imieniu Pańskim. [mówi wyraźnie o swoim powrocie, lecz w imieniu Pańskim … nie swoim]
Ludzie postronni chwalili Boga, nie Jezusa, za cuda które On czynił, a sam Jezus wyraźnie zaznaczył, że wszystkie te dzieła wykonuje w imieniu Ojca … którego Ojca!? Czy tego z Jana 8;44 ?
Biblia pisze: Łuk 19;37,38 BT (37) Gdy zaś zbliżał się już do podnóża Góry Oliwnej, zaczęła cała rzesza uczniów radośnie chwalić Boga wielkim głosem za wszystkie cuda, jakie widzieli, (38) mówiąc: Błogosławiony, który przychodzi jako król w imieniu Pańskim; na niebie pokój i chwała na wysokościach.

Jan 10;25 BT Odpowiedział im Jezus: Powiedziałem wam, a nie wierzycie; dzieła, które Ja wykonuję w imieniu Ojca mojego , świadczą o mnie;
denuo pisze: Wiadomo że żydzi w za życia Jezusa nie wypowiadali imienia Bożego pomimo że znali je jako Tetragram i też rzadko można było spotkać je w tekstach. Gdy czytający napotkał to imię w tekście to wypowiadał je w formie zastępczej używając słów „Pan” albo „Bóg”.
I po to właśnie przyszedł na ziemię Jezus … aby objawić ponownie imię Boże! A jeżeli objawić, to nie po to by Go unikać i usuwać z Biblii!
denuo pisze: Jedynie najwyższy kapłan wypowiadał imię Boże i to tylko raz w roku w świątyni w miejscu najświętszym.
Jeżeli tak było, jak twierdzisz, to czy było to zgodne z Joela 3;5 "Każdy jednak, który wezwie imienia Jahwe, będzie zbawiony" . KAŻDY – nie tylko kapłan, miał prawo wzywać imienia JHWH. Za te wypaczenia kapłani żydowscy oraz Uczeni w Piśmie zostali srogo zganieni i odsunięci od Boga na rzecz jedynego Arcykapłana, Jezusa Chrystusa. Właśnie za 'blokowanie' właściwych relacji ludu Bożego z JHWH.
Biblia pisze: Mat 23;13 BT (13) Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, że zamykacie Królestwo Niebios przed ludźmi, albowiem sami nie wchodzicie ani nie pozwalacie wejść tym, którzy wchodzą.

denuo pisze: Jezus nigdy nie ganił żydów za nie wypowiadanie imienia Bożego i nikogo nie uczył jego poprawnej wymowy.
[center] Proszę o dowody![/center]

Biblia mówi coś wręcz odwrotnego. Właśnie za występowanie przez Izraelem, w imieniu JHWH, Jezus był najbardziej ganiony.
Biblia pisze: Jan 5;43-45 BT (43) Ja przyszedłem w imieniu Ojca mego, a wy mnie nie przyjmujecie; jeśli kto inny przyjdzie we własnym imieniu, tego przyjmiecie. (44) Jakże możecie wierzyć wy, którzy nawzajem od siebie przyjmujecie chwałę, a nie szukacie chwały pochodzącej od tego, który jedynie jest Bogiem? (45) Nie myślcie, że Ja was będę oskarżał przed Ojcem; oskarża was Mojżesz, w którym wy złożyliście nadzieję.
denuo pisze: Gdyby od znajomości tego imienia zależało zbawienie to było by to przecież główną nauką Jezusa i Jezus nie pozostawiłby nas w niepewności co do jego wymowy.
Ależ tak przecież było! Jezus wyraźnie zaznaczył od czego zależy życie wieczne: "A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga" Po informacji, że życie wieczne zależy od poznania JHWH, oraz tego którego On posłał (czym dobitnie zaświadcza, że jest posłańcem oraz wykonawcą woli Tego który Go posłał), Jezus kilkukrotnie potwierdził, że „objawił imię” Tego Boga, od którego to życie zależy, a główną nauką Jezusa było nadejście Królestwa Bożego, z wszystkimi tego konsekwencjami, o które kazał się modlić … „przyjdź Królestwo Twoje” … Twoje czyli Jego Boga i Ojca JHWH!
Biblia pisze: Jan 17;3,6 BT (3) A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa. (6) Objawiłem imię Twoje ludziom, których Mi dałeś ze świata. Twoimi byli i Ty Mi ich dałeś, a oni zachowali słowo Twoje. (26) Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich.
denuo pisze: Jezus nie wypowiadał imienia Bożego w modlitwach ani nawet w ostatnim zdaniu w chwili swojej śmierci tylko powiedział „Boże czemuś mnie opuścił”
Mówisz jak byś słyszał kiedykolwiek modlącego się Jezusa! Wytłumacz mi zatem, jak można objawić komuś czyjeś imię nie mówiąc mu jak ono brzmi? Dziwne to trochę … nie uważasz?
„Objawiłem imię Twoje ludziom” … „Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał”

Jeżeli Jezus, jak twierdzisz, nie wypowiadał imienia Bożego, to w jakim imieniu miał zachować Jego uczniów Bóg do którego Jezus kierował konkretną prośbę: „zachowaj ich w Twoim imieniu” albo „Dopóki z nimi byłem, zachowywałem ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś”.

