Czemu Absolut musi być wokalnie idywidualnie identyfikowalny

Dyskusje o Bogu i jego imionach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Rethel

Czemu Absolut musi być wokalnie idywidualnie identyfikowalny

Post autor: Rethel »

.
Właśnie zacząłem oglądać program BBC The Story of God 1. Life the Universe and Everything.

Oczywiście jest on ogólny i wszystko wrzucono do jednego worka. M.in. wspomniano, że człek
ma potrzebę szukania czy też tworzenia wyższych istot boskich, a dzięki temu instynktowi w
różnych czasach i kulturach powstawały różnie rozumiane religie. I na tym tle pojawia się cytat
z Powtórzonego Prawa... "Szukaj BOGA całym swym sercem i duszą". Ergo z natury ludzie
robią to - każdy na swoją modłę. A czy o to chodzi? Wszak tych bogów było wielu... Jakże zupełnie
inaczej brzmi to w wersji oryginalnej: "Szukaj JEHOWY całym swym sercem i duszą." Werset jest
jasny i konkretny. Zastąpienie imienia własnego Boga Izraela ogólnym określnikiem rozmydla ten
werset i w zasadzie nie wiadomo o co chodzi...

To taka uwaga i spostrzeżenie jakie mi się nasunęło, i jakim chciałem się podzielić :-)

Awatar użytkownika
Dżej
Posty: 2135
Rejestracja: 28 lip 2012, 0:20
Lokalizacja: Warszawa a potem tu i tam.

Post autor: Dżej »

Moim zdaniem chodzi o to samo a czy użyjemy Jehowa czy bóg to mniejsze ma znaczenie - czy może nie da się zamiennie tego stosować z tym samym znaczeniem?
Czemu rozmydla?
Mnie raczej zastanawia po co szukać skoro jest wszędzie.
:-P
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

nikt nie lubi być nazywany - hej, Ty tam
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Post autor: Krystian »

Anowi pisze:nikt nie lubi być nazywany - hej, Ty tam
nikt też nie lubi mając na imię np Piotr być nazywanym Piok
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

Rethel

Post autor: Rethel »

Krystian pisze:
Anowi pisze:nikt nie lubi być nazywany - hej, Ty tam
nikt też nie lubi mając na imię np Piotr być nazywanym Piok
Ale może być nazywany Piotruś, Pietrek, Piotrek, Pietr, Pietrucha, Pietruszka, Piotrasz, Kefas, Kefa, Piter, Pejter, Petros, Pioter, Piotyr, Pieter, Pietyr, Piotrach, Piotral, Piotran itd itp...

PTR zachowane :-)



.

Awatar użytkownika
Eliot
Posty: 4160
Rejestracja: 22 sie 2011, 10:37

Post autor: Eliot »

Krystian pisze:nikt też nie lubi mając na imię np Piotr być nazywanym Piok
Jednak, jeżeli ktoś się stara wypowiedzieć to zgodnie z oryginałem to pomimo niedoskonałości formy powinno to być pozytywnie przyjęte. Tak przynajmniej ja to przyjmuję, jeżeli jakis obcokrajowiec nieco kaleczy moje imię :-)
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

Awatar użytkownika
Dżej
Posty: 2135
Rejestracja: 28 lip 2012, 0:20
Lokalizacja: Warszawa a potem tu i tam.

Post autor: Dżej »

Skoro Bóg jest jeden to nie byłoby - "hej, ty tam" a poza tym Bóg nie jest każdym.
;-)
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

tam - oznacza gdzieś daleko
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Re: Czemu Absolut musi być wokalnie idywidualnie identyfikow

Post autor: wit »

Rethel pisze:Oczywiście jest on ogólny i wszystko wrzucono do jednego worka. M.in. wspomniano, że człek
ma potrzebę szukania czy też tworzenia wyższych istot boskich, a dzięki temu instynktowi w
różnych czasach i kulturach powstawały różnie rozumiane religie. I na tym tle pojawia się cytat
z Powtórzonego Prawa... "Szukaj BOGA całym swym sercem i duszą". Ergo z natury ludzie
robią to - każdy na swoją modłę. A czy o to chodzi? Wszak tych bogów było wielu... Jakże zupełnie
inaczej brzmi to w wersji oryginalnej: "Szukaj JEHOWY całym swym sercem i duszą." Werset jest
jasny i konkretny. Zastąpienie imienia własnego Boga Izraela ogólnym określnikiem rozmydla ten
werset i w zasadzie nie wiadomo o co chodzi...

