Kto wymazał imię Boże z kart Pisma?

Dyskusje o Bogu i jego imionach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
din
Posty: 2284
Rejestracja: 17 kwie 2008, 22:42

Post autor: din »

EMET pisze:
nike pisze:jeszua, jeszu---Jezus--natomiast jehoszua--Jozue Są to dwa podobne imiona. I można powiedzieć, że każde to samo znaczy i jest dobre, ale jeżeli chcemy precyzyjnie... :-D .

EMET:
Forma pełna imienia "Jozue" to "Jehoszua".
Przyjęło się mówić i pisać "Księga Jozuego", podczas gdy dokładnie - jak w tekście hebrajskim - to "Jehoszua". Tak też w hebr. wersjach "NT".
Funkcjonują też formy krótsze typu "Jeszua".
Biblia wymienia też postacie o imieniu w formie "Jeszua" - por. np. 1 Kronik 24:11. Wymienia aż siedem takich różnych postaci. Takoż i miasto nawet.
"Jozue" ze "ST" jest też wspomniany w "NT" -- Dzieje Ap 7:45; do Hebrajczyków 4:8.
Poza użyciem jako imię własne osoby, mamy też np. w Wyjścia 15:2 w znaczeniu "ocalenie" - < jeszu'a(h) >.


Stephanos, ps. EMET
Osobiście wierze że forma Jeho jest polskim tłumaczeniem imienia Boga..

rozpowszechnionym na całym świecie....

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

expander1V pisze:
EMET pisze:
nike pisze:jeszua, jeszu---Jezus--natomiast jehoszua--Jozue Są to dwa podobne imiona. I można powiedzieć, że każde to samo znaczy i jest dobre, ale jeżeli chcemy precyzyjnie... :-D .

EMET:
Forma pełna imienia "Jozue" to "Jehoszua".
Przyjęło się mówić i pisać "Księga Jozuego", podczas gdy dokładnie - jak w tekście hebrajskim - to "Jehoszua". Tak też w hebr. wersjach "NT".
Funkcjonują też formy krótsze typu "Jeszua".
Biblia wymienia też postacie o imieniu w formie "Jeszua" - por. np. 1 Kronik 24:11. Wymienia aż siedem takich różnych postaci. Takoż i miasto nawet.
"Jozue" ze "ST" jest też wspomniany w "NT" -- Dzieje Ap 7:45; do Hebrajczyków 4:8.
Poza użyciem jako imię własne osoby, mamy też np. w Wyjścia 15:2 w znaczeniu "ocalenie" - < jeszu'a(h) >.


Stephanos, ps. EMET
Osobiście wierze że forma Jeho jest polskim tłumaczeniem imienia Boga..

rozpowszechnionym na całym świecie....

EMET:
Wnioskujesz na podstawie brzmienia imion z formą początkową na "Jeho"?

Przypomnę, że owe imiona z BHebr. to --
1) Jehoachaz;
2) Jehoadda;
3) Jehoaddin [ew. Jehoaddan];
4) Jehoasz;
5) Jehocadaq;
6) Jehochanan;
7) Jehojachin;
8) Jehojada;
9) Jehojaqim;
10) Jehojariw;
11) Jehonadaw;
12) Jehonatan;
13) Jehoram;
14) Jehosef;
15) Jehoszafat;
16) Jehoszewa [ew.: Jehoszawat /względnie: Jehoszaweat/];
17) Jehoszua;
18) Jehozawad.
Kolejność zapodania imion wg układu alfabetycznego jak w polskim, nie w hebrajskim.


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

arnon

Post autor: arnon »

Yarpen Zirgin pisze: Arnon, pisałeś, że podawałeś dowody, a ja na nie jestem ślepy. No to teraz zrobię analizę Twoich wypowiedzi pod tym kątem.
Twoja analiza odzwierciedla słowa z Biblii, które pozwolę sobie jeszcze raz zacytować:

"Zmierzają ku temu, by przez sny swoje, które jeden drugiemu opowiada, poszło w niepamięć moje Imię u mojego ludu" (Jer. 23:27).

PS. Widziałeś w Strażnicy, którą podałem, imię Boże w NT?

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

arnon pisze:Widziałeś w Strażnicy, którą podałem, imię Boże w NT?
A widziałeś w niej cytat z greckiego tekstu Nowego Testamentu, który by zawierał imię Jahwe?
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

arnon

Post autor: arnon »

No, właśnie nie widziałem i dlatego wnioskuję, że ktoś je wymazał! Tylko kto? Odpowiedź wydaje się jednak prosta. Skoro Jezus i pisarze NT zapowiadali wielkie odstępstwo po śmierci ostatniego z apostołów, to należało się spodziewać, że tak właśnie się stanie. Diabeł zaciekle stara się wymazać imię Boże na ile będzie to tylko możliwe(działania Watykanu w tym kierunku też są wyraźnie widoczne). Dlaczego Szatanowi tak bardzo na tym zależy?

