Czemu Absolut musi być wokalnie idywidualnie identyfikowalny

Dyskusje o Bogu i jego imionach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Lucyfer

Post autor: Lucyfer »

Rethel pisze:Dżeju,
taki śmietnik ma być dowodem?

Lucku,
Owszem, nie oznacza to, że Ojciec nie ma imienia lub, że należy je zwalczać.
Nie pisałem że Ojciec nie ma imienia, ma wiele imion w zależności od sytuacji. Imię to nie tylko wymowa kilku liter, to cały Bóg który czyni co zechce bo jest Wszechmogący. Abraham, Izaak i Jakub znali Boga z imienia Wszechmogący. To jest prawdziwe imię Boga Stworzyciela nieba i ziemi.
Rdz 17:1
1. A gdy Abram miał dziewięćdziesiąt dziewięć lat, ukazał mu się Pan i rzekł do niego: Jam jest Bóg Wszechmogący.
(BT)Rdz 48:3
3. rzekł do Józefa: Bóg Wszechmogący ukazał mi się w Luz, w kraju Kanaan, i błogosławiąc mi
(BT)
Wj 6:3
3. Ja objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale imienia mego, Jahwe, nie objawiłem im.
(BT)


A więc Abraham, Izaak i Jakub znali Boga mającego imię Wszechmogący i takiego Boga wzywali.
Potem Bóg powiedział Mojżeszowi że jako Bóg Wszechmogący może zrobić co zechce i okaże się jakim się okaże, czyli będzie w tym czasie Jahwe i to też jest Jego imię jako Boga który czyni co zechce tak jak w Egipcie.
Bóg jest Zazdrosny o swoje imię i dlatego imię jest też "Zazdrosny".
2 Moj. 20:5
5. Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja, Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą,
(BW)2 Moj. 34:14
14. Gdyż nie będziesz się kłaniał innemu bogu. Albowiem Pan, którego imię jest "Zazdrosny", jest Bogiem zazdrosnym.
(BW)


Widzimy tu że Bóg ma wiele imion w zależności od sytuacji. Dlaczego więc Świadkowie Jehowy nie wzywają imienia Boga Zazdrosny?. Dlaczego nazwali się Świadkami Jehowy nie Świadkami Zazdrosnego?.
Sprowadzanie imienia Boga tylko do jednego imienia jest skracaniem Boga do własnych doraźnych potrzeb i nie tędy droga. Jezus pokazał nad drogę gdy do Boga pouczył jak mamy się zwracać, jako do Ojca i to jest Jego obecne imię.
Fil. 1:3
3. Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i od Pana Jezusa Chrystusa.
(BW)Jan. 17:24-26
24. Ojcze! Chcę, aby ci, których mi dałeś, byli ze mną, gdzie Ja jestem, aby oglądali chwałę moją, którą mi dałeś, gdyż umiłowałeś mnie przed założeniem świata.
25. Ojcze sprawiedliwy! I świat cię nie poznał, lecz Ja cię poznałem i ci poznali, że Ty mnie posłałeś;
26. I objawiłem im imię twoje, i objawię, aby miłość, którą mnie umiłowałeś, w nich była, i Ja w nich.
(BW)

Jezus objawił nam imię Boga "Ojciec".
Jezus będąc na ziemi nie zwracał się do Boga w imieniu "Zazdrosny" lub w imieniu "Jehowa" tylko głosił nam że Bóg to nasz Ojciec i to jest Jego imię. Z przeszłości obcowania Boga z ludźmi znamy Boga jako Wszechmogącego, jako Jahwe, jako Zazdrosny a w końcu znamy Go jako Ojciec. Kto nie zwraca się do Boga słowem Ojcze ten nie ma ducha Chrystusowego tylko innego, takiego jakiego mieli ci buntowniczy i zatwardziali Żydzi.
Gal. 4:6
6. A ponieważ jesteście synami, przeto Bóg zesłał Ducha Syna swego do serc waszych, wołającego: Abba, Ojcze!
(BW)

My znamy Boga jako nasz Ojciec, to jest Ojciec Święty. Wołamy na Boga tak jak Jezus nas nauczył a nie tak jak nauczają religie tego świata.
Jan. 17:11
11. I już nie jestem na świecie, lecz oni są na świecie, a Ja do ciebie idę. Ojcze święty, zachowaj w imieniu twoim tych, których mi dałeś, aby byli jedno, jak my.
(BW)