Jakie imię, jak nie własne, JHWH, dał Jezusowi Bóg, aby zachował w nich swych uczniów?
Biblia pisze:Jan 17;11 BT (11) Już nie jestem na świecie, ale oni są jeszcze na świecie, a Ja idę do Ciebie. Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, aby tak jak My stanowili jedno. (12) Dopóki z nimi byłem, zachowywałem ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, i ustrzegłem ich, a nikt z nich nie zginął z wyjątkiem syna zatracenia, aby się spełniło Pismo
denuo pisze: Dziś nikt na pewno nie wie jak naprawdę brzmiało imię Boga znane jako JHWH. Forma Jehowa nie jest właściwa a forma Jahwe nie pewna. Czy tak miało by być z najważniejszym imieniem od którego miało by zależeć zbawienie?
Komuś, w pierwszych stuleciach, bardzo zależało aby imię JHWH zniknęło z powierzchni ziemi. Komuś, kto przedłożył chwałę nieśmiertelnego Boga na chwałę śmiertelnego człowieka, komuś, kto oddając w ten sposób nabożną cześć dopuścił się największego odstępstwa w dziejach ludzkości. Za to odczuje na sobie wkrótce wyrok Tego, którego imię chciał wymazać z ludzkiej pamięci!
Biblia pisze:Rzym 1;23,25 BW (23) I zamienili chwałę nieśmiertelnego Boga na obrazy przedstawiające śmiertelnego człowieka, a nawet ptaki, czworonożne zwierzęta i płazy; (25) ponieważ zamienili Boga prawdziwego na fałszywego i oddawali cześć, i służyli stworzeniu zamiast Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen.

denuo pisze: Moim zdaniem Bóg JHWH nie dał nam swojego imienia bo dziś Jego imię zawiera się w imieniu Jezus i jest to jedyne imię które zostało nam dane i potrzebne do zbawienia.
Ale imię Jezus nie zawiera przecież imienia Bożego, tylko Jehoszua ישוע lub Jeszua ישו. Dlaczego zatem, negując prawidłowość imienia Jehowa lub Jahwe, nie jesteś konsekwentny i nie posługujesz się prawidłową wymową imienia Pańskiego!? Czyżby Bóg i tym razem zadbał, jak Twierdzisz, aby imię Swego syna było wypaczone? Imię Boże rzeczywiście zawiera się w imieniu Jehoszua … Jeho (JHWH) szua (zbawieniem, wybawieniem, pomocą). Ale imię własne Boga występuje w ogromnej większości imion Hebrajskich i tak znaczenie imienia Izajasz (יְשַׁעְיָהוּ, Jeszajahu - Jahwe jest zbawieniem) jest bardzo bliskie znaczeniu imienia Jezus! ... i co z tym zrobisz?
denuo pisze: Dziś wszystko ma koncertować się na Jezusie a na zwycięzcy będzie wypisane imię Boga jako nagroda i wtedy będziemy nim wyróżnieni i będziemy je znali jako nagrodę.
Twoja doktryna brzmi, ogólnie rzecz ujmując, tak: "niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" , co z pewnością nie jest doktryną Biblijną gdyż ona, cytując apostołów i uczniów Jezusa, powinna brzmieć tak:
Biblia pisze: „Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa „ Ef 1;3 BT
„Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa „ 1 Pio 1;3 BT
„Błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec miłosierdzia i Bóg wszelkiej pociechy” 2 Kor 1;3 BT
„[Proszę w nich], aby Bóg Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec chwały, dał wam ducha mądrości i objawienia w głębszym poznaniu Jego samego”. Ef 1;17 BT
Dopóki świat nie zrozumie, że JHWH, jak wynika chociażby z powyższych wersetów, jest Bogiem Jezusa, On sam będzie, wbrew Swojej woli, opacznie rozumiany! Sam przecież potwierdził, że mamy wszyscy tego samego Boga i Ojca, którego imię nam objawił:
Biblia pisze: Jan 20;17 BT „Rzekł do niej Jezus: ... Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego”.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

eksplorator pisze:
Tekst całego NT świadczy że ani Jezus ani Jego uczniowie nie wypowiadali imienia Bożego JHWH.

Masz na to Biblijne dowody, że tak twierdzisz?
Owszem. W żadnym z tekstów Nowego Testamentu ani Jezus, ani żaden z Apostołów, nie zwrócił się do Boga imieniem Jahwe. :-)
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

Yarpen Zirgin pisze:
eksplorator pisze:
Tekst całego NT świadczy że ani Jezus ani Jego uczniowie nie wypowiadali imienia Bożego JHWH.

Masz na to Biblijne dowody, że tak twierdzisz?
Owszem. W żadnym z tekstów Nowego Testamentu ani Jezus, ani żaden z Apostołów, nie zwrócił się do Boga imieniem Jahwe. :-)
Masz na myśli zachowane kopie greckie NT.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Masz dowód, Ariusie, że te kopie zostały sfałszowane poprzez usunięcie z ich tekstu imienia Jahwe?

Nie masz. No to przyjmujemy, że zostały wiernie skopiowane. :-D
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

Yarpen Zirgin pisze:Masz dowód, Ariusie, że zostały sfałszowane poprzez usunięcie imienia Jahwe z ich tekstu?

Nie masz. No to przyjmujemy, że zostały wiernie skopiowane. :-D
Dowodem są 'sfałszowane' jak to nazwałeś chrześcijańskie kopie LXX gdzie imię JEHOWY zostało usunięte. Kiedyś to samo co dziś o NT pisano o LXX. Poczekamy zobaczymy :-)

Ciekawe co by było, gdyby przykładowo z ksiązki o Harym Poterze raptem usunięto jego imię, czyżby przestał być tą samą osobą o imieniu Hary Poter? Chyba jakiś naiwniak by uwierzył jedynie i się jeszcze spierał, że nikt w tej książce nie wymienił jego imienia.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Imię Boże”