Jan Paweł II i Boże Imię

Dyskusje o Bogu i jego imionach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Kenzo pisze:Argumentacja tam zawarta opiera sie na Slowie Bozym. Ponadto nie "panowal", lecz im przewodzil! A to istotna roznica.
Tamta argumentacja (jestem przekonany że nie przeczytałeś żadnego odnośnika do Biblii) jest warta mniej, niż papier na którym ją kiedyś napisano.

Na czym polegało to „przewodzenie”?

Awatar użytkownika
Kenzo
Posty: 351
Rejestracja: 16 mar 2012, 8:18
Lokalizacja: United Kingdom

Post autor: Kenzo »

Henryk pisze:
Kenzo pisze:Argumentacja tam zawarta opiera sie na Slowie Bozym. Ponadto nie "panowal", lecz im przewodzil! A to istotna roznica.
Tamta argumentacja (jestem przekonany że nie przeczytałeś żadnego odnośnika do Biblii) jest warta mniej, niż papier na którym ją kiedyś napisano.
Wiec obal tamta argumentacje uzywajac kontrargumentow...o ile wystarczy Ci na to intelektu!
Henryk pisze: Na czym polegało to „przewodzenie”?
Gdybys zrozumial to, co bylo tam napisane, nie zadawal bys oczywistych pytan.

Ps. Henryku, nie sledze Twoich postow, czy mozesz napisac jaka sekta jestes skaleczony?

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6155
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

Jan Paweł II wzywał Jehowę? Jak to taki Maryjny papież. :roll:
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Queza pisze:Jan Paweł II wzywał Jehowę? Jak to taki Maryjny papież. :roll:
:shock:

A co to ma ze sobą wspólnego?!!?

Zarówno Jahwe jak i Jehowa to są formy Imienia pod jakim Bóg objawił się Mojżeszowi.

Imię to znamy tylko w postaci spółgłosek a nie do końca wiemy jakich używać samogłosek

Kiedyś bibliści uważali że poprawna jest forma Jehowa i taka do pewnego czasu funkcjonowała w języku polskim i polskiej literaturze.

Obecnie większość biblistów uważa ze poprawna jest forma Jahwe opierając się na śpiewie Hallelujah co dosłownie oznacza - chwała Jahwe- nie śpiewamy przecież Hallelujeh.

Katolicy nie mają żadnych problemów z tym imieniem. Ale w Kościele się nim nie epatuje i nie uważa się go za magiczne zaklęcie które musi być wypowiedziane poprawnie bo inaczej nie zadziała albo jak hasło komputerowe w którym pomyłka o jedną literę powoduje brak dostępu.

My, w przeciwieństwie do Ś.J. i im podobnym, wiemy że Imię Boga to daleko więcej niż jakieś słowo czy wyraz - wyzwanie Imienia Bożego to odnoszenie się do Osoby którą znamy.

Bóg nie jest mechanicznym robotem czy komputerem i wie kiedy to Jego wzywamy

Jeśli modlimy się tak jak nas nauczył Jezus Chrystus zwracając się do Boga - Ojcze i robimy to z otwartym sercem w pokorze to wtedy naprawdę wzywamy Bożego Imienia a nie wtedy gdy używamy imienia Jahwe czy Jehowa z przekonaniem ze mamy do Boga specjalny, szczególny dostęp dlatego ze znamy magiczne zaklęcie w postaci poprawnej wymowy Jego imienia.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6155
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

Albertus pisze:
Queza pisze:Jan Paweł II wzywał Jehowę? Jak to taki Maryjny papież. :roll:
:shock:

A co to ma ze sobą wspólnego?!!?
No właśnie, jak dla mnie to nie ma nic wspólnego, stąd moje zdziwienie, poza tym osobiście uważam, że 'Ta' co się objawia nie ma nic wspólnego z Marią, matką Jezusa, a tak o sobie mówi.


