Kim jest Bóg

Dyskusje o Bogu i jego imionach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Płaskowicki Rys

Post autor: Płaskowicki Rys »

Only Jesus oznacz że wszystko co czynimy w mowie i uczynku chcemy czynić w Imię Jezusa Chrystusa i tylko Jezusa,bo jest jedynym Imieniem danym ludziom ku zbawieniu.
Dla mnie Imię w kontekście Boga to nie oznaczenie tożsamości jak w przypadku człowieka -bo Bóg jako Jeden nie potrzebuje się odróżniać od innych bo takich nie ma, a oznaczenie Jego obecności.
Imię oznacza że Bóg Jest tam na czym swoje Imię umieszcza
pozdrawiam

kwant
Posty: 1196
Rejestracja: 15 lis 2008, 7:51

Post autor: kwant »

Płaskowicki Rys pisze:bo Bóg jako Jeden nie potrzebuje się odróżniać od innych bo takich nie ma, a oznaczenie Jego obecności.
Nie będę się rozpisywał, bo wystarczą te wersety, żeby stwierdzić, że ta teza jest błędna. Różni ludzie przecież czczą rozmaitych bogów.

1 Kor 8:5-6
5. A choćby byli na niebie i na ziemi tak zwani bogowie - jest zresztą mnóstwo takich bogów i panów -
6. dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy.
(BT)

2 Kor 1:3
3. Błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec miłosierdzia i Bóg wszelkiej pociechy,
(BT)

2 Kor 4:4
4. dla niewiernych, których umysły zaślepił bóg tego świata, aby nie olśnił ich blask Ewnagelii chwały Chrystusa, który jest obrazem Boga.
(BT)
7 Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu, będą też niedobory żywności i trzęsienia ziemi w jednym miejscu po drugim.
8 Wszystko to jest początkiem dręczących boleści.
Mat.24:7,8; NW

kwant
Posty: 1196
Rejestracja: 15 lis 2008, 7:51

Post autor: kwant »

Płaskowicki Rys pisze:Only Jesus oznacz że wszystko co czynimy w mowie i uczynku chcemy czynić w Imię Jezusa Chrystusa i tylko Jezusa,bo jest jedynym Imieniem danym ludziom ku zbawieniu.
Dz 4:10-12
10. to niech będzie wiadomo wam wszystkim i całemu ludowi Izraela, że w imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka - którego ukrzyżowaliście, a którego Bóg wskrzesił z martwych - że przez Niego ten człowiek stanął przed wami zdrowy.
11. On jest kamieniem, odrzuconym przez was budujących, tym, który stał się głowicą węgła.
12. I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni.
(BT)

Ten cytat, to fragment wypowiedzi apostoła Piotra. Określił Pana Jezusa, jako niższego od Boga, mówiąc że nadal jest człowiekiem, po wskrzeszeniu go przez Boga z martwych. Taki jest bowiem sens okupu, jaki złożył Pan Jezus, by zbawić ludzi, że oddał swe doskonałe, człowiecze życie, które stanowi równowartość doskonałego życia Adama. Ponieważ był bez grzechu, wskrzesił go Bóg Ojciec trzeciego dnia, by pośród grona Jego aniołów miał archanielski szacunek, jako ich władca. Stał się królem nad całym stworzeniem. Piotr powiedział, że ci, którzy przyczynili się do pozbawienia go życia, odrzucili jakoby głowicę węgła budowli, którą budowali na mocy obietnicy. To pod imieniem Jezusa Nazarejczyka Bóg Jehowa posłał do nich Chrystusa (Mesjasza), który stanowiłby pierwocinę duchowej świątyni Boga. Odrzuciwszy go, stali się jako materiał do budowy bezwartościowi, bo nikt inny ich nie może uwiarygodnić przed Bogiem.
Boga Ojca pod Jego niepowtarzalnym imieniem Jehowa, trzeba czcić nadal i tak długo, jak istnieć będzie. Nawet, kiedy niebo i ziemia przeminęłyby, Bóg o takim imieniu nigdy nie przeminie.
7 Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu, będą też niedobory żywności i trzęsienia ziemi w jednym miejscu po drugim.
8 Wszystko to jest początkiem dręczących boleści.
Mat.24:7,8; NW

