"Jestem który Jestem" czy "Będę który Byłem&q

Dyskusje o Bogu i jego imionach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

"Jestem który Jestem" czy "Będę który Byłem&q

Post autor: bartek212701 »

http://www.youtube.com/watch?v=s0A1zGll ... r_embedded
Bardzo ciekawy filmik,gdzie zakonnik podejmuje temat znanej wszystkim frazy "Jestem,który Jestem" i podaje wykładnię gramatyczną.
Polecam i zapraszam do dyskusji.
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Bardzo fajnie,że ten filmik wkleiłeś Bartku. Nie jeden raz np. David77 Emet ja też trochę próbowałam zwrócić uwagę na słowa Jestem który jestem, że nie jest to dokładne tłumaczenie,jakoś nikt z przyzwyczajonych do Jestem nawet nie próbował cośkolwiek w tym kierunku napisać.
Nawet po tym jak zwróciłam uwagę,że w j. hebrajskim nie ma słowa być w liczbie pojedynczej.
Może teraz zakonnika z KrK co niektórzy posłuchają. Uważam,że warto.

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

Przykładowy link,do wyjasnień osoby,która uważa się za znawcę języków i jest w swej ocenie nieobiektywna
http://watchtower.org.pl/jz-imie.php#znaczenie
3.1. Co odpowiedział Bóg?

Zanim przeanalizujemy dokładniej znaczenie tetragramu JHWH, postawmy istotne pytanie: Czy w Biblii jest miejsce, w którym ktoś pytał by Boga o to jak ma On na imię i otrzymał na to bezpośrednią od Boga odpowiedź? Otóż jest! Najwyraźniej to widać w polskim przekładzie Biblii Poznańskiej, która parę razy hebrajskie słowo JHWH przetłumaczyła na język polski.


"A Mojżesz rzekł do Boga:
- Jeśli zatem udam się do synów Izraela i powiem im: 'Bóg waszych ojców przysłał mnie do was', a oni mnie zapytają: Jjakie jest Jego imię?' - co mam im odpowiedzieć?
Bóg odrzekł Mojżeszowi:
- JESTEM, KTÓRY JESTEM! [hebr. EHJE ASZER EHJE]
I dodał:
Tak odpowiesz synom Izraela: 'JESTEM [hebr. EHJE] przysłał mnie do was'.
I dalej mówił Bóg do Mojżesza:
- Tak powiesz do synów Izraela: TEN, KTÓRY JEST [hebr. JHWH], Bóg naszych ojców, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka, Bóg Jakuba posłał mnie do was. Takie ma być moje Imię na zawsze, takie upamiętnienie mojej [Osoby] z pokolenia w pokolenie" (Ex.3:13-15 BP)

Jak widać nie "Jehowa" lecz "Ehje" jest pierwotnym imieniem objawionym przez Boga pytającemu się o to Mojżeszowi. Dlaczego ŚJ unikają tego, aby przyznać iż Bóg na pytanie "Jak masz na imię?" odpowiedział "JA JESTEM"? Ano dlatego, że imieniem "JA JESTEM" tytułował się Pan Jezus uznając się tym samym za Boga Izraela, w co ŚJ nie wierzą. Pan Jezus konsekwentnie tytułując się imieniem "JA JESTEM" (patrz J.8:24-25; J.8:58-59.09,8; J.18:3-6) wypełnił w ten sposób proroctwo z Iz.52:6 "Dlatego mój lud pozna moje imię, zrozumie w owym dniu, że to Ja jestem, który mówi: Oto jestem." (więcej w art. o Trójcy) Interesujące jest to, iż Bóg w tym fragmencie zapowiada, że Jego lud pozna Jego imię, chociaż tetragram JHWH został już dużo wcześniej objawiony i podany do powszechnej wiadomości Izraelowi. Jaki stąd wniosek? Ano taki, że przyjmując dzisiejsze rozumowanie ŚJ, że imię Boga to jego nazwa własna, na pewno nie może tu chodzić o samo słowo JHWH. Gdyż nie ma sensu zapowiadać poznanie tego, co już wcześniej zostało objawione i poznane.
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

Bartku prawda jest taka że Pan Jarosław Zabiełło pisząc swój artykuł zebrał wiadomości od innych co w tym temacie mają do powiedzenia . Odnośnie frazy,, Jestem który Jestem '' nie zadał sobie trudu aby dotrzeć do źródła jak stwierdzenie

אהיה אשר אהיה powinno być poprawnie przetłumaczone . :-D
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Post autor: Krystian »

Obejrzałem, ale z tego filmiku nic się nie dowiedziałem jak poprawnie wymawiać Jego imię
wręcz mnie utwierdził że pisanie na lewo i prawo Jehowa to nadużycie
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

Marcin34
Posty: 183
Rejestracja: 15 sie 2012, 21:49

Post autor: Marcin34 »

