PRZEKŁAD NOWEGO ŚWIATA 2018

Dyskusje o różnych przekładach biblii, ich błędach translacji, itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: PRZEKŁAD NOWEGO ŚWIATA 2018

Post autor: Bobo »

A wiara jest pewnością tego, czego się spodziewamy, przeświadczeniem o tym, czego nie widzimy. (Hebr 11:1 Bw)

Wierzyć zaś — to znaczy być pewnym, że się otrzyma to, czego się oczekuje; to znaczy być przekonanym o rzeczywistym istnieniu tego, czego się nie widzi. (Hebr 11:1 Biblia warszawsko-praska)

A wiara jest pewnością tego, czego się spodziewamy, odsłonięciem rzeczy niewidzialnych, (Hebr 11:1 Ekumeniczny Przekład Przyjaciół)

itp.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: PRZEKŁAD NOWEGO ŚWIATA 2018

Post autor: Bobo »

veteran pisze:
17 gru 2020, 20:22
Wiara to zawierzenie, to oddanie swojego życia CHRYSTUSOWI JEZUSOWI, wiara to posłuszeństwo CHRYSTUSOWI JEZUSOWI.
Jeśli zawierzyłeś Chrystusowi to... jesteś pewny czy nie, tego, że spełni on swoje obietnice? Może tak czy może nie...?
Oszołomstwu mówię NIE!

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: PRZEKŁAD NOWEGO ŚWIATA 2018

Post autor: wybrana »

Bobo pisze:
17 gru 2020, 20:29
veteran pisze:
17 gru 2020, 20:22
Wiara to zawierzenie, to oddanie swojego życia CHRYSTUSOWI JEZUSOWI, wiara to posłuszeństwo CHRYSTUSOWI JEZUSOWI.
Jeśli zawierzyłeś Chrystusowi to... jesteś pewny czy nie, tego, że spełni on swoje obietnice? Może tak czy może nie...?
Ja jestem pewna.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: PRZEKŁAD NOWEGO ŚWIATA 2018

Post autor: Bobo »

Może ty tak, tylko, widzisz... Niektórzy wiarę sprowadzają do.. może tak, może nie... 🤔
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: PRZEKŁAD NOWEGO ŚWIATA 2018

Post autor: Bobo »

A wiara jest pewnością tego, czego się spodziewamy, odsłonięciem rzeczy niewidzialnych (Hebr 11:1 PNŚ)
Dla mnie to dość osobliwe, że wiarę traktuje się jako... 'być może' ;-)
Dlaczego? Np. dlaczego wiara wuki w to, że Ojciec Jezusa jest ciepły, mądry, pełen miłości itp.?
Skąd ONA o tym wie i ma taką pewność? Bo przeczytała w NT, który zarazem kwestionuje.
Jak tu być mądrym czytając wukę? NIjak :-)
Oszołomstwu mówię NIE!

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: PRZEKŁAD NOWEGO ŚWIATA 2018

Post autor: wybrana »

Bobo pisze:
17 gru 2020, 22:06
A wiara jest pewnością tego, czego się spodziewamy, odsłonięciem rzeczy niewidzialnych (Hebr 11:1 PNŚ)
Dla mnie to dość osobliwe, że wiarę traktuje się jako... 'być może' ;-)
Dlaczego? Np. dlaczego wiara wuki w to, że Ojciec Jezusa jest ciepły, mądry, pełen miłości itp.?
Skąd ONA o tym wie i ma taką pewność? Bo przeczytała w NT, który zarazem kwestionuje.
Jak tu być mądrym czytając wukę? NIjak :-)
Można wierzyć w coś, co jest prawdą lub w coś, co jest kłamstwem. Świadectwo wiary wydał Syn Boży - Jezus. Jeżeli się przyjmuje to świadectwo, to wierzy się, że Bóg jest miłością - jest dobry i kochany. To co złe, jest wytworem mądrości tego świata, bo taką prawdę przyjęli ludzie od tego, który podawał się za Boga i pragnął swojej chwały. Tak jak Ap. Jan napisał - Boga nikt nie widział, a tylko jednorodzony Syn objawił Boga. Prawo zostało nadane przez Mojżesza, a prawda i łaska przez Boga. Prawo Mojzeszowe mówi - oko za oko, ząb za ząb. Jezus naucza, by kochać nawet nieprzyjaciół swoich, by kierować się miłością i miłosierdziem, by sobie wzajemnie przebaczać. W Dekalogu pisze - nie zabijaj, nie pożądaj żony bliźniego swego, nie pożądaj żadnej rzeczy bliźniego. Jak jednak postępowali Izraelici kierowani przez swych wybranych władców (niby powołanych przez Boga) mamy napisane w Starym Testamencie. Każdy król, władca twierdził, że przemawia do niego Bóg, a w rzeczywistości były to podszepty złego. My nie powołujemy się na imię głoszone przez Izraelitów, bo chrześcijanie, to wyznawcy Chrystusa, którego poznaliśmy przez Syna Bożego - Jezusa.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: PRZEKŁAD NOWEGO ŚWIATA 2018

Post autor: wuka »

