Wymowa Tetragramu

Dyskusje o Bogu i jego imionach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Parmenides
Posty: 2011
Rejestracja: 10 sie 2011, 14:53
Kontakt:

Wymowa Tetragramu

Post autor: Parmenides »

Wertując ostatnio różne źródła na temat terminu JHVH, natknąłem się na pewną ciekawą informację. Otóż sięgnąłem m.in. do wielotomowej (33) katolickiej "Encyklopedji Kościelnej podług Teologicznej Encyklopedjii Wetzera i Weltego" wydanej przez X. Michała Nowodworskiego. tom VIII. Warszawa 1876.
I na stronie 582 znalazłem poszukiwane hasło. Brzemi ono... Jehova. Czyli w owym czasie, Kościół katolicki odczytywał Je w taki sposób. Hm...

Ale to nie koniec ciekawostek. Jeśli wpiszemy to hasło w wyszukiwarkę znajdziemy:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Encykloped ... 5%9Bcielna
Pozwole sobie zauważyć, że informacji jest raczej skąpo. Ale nie o to chodzi.
Na dole artykułu, w Przypisach znajdziemy do niej link:
http://www.pbi.edu.pl/site.php?s=YTYyNj ... &wyd=&pg=1
I mamy tu wszystkie tomy. Wspaniale.
Ale czy na pewno?
Otóz nie; jest pewna luka, zasygnalizowana zresztą na stronie Wikipedii:
Encyklopedia dostępna jest prawie w całości w wersji online[1] (brak jest tekstu w t. VIII od strony 271 do końca, a zatem od części hasła Irlandia do Jezuici).
I dziwnym, przedziwnym zbiegiem okoliczności (?) hasło Jehova znajduje się właśnie w brakujacej części! Przypadek? Osobiście nie wierzę w takie przypadki... Może komuś zależało, aby taka informacja nie była powszechnie dostępna? Nie wiem, zastanawiam się. Swoją drogą przyjrzę się dokładniej tej brakującej części.
Bo ja (bezczelnie) mam oryginalne wydanie książkowe (książki to jednak fajna rzecz) i mogę sobie sprawdzić i poczytać. I jeszcze podzielić się tą informacją. :mrgreen:

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Zgadzam się, książki to fajna rzecz. Uwielbiam kontakt z papierową książką i ciągle nie umiem się przestawić na e-booki (dlatego tak długo idzie mi czytanie Twojego dzieła :-( ). Ale skoro jesteś w posiadaniu oryginału, to w takim razie nic tylko zeskanować i rzucić w Internet :-D

P.S. Też nie wierzę w przypadki ;-)

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

Ciekawym tego, co w tym haśle: Jehowa :-)
Ja mam tą encyklopedię w wersji cyfrowej i... faktycznie sporego fragmentu nie ma.

Zawsze to powtarzam: Imię Boga ludziom śmierdzi... wiadomo z czyjej inicjatywy.

Awatar użytkownika
Marius Bienius
Posty: 1088
Rejestracja: 09 wrz 2012, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Wymowa Tetragramu

Post autor: Marius Bienius »

Parmenides pisze:Może komuś zależało, aby taka informacja nie była powszechnie dostępna? Nie wiem, zastanawiam się.
Nie widziałem tego na oczy własne, alem czytał, iż w kościele Mariackim w Gdańsku jest po trzykroć Jehovah na jakimś epitafium. Toć myślę, że to informacja w dość powszechnym miejscu i jednak wciąż dostępna. Może w tejże Encyklopedii nie ma tego z innego powodu?
"Zobaczyć świat w ziarnku piasku, niebiosa w jednym kwiecie z lasu,
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, w godzinie nieskończoność czasu"

kodak27
Posty: 1235
Rejestracja: 16 kwie 2012, 18:55

Post autor: kodak27 »

Bobo pisze:Ciekawym tego, co w tym haśle: Jehowa :-)
Ja mam tą encyklopedię w wersji cyfrowej i... faktycznie sporego fragmentu nie ma.

