Elohim

Dyskusje o Bogu i jego imionach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
kostek
Posty: 1002
Rejestracja: 26 sie 2009, 13:47

Post autor: kostek »

Ja zamiast wyciągać wnioski, których nie ma w Biblii, wolę szukać oparcia w innych wersetach, aby zrozumieć dany fragment. Oto jak ja rozumiem Jana 17:6:
Kiedy Jezus Chrystus przebywał na ziemi, ‛ujawnił’ imię swego Ojca uczniom (Jn 17:6, 26). Wprawdzie już wcześniej je znali, tak samo jak dokonania Boże przedstawione w Pismach Hebrajskich, ale poprzez tego, „który zajmuje miejsce u piersi Ojca”, poznali Jehowę znacznie lepiej (Jn 1:18). Chrystus Jezus doskonale odzwierciedlał Jego przymioty, wykonywał Jego dzieła i mówił nie sam z siebie, ale przekazywał Jego słowa (Jn 10:37, 38; 12:50; 14:10, 11, 24). Dlatego mógł powiedzieć: „Kto mnie ujrzał, ujrzał też Ojca” (Jn 14:9).
Wnikliwe poznawanie pism, s. 833
Naśladowcy Jezusa znali już imię Boże i go używali. Widywali je i wymawiali, czytając zwoje Biblii hebrajskiej znajdujące się w synagogach. Ponadto spotykali je, gdy czytali Septuagintę, którym się posługiwali przy nauczaniu i w sporządzanych przez siebie pismach.

W czasach biblijnych imiona nie były jedynie etykietkami. A Greek-English Lexicon of the New Testament , (oprac. J. H. Thayer) mówi:
„Imię Boże w N[owym] T[estamencie] wyraża wszystkie te przymioty [Boga], które dla Jego czcicieli streszczały się w tym imieniu i którymi Bóg daje się ludziom poznać”
Jezus dał poznać imię Boże nie tylko przez to, że go używał, lecz także przez objawienie Osoby kryjącej się za tym imieniem - jej zamierzeń, działań i przymiotów. Ponieważ był „u piersi Ojca”, mógł Go przedstawić lepiej niż ktokolwiek inny (Jana 1:18). Poza tym stanowił tak dokładne Jego odzwierciedlenie, że uczniowie mogli w Synu ‛ujrzeć’ Ojca (Jana 14:9).
Jezus złożył więc świadectwo o imieniu Bożym swymi wypowiedziami i czynami.
Świadkowie Jehowy - głosiciele Królestwa Bożego, s. 20

Oznaczono cytaty i podano źródła. Proszę, abyś stosował się do 12 punktu regulaminu. YZ
Ostatnio zmieniony 15 sie 2011, 9:18 przez kostek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

OnlyJesus,

napisał ;Wehol la szon tisza wa ki Jeszua ha Maszija hu haaadon liwhod Elohim Haaw - I każdy język wyzna, że Jezus jest Panem(ELOHIM)czyli Yeszua=YHWH

כִּי יֵשׁוּעַ הַמָּשִׁיחַ הוּא הָאָדוֹן, לְתִפְאֶרֶת אֱלֹהִים הָאָב.

błąd kolego zacytuję ci to z głowy Jeszaua ha mmaszijah hu ha Adon - Jezus jest Panem tak jest w tekście hebrajskim.

Ty natomiast tam gdzie jest słowo ha Adon wstawiłeś Elohim - wskaż proszę przekład z którego cytowałeś .

zaś dróga fraza znaczy ;
liwhod Elohim Haaw
Ku chwale Boga Ojca - ;-)
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Salomon
Posty: 30
Rejestracja: 13 sie 2011, 18:07

Post autor: Salomon »

Tekst hebrajski i grecki

W masoreckim hebrajskim tekście Pisma Świętego (Starym Testamencie) imię JHWH w formie tetragramu występuje 6828 razy, począwszy od Księgi Rodzaju 2,4. To imię występuje częściej niż jakiekolwiek inne określenie Boga: Elohim lub El (Bóg) występuje 2600 razy, Adonai (Pan) – 300 razy; a Szaddaj (Wszechmocny, Wszechmogący) – 48 razy.

