PRZEKŁAD NOWEGO ŚWIATA 2018

Dyskusje o różnych przekładach biblii, ich błędach translacji, itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

wuka

Re: PRZEKŁAD NOWEGO ŚWIATA 2018

Post autor: wuka »

Bobo
Nie jestem urobiona. Zauważ, że w KrK, a przynajmniej w czasie, gdy jeszcze chodziłam (bo mama pilnowała), a także na lekcjach religii w ogóle o tym się nie mówiło. BÓG – to określenie występowało. Poza tym, jak wiesz nie było wtedy żadnej motywacji, ani zachęty ze strony księży, aby zająć się czytaniem PS. Te fragmenty, które na mszy się odczytuje są najczęściej z NT.
W czasach o których mówię raczej używało się mszalików, modlitewników, a tam próżno szukać nazwy Jehowa.
Na marginesie dodam, że wiele lat temu, kiedy moja córka miała IKomunię św. To ksiądz coś bąkał, że dobrze mieć (rozumiesz – MIEĆ) w domu Nowy Testament i sprzedawali go w Kościele. Dzieciom przed Komunią. Mieć na półce, mieć w domu.
Ja teraz widzę okropieństwo tego, ale nic nie poradzę, że takie a nie inne było wychowywanie katolickie.
Już pisałam, że z całą Biblią spotkałam się dopiero u protestantów, gdy byłam dobrze po 40-ce, ale wtedy pochłonęła mnie na wiele lat.
Najczęściej korzystałam z BW, a tam też nie ma Jehowa…
Tak, że wybacz. Jak mówię, czytam wolno ten przekład i zęby zaciskam, ale dam radę. Kto, jak nie ja?

Nie zgadzam się, że chodzi tylko o reguły gramatyczne. W takich przypadkach chodzi o coś więcej. Nie mam nic przeciwko pisaniu np.Szatan (Satana) z dużej litery, bo to imię, Diabeł …no nie wiem, nie za bardzo, ale Duch święty to już jest podkreślenie rangi Osoby DuchaŚw. Ja wiem, że wy nie jesteście trynitarni i pewnie stąd taka pisownia.
Trynitaryzm budzi od wieków spory.
OSZOŁOMOM religijnym - NIE!
"Świat jest zbudowany z uczuć, doświadczeń i wspomnień"
Schrodinger "Who is life"

Awatar użytkownika
Bobo

Post autor: Bobo »

wuka pisze:Nie jestem urobiona.
Ależ jesteś tylko o tym nie wiesz ;-)
Sama przyznajesz:
"nie było wtedy żadnej motywacji, ani zachęty ze strony księży, aby zająć się czytaniem PS (...)nic nie poradzę, że takie a nie inne było wychowywanie katolickie."

To nic innego, jak właśnie urabianie. Niby o Bogu, ale o Jego imieniu cicho-sza.
Najczęściej korzystałam z BW, a tam też nie ma Jehowa…
Występuje tylko raz w Wyjścia 6:3.
Objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, lecz imienia mojego Jahwe im nie objawiłem. (Wj 6:3 Bw)

Przekłady unikające Imienia Bożego to kolejny przykład jak urabia się czytelnika. Zapytaj któregoś z tłumaczy Bw, dlaczego umieścili tylko raz Imię Boże, skoro w oryginale występuje tysiące razy?
Ja wiem, że wy nie jesteście trynitarni i pewnie stąd taka pisownia.
Trynitaryzm budzi od wieków spory.
Trynitaryzm nie wynika z Biblii. Ale to już inny temat.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Krystian

Post autor: Krystian »

Tak samo jak reinkarnacja, ale Wuka, wie lepiej.
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

wuka

Ależ jesteś tylko o tym nie wiesz ;-)
Sama przyznajesz:
"nie było wtedy żadnej motywacji, ani zachęty ze strony księży, aby zająć się czytaniem PS (...)nic nie poradzę, że takie a nie inne było wychowywanie katolickie."