Zawsze to powtarzam: Imię Boga ludziom śmierdzi... wiadomo z czyjej inicjatywy.
Nie tylko tobie jest to wiadome. Ja osobiście jestem absolutnie przekonany iż Najwyższy Bóg w sposób nie budzący najmniejszych jakichkolwiek wątpliwości jak to już dawno temu za czasów proroka Ezehiela zapowiedział, że na oczach ludzi z całego świata uświęci swoje święte Imię. A jak zapowiedział to tez sam nasz Mistrz i Mesjasz Jezus Chrystus, iż u Boga wszystko jest możliwe, więc możliwym może być iż BÓG da poznać właściwą formę wymowy własnego Imienia. Taka nasunęła mnie się refleksja. Czyż król Belszaccar nie widział w swym pałacu piszącej reki, kiedy pijąc z naczyń zrabowanych ze świątyni w Jeruzalem, z wielką pychą pysznił się i wysławiał swych bogów na oczach tysiąca swych dygnitarzy, czyż nie okazał w ten sposób pogardy dla Imienia Bożego, kiedy tak ucztowali, komu składali w ten sposób ofiary, czyli hołd i cześć...., dosłownie Diabłu i demonom składali. Dlatego Belszaccar poniósł tego tragiczne konsekwencje. Rzymian 15:4 ! Tak Bobo masz słuszną rację, dlatego wielu ludziom nie w smak Imię Boże... .

kodak27
Posty: 1235
Rejestracja: 16 kwie 2012, 18:55

Re: Wymowa Tetragramu

Post autor: kodak27 »

Marius Bienius pisze:
Parmenides pisze:Może komuś zależało, aby taka informacja nie była powszechnie dostępna? Nie wiem, zastanawiam się.
Nie widziałem tego na oczy własne, alem czytał, iż w kościele Mariackim w Gdańsku jest po trzykroć Jehovah na jakimś epitafium. Toć myślę, że to informacja w dość powszechnym miejscu i jednak wciąż dostępna. Może w tejże Encyklopedii nie ma tego z innego powodu?
Tak potwierdzam, tez byłem w tym kościele, i to widziałem i czytałem to epitafium. Poszedłem, jeszcze dalej, aż do Gdańskiego Ratusza, tam na wielu obrazach widnieje imię Boże zarówno w formie tetragramu, jak i w formie na tym mariackim epitafium ! Na pamiątkę zwiedzania kupiłem sobie książkę o Gdańskim Ratuszu. A tu masz lin do tych obrazów. http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=p ... QpeymWffHg

Awatar użytkownika
Marius Bienius
Posty: 1088
Rejestracja: 09 wrz 2012, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: Marius Bienius »

Dzięki.
Ciekawa strona :-)
"Zobaczyć świat w ziarnku piasku, niebiosa w jednym kwiecie z lasu,
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, w godzinie nieskończoność czasu"

kodak27
Posty: 1235
Rejestracja: 16 kwie 2012, 18:55

Post autor: kodak27 »

Marius Bienius pisze:Dzięki.
Ciekawa strona :-)
Masz fajny wierszyk, podoba mnie się bardzo. Lubię taka poezyję.... . Danke schon..

Awatar użytkownika
Parmenides
Posty: 2011
Rejestracja: 10 sie 2011, 14:53
Kontakt:

Post autor: Parmenides »

Bobo pisze:Ciekawym tego, co w tym haśle: Jehowa
Postaram się w najbliższym czasie je tutaj przepisać. To półtorej strony.
Marius Bienius pisze:Może w tejże Encyklopedii nie ma tego z innego powodu?
To możliwe. Przeglądam teraz tę część VIII tomu. Znalazłem jeszcze coś ciekawego co może być potencjalnym powodem; jak skończę, to zamieszczę.

