Znaczenie słowa Bóg

Dyskusje o Bogu i jego imionach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Kamilotto
Posty: 72
Rejestracja: 10 cze 2010, 18:00
Lokalizacja: Elbląg

Znaczenie słowa Bóg

Post autor: Kamilotto »

Poruszam tu bardzo ważny temat czyli znaczenie słowa Bóg...
Wydaje mi się że każdy powinien znać to znaczenie dlatego chciał bym znać waszą opinie w tym temacie :)


Biblijny termin Bóg (w języku hebrajskim Elohim), oprócz swego głównego znaczenia odnoszącego się do Boga
Wszechmogącego, może być także tłumaczony jako anioł, bóg (w sensie boga fałszywego lub też człowieka reprezentującego
władzę Boga Wszechmogącego), a także jako metaforyczne pojęcie odnoszące się do tego co ma władzę nad człowiekiem.
Fałszywi bogowie:
1Kron.16:26.BW
Gdyż wszyscy bogowie (Elohim) ludów to nicość, Pan (JHWH) zaś stworzył niebiosa.
Am.5:26.BW
Nie! A teraz poniesiecie Sikkuta, waszego króla, i Kewana, obrazy waszych bóstw (Elohim), które sami sobie uczyniliście.
"Wszystko mogę w Tym, który mnie wzmacnia, w Chrystusie." (Fil 4, 13)

W zdrowym ciele zdrowy duch!

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Znaczenie słowa Bóg

Post autor: EMET »

Kamilotto pisze:Poruszam tu bardzo ważny temat czyli znaczenie słowa Bóg...
Wydaje mi się że każdy powinien znać to znaczenie dlatego chciał bym znać waszą opinie w tym temacie :)


Biblijny termin Bóg (w języku hebrajskim Elohim), oprócz swego głównego znaczenia odnoszącego się do Boga
Wszechmogącego, może być także tłumaczony jako anioł, bóg (w sensie boga fałszywego lub też człowieka reprezentującego
władzę Boga Wszechmogącego), a także jako metaforyczne pojęcie odnoszące się do tego co ma władzę nad człowiekiem.
Fałszywi bogowie:
1Kron.16:26.BW
Gdyż wszyscy bogowie (Elohim) ludów to nicość, Pan (JHWH) zaś stworzył niebiosa.
Am.5:26.BW
Nie! A teraz poniesiecie Sikkuta, waszego króla, i Kewana, obrazy waszych bóstw (Elohim), które sami sobie uczyniliście.

EMET:
Userze Kamilotto!
Tematyka była już poruszana: także w aspekcie objaśnień wyrażenia hebrajskiego. :-D

Poszukasz, to znajdziesz.

Oczywiście: każdy ma prawo podjąć jakiś nowy wątek i temat. Tyle, że często dana kwestia była już omawiana.
Niekiedy dobrze jest najpierw poszukać w opcji Szukaj [na górze] i dopiero jak się nie znajdzie nas interesującej sprawy, to wtedy pytać czy tp.


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Kamilotto
Posty: 72
Rejestracja: 10 cze 2010, 18:00
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: Kamilotto »

No właśnie nie widziałem nigdzie ale być może słabo szukałem...
"Wszystko mogę w Tym, który mnie wzmacnia, w Chrystusie." (Fil 4, 13)

W zdrowym ciele zdrowy duch!

din
Posty: 2284
Rejestracja: 17 kwie 2008, 22:42

Post autor: din »

Słyszałem gdzieś że słowo Bóg znaczyło kiedyś "radość".. (jako określenie zastępcze).

Dla mnie słowo Bóg znaczy "ta osoba która stwarza bo ma moc
i nie miała początku."

din
Posty: 2284
Rejestracja: 17 kwie 2008, 22:42

Post autor: din »

Można by również rzec że Bóg jest bardzo cierpliwy...