Ponadto masoreci, którzy opracowali standardowy tekst Starego Testamentu, w swojej wersji zaznaczyli 134 miejsca (według Biblia Hebraica Stuttgartensia – 133 miejsca), w których wcześniejsi przepisywacze soferowie zmienili tetragram na słowo Adonai. Masoreci nie poprawili tekstu, ale zaznaczyli te miejsca w uwagach marginesowych.

Imię JHWH zostało przeniesione w formie hebrajskiego tetragramu (co potwierdzają znaleziska datowane na I wiek n.e.) do części wczesnych wersji greckiego przekładu Starego Testamentu – Septuaginty (LXX), często cytowanej w Nowym Testamencie. Jednak w żadnym ze znalezionych rękopisów Nowego Testamentu tetragram już się nie pojawia. W późniejszych wersjach greckiej Septuaginty (co potwierdzają znaleziska datowane np. na III wiek) w miejsce tetragramu wstawiano wyrazy Kyrios (Pan) oraz Theos (Bóg).

W greckich tekstach religijnych (LXX i inne) z przełomu er tetragram zaliczano do tzw. imion świętych (nomina sacra) i zapisywano w sposób trojaki: 1. przez przepisanie do greckiego tekstu tetragramu hebrajskiego JHWH (wskutek przepisywania przypominał on greckie litery ПIПI), 2. przez zapisanie w formie IOA lub IAO (gr. IΩA, IAΩ), lub 3. przez zastosowanie skrótu od wyrazu Kyrios ("Pan") – litery KΣ połączone kreską nad skrótem (analogicznie Iesous – IΣ i inne). Z czasem wyłączna stała się trzecia opcja – Kyrios (zob. Carsten Peter Thiede Jezusowy papirus).

Heksapla z lat 40. III wieku, poliglota opracowana przez Orygenesa, zawiera imię JHWH.

Imię Jahwe, Jehowa występuje także w Biblii jako składnik dwuczłonowych imion hebrajskich, np.: Matitjahu (pol. Mateusz/Maciej) i Jehochanan (pol. Jan).
http://pl.wikipedia.org/wiki/JHWH#Tekst ... i_i_grecki

Oznaczono cytaty i podano źródła. Proszę, abyś stosował się do 12 punktu regulaminu. YZ
Ostatnio zmieniony 15 sie 2011, 9:19 przez Salomon, łącznie zmieniany 1 raz.

Salomon
Posty: 30
Rejestracja: 13 sie 2011, 18:07

Post autor: Salomon »

Rozmowa Mojżesza z Bogiem przy płomienistym krzaku ukazuje Boga, który wyjaśnia znaczenie swojego imienia:

Mojżesz zaś rzekł Bogu: Oto pójdę do Izraelitów i powiem im: Bóg ojców naszych posłał mię do was. Lecz gdy oni mnie zapytają, jakie jest Jego imię, to cóż im mam powiedzieć? Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: JESTEM, KTÓRY JESTEM (אהיה אשר אהיה). I dodał: Tak powiesz synom Izraela: JESTEM (אהיה) posłał mnie do was. Mówił dalej Bóg do Mojżesza: Tak powiesz Izraelitom: JESTEM (יהוה), Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia.
(Wyjścia 3:13-15)

Jako że JHWH było hebrajskim neologizmem nawet sami Hebrajczycy nie rozumieli jego znaczenia. Powyższy fragment tłumaczy, iż powstało ono w oparciu o słowo חיה [hajah] = być, stać się. Jednakże יהוה [JHWH] nie jest 3. osobą liczby pojedynczej od חיה [hajah], chociaż Mojżeszowi objawiono, iż sens słowa był bliski znaczeniu [On] jest. Wydaje się więc, iż JHWH jest zlepkiem trzech zwrotów:

היה (gdzieniegdzie jako יהי) = był,
הזה (gdzieniegdzie jako היה) = jest,
יהיה = będzie.