Albertus pisze:Jeśli modlimy się tak jak nas nauczył Jezus Chrystus zwracając się do Boga - Ojcze i robimy to z otwartym sercem w pokorze to wtedy naprawdę wzywamy Bożego Imienia a nie wtedy gdy używamy imienia Jahwe czy Jehowa z przekonaniem ze mamy do Boga specjalny, szczególny dostęp dlatego ze znamy magiczne zaklęcie w postaci poprawnej wymowy Jego imienia.
Zgadza się, mnie nie nauczono epatować Imieniem Bożym, a dużo się wynosi z domu.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Korn
Posty: 637
Rejestracja: 20 kwie 2016, 9:34

Post autor: Korn »

Queza pisze:
Albertus pisze:
Queza pisze:Jan Paweł II wzywał Jehowę? Jak to taki Maryjny papież. :roll:
:shock:

A co to ma ze sobą wspólnego?!!?
No właśnie, jak dla mnie to nie ma nic wspólnego, stąd moje zdziwienie, poza tym osobiście uważam, że 'Ta' co się objawia nie ma nic wspólnego z Marią, matką Jezusa, a tak o sobie mówi.


Albertus pisze:Jeśli modlimy się tak jak nas nauczył Jezus Chrystus zwracając się do Boga - Ojcze i robimy to z otwartym sercem w pokorze to wtedy naprawdę wzywamy Bożego Imienia a nie wtedy gdy używamy imienia Jahwe czy Jehowa z przekonaniem ze mamy do Boga specjalny, szczególny dostęp dlatego ze znamy magiczne zaklęcie w postaci poprawnej wymowy Jego imienia.
Zgadza się, mnie nie nauczono epatować Imieniem Bożym, a dużo się wynosi z domu.
Żydzi imię Boga piszą JHWH, a w interpretacji słownej wypowiada się Haszem. A jakim imieniem Boga zadziwiała Cię twoja rodzina? W ludzkich kontaktach zawsze odnosiło się z szacunkiem do starszych. Tym bardziej jest ciekawym-zadziwiającym, odnoszenie się do Boga jak do kolegi po imieniu. Jednak nie jest tak do końca jak podają Żydzi. Żydzi to nie Izraelici, bo były dwa królestwa. Jezus mówił Ojcze mój i to wystarczało.
Bo tak na logikę, ojciec jest stwórcą dzieci swoich. Ja też nie zwracałem się do mojego ojca po imieniu.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6155
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

Korn pisze: A jakim imieniem Boga zadziwiała Cię twoja rodzina?
Żadnym.
Nauczono mnie "Wierzę w Boga Ojca...", "Ojcze nasz...", "Zdrowaś Mario...", "Aniele Boże...", ostatnio nauczyła mnie babcia: "Chroń mnie Dobry Boże...". Znam z religii: Akt wiary, nadziei, miłości, żalu.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Korn
Posty: 637
Rejestracja: 20 kwie 2016, 9:34

Post autor: Korn »

Queza pisze:
Korn pisze: A jakim imieniem Boga zadziwiała Cię twoja rodzina?
Żadnym.
Nauczono mnie "Wierzę w Boga Ojca...", "Ojcze nasz...", "Zdrowaś Mario...", "Aniele Boże...", ostatnio nauczyła mnie babcia: "Chroń mnie Dobry Boże...". Znam z religii: Akt wiary, nadziei, miłości, żalu.
No i bardzo dobrze.

bonhart
Posty: 1749
Rejestracja: 02 sty 2010, 17:54
Lokalizacja: lodz

Post autor: bonhart »

Korn
No i bardzo dobrze.
:-|
Ja myślę że nie do końca jednak.

Bo jak można uświęcić imię Boże bez jego >wybrzmienia< (uświęcenie to coś więcej niż tylko 'owe' imię znać i sprostać wymaganiom osoby jej noszącej).

Sam Jezus śpiewając 'halachę' (pieśń pochwalną) w czasie Paschy napotykał imię Boga (Psalm 113-118) i z pewnością (je) wymawiał z litery. No chyba że bał się konsekwencji ze strony rabinów! ;-)

Samarytanie w owym czasie wymawiali imię Boga na głos. Czemu miałby tego nie robić Syn Boga?

bonhart
ss

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

bonhart pisze:Korn
No i bardzo dobrze.
:-|
Ja myślę że nie do końca jednak.

