"Boski Jehowa wskrzesza" - ossuaria z I wieku z Im

Dyskusje o Bogu i jego imionach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
maciek
Posty: 76
Rejestracja: 04 lut 2009, 0:55
Kontakt:

Post autor: maciek »

Parmenides pisze:Bardzo ciekawy artykuł. szkoda tylko, że nie ma zdjęć tych napisów i rysunków. A może nie znalazłem?
Zdjęcia znajdziesz w linku do DailyMail na dole artykułu.

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
maciek
Posty: 76
Rejestracja: 04 lut 2009, 0:55
Kontakt:

Post autor: maciek »

Bobo pisze:
bartek212701 pisze:to warto podkreślić :-) w tekstach greckich.
Poza biblijnych tekstach greckich. Bo odkryto tekst Septuaginty gdzie występuje tetragram. Na forum było też już o tym co nie co chyba...
Też w biblijnych. W LXX czasem uzywano w I wieku IAO. A trzeba pamiętać, że w NT cytowano właśnie z LXX:

Cytat z http://archeologiabiblijna.wordpress.co ... cy-warzyw/
Jak obecnie wiadomo, w najstarszych tekstach biblijnych przełożnych na język grecki hebrajskie imię Boże JHWH (Jahwe lub Jehowa) wpisywano bez tłumaczenia w tekst grecki w formie tetragramu (cztery hebrajskie litery יהוה). Poświadczają to manuskrypty z II i I wieku p.n.e. oraz późniejsze przekłady.

Z czasem najprawdopodobniej hebrajski tetragram zaczęto transkrybować w formie „Ιαω” (Iao). Świadczy o tym znaleziony wśród Zwojów znad Morza Martwego w grocie 4 w Qumran papirusowy fragment greckiego przekładu Księgi Kapłańskiej (oznaczony jako Pap4QLXXLev-b), gdzie imię Boże zapisano właśnie w wersji „Ιαω”. Pochodzi on z I wieku n.e.

Podobny zapis można znaleźć w pismach pisarzy wczesnochrześcijańskich, na przykład Ireneusza z Lyonu, Orygenesa, Klemensa Aleksandryjskiego czy Teodoreta. Podaje go również grecki historyk z I wieku p.n.e. Diodor Sycylijski. Tertulian i Hieronim zapisują podobną wymowę po łacinie.

Niemiecki biblista i papirolog Carsten Peter Thiede wyjaśnia, że “Ιαω” czytane było Ja-ho lub Ja-oh (greka nie zna dźwięcznego “h”). Razem z tetragramem oraz słowem Kyrios (“Pan”, w skrócie KΣ) Thiede zalicza Iαω do tzw. “nomina sacra”, występujących w greckich kopiach Starego i Nowego Testamentu z I i II wieku n.e. (zob. Carsten Peter Thiede i Matthew D’Ancona Jezusowy papirus, Wyd. Amber, 2007, str. 159).

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Post autor: Krystian »

Bobo pisze:
krystian pisze:CK zrobiło wielką krzywdę swoim wyznawcom karząc im na okrągło używać tego imienia
A możesz wskazać, gdzie tak CK 'kazało'? Czy po prostu tak sobie chlapnąłeś?
krystian pisze:Efekt jest taki , że ludzie jak ich widzą mówią ŚJ idą i przez to urągają nieświadomie imieniu Boga.
A co urągającego jest w zwrocie: Świadkowie Jehowy idą? I ewentualnie z czego wynika ta 'nieświadomość' ludzi? Czy nie z tego, że propaguje się taką niechęć do tego imienia jaką tu proponujesz?
Odpowiedz mi, dlaczego przekręciłaś mój post?

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

krystian, Może Bobo Cie nie rozumie :-) My wiemy,że chodzi np o ŚJ albo ide Jehowy wiemy jak to brzmi uragająco w ustach ludzi,mi też się to nie podoba.
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16741
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

krystian pisze:Odpowiedz mi, dlaczego przekręciłaś mój post?
Bo skasowałeś swój post?
Celowo stosujesz do mnie formę żeńską?

Proszę jakiegoś moda o reakcję!

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

Bobo, daj spokój,Krystian się pomylił.Bliźnim nalezy wybaczac a nie żywić urazy tak robią Chrześcijanie :-)
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Post autor: Krystian »

Bobo pisze:
krystian pisze:Odpowiedz mi, dlaczego przekręciłaś mój post?
Bo skasowałeś swój post?
Celowo stosujesz do mnie formę żeńską?

Proszę jakiegoś moda o reakcję!
Wiem , że na tym forum jestem dla Ciebie niewygodny, więc zrobisz wszystko, abym nie mógł tu pisać

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Post autor: Krystian »

Bobo pisze:Bo skasowałeś swój post?
Skoro skasowałem to dlaczego się na niego powołałaś i do tego go przekręciłaś
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

Brak mi słów,krystian, jestem dla Bobo tak samo niewygodny jak i Ty :-) też mu umiem napisac,że coś mi sie nie podoba w jego wierze,[,że się z czymś nie zgadzam] ale nie tepie ludzi przy tym Ty tez tego nie możesz robić bo nie tak działał Jezus.On pouczał i dawał do rozważania,ludzie podejmowali wtedy decyzje,czemu Ty tak nie możesz,szczerze to Krystianie za duzo o CK piszesz,daj spokój z tym już,nie warto i tak nic nie zmienisz w życiu Bobo,on wierzy w to co wierzy i jest mu z tym dobrze,poza tym ja nie uwazam,by on bardzo źle wierzył,Ja osobiście mam bardzo podobne wierzenia co Bobo vel Baba :lol:
Nie warto,na prawdę nie warto :-) bo przy tym możesz skrzywdzić człowieka.
Tutaj na forum były osoby przeciwne Świadkom Jehowy myslisz,że jak sa teraz postrzegani gdy już zostali pobanowaniu,albo pokasowano im na ich własne życzenie konta ? Nie stań się taki,za fajny facet z Ciebie.dziękuje już milcze heh