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

Salomon,

Mojżesz zaś rzekł Bogu: Oto pójdę do Izraelitów i powiem im: Bóg ojców naszych posłał mię do was. Lecz gdy oni mnie zapytają, jakie jest Jego imię, to cóż im mam powiedzieć? Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: JESTEM, KTÓRY JESTEM (אהיה אשר אהיה). I dodał: Tak powiesz synom Izraela: JESTEM (אהיה) posłał mnie do was. Mówił dalej Bóg do Mojżesza: Tak powiesz Izraelitom: JESTEM (יהוה),


1יהוה

2אהיה Salomonie czyż nie widzisz różnicy między słowem Ehje(h) a tetragramem przemyśl sobie jeszcze raz swoją argumentacje .


Ciekawe jest to co piszesz ale jeszcze ciekawsze by było gdybyś napisał jak będzie po hebrajsku Ja jestem , Ja będę , i Ja byłem , i jak według ciebie należy tłumaczyć tą frazę ;אֶהְיֶה עִמָּךְ
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Awatar użytkownika
Gilgamesz
Posty: 171
Rejestracja: 24 lis 2009, 11:35

Post autor: Gilgamesz »

Salomon pisze:(J) 17:6
Objawiłem imię Twoje ludziom, których Mi dałeś ze świata. Twoimi byli i Ty Mi ich dałeś, a oni zachowali słowo Twoje.

-Objawiłem imię Twoje ludziom!

Tu chodzi w tym cytacie ze Jezus objawil imie Boze w sensie charakteru,jego slow itd, a nie w literalnym sensie.
Podobny wydzwiek ma tekst z Ew Jana 1,18 gdzie mowa jest ze Syn objawil Ojca,ale przeciez nie literalnie(nie pokzal jego postaci), tylko objawil Go swoim zyciem.
Nawet dzisiaj sie mowi ze ktos ma dobre imię,co nie oznacza konkretnego imienia,tylko to ze jest godzien szacunku,zaufania etc.

W ST jest uzyty tetragram JHWH i kazdy dowolnie to sobie tlumaczy jako :Jahwe,Jehowa,rastafarianie jako Jah (cii! bozek egipski lunarny), a przeciez jest napisane w Dz.Ap.4,12(BW):"I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni."

Czy jesli byloby podane w Biblii Imię Ojca to apostol nie podalby go obok imienia Jezusa?

Zatanawiajacy jest tez fakt ze Jezus nigdy nie podal imienia Ojca,nawet w chwili kaźni na krzyzu wolal:"Eli lama sabachtani" czyli "Boże czemus mnie opuscil".Zawsze Jezus mowil,uczyl i modlil sie do Ojca w Niebie i tak kazdy Chrzescijanin powinien postepowac jak On,czyli nasladowac Jezusa,modlic sie do Ojca w Niebie konczac modlitwe :w Imię Jezusa.Amen.(w jego Imię gdzyż On jest posrednikiem, i tylko na Jego wzglad Ojciec wysluchuje modlitwy).

Jeden jest Bóg,jeden jest Pan,jeden jest Kosciol i jedno jest Imię pod Niebem: Jezus.

A imię Ojca na pewno poznają zbawieni bedąc przemienieni,nie ubabrani grzechem,ubrani w to co nieskazitelne.

Salomon
Posty: 30
Rejestracja: 13 sie 2011, 18:07

Post autor: Salomon »

Gilgamesz napisał:
"Tu chodzi w tym cytacie ze Jezus objawil imie Boze w sensie charakteru,jego slow itd, a nie w literalnym sensie."