Będąc jedno z Jezusem wołamy Boga takimi słowami "Ojcze Święty" i to jest Jego imię.

din
Posty: 2284
Rejestracja: 17 kwie 2008, 22:42

Post autor: din »

Dochodzisz do takiego wniosku teraz czy wcześniej to wiedziałeś ?/

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Post autor: Krystian »

AEliot pisze:Krystianie, chwilami mnie osłabiasz
Możesz iść w zaparte i utrzymywać, że imię JHVH, które powtarza się blisko 7 tys. na kartach ST jest mniej ważne w zestawieniu z tym co zapodałeś... tylko po co?
przecież wiesz, że nigdy nie neguje tego, że Bóg ma swoje imię
tylko to, że niektóre osoby szastają tym imieniem na prawo i lewo jakby Bóg był ich kumplem
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Post autor: Krystian »

Rethel pisze:Bo niektórzy zrobią wszystko, aby nie przyznać się do Stwórcy.
Tyle, że On nie przyzna się do nich...
Czy Jezus Chrystus tak podkreślał imię Jehowa jak Ty?
nie kazał nam się modlić Jehowo
tylko Ojcze nasz
myślę, że Pan Jezus nie chciał, aby imię Jego ojca było nadużywane jak to robią
obecnie ŚJ
nieraz słyszałem jak katolicy sie wypowiadali, że "Jehowi"idą
z tego wszystkiego, może się cieszyć szatan, że imię Boga jest znieważane
a do tego jak dojdą niespełnione się proroctwa wygłaszane w imię Jehowy to obraz jest pełny
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

Rethel

Post autor: Rethel »

Lucyfer pisze:Dlaczego więc Świadkowie Jehowy nie wzywają imienia Boga Zazdrosny?.
A to musisz napisać do Nowego Eburacum... :-)
Może dlatego, że Zazdrosny pada raz czy dwa, a Jehowa razy niemalże tysięcy siedem. :-)
Będąc jedno z Jezusem wołamy Boga takimi słowami "Ojcze Święty" i to jest Jego imię.
Owszem, ale... Malachiasza 3
Krystian pisze:
Rethel pisze:Bo niektórzy zrobią wszystko, aby nie przyznać się do Stwórcy.
Tyle, że On nie przyzna się do nich...
Czy Jezus Chrystus tak podkreślał imię Jehowa jak Ty?
A czy jego dyskutanci atakowali Imię, tak jak niektórzy dziś?
To nie jest kwestia podkreślania czy niepodkreślania.
Po prostu czym bardziej ktoś je zwalcza, tym bardziej trzeba bronić.
Tak po prostu uczy Biblia. Jeżeli ktoś zacznie zwalczać imię Jezus,
a ty będziesz go za każdym razem bronił, czy to będzie przesada? :shock:
nie kazał nam się modlić Jehowo
tylko Ojcze nasz
myślę, że Pan Jezus nie chciał, aby imię Jego ojca było nadużywane jak to robią
obecnie ŚJ
Zdarza się. Ale przecież to nie chodzi o tych sześć czy siedem głosek, ale o podpieranie
się autorytetem. Równie dobrze, można nadużywać słowa Bóg, gdy się mówi, Bóg chce
to... bóg chce tamto... podczas gdy Bóg wcale tego nie chce... A jakie ma imię każdy
wiedzieć powinien. I właśnie dzięki Świadkom jehowy ludzie to wiedzą. Krystian na pewno
nie dotarłby z tym do Papuasów... dokładnie tak samo jak katolicy czy protestanci...
Nie znaczy to, ze ŚJ są bez winy... choćby z powodu quasiprorctw...
nieraz słyszałem jak katolicy sie wypowiadali, że "Jehowi"idą z tego wszystkiego, może się cieszyć szatan, że imię Boga jest znieważane
A to już wina tych co tak mówią, a nie Świadków Jehowy...
Zresztą, świadkowie są (czyi? jacy?) Jehowi... więc co w tym złego?