Płaskowicki Rys

Post autor: Płaskowicki Rys »

Jak to co napisałeś ma się do polecenia ,które przytoczyłem a jest w Słowie ?
Ja nie polemizuje z istnieniem Boga YHVH ,ani z Jego Imieniem.
Dla mnie ten Bóg jest Jedynym Bogiem.
Ale to nie zaprzecza poleceniu bo Imię Jezus zawiera Imię YHVH .
Bóg umieścił swoją obecność /Swoje Imię / w Jezusie.
Czcząc Jezusa czczę YHVH w sposób przez Niego przewidziany i nakazany.
Kto ma Syna ma i Ojca
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

Płaskowicki Rys pisze:Jak to co napisałeś ma się do polecenia ,które przytoczyłem a jest w Słowie ?
Ja nie polemizuje z istnieniem Boga YHVH ,ani z Jego Imieniem.
Dla mnie ten Bóg jest Jedynym Bogiem.
Ale to nie zaprzecza poleceniu bo Imię Jezus zawiera Imię YHVH .
Bóg umieścił swoją obecność /Swoje Imię / w Jezusie.
Czcząc Jezusa czczę YHVH w sposób przez Niego przewidziany i nakazany.
Kto ma Syna ma i Ojca
pozdrawiam
W wielu imionach zapisanych w BIBLII jest imię BOŻE i nie jeden Jezus się w niej znajduje, czy aby na pewno chodziło o imię własne?

Płaskowicki Rys

Post autor: Płaskowicki Rys »

W wielu Imionach jest zapisane imię Boga ale nie każdy z nosicieli tych imion jest HaMeshayah
Jeshiya HaMeshayah to ktoś szczególny tylko Jezus Chrystus jest szczególną obecnością Imienia Boga w człowieku
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

Płaskowicki Rys pisze:W wielu Imionach jest zapisane imię Boga ale nie każdy z nosicieli tych imion jest HaMeshayah
Jeshiya HaMeshayah to ktoś szczególny tylko Jezus Chrystus jest szczególną obecnością Imienia Boga w człowieku
pozdrawiam
Więc tu się zgadzamy, że nie o imię tu chodzi, ale o osobę.

Ale co to znaczy? "Jezus Chrystus jest szczególną obecnością Imienia Boga w człowieku".

Płaskowicki Rys

Post autor: Płaskowicki Rys »

Dla mnie imię w stosunku do Boga to nie określenie tożsamości jak u człowieka bo Bóg Jest Jeden i nie ma innych ale określenie Jego obecności ,Imię Boga oznacza jak sam doskonale wiesz że ON JEST ON Będzie.
Jeżeli pisze że Bóg na czymś lub na kimś umieszcza swoje imię to dla mnie oznacza że Jest w tym czymś lub kimś, a ponieważ nie dzielę Boga to Jest tam dla mnie On
pozdrawiam

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

Arius pisze:
Płaskowicki Rys pisze:W wielu Imionach jest zapisane imię Boga ale nie każdy z nosicieli tych imion jest HaMeshayah
Jeshiya HaMeshayah to ktoś szczególny tylko Jezus Chrystus jest szczególną obecnością Imienia Boga w człowieku
pozdrawiam
Więc tu się zgadzamy, że nie o imię tu chodzi, ale o osobę.

Ale co to znaczy? "Jezus Chrystus jest szczególną obecnością Imienia Boga w człowieku".

EMET:
Hebrajski termin < qoheleth > [por. Księga Kaznodziei] - jako imiesłów czasownikowy czynny - znaczy: "zgromadzający, zbierający".
Mamy od rdzennego < qehilla(h) >, który poza Ks. Qoheleta [1:1, 2, 12; 7:27; 12:9, 10] występuje z Deuteronomium 33:4 [< qehillath >] w translacji: "społeczność, zbór, zebranie, zgromadzenie".
Termin < qahal > oznacza "zgromadzenie".

Na określenie budowli - w tym sakralnych - są inne terminy greckie i hebrajskie.

To odnośnie Twoje przypisu, Arius.