To taka uwaga i spostrzeżenie jakie mi się nasunęło, i jakim chciałem się podzielić :-)
Problemem jest tu kontekst. Jeżeli wyrwiemy zdanie z całego fragmentu, rzeczywiście będzie można odczytać dosyć ogólnie, i w zależności czy będzie ów tekst interpretował wyznawca hinduizmu, islamu, judaizmu, chrześcijaństwa, czy jeszcze innej religii, każdy z nich będzie widział innego boga. Jeżeli natomiast fragment odczytamy w ujęciu całościowym tekstu Pisma nie powinno być wątpliwości, iż rzecz dotyczy biblijnego Boga IHWH.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Rethel

Post autor: Rethel »

AEliot pisze:
Krystian pisze:nikt też nie lubi mając na imię np Piotr być nazywanym Piok
Jednak, jeżeli ktoś się stara wypowiedzieć to zgodnie z oryginałem to pomimo niedoskonałości formy powinno to być pozytywnie przyjęte. Tak przynajmniej ja to przyjmuję, jeżeli jakis obcokrajowiec nieco kaleczy moje imię :-)
Z pozdrowieniami dla tych, dla których tak wielkim
problemem jest rozciągnięcie kącików ust do fonemu
'e' lub 'ä' w miejsce 'a' lub odwrotnie...

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz, Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody*
http://www.youtube.com/watch?v=ftrqO-jkMpE

:crazy:
p.s.
*poprawna ortograficzna wymowa:
rz = rż
ł = л
kto tak nie mówi, wymawia niepoprawnie :-P
ps.2. w wyrazie 'mówi' proszę czytać 'ó' a nie 'u' :-P

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Post autor: Krystian »

Rethel pisze:Ale może być nazywany Piotruś, Pietrek, Piotrek, Pietr, Pietrucha, Pietruszka, Piotrasz, Kefas, Kefa, Piter, Pejter, Petros, Pioter, Piotyr, Pieter, Pietyr, Piotrach, Piotral, Piotran itd itp...
ale skąd To wiesz, że Bóg Prawdziwy sobie tego życzy?
skąd wiesz, że poprawna wymowa to Jehowa ja przeczytałem wiele opinii na temat tego jak Bóg biblijny ma na imię. Zdania wśród znawców języków oryginalnych są podzielone
nie sądzę, aby to Ci sam Bóg powiedział jak ma na imię, ponieważ Ty raczej nie wierzysz w osobiste objawienia
wśród przekładów polskich tylko PNŚ wymienia imię Boga jako Jehowa.
Biblia Poznańska już Jahwe
a jeszcze inni piszą, że Jahwa
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Post autor: Krystian »

AEliot pisze:Jednak, jeżeli ktoś się stara wypowiedzieć to zgodnie z oryginałem to pomimo niedoskonałości formy powinno to być pozytywnie przyjęte. Tak przynajmniej ja to przyjmuję, jeżeli jakis obcokrajowiec nieco kaleczy moje imię
zgoda, jeżeli kaleczy Twoje imię obcokrajowiec
ale jakby kaleczyło twoje dziecko ( z góry przepraszam jak nie masz dzieci)
w szkole mówiło, że masz na imię Kryspin zamiast Krystian to cieszył byś się :-D
a przecież Bóg biblijny to nasz Ojciec, a my to Jego dzieci
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

Rethel

Post autor: Rethel »