Po co by- "Jezus objawil imie Boze w sensie charakteru,jego slow itd, a nie w literalnym sensie."
Przecież z Pism Starego Testamentu Ludzie dobrze znali Boże słowa, charakter oraz zasługi jego jako Boga.
Ogólnie chodzi mi o to że w Nowym Testamencie nie występował tetragram.
Czytając Stary Testament można samemu wywnioskować że-
Bóg dając ludziom Pismo Święte Starego Testamentu daje możliwość poznania siebie samego jako
Boga Wszechmogącego który stworzył Niebo i Ziemię i okazuje nam wszystkie zasługi które są
przez niego są dokonane i cały czas wspomina te zasługi dając nam do zrozumienia
że to on jest jedynym Bogiem i że nie ma innych bogów cudzych przed nim, przekazuje nam to w
taki sposób żebyśmy wiedzieli ze żaden bóg cudzy nie istnieje, wspominając też ze jest
Bogiem zazdrosnym bo nie da sobie żeby ludzie sądzili że są jacyś inni bogowie i żeby tym
innym nieprawdziwym bogom przypisywano jego dzieła i zasługi. Dlatego też w Starym
Testamencie występuje tak licznie tetagram w którym kryje się jego nazwa jako Boga
przypominając nam wciąż tym samym kim on jest i że nie ma przed nim cudzych bogów
i żeby ludzie sobie nie rzeżbili i nie czcili bogów których nie ma, wspominając i przeszczegając o
tym cały czas pokazuje nam że naprawdę jest zazdrosnym Bogiem i w ten sposób dał nam okazję
do poznania siebie jako Boga prawdziwego.

Czytając Nowy Testament można samemu wywnioskować że-
W Starym Testamencie jak już opisałem Bóg dał nam siebie poznać w całej okazałości.
A z kolei w Nowym Testamencie Bóg daje nam poznać własnego syna. Pokazuje nam kim
jest dla niego samego jako Boga Syn jego, daje nam tym samym do zrozumienia kim my
jako ludzie powinniśmy być i brać przykład z Jezusa Chrystusa i brać nauki jego do serca swojego
te nauki które nam głosił przebywając na ziemi.I wierzę w to że w Nowym Testamencie nie było
tetragramu z przedstawiającego nazwę Boga. A dlaczego w to wierzę?
Bóg w starych pismach daje nam się poznać, dlatego tak licznie występuje tetagram żeby pozna-
wając go jako Boga skupiali pełną uwagę na jego osobę a liczna ilość tetagramu nam to przy-
pominała na każdym kroku. Zaś w Nowym Testamencie skupiamy większą uwagę na Jezusa
Chrystusa i w ten sposób Bóg daje nam do zrozumienia żebyśmy skupiali swoją uwagę na
nauki które niósł nam Jezus Chrystus.

Nawet sami Świadkowie Jehowy „badacze Pisma Świętego“ w swojej broszurce pt: „Imię Boże które pozostaje na zawsze“ na stronie.23
oto dosłowny cytat - napisali:
„Inaczej sprawa się przedstawia z Chrześcijańskimi Pismami Greckimi, „Nowym Testamentem“. Manuskrypty Księgi Objawienia ( ostatniej księgi Biblijnej ) zawierają imię Boże w formie skróconej, „Jah“ ( w słowie „ Hallelujah “ Alleluja ). Ale poza tym w żadnym znanych nam dzisiaj
starożytnych greckich manuskryptów od ksiąg Mateusza do Objawienia nie ma pełnego imienia
Bożego“.

Oznaczono cytaty. YZ
Ostatnio zmieniony 15 sie 2011, 9:22 przez Salomon, łącznie zmieniany 1 raz.

din
Posty: 2284
Rejestracja: 17 kwie 2008, 22:42

Post autor: din »

Zgodziłbym się z tym że Elohim oznacza Bóg. Raczej tak jest.

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

Riva,
Zgodziłbym się z tym że Elohim oznacza Bóg. Raczej tak jest.

Nie raczej tylko na pewno ..

בברכה
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

din
Posty: 2284
Rejestracja: 17 kwie 2008, 22:42

Post autor: din »

Tora to chyba księgi tzw elohimowe.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6162
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

Elohim - to słowo jest liczbą mnogą, pochodzącą od żeńskiej formy w liczbie pojedynczej Alh (= Eloh), utworzonej przez dodanie końcówki [im]. Ponieważ [im] jest końcówką liczby mnogiej dla rodzaju męskiego, to przez dodanie jej do żeńskiej formy Eloh - im, powstaje żeńska potęga, jednocząca się z męską zasadą, przez co jest zdolna do spłodzenia potomstwa. Elohim - jako kreatywna, dwupłciowa potęga Boga - są bezpośrednimi autorytetami Stworzenia, odpowiedzialnymi za Materialne Stworzenie w ogóle, a przez to szczególnie za ludzi ziemskich. Człowiek ziemski został stworzony według praobrazu Adama Kadmona (emanacji z prapunktu Światła) jako czasowa forma wyrazu w ramach Stworzenia Materialnego.