"Każdy jednak, który wezwie imienia Jahwe, będzie zbawiony" (Joela 3:5).

Jeśli Bóg za czasów Izraelitów był zagniewany za to, że Jego wzniosłe imie jest wymazywane, to z pewnością tak samo reaguje w dobie obecnej.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

arnon pisze:No, właśnie nie widziałem i dlatego wnioskuję, że ktoś je wymazał!
Niesamowita droga wnioskowania. Wobec tego ja wnioskuję, że skoro nie widać Atlantydy na Atlantyku, to została wysadzona w powietrze za pomocą bomby termojądrowej. :-D
arnon pisze:Tylko kto? Odpowiedź wydaje się jednak prosta. Skoro Jezus i pisarze NT zapowiadali wielkie odstępstwo po śmierci ostatniego z apostołów, to należało się spodziewać, że tak właśnie się stanie.
Cóż, to szatanowi źle poszło, bo "zapomniał" sprawić, żeby wymazano je także ze Starego Testamentu. :-D
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

arnon

Post autor: arnon »

Yarpen Zirgin pisze: Niesamowita droga wnioskowania. Wobec tego ja wnioskuję, że skoro nie widać Atlantydy na Atlantyku, to została wysadzona w powietrze za pomocą bomby termojądrowej. :-D
Niesamowite! Naprawdę?
Yarpen Zirgin pisze: Cóż, to szatanowi źle poszło, bo "zapomniał" sprawić, żeby wymazano je także ze Starego Testamentu. :-D
Za czasów Izraelitów nie było jeszcze Kościoła RK - może dlatego?

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

arnon pisze:
Yarpen Zirgin pisze: Niesamowita droga wnioskowania. Wobec tego ja wnioskuję, że skoro nie widać Atlantydy na Atlantyku, to została wysadzona w powietrze za pomocą bomby termojądrowej. :-D
Niesamowite! Naprawdę?
Cóż, skoro Ty twierdzisz, na podstawie nieobecności, że wymazano z NT imię Jahwe, to ja mogę równie dobrze stwierdzić, na podstawie nieobecności, że "wymazano" Atlantydę z powierzchni Ziemi.
Yarpen Zirgin pisze: Cóż, to szatanowi źle poszło, bo "zapomniał" sprawić, żeby wymazano je także ze Starego Testamentu. :-D
Za czasów Izraelitów nie było jeszcze Kościoła RK - może dlatego?
Według Twoich wierzeń, za czasów powstawania NT i tworzenia kopii ze starożytności Kościół katolicki również nie istniał. Jak więc mógł wymazać z nich imię Jahwe?
Podróże w czasie, jak by nie patrzeć, obecnie są niemożliwe do realizacji.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

arnon

Post autor: arnon »

Yarpen Zirgin pisze: Według Twoich wierzeń, za czasów powstawania NT i tworzenia kopii ze starożytności Kościół katolicki również nie istniał. Jak więc mógł wymazać z nich imię Jahwe?
"Albowiem już działa tajemnica bezbożności. Niech tylko ten, co teraz powstrzymuje, ustąpi miejsca" (2 Tes. 2:7)

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Nie zasłaniaj mi się cytatami z Pisma, tylko odpowiedz na pytanie:
Kto niby miał wymazać imię Jahwe z NT i dlaczego nie uczynił tego z ST?
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

arnon

Post autor: arnon »

Yarpen Zirgin pisze:Nie zasłaniaj mi się cytatami z Pisma, tylko odpowiedz na pytanie:
Kto niby miał wymazać imię Jahwe z NT i dlaczego nie uczynił tego z ST?
Nie bądź natrętny YZ. Nie mam zamiaru nic więcej dodawać, bo jesteś bardzo upierdliwy.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Obawiam się, że personalne wycieczki to jedyne co Ci pozostało, bo ciągle ani nie przedstawiłeś dowodu, że imię Jahwe było w NT, ani nie przedstawiłeś info na temat tego, kto konkretnie miałby to uczynić.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

arnon

Post autor: arnon »

A nie mówiłem, ze jesteś upierdliwy!!!

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Daj znać, jak znajdziesz wreszcie ten dowód, że z NT usunięto imię Jahwe. :-D
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

arnon

Post autor: arnon »

Myślę, że w "swoim stylu" potraktowałbyś każdy dowód na ten temat. Ale jak coś nowego wyłuskam, to przedstawię - nie tracę nadziei, co do Ciebie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Imię Boże”