Krystian pisze:ale skąd To wiesz, że Bóg Prawdziwy sobie tego życzy?
skąd wiesz, że poprawna wymowa to Jehowa ja przeczytałem wiele opinii na temat tego jak Bóg biblijny ma na imię. Zdania wśród znawców języków oryginalnych są podzielone
nie sądzę, aby to Ci sam Bóg powiedział jak ma na imię, ponieważ Ty raczej nie wierzysz w osobiste objawienia wśród przekładów polskich tylko PNŚ wymienia imię Boga jako Jehowa.
Biblia Poznańska już Jahwe a jeszcze inni piszą, że Jahwa
Krystianie:
1. W języku polskim nie ma szwy, nie ma he, nawet o i końcowe a mają inną barwę, więc i tak nie wymówi się dokładnie tak, jak jest to punktowane w tekście masoreckim.
2. Wymowa na przestrzeni wieków się zmieniała. Zapytasz skąd wiem? A no stąd, że istnieje 6000 języków, i żaden z nich w dzisiejszej formie nie byłby zrozumiały dla użytkowników sprzed 1000 lat.
3. Zakładając fikcyjne polskie imię zapisane przez Kochanowskiego jako: Hérzółá ty czytasz i wymawiasz nieprawidłowo - i to wszystkie głoski! (No chyba że wiesz jak powinieneś przeczytać :-) jak nie skonsultuj się z Bartkiem :-) ) A to tylko 500 lat...
4. Abraham był ojcem Izaaka i Ismaela. Obaj mówili w tym samym języku co Abraham. Izaak zapamiętał imię praojca jako Avraham, a Ismael jako Ibrahim. Zatem jak oryginalnie nazywał się Abraham?
5. Jedyna znana hebrajska punktacja wskazuje na formę Jehouah. Także imię Syna Bożego brzmi Jehoszua.
6. Gdy poczytasz Księgę Sędziów to dowiesz się że już 3.300 lat temu w Izraelu występowały różne dialekty, i wymowa nie była jednolita...
7. Samarytanie wymawiają Jahwa vel Jahwe.
8. Starożytni pisarze podają jeszcze inne formy.
9. I właśnie istnienie różnych form zależnych od dialektu i czasu, pokazuje, że nie było tej jednej właściwej.
10. Dzięki temu nie można używać jej do celów niegodnych np. magicznych. Bo gdy jest wiele sposobów wymawiania, to cała zabawa w jedyną właściwą (i tajną!) wymowę traci sens...
11. Chcąc udowodnić brzydkość wymowy tworzysz dziwne potworki słowne typu "Piok" które są twoim wymysłem i nie mają pokrycia w rzeczywistości. Natomiast każde imię posiada formy oboczne powstałe na skutek rozwoju języka i te formy są naturalne i używalne (np. Piotr, Pietrek czy Pedro). Nikt przy zdrowych zmysłach nie twierdzi, że są to inne imiona, czy formy ułomne, szkalujące. Tak samo twoje imię posiada formę Chrystian.
12. A teraz wyobraź sobie, że język polski i niemiecki (te z filmu) są gwarami jednego języka indoeuropejskiego spod wieży Babel. I przypuśćmy, że istniało imię Brzęczyszczykiewicz 4000 lat temu? Jest bardzo niewielka szansa, że w języku polskim by się zachowało w brzmieniu niezmienionym. A w niemieckim? Nie ma szans. Jeśli by przetrwało, to w formie nie do poznania. Ale nadal byłoby to to samo imię.
13. Dlatego przez 6000 lat wymowa imienia Bożego musiała się zmieniać, a że tak było to nam poświadcza nawet sama Biblia, w której występują pewne odchylenia, jeśli chodzi o jednolitą wymowę imienia.
14. Tetragram nie ma żadnego innego desygnatu poza Absolutem. Zatem jakich byś tam samogłosek nie wstawił, i tak zawsze będzie oznaczać jedno i to samo.
15. Wymowa tych samych imion tych samych osób nawet w Biblii zmieniała się na przestrzeni lat i w różnych księgach brzmi odmiennie.
16. Do tej pory nie wiemy jak nazywał się dokładnie Mieszko I. (Meszko, Meszek, Misko, Mäszko, Mieszka, Miżko, Mieżka itd.) Nie znaczy to, że mamy go uczynić bezimiennym. Żeby było fajniej, żydowscy mincerze jego potomka, Mieszka III, zapisywali jako MSzK.
17. Władysław Łokietek w swoich czasach zwan był Wлodzisлaw Лoktek. Czy należy zatem zmieniać wszystkie nazwy i imiona, które są wymawiane inaczej niż tysiące lat temu? Dlaczego tysiące? Ano dlatego, że nawet Łokietek w swoich czasach nie był poprawnie nazywany, bo forma oryginalna imienia była jeszcze inna... 1000 lat przed nim...
18. Jeżeli wymówisz Jehowa oznaczać to będzie Boga Izraela. Jeżeli wymówisz Jowa także. Jeżeli wymówisz Jahwe, słuchacz też skojarzy to z tym samym bytem. Nawet jak powiesz Jehwa, Jao czy Jahawa też będzie wiadomo o kogo chodzi, jeżeli powiesz to w znanym słuchaczowi kontekście. Wszystkie te formy są wariantami tego samego imienia, i nie oznaczają nic innego jak tę samą osobę.
19. Pomyśl, komu zależy na tym, by to imię wyszło z obiegu, wymazane, lub w ostateczności sprowadzone do absurdu jaki chcesz nam wmówić, że skoro nie wiadomo jak oryginalnie się wymawiało, to nie należy tego robić...
20. A co dla ciebie znaczy oryginalnie? W ogrodzie Eden? W języku Noego? A może tak jak wymawiał Abraham? Mojżesz? Dawid? Jeremiasz? czy może Jezus? Która wymowa jest najwłaściwsza? Bo Jezus z całą pewnością nie mówił tym samym językiem którym mówił Adam... A słowa wymawiał zupełnie inaczej niż Jeremiasz...
21. Dla przykładu, poszukaj sobie necie audiotekstów po łacinie i starosłowiańsku. Zobaczysz jak różni ludzie w różnych krajach różnie czytają.
Dwa przykłady.
Łacina:
Napisane jest Caesar.
W łacinie rzymskiej archaicznej czytano Kaesar.
W łacinie rzymskiej klasycznej czytano Kajsar.
W łacinie rzymskiej późnej i średniowiecznowłoskiej Czesar
W łacinie środkowoeuropejskiej Cezar
W łacinie iberyjskiej Sesar
W łacinie anglosaskiej Siza