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

Dla mnie słowo Bóg to słowo pełne Majestatu,dumy,górnolotności,pozycji i władzy,ale Bóg to dla mnie Ktoś dobry,uczciwy,sprawiedliwy,mądry w decyzjach,wyrozumiały w ocenach.
Dla mnie Bóg to jakby synonim słowa Sprawiedliwy Sędzia. :-) nie jest to w żaden sposób z hebrajskiego,czy greki a wyłącznie z mojej relacji z Bogiem :-) tak teraz odbieram Boga.
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

din
Posty: 2284
Rejestracja: 17 kwie 2008, 22:42

Post autor: din »

Zgadzam się Bartek. Bóg jest godzien chwały.

Lucyfer

Re: Znaczenie słowa Bóg

Post autor: Lucyfer »

Kamilotto pisze:Poruszam tu bardzo ważny temat czyli znaczenie słowa Bóg...
Pytanie jest na temat słowa Bóg i nie dotyczy jednej określonej osoby tylko dotyczy samego słowa. Znaczenie słowa Bóg to ktoś kto jest władcą a takich może być wielu. Komu się poddajemy jako władcy nad nami ten dla nas jest Bogiem. Skoro świat poddał się złemu władcy to on jest dla niego Bogiem. Wielu ludzi poddaje się pod kierownictwo człowieka i tylko jego słucha np. w sprawach wiary, wtedy ten ktoś jest dla nich Bogiem, samym Ojcem Świętym.
2 Kor. 4:3-4
3. A jeśli nawet ewangelia nasza jest zasłonięta, zasłonięta jest dla tych, którzy giną,
4. W których bóg świata tego zaślepił umysły niewierzących, aby im nie świeciło światło ewangelii o chwale Chrystusa, który jest obrazem Boga.
(BW)

W pojęciu biblijnym Bogami są też różne figurki ludzi które są władcami nad tymi ludźmi i oddają im boską cześć przez pokłony lub modlitwy.
Izaj. 44:15
15. Te służą człowiekowi na opał, bierze je, aby się ogrzać, roznieca także ogień, aby napiec chleba. Nadto robi sobie boga i oddaje mu pokłon, czyni z niego bałwana i pada przed nim na kolana.
(BW)
Izaj. 2:17-22
17. I zniży się pycha człowieka, a wyniosłość ludzka opuści się, lecz jedynie Pan wywyższy się w owym dniu,
18. A bożki doszczętnie zginą.
19. I wejdą do jaskiń skalnych i do jam ziemnych ze strachu przed Panem i przed blaskiem jego majestatu, gdy powstanie, aby wstrząsnąć ziemią.
20. W owym dniu rzuci człowiek kretom i nietoperzom swoje bałwany srebrne i swoje bałwany złote, które sobie zrobił, aby im się kłaniać,
21. A wejdzie do jaskiń skalnych i do szczelin między opokami ze strachu przed Panem i przed blaskiem jego majestatu, gdy powstanie, aby wstrząsnąć ziemią.
22. Dajcie sobie spokój z człowiekiem, który wart tyle, co tchnienie w jego nozdrzach! Bo za co można go uważać?
(BW)

din
Posty: 2284
Rejestracja: 17 kwie 2008, 22:42

Post autor: din »

Bóg to stworzyciel. Ten kto uczynił kosmos.

din
Posty: 2284
Rejestracja: 17 kwie 2008, 22:42

Post autor: din »

Wiedza o Bogu to ciekawa sprawa.

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

Prawdą jest wszystko co napisane jest wyżej, jednak określenie to jest bardzo ogólnikowe...
Odczytuję ze Słowa Bożego z Biblii, że tym Stwórcą, Władcą, Wszechmogącym, jest CHRYSTUS SYN Boga. Analizując Nowy Testament, Nowe Przymierze, stwierdzam że występują nader często określenia &#8222;przez Jezusa&#8221; i temu podobne, że wnioskuję że &#8222;bliższe&#8221; określenie dla wiernych Bogu jest słowo &#8222;JEZUS&#8221;.
Wypowiadając słowo &#8222;Bóg&#8221;, mam skojarzenie słowa &#8222;Zbawca&#8221;. Myślę że dla nas dzisiaj najistotniejszą rzeczą jest ratunek, a tenże można osiągnąć TYLKO W IMIENIU JEZUS. Reasumując, Bóg to Jezus Chrystus.
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

din
Posty: 2284
Rejestracja: 17 kwie 2008, 22:42

Post autor: din »

Biblia wskazuje na to że Bóg chce dobrze dla jednostek i dla całej ludzkości...