Bo jak można uświęcić imię Boże bez jego >wybrzmienia< (uświęcenie to coś więcej niż tylko 'owe' imię znać i sprostać wymaganiom osoby jej noszącej).

Sam Jezus śpiewając 'halachę' (pieśń pochwalną) w czasie Paschy napotykał imię Boga (Psalm 113-118) i z pewnością (je) wymawiał z litery. No chyba że bał się konsekwencji ze strony rabinów! ;-)

Samarytanie w owym czasie wymawiali imię Boga na głos. Czemu miałby tego nie robić Syn Boga?

bonhart
O ile spiewal "halache" to pewnie i imie wymawial z litery.Pod jednym wszak warunkiem-'halacha" musialaby byc piesnia.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Halacha

eksplorator

Post autor: eksplorator »

Albertus pisze: Kiedyś bibliści uważali że poprawna jest forma Jehowa i taka do pewnego czasu funkcjonowała w języku polskim i polskiej literaturze.

Obecnie większość biblistów uważa ze poprawna jest forma Jahwe opierając się na śpiewie Hallelujah co dosłownie oznacza - chwała Jahwe- nie śpiewamy przecież Hallelujeh.
Chciałbym widzieć tę "większość" biblistów! Twoja interpretacja jest niewłaściwa. Wystarczy przytoczyć wersety z 15 rozdziału Księgi Wyjścia, żeby to zrozumieć;
Wyj 15;1-3 PNŚ Wtedy Mojżesz i synowie Izraela zaśpiewali Jehowie pieśń następującej treści: "Zaśpiewam Jehowie, bo wielce się wywyższył. Konia i jego jeźdźca wrzucił do morza. Moją siłą i moją potęgą jest Jah, gdyż on jest mi wybawieniem. To mój Bóg - będę go sławił; Bóg mego ojca - będę go wywyższał. Jehowa jest wojownikiem. Jehowa to jego imię.
Jah - poetycka, skrócona forma imienia Najwyższego Boga, Jehowy (Wj 15:1, 2). Składa się z pierwszych dwóch liter tetragramu &#1497;&#1492;&#1493;&#1492; (JHWH): jod (&#1497;) i he&#700; (&#1492;), będących odpowiednio dziesiątą i piątą literą hebrajskiego alfabetu.

Jeśli chodzi o powiązanie chronologiczne, słowo &#8222;Jah&#8221; nie mogło być pierwotną formą imienia Bożego, używaną wcześniej niż pełna forma &#8222;Jehowa&#8221;. Cały tetragram występuje w tekście masoreckim Księgi Rodzaju 165 razy, natomiast skrócona forma pierwszy raz pojawia się dopiero w relacji wydarzeń, które się rozegrały po wyjściu Izraelitów z Egiptu (Wj 15:2).

Jednosylabowe &#8222;Jah&#8221; zazwyczaj występuje w silniej zabarwionych emocjonalnie pieśniach, wysławianiach, modlitwach lub błaganiach &#8212; na ogół w kontekście radości z powodu zwycięstwa lub wyzwolenia albo jako wyraz uznania Bożej potęgi i mocy. Poświadcza to mnóstwo przykładów. Wezwanie &#8222;Wysławiajcie Jah!&#8221; (Alleluja!) pojawia się jako zwrot pochwalny w Księdze Psalmów, począwszy od Psalmu 104:35. W niektórych występuje tylko na początku (Ps 111 i 112), rzadko w środku (Ps 135:3), czasami jedynie na końcu (Ps 104, 105, 115 do 117), a najczęściej i na początku, i na końcu (Ps 106, 113, 135, 146 do 150). W Księdze Objawienia istoty niebiańskie wielokrotnie wplatają ten zwrot w wypowiedzi, którymi wysławiają Jehowę (Obj 19:1-6).