Awatar użytkownika
Eliot
Posty: 4160
Rejestracja: 22 sie 2011, 10:37

Post autor: Eliot »

Parmenides pisze:To możliwe. Przeglądam teraz tę część VIII tomu. Znalazłem jeszcze coś ciekawego co może być potencjalnym powodem; jak skończę, to zamieszczę.
Rozbudziłeś ciekawość moją i nie tylko :-)
Czekamy zatem...
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

kodak27
Posty: 1235
Rejestracja: 16 kwie 2012, 18:55

Post autor: kodak27 »

Parmenides pisze:
Bobo pisze:Ciekawym tego, co w tym haśle: Jehowa
Postaram się w najbliższym czasie je tutaj przepisać. To półtorej strony.
Marius Bienius pisze:Może w tejże Encyklopedii nie ma tego z innego powodu?
To możliwe. Przeglądam teraz tę część VIII tomu. Znalazłem jeszcze coś ciekawego co może być potencjalnym powodem; jak skończę, to zamieszczę.
Dlaczego autor kontestuje w ten sposób; "
Historia zapisana w Biblii zaczyna się od morderstwa, od zbrodni. Nie akt stworzenia, lecz zniszczenia otwiera spisane w niej dzieje i jest kluczowym dla poznania dziejów człowieka." ?! Przecież nie jest to zgodne z faktem, że najpierw był akt stwarzania, a ukoronowaniem całego aktu była pierwsza para ludzka w ogrodzie Eden! Dopiero po ich buncie i wypowiedzeniu Bogu posłuszeństwa, zaczęła następować degradacja człowieka w kierunku swego upodlenia, jak to jest do dzisiaj....! Więc nie mogę przyjąć takiej tezy jako aksjomat prawdy, ponieważ jak sądzę jest to próba filozoficznego podejścia do kwestii "co było najpierw- jako czy kura" ?!

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

kodak27
Bobo napisał:"Zawsze to powtarzam: Imię Boga ludziom śmierdzi... wiadomo z czyjej inicjatywy".

kodak27 napisał:" Nie tylko tobie jest to wiadome. Ja osobiście jestem absolutnie przekonany iż Najwyższy Bóg w sposób nie budzący najmniejszych jakichkolwiek wątpliwości jak to już dawno temu za czasów proroka Ezehiela zapowiedział, że na oczach ludzi z całego świata uświęci swoje święte Imię. A jak zapowiedział to tez sam nasz Mistrz i Mesjasz Jezus Chrystus, iż u Boga wszystko jest możliwe, więc możliwym może być iż BÓG da poznać właściwą formę wymowy własnego Imienia.Tak Bobo masz słuszną rację, dlatego wielu ludziom nie w smak Imię Boże... ".
Jak ktoś jest Żydem i chce,to wierzy w Boga JHWH-Jehowę,który jak sam powiedział,jest Bogiem Żydów..

Jak ktoś nie jest Żydem i chce wierzyć w Boga,to:

- pozostaje mu Najwyższy Bóg Ojciec,którego przekazał Syn Boży,
- nie ma dla niego żadnego znaczenia jakie imię ma Bóg Żydów,jeśli to nie jest jego Bóg,

Czy może mi ktoś z wyznawców Boga JHWH-Jehowy odpowiedzieć na podstawowe pytanie:

Dlaczego w Nowym Przymierzu "sam nasz Mistrz i Mesjasz Jezus Chrystus" nic nie mówił o żydowskim Bogu JHWH-Jehowie?