Uważam że Jestem oddaje najlepiej Boga. On Jest ciągle ten sam, On jest.
[you] Jakże się może człowiek narodzić, gdy jest stary? Jana 3:4
To jest pierwsze zmartwychwstanie Apokalipsa 20:5
Co prawda mówi się o tobie, że żyjesz; ale ty jesteś umarły. Apokalipsa 3:1
Jezus odpowiedział: Chodź ze Mną, a grzebanie umarłych zostaw umarłym. Mateusza 8:22

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Zabiełło tutaj tłumaczy po prostu bez sensu.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Krystian, bo chyba w tym filmiku nie chodziło o konkretne imię czyli o tetragram JHWH. tylko o rozmowę miedzy Bogiem a Mojżeszem, odnośnie stwierdzenia Boga kim on był i będzie. dokładnie Mojżesz miał powiedzieć narodowi,że Bóg był zawsze i zawsze będzie.
ehie aszer ehie dokładnie brzmi będę który będę zakonnik zwrócił uwagę,że można też odczytać będę który byłem i to jest bardzo logiczne.
Jestem który Jestem, jest złym tłumaczenie bo nie ma jak już pisałam słowa być w teraźniejszym czasie w j. hebrajskim. Jestem tylko zdziwiona,ze Pan Zabiełło o tym nie wie.

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

Krystian,
Obejrzałem, ale z tego filmiku nic się nie dowiedziałem jak poprawnie wymawiać Jego imię
wręcz mnie utwierdził że pisanie na lewo i prawo Jehowa to nadużycie
Krystianie nas interesuje to czy słowo Ehjeh w tym przypadku znaczy Jest czy będę - zakonnik tłumaczy poprawnie również zaznacza że tłum tłumaczenie słowa Ehjeh na ,, Jestem '' nie pochodzi z hebrajskiego ani greckiego tylko z Wulgaty Hieronima
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Post autor: Krystian »

David77 pisze:Krystian,
Obejrzałem, ale z tego filmiku nic się nie dowiedziałem jak poprawnie wymawiać Jego imię
wręcz mnie utwierdził że pisanie na lewo i prawo Jehowa to nadużycie
Krystianie nas interesuje to czy słowo Ehjeh w tym przypadku znaczy Jest czy będę - zakonnik tłumaczy poprawnie również zaznacza że tłum tłumaczenie słowa Ehjeh na ,, Jestem '' nie pochodzi z hebrajskiego ani greckiego tylko z Wulgaty Hieronima
ok David rozumiem
jakbyś tak mógł mi odpowiedzieć jeszcze w temacie Pocieszyciel
bo ja naprawde nie wiem jak to rozumieć
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

Kefaz
Posty: 121
Rejestracja: 08 cze 2012, 8:54
Kontakt:

Post autor: Kefaz »

hebrajski czasownik hajáh, od którego pochodzi ʼEhjéh, nie oznacza po prostu „być”, ale raczej „stawać się” lub „okazywać się”. Nie jest to zatem nawiązanie do istnienia Boga, lecz do tego, kim On zamierza się stać wobec innych.
Przekład Nowego Świata słusznie tłumaczy ten hebrajski zwrot na „OKAŻĘ SIĘ, KIM SIĘ OKAŻĘ”. Jehowa dodał jeszcze: „Oto, co masz powiedzieć synom Izraela: ‚OKAŻĘ SIĘ posłał mnie do was’” (Wj 3:14)

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Kefaz pisze: Nie jest to zatem nawiązanie do istnienia Boga, lecz do tego, kim On zamierza się stać wobec innych.
Biblia Gdańska podaje w tym miejscu: „Będę”.
Exo 3:14 bg " Tedy rzekł Bóg do Mojżesza: Będę który Będę. I rzekł: Tak powiesz synom Izraelskim: Będę posłał mię do was."

Iwona19
Posty: 786
Rejestracja: 26 lis 2012, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Iwona19 »

Niestety filmik ten nie chce mi się załadować bo mam słaby internet. Osobiście uważam, że "Jestem który Jestem" oznacza raczej trwanie Boże, że Bóg zawsze był, jest i będzie z człowiekiem
Słów mi właściwych często brakuje na opisanie mej miłości do Ciebie

Kefaz
Posty: 121
Rejestracja: 08 cze 2012, 8:54
Kontakt:

Post autor: Kefaz »

Henryk pisze:
Kefaz pisze: Nie jest to zatem nawiązanie do istnienia Boga, lecz do tego, kim On zamierza się stać wobec innych.
Biblia Gdańska podaje w tym miejscu: „Będę”.
Exo 3:14 bg " Tedy rzekł Bóg do Mojżesza: Będę który Będę. I rzekł: Tak powiesz synom Izraelskim: Będę posłał mię do was."
W przekładzie Rotherhama oddano te słowa następująco: „Stanę się, kimkolwiek zechcę”

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Kefaz pisze:W przekładzie Rotherhama oddano te słowa następująco: „Stanę się, kimkolwiek zechcę”
Jeszcze ciekawiej podane "Nowa Biblia Gdańska":
Exo 3:14 nbg-pl "A Bóg powiedział do Mojżesza: Ja Jestem Będący. I powiedział: Tak powiesz synom Israela: Posyła mnie do was Będący"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Imię Boże”