Biblia Tysiąclecia - podania, gminna opowieść, folklor ....

Dyskusje o różnych przekładach biblii, ich błędach translacji, itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MieczDucha
Posty: 491
Rejestracja: 02 lis 2010, 11:24
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Biblia Tysiąclecia - podania, gminna opowieść, folklor ....

Post autor: MieczDucha »

" Dlaczego lepiej unikać Biblii Tysiąclecia " - http://mieczducha888.blogspot.com/2015/ ... iblii.html


Biblia Tysiąclecia ze swoim komentarzami, wieloma błędnymi komentarzami oraz z trucizną pod postacią apokryfów to bardzo, bardzo słaby przekład, którego nikomu nie polecam.
On ludzi słabych w wierze osłabia, ogólnie ma zachwiać wiarą, podważyć wiary, zasiać wątpliwości i aby człowiek traktował przynajmniej część Biblii jako bajki, przenośnie a nie dosłowne wydarzenia jak to ukazuje Biblia a potwierdził Chrystus i apostołowie.

kilka komentarzy z Biblii Tysiąclecia :

Księga Rodzaju 6:2 - a taki komentarz : " Aluzja, oparta zapewne na prastarym podaniu .... "

Księga Rodzaju 6:17 : ,, .... podobieństwo opowiadania biblijnego o potopie z opisem eposu babilońskiego o Gilgameszu tłumaczy się faktem monoteistycznego opracowania przez autora Rdz pradawnego podania .... "


Księga Rodzaju 11:1 : " Folklorystyczne to opowiadanie ma wyjaśnić przyczynę różnorodności narodów i języków."

Księga Rodzaju 18:1 : "...Osnową całego opowiadania (do 19,29 włącznie) mogła być jakaś opowieść gminna mieszkańców okolic nad Morzem Martwym, odpowiednio dostosowana do pojęć o Bogu jedynym i o patriarsze Abrahamie"

" Księga Rodzaju 19:26 - " typ ukaranego nieposłuszeństwa (por. Mdr 10,7 :Łk 17,32). Jednocześnie zapewne jest to ludowe wyjaśnienie znaczenia jakiegoś bloku solnego o ludzkich kształtach"

Księga Rodzaju 19:30 - Stanowczy zakaz kazirodztwa (Kpł 18,6-18; Pwt 27:20,23) oraz fakt gorszącego wpływu Moabitek (Lb 25:1-3) pozwalają przypuszczać, że ten urywek stanowi oparte na podaniach ludowych pogardliwe "wyjaśnienie" pochodzenia dwóch ludów - Ammonitów i Moabitów ..... "

Księga Sędziów 13:1-16:31 : "W heroiczno-kosmicznych dziejach Samsona nie tyle należy zwracać uwagę na przebieg faktów, które legenda mogła zmodyfikować lub ubarwić, ile raczej na głęboki sens moralno-religijny"


więcej przykładów i moje odniesienia do powyższych komentarzy katolickich są zawarte w linku : http://mieczducha888.blogspot.com/2015/ ... iblii.html


Nic dziwnego że dostałem od kogoś taki komentarz - cytuję : " Witam! Prawie spadłam z łóżka, gdy weszłam na bloga i zobaczyłam ten tekst! To niesamowity zbieg okoliczności. Ale od początku.
Jestem katoliczką, ale z wielką przyjemnością czytam Twojego bloga. Jestem osobą niedawno nawróconą i dlatego pomyślałam, że dla pogłębienia wiary i wiedzy o mojej religii zacznę czytać Biblię. W domu miałam Biblię tysiaclecia i zaczęłam ją czytać wraz z przypisami. I zauważyłam, że zamiast podbudowywać swoją wiarę, zaczynam mieć coraz więcej wątpliwosci... Odniosłam wrażenie, że przypisy są skrajnie racjonalistyczne i jak widzę, nie myliłam się. Z lektury wyniosłam również wrażenie, że to w sumie tylko żydowski folklor dla pokrzepienia narodowego żydów w ciężkich czasach, a nie dla reszty świata, zaczęłam przez to powoli ulegać propagandzie neopogan, jakoby to był obcy, żydowski i tylko dla zydow zarezerwowany świat, do ktorego poganie wepchali się nieproszeni własciwie. I że lepiej, jeśli zacznę realizować się duchowo w czymś bardziej swojskim... Po chwili takich przemyśleń nagle naszla mnie myśl, by napisać do Ciebie, bo tak pięknie potrafisz umacniać w wierze i moze rozwiejesz moje wątpliwości i zajrzałam na bloga. Widzę, a tu tekst o tym okropnym tłumaczeniu, ktory pokrywa się z moimi spostrzeżeniami! Dziękuję bardzo za ten tekst, już wiem, że moje odczucia co do tego przekładu były prawidłowe - to bardzo zdradliwe tłumaczenie, a szczególnie te komentarze i przypisy, które sprawiają, ze czlowiek zaczyna myslec o Piśmie Świętym jak o zbiorze zydowskich podań ludowych, w którym nie ma zadnego przesłania UNIWERSALNEGO dla całej ludzkosci... "