A zapis jest ten sam...

Słowiański.
Napisane jest Swętosлawъ
Oryginalnie czytano Swętosлawъ
Ruski czyta Swjatosлaw
Polak by przeczytał Świętosław
Czech Swatoslaw.
Serb Swetoslaw
Chorwat Swjetoslaw
A zapis będzie ten sam...

Powiedz mi: jak niektórzy mają przeczytać Ś, ę, л, ъ, jeśli te głoski nie występują w ich języku od kilkuset lat...

Podobnie z imieniem Bożym.
Samogłoski się zmieniały.
Inaczej wymawiano w czasach Gedeona w Judzie, a inaczej w czasach Jezusa w Galilei.
No big deal...

Nie po to napisano to imię prawie 7000 razy aby ktoś je wymazywał z tekstu...
Równie dobrze, można zastąpić imię Jezusa np. terminem Chrystus. Wszak jest tylko jeden, a jak dokładnie to imię było wymawiane przez Jezusa nie wiadomo...
Każdy puknął by się w głowę słysząc taką argumentację, nieprawdaż...?
Ostatnio zmieniony 27 lut 2013, 0:09 przez Rethel, łącznie zmieniany 1 raz.

Rethel

Post autor: Rethel »

Krystian pisze:wśród przekładów polskich tylko PNŚ wymienia imię Boga jako Jehowa.
Zajrzyj do Nieświeskiej, Gdańskiej, Brzeskiej...

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Post autor: Krystian »

Rethel pisze:Zajrzyj do Nieświeskiej, Gdańskiej, Brzeskiej...
w Gdańskiej jest tak:
Tedy rzekł Bóg do Mojżesza: Będę który Będę.
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

ODPOWIEDZ

Wróć do „Imię Boże”