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

krecik pisze:Prawdą jest wszystko co napisane jest wyżej, jednak określenie to jest bardzo ogólnikowe...
Odczytuję ze Słowa Bożego z Biblii, że tym Stwórcą, Władcą, Wszechmogącym, jest CHRYSTUS SYN Boga. Analizując Nowy Testament, Nowe Przymierze, stwierdzam że występują nader często określenia &#8222;przez Jezusa&#8221; i temu podobne, że wnioskuję że &#8222;bliższe&#8221; określenie dla wiernych Bogu jest słowo &#8222;JEZUS&#8221;.
Wypowiadając słowo &#8222;Bóg&#8221;, mam skojarzenie słowa &#8222;Zbawca&#8221;. Myślę że dla nas dzisiaj najistotniejszą rzeczą jest ratunek, a tenże można osiągnąć TYLKO W IMIENIU JEZUS. Reasumując, Bóg to Jezus Chrystus.
który ma swojego Ojca i Boga
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

Anowi pisze:
krecik pisze:Prawdą jest wszystko co napisane jest wyżej, jednak określenie to jest bardzo ogólnikowe...
Odczytuję ze Słowa Bożego z Biblii, że tym Stwórcą, Władcą, Wszechmogącym, jest CHRYSTUS SYN Boga. Analizując Nowy Testament, Nowe Przymierze, stwierdzam że występują nader często określenia &#8222;przez Jezusa&#8221; i temu podobne, że wnioskuję że &#8222;bliższe&#8221; określenie dla wiernych Bogu jest słowo &#8222;JEZUS&#8221;.
Wypowiadając słowo &#8222;Bóg&#8221;, mam skojarzenie słowa &#8222;Zbawca&#8221;. Myślę że dla nas dzisiaj najistotniejszą rzeczą jest ratunek, a tenże można osiągnąć TYLKO W IMIENIU JEZUS. Reasumując, Bóg to Jezus Chrystus.
który ma swojego Ojca i Boga
"Swojego Ojca i Boga" ma Syn Boży,Jestem Chrystus.Dla wierzących,ratunek,zbawienie itd.można osiągnąć dzięki pomocy Syna Bożego,Jestem Chrystusa. Jezus był człowiekiem,który nie żyje od ponad 2000 lat.Umarł i nie ożył,tak jak umiera i nie ożyje żaden człowiek.
Myślę że dla nas dzisiaj najistotniejszą rzeczą jest ratunek, a tenże można osiągnąć TYLKO W IMIENIU JEZUS.

[center]EWANGELIA CHRYSTUSOWA O OBECNYM W NAS JESTEM CHRYSTUSIE[/center]
Imię Jezus nie daje zbawienia,które osiąga się jak wyjaśnia to Jestem Chrystus,przez pójście Wewnętrzną Drogą za obecnym w każdym z nas Jestem Chrystusem.Zgodnie z Nowym Przymierzem Jestem Chrystus jest obecny w każdym z nas przez swojego Ducha Świętego.Taką ewangelię Chrystusową głosili apostołowie (Kol.1,27-28).
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

din
Posty: 2284
Rejestracja: 17 kwie 2008, 22:42

Post autor: din »

No właśnie Ewangelia mówiła o zbawieniu poprzez wiarę w Jezusa. Dla tych Bóg okazuje łaskę.

Bowiem dar zbawienia jest raczej niezasłużony.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Imię Boże”