Także w pozostałych miejscach słowo &#8222;Jah&#8221; nawiązuje do wysławiania Jehowy w pieśniach i błaganiach. Przykładem może być pieśń Mojżesza o wyzwoleniu (Wj 15:2). W pieśniach z Księgi Izajasza dla położenia szczególnego nacisku zestawiono obie formy imienia Bożego &#8212; &#8222;Jah Jehowa&#8221; (Iz 12:2; 26:4). Kiedy Ezechiasz został cudownie wyleczony ze swej śmiertelnej choroby, w poetycki sposób dał wyraz silnym emocjom, dwukrotnie powtarzając imię &#8222;Jah&#8221; (Iz 38:9, 11). Poza tym ukazano różnicę między umarłymi, którzy nie mogą wysławiać Jah, a tymi, którzy są zdecydowani przysparzać Mu chwały swym życiem (Ps 115:17, 18; 118:17-19). A w innych psalmach wyrażono głęboką wdzięczność dla Boga za wyzwolenie, ochronę i skorygowanie (Ps 94:12; 118:5, 14).

https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/12 ... =jah&p=par
Albertus pisze: Katolicy nie mają żadnych problemów z tym imieniem
Katolicy, w ogromnej większości, w ogóle nie znają imienia Bożego i Twoje twierdzenie jest nieprawdziwe!

bonhart
Posty: 1749
Rejestracja: 02 sty 2010, 17:54
Lokalizacja: lodz

Post autor: bonhart »

booris
O ile spiewal "halache" to pewnie i imie wymawial z litery.Pod jednym wszak warunkiem-'halacha" musialaby byc piesnia.
No, może 'tu' hymnem czyli 'Hallel-em';-) (hymn pochodzenia liturgicznego którego śpiewano w Paschę) Psalm 113- 118. (halacha to liturgia ale jej (...) zapewne są śpiewane). (halacha jest 'hagadą' paschalną). Musiał więc Galilejski mistrz wyśpiewać \owe' imię. :-/

Tak sądzę ;-)

bonhart
ss

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

bonhart pisze:booris
O ile spiewal "halache" to pewnie i imie wymawial z litery.Pod jednym wszak warunkiem-'halacha" musialaby byc piesnia.
No, może 'tu' hymnem czyli 'Hallel-em';-) (hymn pochodzenia liturgicznego którego śpiewano w Paschę) Psalm 113- 118. (halacha to liturgia ale jej (...) zapewne są śpiewane). (halacha jest 'hagadą' paschalną). Musiał więc Galilejski mistrz wyśpiewać \owe' imię. :-/

Tak sądzę ;-)

bonhart
No coz.nie slyszalem nigdy o spiewaniu wykladni prawa Mojzeszowego,a tym wlasnie jest halacha,co mogles przeczytac uzywajac linka ktory zamiescilem w moim poscie.Ale w sumie...kodeks karny tez mozna wyspiewac.Albo ksiazke telefoniczna.

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

bonhart pisze:booris
O ile spiewal "halache" to pewnie i imie wymawial z litery.Pod jednym wszak warunkiem-'halacha" musialaby byc piesnia.
No, może 'tu' hymnem czyli 'Hallel-em';-) (hymn pochodzenia liturgicznego którego śpiewano w Paschę) Psalm 113- 118. (halacha to liturgia ale jej (...) zapewne są śpiewane). (halacha jest 'hagadą' paschalną). Musiał więc Galilejski mistrz wyśpiewać \owe' imię. :-/

Tak sądzę ;-)

bonhart
EMET:
Chodzi o Psalm/Psalmy z grupy Hallel, czyli 113-118; jak to i mamy np. poświadczone w przypisie w &#8216;Biblii Jerozolimskiej&#8217; [ed. polska, Wyd. Pallottinum] do wg Mateusza 26:30 [&#8222;Po odśpiewaniu hymnu...&#8221;]: &#8222;26,30 Chodzi o psalmy Hallelu (Ps 113-118), których recytacja kończyła ucztę paschalną.&#8221; [str. 1398, lewa kolumna, Poznań 2006r.].
Mamy w pierwszych dwóch wyrażeniach Psalmu 113:1 &#8594; &#8206;&#1492;&#1463;&#1445;&#1500;&#1456;&#1500;&#1493;&#1468; &#1497;&#1464;&#1433;&#1492;&#1468; -- < hăl&#7498;l&#251; j&#257;h >, w grece rdzennie: &#7937;&#955;&#955;&#951;&#955;&#959;&#965;&#970;&#8049; &#8211; < hall&#275;lou-ja > [vide grecki tekst Apok 19:1, 3, 4, 6]. Wyrażenie < hăl&#7498;l&#251; > wywodzi się od rdzennej formy &#8222;h&#257;lăl&#8221;, na bazie rdzenia < h l l >. Tutaj mamy w koniugacji piel = &#8222;wychwalać; chwalić; sławić; cieszyć się; świętować&#8221; [&#8216;Briks&#8217;, str. 94, 1. hasło od dołu]. Co się tyczy &#8222;Jah&#8221;, to, jak wiadomo, jest to skrócona forma Imienia Boga.
Co się, zaś, tyczy wyrażenia &#8222;halacha&#8221;, to mamy np. w &#8216;wikipedii&#8217; &#8211;
https://pl.wikipedia.org/wiki/Halacha
Bezsamogłoskowo, jak i w &#8216;wikipedii&#8217;, mamy - < h l k h > &#8211; &#1492;&#1500;&#1499;&#1492;.