To nic innego, jak właśnie urabianie. Niby o Bogu, ale o Jego imieniu cicho-sza.
Można tak ująć. Tylko pytanie - czy wymienianie imienia jest konieczne.
Skoro wiele religii wierzy i uznaje jednego boga, czy to właśnie imię nie stanowi problemu, że ludzie są sobie wrogami.
Żydzi twierdzą, że Bóg to niewypowiedziany YHWH, Chrześcijanie - tu króluje Syn Boży JCh, Muzułmanie - Allach. Co ciekawe, wbrew pozorom tz. religie pogańskie, czyli hinduizm, buddyzm i tp. również uznają jednego Boga. Zgłębiając tajniki tego pozornego wielobóstwa, zbadano, że każdy ma na myśli jednego boga, który ma dla każdej jednostki ludzkiej swoją emanację. Tłumaczy to się tym (mówię w wielkim skrócie i uproszczeniu), że skoro Bój Jedyny jest wszystkim, to objawia swe oblicze tak, jak każdy potrzebuje. Na przykład jako opiekunka rodziny - jest boginią X, ale czcząc tą boginię ludzie czczą Boga jedynego.

Czyż nie jest to bardzo podobne do monoteizmu z aniołami,prorokami, synami bożymi, świętymi itd.?
Występuje tylko raz w Wyjścia 6:3.
Objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, lecz imienia mojego Jahwe im nie objawiłem. (Wj 6:3 Bw)
To prawda. I jak dla mnie wystarczy :lol:
Bezpośrednio i wprost nie wynika. Jednak jest wiele fragmentów dających się tłumaczyć, jako potwierdzenie tej wiary.
To faktycznie inny temat.
Chcę tylko zauważyć, że w trakcie rozwoju judaizmy w czasach naszej ery, powstwały różne odlamy i kilka z nich miało poglądy potwierdzające Trójcę.
Również niektóre odłamy islamu nauczają podobnie.
Ja nie będę się tu wykłócać ale wiem, że jest to problem dyskutowany od setek lat przez teologów, filozofów i zwykłych wiernych. My na pewno tego nie rozgryziemy ;-)

Henryk

Post autor: Henryk »

wuka pisze:
06 paź 2020, 8:15
Niektórzy twierdzą, że tak.
Do Prezydenta RP mówią "Panie Andrzeju", a do króla Łokietka mówili "Władek". :-D
To podobno podkreślało prestiż osoby, z którą rozmawiano. :xoczko:

Wj 20:7 BW Nie nadużywaj imienia Pana, Boga twojego, gdyż Pan nie zostawi bez kary tego, który nadużywa imienia jego.
Wuka pisze o tzw. "Trójcy":
Jednak jest wiele fragmentów dających się tłumaczyć, jako potwierdzenie tej wiary.
Może podać choć ze dwa fragmenty.
Może być nawet jeden, byle rzetelny... :xhehe:

wuka

Henryk pisze:
06 paź 2020, 8:40
wuka pisze:
06 paź 2020, 8:15
Niektórzy twierdzą, że tak.
Do Prezydenta RP mówią "Panie Andrzeju", a do króla Łokietka mówili "Władek". :-D
To podobno podkreślało prestiż osoby, z którą rozmawiano. :xoczko:

Wj 20:7 BW Nie nadużywaj imienia Pana, Boga twojego, gdyż Pan nie zostawi bez kary tego, który nadużywa imienia jego.
Wuka pisze o tzw. "Trójcy":
Jednak jest wiele fragmentów dających się tłumaczyć, jako potwierdzenie tej wiary.
Może podać choć ze dwa fragmenty.
Może być nawet jeden, byle rzetelny... :xhehe:
:mysli: :xhehe: :xhehe: :xhehe: Wersety* podawane na poparcie tej definicji (Trójcy):
Rdz 1,26 - Uczyńmy człowieka...
Iz 35:4-5, On sam przychodzi, by zbawić was...
Mt 4:5-7 - Kuszenie Jezusa
Mt 16:16, Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego...
Mt 26:63-65, Czy Ty jesteś Mesjasz, Syn Boży
Łk 10:22, Ojciec mój przekazał Mi wszystko...
Jana 1:1, Bogiem było Słowo...
Jana 5:23: aby czcili (szanowali) Syna...
Jana 14:9 - Pokaż nam Ojca...
Jana 14:10 - Jezus w Ojcu
Jana 14:14 - O cokolwiek prosić mnie będziecie
Jana 20:28, Tomasz Mu odpowiedział: Pan mój i Bóg mój!
Dz 3:6-9, W imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka...
Dz 7:59, Panie Jezu, przyjmij ducha mego...
Dz 9:14, którzy wzywają Twego imienia....
Dz 10:36, On to jest Panem wszystkich.
Dz 10:42, że Bóg ustanowił Go sędzią żywych ...
Dz 20:28, Kościołem Boga, który On nabył własną krwią...
Rz 9:5 - Bóg ponad wszystkim
Rz 10:13, kto wezwie imienia Pańskiego...
Ef 5:14: A zajaśnieje ci Chrystus...
Flp 2:6, Który chociaż był w postaci Bożej...
Kolosan 2:9, bo w nim zamieszkuje całe wypełnienie boskości cieleśnie
1 Tm 2:5, Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik ...
Czy Jezus Chrystus miał początek?
Czy Jezus jest równy Stwórcy? ( w kontekście terminu „jednorodzony”)
Jana 8:58
Jedyny prawdziwy Bóg – 1J 5:20 oraz Jana 17:3
Hebr 1:5, Ja mu będę ojcem...
źródło: http://www.biblia.start24.eu/341-Trojca-.html

"Wersety za oraz przeciwko
Jakie wersety są używane do poparcia Trójcy a jakie przeciwko?
Na tym blogu omawiamy wersety rzekomo popierające dogmat o Bogu w trzech osobach, jak również ewidentnie zaprzeczające temu dogmatowi.

Głównym celem naszych rozważań w oparciu o konkretne fragmenty Pisma Świętego, jest wykazanie sprzeczności trynitarnego dogmatu z treści Biblii. Zajmiemy się zatem egzegezą tekstu biblijnego, tylko w ograniczonym zakresie, wykazując i uwypuklając jedynie to: dlaczego omawiany werset lub wersety wyraźnie przeczą „równości co do mocy , majestatu i odwieczności , trzech osób boskich, mających stanowić Trójcę Świętą”.

Będziemy powoływali się na biblijne teksty wykazujące między innymi różnicę między Bogiem Ojcem a Synem Bożym, wykazujące nielogiczność i niebiblijny charakter trynitarnego założenia o „równości i współodwieczności boskich osób Trójcy„.

Naszym celem jednak nie jest i nigdy nie było „umniejszanie roli oraz boskości Pana Jezusa”.

Wiele fragmentów biblijnych „obalających” trynitarny dogmat cytowaliśmy już na naszej stronie internetowej www. antytrynitarianie.pl. Na blogu jednak zajmiemy się tylko konkretnymi wersetami za istnieniem rzekomej Trójcy jak również zaprzeczających takiemu przedstawianiu Boga.

Nie uważamy się za nieomylnych, dlatego będziemy wdzięczni za informacje o zauważonych błędach i nieścisłościach. W miarę naszych możliwości będziemy je od razu korygować.

Uważamy, że Pismo Święte miało trafiać do ludzi prostych (wręcz prostaczków) o czym mówił Pan Jezus w Mateusza 11:25, a do których także i my się zaliczamy.