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

MieczDucha pisze:Odniosłam wrażenie, że przypisy są skrajnie racjonalistyczne i jak widzę, nie myliłam się.
Jeśli tobie i twojej fance nie odpowiadają niektóre! racjonalistyczne a więc rozumowe, oparte na wiedzy naukowej z zakresu językoznawstwa, archeologi, historii, wiedzy o literaturze i sztuce starożytnych cywilizacji bliskiego wschodu , geologii itd itp
to przyjmijcie moje wyrazy współczucia dla waszej ograniczoności i zamykaniu się na wiedzę.
Ty pewnie należysz do tych, którzy wierzą, że drzewo życia nadal rośnie gdzieś na bliskim wschodzie, tylko nikt go nie znajduje bo 2 cheruby stoją i je pilnując ... zasłaniają mieczami ;-) :-P
mi rozum w niczym nie przeszkadza, by wierzyć w Boga jedynego i jego Słowo
a mądre komentarze pozwalają zrozumieć niektóre fragmenty i poznać ich szerszy kontekst kulturowy i historyczny
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Jeśli tobie i twojej fance nie odpowiadają niektóre! racjonalistyczne a więc rozumowe, oparte na wiedzy naukowej z zakresu językoznawstwa, archeologi, historii, wiedzy o literaturze i sztuce starożytnych cywilizacji bliskiego wschodu , geologii itd itp
to przyjmijcie moje wyrazy współczucia dla waszej ograniczoności i zamykaniu się na wiedzę.
Ja powiem więcej Dezerterze, niech niektórzy się zastanowią nad swoją katolicką wiarą, skoro przyczepiają się do Biblii Tysiąclecia niektórzy, a przecież taki racjonalny ruch w katolicyzmie istnieje od dawna (i jest "legalne" takie postrzeganie), a nagle się niektórzy dziwią, bo Biblia Tysiąclecia.
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

Może ja zmęczony już jestem, ale czytam 3 raz twoją odpowiedź i ... ni w ząb nie czaje o czym ty do mnie rozmawiasz ;-) :-?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Dezerter pisze:Może ja zmęczony już jestem, ale czytam 3 raz twoją odpowiedź i ... ni w ząb nie czaje o czym ty do mnie rozmawiasz ;-) :-?
Do Ciebie nic nie mam. ;-) Twoja wypowiedź posłużyła mi tylko na pokazanie, że jesteś katolikiem, a racjonalne podejście nie jest Ci obce. Zresztą nie Ty pierwszy taki jesteś, wielu katolickich księży przecież w tym zakresie jest naukowcami. Taki nurt racjonalny w katolicyzmie istnieje więc od dawna, a niektórzy odkryli go dopiero w Biblii Tysiąclecia i im to przeszkadza. Tacy powinni głębiej się zastanowić nad swoją wiarą. Przecież w katolicyzmie mogą mieć pogląd racjonalny i bardziej tradycyjny. W tym wyznaniu jest większa możliwa różnorodność w kwestii poglądów. Jeśli komuś coś nie pasuje, niech kupi sobie inną katolicką Biblię, albo zmieni wyznanie. Nikt na siłę nikogo nie zmusza.
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

teraz rozumiem :-D
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

arnon

Post autor: arnon »

Dezerter pisze:Może ja zmęczony już jestem, ale czytam 3 raz twoją odpowiedź i ... ni w ząb nie czaje o czym ty do mnie rozmawiasz ;-) :-?
Jeżeli chodzi o trzonowy, to się nie dziwię ;-) ;-) ;-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przekłady”