W &#8216;BH&#8217; mamy tylko w jednym [1.] miejscu &#8211; Izaj 46:2 [w qal]. U &#8216;Briksa&#8217; mamy objaśnione odn. tej koniugacji, m.in.: &#8222;iść; podróżować; rozprzestrzeniać się; posuwać się; postępować; trwać; żyć&#8221; [str. 94, 3. hasło od dołu].
Pełen zapis z Izaj 46:2: &#1492;&#1464;&#1500;&#1464;&#1499;&#1464;&#1492; -- < h&#257;l&#257;kh&#257; > /= < h&#257;l&#257;ch&#257; >/; w &#8216;PNŚ&#8217; oddanie końcowego fragmentu: &#8222;lecz ich dusza pójdzie w niewolę&#8221;.
W Słowniku &#8216;Benury&#8217;ego [ed. 1936] mamy w sensie &#8222;chodzić&#8221;.

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Re: Jan Paweł II i Boże Imię

Post autor: George »

Efraim pisze:58. Karol WOJTYŁA
(Jan Paweł II) &#8211; (polski duchowny rzymskokatolicki, arcybiskup krakowski, kardynał, papież.
Kawaler Orderu Orła Białego. Poeta i poliglota, a także aktor, dramaturg i pedagog)

Hiob - (dramat)

Drama ze Starego Testamentu

(...)

BALDAD Z SUAH

Zamilcz już przecię, bo Jehowę
obrażasz słowy i mowami! -
Zamilcz, bo jako głupi prawisz.

HIOB

Ty mi zaś - mędrzec - odpowiadasz.

(...)

Kraków, 1940,
we Wielkim Poście

Jeremiasz - (dramat)

Drama Narodowe we Trzech Działach

(...)

I

(...)

JIRMEJAHU

(...)
A kędy źródło? - Żeście sami
Baalów godni, nie Jehowy.
(...)
Bo naprzód trzeba przemyć ócz!
- i trzeba ostać, jak ten kryształ,
nie w cudzołóstwie, nie w matactwach,
a ino w Prawdzie przed Jehową.
W Prawdzie jest Wolność i Wspaniałość -
w nieprawdzie ku niewoli idziesz,
(...)

(...)

JIRMEJAHU

Tedy poznacie moc Jehowy.
On mnie uwolni z pęt i oków. -
(...)

III

(...)

HETMAN

Może wieszcz jaki rozniecić ten ogień
i kroczyć w tęczy Jehowy proroków.
Zawszeć on będzie tem ziarnem wrzuconem -
Dopóki ziarno w tę rolę upada - -

(...)

Kraków, 1940


Jan Paweł II używał Takiego imienia Bożego, czy to nie dziwne ? :-) Skoro Kościoł Katolicki mówi Jahwe ?
Nie, to wcale nie dziwne, a nawet PRAWDZIWE.

Hiob był testowany przez JEHOWĘ / Niszczyciela - Zwodziciela,

a nie przez JAHWE / Obrońcę - Wybawiciela.

Jahwe i Jehowa to nie ci sami Bogowie,
i żaden z Nich nie jest Bogiem Najwyższym - Duchem Świętym.
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

ODPOWIEDZ

Wróć do „Imię Boże”