Cytat z książki: przypis redaktora wydania niemieckiego.

Benjamin Szot
Posty: 567
Rejestracja: 02 cze 2012, 10:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Benjamin Szot »

W wersecie księgi Genesis 1 : 27 Imieniem Świętym - JEHOWAH jest nazwany Elohim czyli Bóg. W tym jak i w innych miejscach tekstu hebrajskiego użyto pluralis majestatis ( łac. maiestatis ) - czyli t.zw. ' liczby mnogiej majestatu '. Użycie liczby mnogiej zamiast pojedynczej miało na celu podkreślenie godności, dostojeństwa Boga. Stosowano to również w odniesieniu do władcy oraz przez władców w odniesieniu do siebie. W Piśmie Świętym nie ma politeizmu. Przetłumaczenie więc słowa " Elohim " na " Bogowie " w Genesis 1 : 27 jest błędem. Również błędem jest doszukiwanie się, że to słowo oznacza jakąś dwupłciową istotę.
Elohim byli nazywani władcy, a nawet sam Mojżesz - Exodus 7 : 1 , a przecież żaden z nich nie był dwupłciową istotą.

Natomiast opowiastki o Adamie Kadmonie - to z całą pewnością z Biblii nie pochodzą.

Awatar użytkownika
Parmenides
Posty: 2011
Rejestracja: 10 sie 2011, 14:53
Kontakt:

Post autor: Parmenides »

Benjamin Szot pisze:Podane wersecie księgi Genesis 1 : 27 Imię Święte - JEHOWAH, którym jest nazwany Elohim czyli Bóg.
W Gen.1.27 nie ma tetragramu (JEHOWAH).

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

Queza30 pisze:Elohim - to słowo jest liczbą mnogą, pochodzącą od żeńskiej formy w liczbie pojedynczej Alh (= Eloh), utworzonej przez dodanie końcówki [im]. Ponieważ [im] jest końcówką liczby mnogiej dla rodzaju męskiego, to przez dodanie jej do żeńskiej formy Eloh - im, powstaje żeńska potęga, jednocząca się z męską zasadą, przez co jest zdolna do spłodzenia potomstwa. Elohim - jako kreatywna, dwupłciowa potęga Boga - są bezpośrednimi autorytetami Stworzenia, odpowiedzialnymi za Materialne Stworzenie w ogóle, a przez to szczególnie za ludzi ziemskich. Człowiek ziemski został stworzony według praobrazu Adama Kadmona (emanacji z prapunktu Światła) jako czasowa forma wyrazu w ramach Stworzenia Materialnego.

Cytat z książki: przypis redaktora wydania niemieckiego.
Syn Boży nauczał o Bogu Ojcu-Matce,a nie o JEHOWAHU i jemu podobnych.Dlaczego Żydzi uczynili Boga z Chrystusa,który przebywął z nimi w Starym Przymierzu,a teraz są jego różni wyznawcy,ale nie chcą widzieć tej prawdy,że tą sobą,którą głoszą jako JHWH,Jehowę,Jehowaha,Jahwe,itd, jest Syn Boży,wieczny Chrystus.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Piotr Pawlak
Posty: 201
Rejestracja: 10 lip 2016, 14:52

Post autor: Piotr Pawlak »

Moi drodzy rozumiem że macie wiedze tylko
trzeba będzie na tym forum otworzyć szkołe
prostego jezyka i wręczać certyfikaty.

Przecież Was człowiek prosty nie zrozumie
jak chcecie nauczać. ?

Kto kolwiek taki jak ja wejdzie tu na te forum
i zacznie czytać wasze wpisy powie to czarna magia.

Czas najwyższy przypomnieć sobie co jest napidane
o nuczycielach.

Biblia jest też dla ptostaczkow takuch jak ja.

Pozdtawiam Was.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Imię Boże”