Imię Boże z Księgi Amosa 5:27 według PNŚ.

Dyskusje o Bogu i jego imionach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Kenzo, Ty widzę koniecznie chcesz się załapać na II ostrzeżenie i ja je tobie chętnie wlepię, masz to jak w banku.

Awatar użytkownika
Kenzo
Posty: 351
Rejestracja: 16 mar 2012, 8:18
Lokalizacja: United Kingdom

Post autor: Kenzo »

bartek212701 pisze:Kenzo, tam w oryginale jest JHWH :-) bez urazy ale myslenie nie boli
ROTFL!
Dziecko, Ty nawet nie jestes w stanie zalapac o co tu chodzi...heheh
...mówi Jahwe; Bóg Zastępów, to jest Imię Jego."

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Kenzo pisze:Nike, obstawiam, ze poslugujesz poslugujesz sie Nowa Biblia Gdanska (to chyba jest popularne w Twoich kregach). Przeczytaj dokladnie:
Źle obstawiasz.

וְהִגְלֵיתִי אֶתְכֶם מֵהָלְאָה לְדַמָּשֶׂק אָמַר יְהוָה אֱלֹהֵי-צְבָאוֹת שְׁמוֹ׃

Jesteś znawca hebrajszczyzny to przeczytaj jak jest ułożony ten tekst.
Czy w tym tekście są jakieś imiona i ile ich jest?

Awatar użytkownika
Kenzo
Posty: 351
Rejestracja: 16 mar 2012, 8:18
Lokalizacja: United Kingdom

Post autor: Kenzo »

nike pisze:Źle obstawiasz.

וְהִגְלֵיתִי אֶתְכֶם מֵהָלְאָה לְדַמָּשֶׂק אָמַר יְהוָה אֱלֹהֵי-צְבָאוֹת שְׁמוֹ׃

Jesteś znawca hebrajszczyzny to przeczytaj jak jest ułożony ten tekst.
Czy w tym tekście są jakieś imiona i ile ich jest?
Nikus, przeczytalem dokladnie, widze, to co widze i jestem pewien swego. Hebrajski skladniowo bardzo rozni sie od polskiego, ale nie o to chodzi. Czy dla Ciebie byloby dziwne, gdyby np. Jurek powiedzial, ze ma na drugie Darek???

Porownaj Am 5:27 w PNS z wszystkimi innymi tlumaczeniami...czy widzisz jakas roznice???
Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i od Pana Jezusa Chrystusa. 1 Kor 1:3 (BP)

Awatar użytkownika
Eliot
Posty: 4160
Rejestracja: 22 sie 2011, 10:37

Post autor: Eliot »

Kenzo, przecedzasz komara a połykasz wielbłąda.

Masz tutaj werset z Biblii katolickiej, gdzie również mowa o innym 'imieniu' Boga:

Wj 34:14 br "Nie będziesz czcił żadnego innego boga, bo Jahwe ma również imię 'Zazdrosny'. Jahwe jest Bogiem zazdrości."

Jak sam widzisz, nie kto inny ale tłumacz umieścił to 'imię' w cudzysłowie: 'Zazdrosny'. A jak to należy rozumieć wyjaśnia drugie zdanie tegoż wersetu: Jahwe jest Bogiem zazdrości.

To naprawdę prosta rzecz do zrozumienia. Tak jak napisała nike jest to raczej przydomek a nie imię w rozumieniu stricte. Potwierdza to jednoznacznie powyższy werset.

Cały czas umyka Ci ten 'niuans', że Imię JHVH występuje w Biblii blisko 7 tys. razy. Bóg przedstawia się tym Imieniem (najczęściej występującym imieniem w Biblii) a tłumacze katoliccy zawzięli się i szukają wytłumaczenia dla swojego bezbożnego postępowania polegającego na utajnianiu tego Imienia. Jest to otwarte występowanie przeciw Bogu.