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

EMET pisze:
Arius pisze:
Płaskowicki Rys pisze:W wielu Imionach jest zapisane imię Boga ale nie każdy z nosicieli tych imion jest HaMeshayah
Jeshiya HaMeshayah to ktoś szczególny tylko Jezus Chrystus jest szczególną obecnością Imienia Boga w człowieku
pozdrawiam
Więc tu się zgadzamy, że nie o imię tu chodzi, ale o osobę.

Ale co to znaczy? "Jezus Chrystus jest szczególną obecnością Imienia Boga w człowieku".

EMET:
Hebrajski termin < qoheleth > [por. Księga Kaznodziei] - jako imiesłów czasownikowy czynny - znaczy: "zgromadzający, zbierający".
Mamy od rdzennego < qehilla(h) >, który poza Ks. Qoheleta [1:1, 2, 12; 7:27; 12:9, 10] występuje z Deuteronomium 33:4 [< qehillath >] w translacji: "społeczność, zbór, zebranie, zgromadzenie".
Termin < qahal > oznacza "zgromadzenie".

Na określenie budowli - w tym sakralnych - są inne terminy greckie i hebrajskie.

To odnośnie Twoje przypisu, Arius.


Stephanos, ps. EMET
Emet, chyba nie w tym temacie to miało być :-)

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

Płaskowicki Rys pisze:Imię Boga oznacza jak sam doskonale wiesz że ON JEST ON Będzie.
Skąd wiesz co oznacza imię BOGA?

Z twojego tekstu wynika, że ja popieram twoje znaczenie imienia, a ja twierdzę, że ono znaczy "będę który będę". Co ty na to?

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

Płaskowicki Rys pisze:Dla mnie imię w stosunku do Boga to nie określenie tożsamości jak u człowieka bo Bóg Jest Jeden i nie ma innych ale określenie Jego obecności ,Imię Boga oznacza jak sam doskonale wiesz że ON JEST ON Będzie.
Jeżeli pisze że Bóg na czymś lub na kimś umieszcza swoje imię to dla mnie oznacza że Jest w tym czymś lub kimś, a ponieważ nie dzielę Boga to Jest tam dla mnie On
pozdrawiam

EMET:
Dlaczego Rysiu zakłada, że Jego przekonanie co do rozumienia znaczenia Imienia Boga - oddanego zgłoskami JHVH - jako: "ON JEST ON Będzie" jest tożsame z rozumieniem innych?
"Jak sam doskonale wiesz"...(?)

Ponadto: dlaczego "Będzie" tylko pierwsza litera dużą czcionką, skoro pozostałe człony frazy same duże litery?


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Płaskowicki Rys

Post autor: Płaskowicki Rys »

Nic Emet
nie zakładam jak tak mnie zrozumiałeś przepraszam ,
oczywiście Arius ma prawo odczytywać Imie Pana jak umie -mnie się wydawało że tak odczytuje jeżeli nie to naprawdę nie bierz mi tego za złe -nikomu nie chcę niczego wciskać,
Za oczywisty błąd w pisowni też przepraszam powinienem jak zacząłem tak wszystko napisać z dużej litery
dziękuję za skorygowanie i pozdrawiam

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

Płaskowicki Rys pisze:Nic Emet
nie zakładam jak tak mnie zrozumiałeś przepraszam ,
oczywiście Arius ma prawo odczytywać Imie Pana jak umie -mnie się wydawało że tak odczytuje jeżeli nie to naprawdę nie bierz mi tego za złe -nikomu nie chcę niczego wciskać,
A gdzie wyczytałeś, że imię BOŻE znaczy 'ON JEST ON Będzie'?

Płaskowicki Rys

Post autor: Płaskowicki Rys »

nigdzie nie doczytałem dokonałem skrótu myślowego,wszak jedni tłumaczą YHVH jako JESTEM KTÓRY JESTEM,inni BĘDĘ KTÓRY BĘDĘ.
"pogodziłem " te dwa tłumaczenia ,ale jeżeli Ci to przeszkadza to przepraszam ,tylko mnie nie nazwij kłamcą i oszczercą nie chciałem w żaden sposób uchybić Tobie ani tym bardziej HaShem
pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Imię Boże”