CHOLERA JASNA !!! Krystian
Skoro skasowałem to dlaczego się na niego powołałaś i do tego go przekręciłaś
facet bo ci dam klapsa i na dupsku nie usiądziesz hehe :lol: Bobo to facet,kurde z takimi męskimi rysami,że aż kości się wyrywają ze szczeki :mrgreen:
Bobo prosze,odpuść... :-)
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

maciek pisze: Też w biblijnych. W LXX czasem uzywano w I wieku IAO. A trzeba pamiętać, że w NT cytowano właśnie z LXX:

Cytat z http://archeologiabiblijna.wordpress.co ... cy-warzyw/
Jak obecnie wiadomo, w najstarszych tekstach biblijnych przełożnych na język grecki hebrajskie imię Boże JHWH (Jahwe lub Jehowa) wpisywano bez tłumaczenia w tekst grecki w formie tetragramu (cztery hebrajskie litery יהוה). Poświadczają to manuskrypty z II i I wieku p.n.e. oraz późniejsze przekłady.

Z czasem najprawdopodobniej hebrajski tetragram zaczęto transkrybować w formie „Ιαω” (Iao). Świadczy o tym znaleziony wśród Zwojów znad Morza Martwego w grocie 4 w Qumran papirusowy fragment greckiego przekładu Księgi Kapłańskiej (oznaczony jako Pap4QLXXLev-b), gdzie imię Boże zapisano właśnie w wersji „Ιαω”. Pochodzi on z I wieku n.e.

Podobny zapis można znaleźć w pismach pisarzy wczesnochrześcijańskich, na przykład Ireneusza z Lyonu, Orygenesa, Klemensa Aleksandryjskiego czy Teodoreta. Podaje go również grecki historyk z I wieku p.n.e. Diodor Sycylijski. Tertulian i Hieronim zapisują podobną wymowę po łacinie.

Niemiecki biblista i papirolog Carsten Peter Thiede wyjaśnia, że “Ιαω” czytane było Ja-ho lub Ja-oh (greka nie zna dźwięcznego “h”). Razem z tetragramem oraz słowem Kyrios (“Pan”, w skrócie KΣ) Thiede zalicza Iαω do tzw. “nomina sacra”, występujących w greckich kopiach Starego i Nowego Testamentu z I i II wieku n.e. (zob. Carsten Peter Thiede i Matthew D’Ancona Jezusowy papirus, Wyd. Amber, 2007, str. 159).
EMET:
Jeśli chodzi o Przekłady neogreckie, to Imię Boże tak oddano --

Ἰεοβὰ
"The Holy Bible in Modern Greek" United Bible Societes 1933
w: Genesis 22:14; Exodus 6:3; 17:15; Sędziów 6:24.

ew. też w MGK -Ἰεοβά [np. Ex 6:3]

Ιεχωβὰ
Neogrecki NWT [Wyd. ŚJ], ed. 1997.


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Post autor: Krystian »

bartek212701 pisze:Brak mi słów,krystian, jestem dla Bobo tak samo niewygodny jak i Ty :-) też mu umiem napisac,że coś mi sie nie podoba w jego wierze,[,że się z czymś nie zgadzam] ale nie tepie ludzi przy tym Ty tez tego nie możesz robić bo nie tak działał Jezus.On pouczał i dawał do rozważania,ludzie podejmowali wtedy decyzje,czemu Ty tak nie możesz,szczerze to Krystianie za duzo o CK piszesz,daj spokój z tym już,nie warto i tak nic nie zmienisz w życiu Bobo,on wierzy w to co wierzy i jest mu z tym dobrze,poza tym ja nie uwazam,by on bardzo źle wierzył,Ja osobiście mam bardzo podobne wierzenia co Bobo vel Baba :lol:
Nie warto,na prawdę nie warto :-) bo przy tym możesz skrzywdzić człowieka.
Tutaj na forum były osoby przeciwne Świadkom Jehowy myslisz,że jak sa teraz postrzegani gdy już zostali pobanowaniu,albo pokasowano im na ich własne życzenie konta ? Nie stań się taki,za fajny facet z Ciebie.dziękuje już milcze heh

CHOLERA JASNA !!! Krystian
Skoro skasowałem to dlaczego się na niego powołałaś i do tego go przekręciłaś
facet bo ci dam klapsa i na dupsku nie usiądziesz hehe :lol: Bobo to facet,kurde z takimi męskimi rysami,że aż kości się wyrywają ze szczeki :mrgreen:
Bobo prosze,odpuść... :-)
Bartek nie jestem wariatem i wiem co piszę . Chodzi mi tylko o to , aby moje posty nie były przekręcane

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

krystian, wiem,że nie jesteś wariatem,ale Bobo to nie kobieta na serio daje sobie uciąć głowe i rękę heh :-)
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16741
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

Bartek, spoko... forum to dla mnie lekkie przymrużenie oka. Dla mnie krystian to zwykły, internetowy 'wyżywacz', 'oszołom', który coś tam po prostu plecie nie będąc zorientowanym.
Szkoda tylko, że paskudzi to forum taką gadką. ;-)

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16741
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

Jak na razie to wypisałeś jakieś 10 postów w tej sprawie... nie można poprosić moda o reakcję aby samemu się w tym nie babrać? Oszołomstwo trzeba tępić w zarodku. Nie znam forum, gdzie tacy userzy byliby skłonni do poprawy, gdyby nie groźba bana. Uważaj... ;-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Imię Boże”