Kenzo, na pocieszenie wypowiem się odnosnie przedmiotowego wersetu tj. Amosa 5:27: nie znam hebrajskiego stąd mogę jedynie poruszać się w sferze przypuszczeń i szukania podobieństw. Otóż wydaje mi się, że PNŚ być może oddaje ten werset tendencyjnie, zamieniając kolejność słów. Wysuwam takie podejrzenia na podstawie porównania z innymi przekładami w tym również w j. angielskim.

Niemniej, nawet gdyby tak było - jest to naprawdę szczegół w porównaniu z celowym eliminowaniem Imienia JHVH w całej religii katolickiej.
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

Awatar użytkownika
Kenzo
Posty: 351
Rejestracja: 16 mar 2012, 8:18
Lokalizacja: United Kingdom

Post autor: Kenzo »

Eliot pisze:Cały czas umyka Ci ten 'niuans', że
...zadalem Ci kilka pytan, na ktore nie moge doczekac sie odpowiedzi:

W Straznicy z 1 Sierpnia 2010 znalazlem taka oto zachete:
"Skorzystaj z pomocy Świadków Jehowy. Z przyjemnością pokażą ci w twojej Biblii odpowiedzi na pytania, które zadasz. Dzięki zdobytej wiedzy będziesz bez lęku patrzeć w przyszłość, mimo że wokół nie brakuje powodów do niepokoju."

Chcialbym wiec skorzystac z tej pomocy, jaka SJ oferuja i uzyskac odpowiedzi na nastepujace pytania:
1. ŚJ nacisk na posługiwanie się imieniem Jehowa wprowadzili dopiero w 1922r. („Od raju utraconego...” s.192). Wcześniej, przez ponad 40 lat, stosowali wymiennie imiona Pan, Jehowa, Bóg itd. Jak to się stało, ze trzeba było tak wiele czasu, by dojść, do przekonania, ze to rzekomo takie ważne?
2. Dlaczego wstawiliscie do Nowego Testamentu imię Jehowa, choć nie ma ani jednego skrawka papirusu Nowego Testamentu z tym imieniem?
3. Dlaczego uważacie, że Jezus używał imienia Jehowa, skoro w Biblii jest wiele Jego modlitw, a ani jedna nie zawiera go ("Abba, Ojcze" Mk 14:35-36, "Eloi (...) to znaczy: Boże mój" Mk 15:34, "Ojcze nasz" Mt 6:9, "Ojcze" J 11:41, "Ojcze, Panie nieba i ziemi" Mt 11:25, "Ojcze Święty" J 17:11, "Ty, Ojcze" J 17:5, "Ojcze sprawiedliwy" J 17:25)?
4. Dlaczego w związku z tym uczycie: "Dla Jezusa imię Boże musiało mieć żywotne znaczenie, bo nieraz wymieniał je w swoich modlitwach" ("Imię Boże, które pozostanie na zawsze" 1987 s. 5)?
5. Dlaczego Jezus (który wg Was używał imienia Jahwe) ani razu nie upomniał Żydów za brak wymawiania imienia Jahwe, skoro oni odstąpili od używania go?
6. Dlaczego Żydzi nie postawili Jezusowi zarzutu za używanie imienia Jahwe, którego oni nie używali (nie wolno było go używać)?
7. Dlaczego uważacie, że w Nowym Testamencie trzeba zmienić wszędzie określenie "anioł Pański" na "anioł Jehowy", skoro aniołowie przynależą też do Jezusa, który jest Panem i ich współwłaścicielem (Ap 22:16, Mt 13:41, 16:27, 24:31 por. J 17:10)?
8. Dlaczego w usta Maryi i Elżbiety włożyliscie imię Jehowa nie mając żadnych dowodów, że one tak powiedziały:
"Maria zaś rzekła: 'Dusza moja wywyższa Jehowę'" Łk 1:46;
"Elżbieta (...) mówiąc: 'Tak postąpił ze mną Jehowa w tych dniach...'" (Łk 1:24-25)?