Kiedyś czytałem i dziwiłem się,bo nie wiedziałem o co im chodzi,że Żydzi mają pretensje do chrześcijan,którzy nie są Żydami,że przywłaszczyli sobie ich Boga JHWH,ale dopiero teraz widzę,że mają rację.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

kodak27
Posty: 1235
Rejestracja: 16 kwie 2012, 18:55

Post autor: kodak27 »

ratao, dlaczego tak wnioskujesz: "Jak ktoś jest Żydem i chce,to wierzy w Boga JHWH-Jehowę,który jak sam powiedział,jest Bogiem Żydów.. ", skoro dobra nowina miała być głoszona po całej ziemi, Mateusza 24:14; Marka 13:10? Czy Pan Jezus głosił tylko samym Żydom? A apostoł Paweł do kogo był posłany ? A Korneliusz kim był do którego przyszedł apostoł Piotr ? Żydem ? Dzieje Apostolskie 10 rozdział o czym pisze, jak czytasz? Zatem zwróć łaskawie uwagę na kluczowe wersety, 34, 35, uwzględniające cały kontekst wypowiedzi apostoła Piotra...! Więc jak był tylko Bogiem Żydów ? A Pisma Hebrajskie tzw, Stary Testament, np Rachab, Naaman, to byli kim ? To tylko kilka przykładów, które nie tylko nie potwierdzają twoją powyższą tezę, ale ja dosłownie obalają. Jeśli Biblia się myli, to poproszę o wskazanie niezbitych i logicznych argumentów, że twoja hipoteza jest prawdziwa dobrze ?!

Awatar użytkownika
Parmenides
Posty: 2011
Rejestracja: 10 sie 2011, 14:53
Kontakt:

Post autor: Parmenides »

kodak27 pisze:Dlaczego autor kontestuje w ten sposób; "
Historia zapisana w Biblii zaczyna się od morderstwa, od zbrodni. Nie akt stworzenia, lecz zniszczenia otwiera spisane w niej dzieje i jest kluczowym dla poznania dziejów człowieka." ?!
Kodaku, to jest inny temat. Na Forum znajdziesz go tutaj:

http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=7409

Szczegółowo przedstawiam i wyjaśniam to tu:

http://wydaje.pl/e/genesis-w-poszukiwan ... rzeszlosci

Jeśli naciśniesz szary prostokącik "Pobierz fragment" - wczytasz dwa rozdziały; w pierwszym znajdziesz wyjaśnienie.
A odpowiadając jednym zdaniem: jest to inny, równoległy przekaz informacji zapisany w Biblii inną metodą i dotyczący nieco innego odczytania tekstu/przedstawiający inny zakres dziejów człowieka.

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

kodak27 pisze:ratao, dlaczego tak wnioskujesz: "Jak ktoś jest Żydem i chce,to wierzy w Boga JHWH-Jehowę,który jak sam powiedział,jest Bogiem Żydów.. ", skoro dobra nowina miała być głoszona po całej ziemi, Mateusza 24:14; Marka 13:10? Czy Pan Jezus głosił tylko samym Żydom? A apostoł Paweł do kogo był posłany ? A Korneliusz kim był do którego przyszedł apostoł Piotr ? Żydem ? Dzieje Apostolskie 10 rozdział o czym pisze, jak czytasz? Zatem zwróć łaskawie uwagę na kluczowe wersety, 34, 35, uwzględniające cały kontekst wypowiedzi apostoła Piotra...! Więc jak był tylko Bogiem Żydów ? A Pisma Hebrajskie tzw, Stary Testament, np Rachab, Naaman, to byli kim ? To tylko kilka przykładów, które nie tylko nie potwierdzają twoją powyższą tezę, ale ja dosłownie obalają. Jeśli Biblia się myli, to poproszę o wskazanie niezbitych i logicznych argumentów, że twoja hipoteza jest prawdziwa dobrze ?!
[center]Który Testament kłamie,Stary,czy Nowy?[/center]
-Izaj.45.3...ja jestem Jehowa, który cię woła po imieniu, Bóg Izraela
-ewangelia chrystusowa,która głosił Paweł do pogan mówiła o obecnym w nich Chrystusie,
-z NT wynika,że w Starym Przymierzu z Żydami przebywał Syn Boży,wieczny Chrystus,
-a ze ST wynika,że to nie był Syn Boży,ale to był Bóg Żydów Jehowa.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Imię Boże”