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

Rethel
Bóg chce
to... bóg chce tamto... podczas gdy Bóg wcale tego nie chce... A jakie ma imię każdy
wiedzieć powinien. I właśnie dzięki Świadkom jehowy ludzie to wiedzą.
Bardzo mało ludzi wie,że Jehowa tłumaczy się jako Niszczyciel.ŚJ nie powinni tego ukrywać tylko głosić imię Boga Niszczyciela.
A to już wina tych co tak mówią, a nie Świadków Jehowy...
Zresztą, świadkowie są (czyi? jacy?) Jehowi... więc co w tym złego?
Apostołowie byli Świadkami Chrystusa i Jego obecność w każdym z nas głosili jako ewangelię chrystusową.ŚJ na głoszenie rzekomego imienia Bożego Jehowa nie mają atestu Ducha Świętego,który jest Duchem Prawdy,bo się go boją zapytać i nie uznają Jego autorytetu w podstawowych prawdach wiary.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

Dlaczego Syn Boży przychodząc na Ziemię dla realizacji Nowego Przymierza,nie powiedział ludziom swojego imienia i Boga? Może to było zgodnie z biblijną zasadą "nie rzuca się pereł przed wieprze"?
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Rethel pisze:14. Tetragram nie ma żadnego innego desygnatu poza Absolutem. Zatem jakich byś tam samogłosek nie wstawił, i tak zawsze będzie oznaczać jedno i to samo.
tak jak dla mnie mgr - zawsze będzie kojarzyć się z kierowniczką MOPS-u

przekonałeś mnie w pozostałych punktach
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

Rethel
14. Tetragram nie ma żadnego innego desygnatu poza Absolutem. Zatem jakich byś tam samogłosek nie wstawił, i tak zawsze będzie oznaczać jedno i to samo.
Tetragram nie jest imieniem Boga.Może być tłumaczony jako:Byłem,Jestem,Będę,a nie Jehowa,itd.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

ratao pisze:Bardzo mało ludzi wie,że Jehowa tłumaczy się jako Niszczyciel.ŚJ nie powinni tego ukrywać tylko głosić imię Boga Niszczyciela.
kto tak tłumaczy? Jeden wyraz może mieć kilka znaczeń - każdy bierze to co mu pasuje

myślę, że wymowa to jedno a zapis powinien być nadal 4-ro literowy, dla przyszłych pokoleń, bo jeśli coś jest święte - to niech takie pozostanie
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

Anowi pisze:
ratao pisze:Bardzo mało ludzi wie,że Jehowa tłumaczy się jako Niszczyciel.ŚJ nie powinni tego ukrywać tylko głosić imię Boga Niszczyciela.
kto tak tłumaczy? Jeden wyraz może mieć kilka znaczeń - każdy bierze to co mu pasuje

myślę, że wymowa to jedno a zapis powinien być nadal 4-ro literowy, dla przyszłych pokoleń, bo jeśli coś jest święte - to niech takie pozostanie
Ja wcześniej pisałem,że powinno się zachować ten zapis,ale nie uważam,aby to było imię Boga."Byłem,Jestem,Będę,Okażę się" w zależności od przekładu nie są święte,ale określają świętego Boga.Takich podobnych określeń Boga w Biblii jest bardzo dużo,ale nie są to imiona Boga.Syn Boży w NT wiele razy mówił o sobie kim jest jako Jestem.

יהוה tłumaczone jest najczęściej jako Jestem,ma swoje gnostyckie znaczenie i dobrze by było,aby poznać co ono w rzeczywistości oznacza.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Żyd

Post autor: Żyd »


Rethel

Post autor: Rethel »

Żyd pisze:Anowi, np tu tak tłumaczą :


http://forum.gazeta.pl/forum/w,721,1115 ... _Boze.html
Żydzie, po co takie głupoty powtarzasz?

Awatar użytkownika
Dżej
Posty: 2135
Rejestracja: 28 lip 2012, 0:20
Lokalizacja: Warszawa a potem tu i tam.

Post autor: Dżej »

Może nie uważa tego za głupoty.
I znów brak argumentów.
;-)
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.

Rethel

Post autor: Rethel »

Dżej pisze:Może nie uważa tego za głupoty.
I znów brak argumentów.
;-)
Dżeju,
to już było 100 razy wyjaśniane...
Ja nie mam już siły enty raz powtarzać tego samego...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Imię Boże”