Eliot, a moze ty jestes swiadkiem falszywym (Przyslow 14:5), jesli nie chcesz wypelnic tego, do czego obliguje Cie Straznica???????????????
Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i od Pana Jezusa Chrystusa. 1 Kor 1:3 (BP)

Awatar użytkownika
Eliot
Posty: 4160
Rejestracja: 22 sie 2011, 10:37

Post autor: Eliot »

Kenzo, zakończyłem temat, który Ty cały czas chcesz ciągnąć. Nie bądź nudny :crazy:
Przeczytaj sobie lepiej ze zrozumieniem to co napisałem w poprzednim poście a może znajdziesz tam powód do zadowolenia :lol:
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Kenzo pisze:Czy dla Ciebie byloby dziwne, gdyby np. Jurek powiedzial, ze ma na drugie Darek???
A czy dla ciebie byłoby trudne zrozumieć, ze np. twój kolega Antek ma tytuł dodatkowy Dyrektor?

Jezus ma np. 132 tytuły, co niektórzy mówią imiona, ale my wiemy,ze imię Jezusa jest Jezus. Podobnie jak ty wiesz,że twój kolega ma na imię Antek i jest Dyrektorem.
Bóg ma podobnie wiele tytułów ale jedno tylko imię własne. JHWH

Awatar użytkownika
Eliot
Posty: 4160
Rejestracja: 22 sie 2011, 10:37

Post autor: Eliot »

nike pisze:
Kenzo pisze:Czy dla Ciebie byloby dziwne, gdyby np. Jurek powiedzial, ze ma na drugie Darek???
A czy dla ciebie byłoby trudne zrozumieć, ze np. twój kolega Antek ma tytuł dodatkowy Dyrektor?

Jezus ma np. 132 tytuły, co niektórzy mówią imiona, ale my wiemy,ze imię Jezusa jest Jezus. Podobnie jak ty wiesz,że twój kolega ma na imię Antek i jest Dyrektorem.
Bóg ma podobnie wiele tytułów ale jedno tylko imię własne. JHWH
Z tymi tytułami to w religii Kenzo rzeczywiście nie mogą sobie poradzić. Np. mówią, że mają Ojca w niebie a Ojca Świętego na ziemi :mrgreen:

...dobra, teraz sie wstydzę za te złośliwostki :oops:
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

Awatar użytkownika
Kenzo
Posty: 351
Rejestracja: 16 mar 2012, 8:18
Lokalizacja: United Kingdom

Post autor: Kenzo »

nike pisze:A czy dla ciebie byłoby trudne zrozumieć, ze np. twój kolega Antek ma tytuł dodatkowy Dyrektor?
Nikus, a co tam wyczytalas "tytuł", czy "imie"??? Ja w Encyklopedii Biblijnej (opracowanej przez biblistow) wyczytalem, ze Bog ma wiele imion, a jednym z nich jest "Bóg Zastępów"!

Lecz jak to juz krzyknalem w innym watku VIVAT ANTYNAUKOWCY!!! LOL

nike pisze:Bóg ma podobnie wiele tytułów ale jedno tylko imię własne. JHWH
No nie wpadl bym na to, ze moglby miec dwa imiona wlasne JHWH!
LOL :hehe:
Ostatnio zmieniony 27 mar 2012, 23:46 przez Kenzo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kenzo
Posty: 351
Rejestracja: 16 mar 2012, 8:18
Lokalizacja: United Kingdom

Post autor: Kenzo »

Eliot pisze:Z tymi tytułami to w religii Kenzo rzeczywiście nie mogą sobie poradzić. Np. mówią, że mają Ojca w niebie a Ojca Świętego na ziemi

...dobra, teraz sie wstydzę za te złośliwostki
Poczytaj na ten temat tutaj:
http://watchtower.org.pl/w_obronie_wiary-20.php
i wstydz sie za falszywe proroctwa, ktore rozglaszaliscie w imieniu Boga:
http://watchtower.org.pl/iszbin/prboga.htm
a takze za to, ze nie chcesz odpowiedziec na moje pytania, chociaz Straznica Cie do tego obliguje!
:oops:
Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i od Pana Jezusa Chrystusa. 1 Kor 1:3 (BP)

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

Kenzo,
Caly czas robie to uczciwie i rzetelnie, a jezeli twierdzisz, ze jest inaczej, to przynajmniej udowodnij to!