“W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom.“

Dlatego mniejszą uwagę przykładamy w opracowaniach wersetów do niuansów języka greckiego na rzecz kontekstu i innych wypowiedzi Biblii w tym samym temacie. Zgadzamy się bowiem z wypowiedzią apostoła Pawła z 2 Tym. 2:14 (BW):

“To przypominaj, zaklinając ich przed Bogiem, aby się nie wdawali w spory o słowa, bo to jest bezużyteczne, a tylko słuchaczy do zguby przywodzi.“

Po tych wstępnych słowach, zapraszamy do lektury wersetów ZA i PRZECIW dotyczących rzekomej nauce o Trójcy Świętej. Poniżej najciekawsze posty zebrane tematycznie – wystarczy kliknąć:"
źródło: https://blog.antytrynitarianie.pl/wersety-za-i-przeciw/

Proszę nie wciągać mnie w tą dyskusję i samemu przeanalizować materiał. Drugie źródło jest bardzo obszerne, gdyż ma szereg podpunktów, umieszczonych poniżej skopiowanego przeze mnie tekstu.

Nie rozumiem, dlaczego się ze mnie wyśmiewasz i kpisz. Przecież nawet nie masz pojęcia w co, w kogo i jak ja wierze, ale skoro poruszam jakikolwiek temat, ty od razu przypisujesz mi łatę i skreślasz mnie.
Weź ty zleź ze mnie, Henryk, bo mi duszno :roll:

PS. Z Władkiem łokietkiem nie znamy się osobiście, chyba nie byłam na ziemi w tamtym czasie, a przynajmniej nie tu.
Pana Andrzeja znam i nawet na ty jestem, z jego żoną też. Mieszka w moim bloku po przekątnej. Kiwamy sobie czasem na balkonie.
A tego Andrzeja o którym piszesz nie znam i nie chcę znać.
Pana Jarka też nie. :s_jezor:

Awatar użytkownika
Bobo

Post autor: Bobo »

Henryk, czy nie zauważyłeś, że celowo nie rozwijałem tematu Trójcy? Czytasz ty w ogóle? My tu o PNŚ a ty wyskakujesz jak Filip z konopi. Czy mam skasować te ostatnie posty? 😠
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka

Bobo pisze:
06 paź 2020, 9:19
Henryk, czy nie zauważyłeś, że celowo nie rozwijałem tematu Trójcy? Czytasz ty w ogóle? My tu o PNŚ a ty wyskakujesz jak Filip z konopi. Czy mam skasować te ostatnie posty? 😠
Jak dla mnie to możesz skasowac lub jakiś temat o Trójcy zrobić lub dokleić do już istniejącego. Może ktoś będzie chciał za i przeciw sobie z tych linków poczytac.
Oczywiście, że rozmawiamy o Przekłądzie. Kazanie na Górze dziś chapnęłam. Jest spoko, jasno przejrzyście, uswpółcześnione słownictwo. Dobrze się czyta. Nie porównywałam z innymi przekładami w kwestii wymowy i znaczenia poszczególnych wersetów.
Jeśli ktoś chce jedynie przeczytać i nie wnikać głębiej to myślę, że dobrze się czyta. Boa ma rację.

Henryk

Bobo pisze:
06 paź 2020, 9:19
Możesz kasować.
I tak nie ma z kim poważnie rozmawiać w temacie Biblii.

Choć Wuka słusznie zadała pytanie:
Tylko pytanie - czy wymienianie imienia jest konieczne.
Na każdym kroku i bez potrzeby.
Z całą pewnością niepotrzebnie i do czczych rzeczy.

wuka

Możesz kasować.
I tak nie ma z kim poważnie rozmawiać w temacie Biblii.
Rzeczywiście nie ma z kim rozmawiać, Henryku. Domagałeś się chociaż jednego wersetu...otrzymałeś kilkanaście. Chyba cię to przytłoczyło :mrgreen:

Henryk

wuka pisze:
07 paź 2020, 10:00
Domagałeś się chociaż jednego wersetu...otrzymałeś kilkanaście. Chyba cię to przytłoczyło :mrgreen:
No, rzeczywiście.
Odebrało mi mowę! :xhehe:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przekłady”