Tzw. "Biblia Mesjańska"

Dyskusje o różnych przekładach biblii, ich błędach translacji, itp.

Moderatorzy: booris, kansyheniek, Bobo, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
.Cyprian.

Re: Tzw. "Biblia Mesjańska"

Post autor: .Cyprian. »

wuka pisze:
12 sty 2021, 18:42
Nie pojmuję...przeglądałam to wydanie internetowe. Tam są wszystkie księgi. Nie rozumiem. Z tego, co rzuciłam okiem, to Jezus jest zmienione na Isus(np.w Liście do Rzym.), u Jana w Ew. zamiast Słowo, pisze "myśl" nie chce mi się wgłębiać w takie twórczości, ale nie rozumiem o co wam chodzi z tymi 8 księgami NT.
Jest całość.
Przeczytaj dokładnie przedmowę. Zauważ, jak wiele ksiąg NT zaznaczonych jest na szaro - przedmowa wyjaśnia, co oznacza ten szary kolor.

W ogóle o czym tu mówimy, ktoś wziął sobie BW, coś powyrzucał, coś sobie z LXX dołożył, bądź uzupełnił.

Mnie dziwi tylko fakt, że poważne - jak dotąd uważałem - strony, traktują to dzieło jako przekład. A to nie jest przekład.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

wuka

Post autor: wuka »

.Cyprian. pisze:
12 sty 2021, 19:00
wuka pisze:
12 sty 2021, 18:42
Nie pojmuję...przeglądałam to wydanie internetowe. Tam są wszystkie księgi. Nie rozumiem. Z tego, co rzuciłam okiem, to Jezus jest zmienione na Isus(np.w Liście do Rzym.), u Jana w Ew. zamiast Słowo, pisze "myśl" nie chce mi się wgłębiać w takie twórczości, ale nie rozumiem o co wam chodzi z tymi 8 księgami NT.
Jest całość.
Przeczytaj dokładnie przedmowę. Zauważ, jak wiele ksiąg NT zaznaczonych jest na szaro - przedmowa wyjaśnia, co oznacza ten szary kolor.

W ogóle o czym tu mówimy, ktoś wziął sobie BW, coś powyrzucał, coś sobie z LXX dołożył, bądź uzupełnił.

Mnie dziwi tylko fakt, że poważne - jak dotąd uważałem - strony, traktują to dzieło jako przekład. A to nie jest przekład.
Dzięki, przeczytam. Ale już teraz kojarzy mi się taka myśl. Tutaj zrobiono wielkie i radykalne zmiany. Czy dokonywanie zmian, takich małych, małymi kroczkami (choćby w BT, gdzie najdobitniej to widać i w przekładzie ŚJ), z pozoru nieważnych, jest mniejszym złem? Czy nie jest to dokładnie takie samo działanie, zwodzące ludzi?

PS. Przeczytałam i utwierdzam się w przekonaniu, że działanie jest równie dobre/złe, jak w innych przypadkach.

Nie wiem też o jakiej wiarygodnej stronie biblijnej piszesz, że ten przekłąd tak cię zbulwersował. Ja mam taki link http://www.bibliamesjanska.com/bm.htm
A ty, Cyprian, jaki masz?

Awatar użytkownika
.Cyprian.

Post autor: .Cyprian. »

Mogę na to odpowiedzieć tak, że gdy ja korzystam z BT bądź PNŚ, to porównuję je z innymi przekładami. W ogóle bardzo rzadko korzystam z PNŚ i jestem krytyczny wobec tego przekładu. Trochę częściej korzystam z BT, najczęściej z BW. To jednak są przekłady, a tzw. BM to jakaś kompilacja i przekładem nie jest.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

wuka

.Cyprian. pisze:
12 sty 2021, 19:13
Mogę na to odpowiedzieć tak, że gdy ja korzystam z BT bądź PNŚ, to porównuję je z innymi przekładami. W ogóle bardzo rzadko korzystam z PNŚ i jestem krytyczny wobec tego przekładu. Trochę częściej korzystam z BT, najczęściej z BW. To jednak są przekłady, a tzw. BM to jakaś kompilacja i przekładem nie jest.
Tu masz rację, BM to "radosna twórczość własna", ale wątpię, aby ten przekład dotarł do szerokiej publiczności i znalazł poparcie.

Henryk

Post autor: Henryk »

wuka pisze:
12 sty 2021, 12:49
Dodam, że jakoś mnie nie dziwi, że Pawła pominięto. Wszak jego twórczość to rzeczywiście "radosna twórczość własna" ...

Biedna, zarozumiała, ale za to (za)wysoce myśląca o sobie...

wuka

Henryk pisze:
12 sty 2021, 20:37
wuka pisze:
12 sty 2021, 12:49
Dodam, że jakoś mnie nie dziwi, że Pawła pominięto. Wszak jego twórczość to rzeczywiście "radosna twórczość własna" ...

Biedna, zarozumiała, ale za to (za)wysoce myśląca o sobie...
Coś jeszcze z mądrości własnej dorzucisz? :mysli: Śmiało. Swoimi wpisami przebijasz samego siebie. Co wpis to większa nienawiść. Wyjmij belkę z oka, dopiero potem bierz się za źdźbła w oczach innych ludzi. Pokora ci się kłania. Poczucie nieomylności ci się kłania. I wiele innych paskudztw w pas ci się kłaniają.

Awatar użytkownika
Bobo

Post autor: Bobo »

Nie wiem o co chodzi, ale wszedłem na stronę, jaką podał Cyprian i... Biblia Mesjańska zawiera wszystkie księgi w tym listy Pawła.
Oszołomstwu mówię NIE!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przekłady”