David, zeby tradycji stalo sie zadosc, to powiedz mi, ze wszyscy tlumacza zle ten werset (Am 5:27), a SJ dobrze! Ewentualnie powiedz mi, ze nie dostrzegasz roznicy pomiedzy PNS i reszta przekladow.
Już ci udowodniłem :
Kezno Ale do tematu: Jak zapewne wiele osób wie, Bóg ma wiele imion. Niestety, o jednym z nich Świadkowie Jehowy polegający wyłącznie na (podobno najlepszym) Przekładzie Nowego Świata nie są w stanie się nigdy dowiedzieć. Imię to brzmi: „Bóg Zastępów” (hebr. אֱלֹהֵי-צְבָאוֹת).
W cytowanym przez ciebie przykładzie z Amos 5:27 celowo obciąłeś Tetragram imienia Bożego.

w tekście hebrajskim werset ten brzmi : יְהוָה אֱלֹהֵי-צְבָאוֹת שְׁמוֹ׃ JHWH Bóg zastępów imię jego

Kenzo Czy zgadzasz się ze zdaniem najwybitniejszych żydowskich hebraistów że KK jest największym bałwochwalczym kościołem ?
Ostatnio zmieniony 28 mar 2012, 0:04 przez David77, łącznie zmieniany 2 razy.
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Awatar użytkownika
Kenzo
Posty: 351
Rejestracja: 16 mar 2012, 8:18
Lokalizacja: United Kingdom

Post autor: Kenzo »

David77 pisze:Nie robisz tego uczciwie bo w cytowanym przez ciebie przykładzie z Amos 5:27 celowo obciąłeś Tetragram imienia Bożego.
David popatrz np. na cytat z BP ...mówi Jahwe; Bóg Zastępów, to jest Imię Jego."
Zwroc uwage na interpunkcje (srednik po Jahwe)! Jesli juz obcialem, co mi chcesz zarzucic, to tylko po to, zeby podkreslic fakt: ...mowi Jahwe, (że) Bog Zastepow, to imie jego!
David77 pisze:Kenzo Czy zgadzasz się ze zdaniem najwybitniejszych żydowskich hebraistów że KK jest największym bałwochwalczym kościołem ?
Podaj przynajmniej jakis link, bo wytworami swojej wyobrazni, to juz mnie wasc uraczyles!
David, wiem, ze dales sie poznac, jako jeden z najwybitniejszych antynaukowcow, ale czy przynajmniej udalo Ci sie zauwazyc, ze ten werset w PNS brzmi bardzo osobliwie??? A o tym glownie byla mowa!
Ostatnio zmieniony 28 mar 2012, 0:32 przez Kenzo, łącznie zmieniany 1 raz.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Kenzo pisze:3. Dlaczego uważacie, że Jezus używał imienia Jehowa, skoro w Biblii jest wiele Jego modlitw, a ani jedna nie zawiera go ("Abba, Ojcze" Mk 14:35-36, "Eloi (...) to znaczy: Boże mój" Mk 15:34, "Ojcze nasz" Mt 6:9, "Ojcze" J 11:41, "Ojcze, Panie nieba i ziemi" Mt 11:25, "Ojcze Święty" J 17:11, "Ty, Ojcze" J 17:5, "Ojcze sprawiedliwy" J 17:25)?
Piszesz wiele, wiec ile? A jak ty do Ojca swojego się odzywasz? Czy mówisz do niego Antek?

Awatar użytkownika
Kenzo
Posty: 351
Rejestracja: 16 mar 2012, 8:18
Lokalizacja: United Kingdom

Post autor: Kenzo »

nike pisze:Piszesz wiele, wiec ile? A jak ty do Ojca swojego się odzywasz? Czy mówisz do niego Antek?
No wlasnie Nikus! Ja sie modle tak, jak nauczyl mnie tego Jezus Chrystus! Tymczasem SJ poprawiala nawet po Chrystusie dodajac "Ojcze nasz Jehowo...".
Pozdrawiam Cie i zycze dobrej nocki!
Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i od Pana Jezusa Chrystusa. 1 Kor 1:3 (BP)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Imię Boże”