Bobo pisze:
17 gru 2020, 21:03
Może ty tak, tylko, widzisz... Niektórzy wiarę sprowadzają do.. może tak, może nie... 🤔
Odezwę się jednak, aby wyjaśnić ci moją definicję i moje zrozumienie, bo widzę, że brniesz, a przy okazji mnie oczerniasz.
Bobo, PEWNOŚĆ można mieć jedynie co do chwili obecnej. Na pewno teraz w tym momencie jestem tu i piszę do ciebie.
WIERZYĆ mogę, że za godzinę lub jutro także będę w tym miejscu lub w innym, ale nadal żywa i mogąca do ciebie pisać.
Czy już rozumiesz dlaczego odróżniam pewność od wiary?
Ja nie do każdej sytuacji życiowej szukam cytatu biblijnego. Jak sam widzisz, życie podpowiada szersze zrozumienie spraw niż to, które Paweł proponuje.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: PRZEKŁAD NOWEGO ŚWIATA 2018

Post autor: Bobo »

wuka pisze:
18 gru 2020, 13:07
Odezwę się jednak, aby wyjaśnić ci moją definicję i moje zrozumienie, bo widzę, że brniesz, a przy okazji mnie oczerniasz.
Bobo, PEWNOŚĆ można mieć jedynie co do chwili obecnej. Na pewno teraz w tym momencie jestem tu i piszę do ciebie.
WIERZYĆ mogę, że za godzinę lub jutro także będę w tym miejscu lub w innym, ale nadal żywa i mogąca do ciebie pisać.
Nie... coś kompletnie pomieszałaś... wuka to człowiek, a wiara nie może polegać na człowieku, gdyż nie mam żadnej pewności, że za godzinę będziesz tu coś pisała. To wątpliwość, przypuszczenie itp. które mylisz z wiarą.
Natomiast wierzy się w Boga i Jego słowom. Tu nie ma żadnej wątpliwości czy przypuszczenia.
To co Bóg obiecywał do tej pory zawsze spełnił. Stąd pewność w obietnice, które są przed nami. Oczywiście są ludzie, którzy są na tyle nieufni, że aż nieracjonalnie.
Możesz podać obietnicę JHWH, której nie był wstanie spełnić?
A jak wyglądają obietnice Twojego BOga? Bo jak dotąd nie zrobił NIC, aby przekonać, że jest wstanie cokolwiek zrobić.
Sama jesteś przykładem, jak doskwiera Tobie ten świat. I co...? Czy chociaż pokazał, że coś potrafi?
Czy już rozumiesz dlaczego odróżniam pewność od wiary?
Rozumiem Twój tok myślenia, tylko się z nim nie zgadzam. To tak samo jak hipotezę pomylić z faktem.
Ja nie do każdej sytuacji życiowej szukam cytatu biblijnego. Jak sam widzisz, życie podpowiada szersze zrozumienie spraw niż to, które Paweł proponuje.
Uprzedzenie do Pawła nie ma tu nic do rzeczy. Wierni słudzy Boży mieli podobną pewność wynikającą z wiary. Myślisz, że Abraham opuściłby super warunki w Ur Chaldejskim, gdyby nie był pewny w obietnice Boże? Chociaż ich nie widział.
A Jezus? Wierzył w Boga i Jego obietnice? Miał wątpliwość, że go wskrzesi, gdy go zabiją?
Nie można mylić wątpliwości, przypuszczeń z wiarą. To dość dziecinne uproszczenie. Pomyłka.
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: PRZEKŁAD NOWEGO ŚWIATA 2018

Post autor: wuka »

Poruszyłeś kilka spraw, do których chce nawiązać.
Cyt.:” Nie... coś kompletnie pomieszałaś... wuka to człowiek, a wiara nie może polegać na człowieku, gdyż nie mam żadnej pewności, że za godzinę będziesz tu coś pisała. To wątpliwość, przypuszczenie itp. które mylisz z wiarą.“

Chyba jednak nie zrozumieliśmy się. Ja właśnie o tym pisze, że PEWNOŚĆ mogę mieć tylko do tego, że W TEJ CHWILI JESTEM TU i piszę. Nie wiem, czy za 10 minut już mnie tu nie będzie, ale mam WIARĘ, że jednak tak, że będę.

Cyt.:” To co Bóg obiecywał do tej pory zawsze spełnił.”

Haha, według swojej woli, ale pomijając, nie, nie spełnił, też pomijając, bo będzie degrengolada. Ja pisałam o wierze i pewności w sensie ogólnym, a nie tylko w sensie pawłowym. I tu znowu źle podsumowujesz moje myśli i intencje, wmawiając mi, że mam do Pawła uprzedzenia. Nie mam, ale mam UZASADNIONE wątpliwości i mówię; sprawdzam.

Kiedyś pytałam o wizje Faustyny i innych wielkich wizjonerów też można podciągnąć. Odpowiedziałeś mi, że nie ma o Faustynie w Biblii. Cóż. O wielu sprawach nie ma w PS, ale w tym przypadku sytuacja jest tożsama, wręcz uderzająco podobno. Toteż ja zarówno Pawła, jak i Faustynę mam prawo traktować z przymrużeniem oka. Paweł twierdzi, że gadał z Jezusem, ona twierdzi to samo. Ba, nawet pokazała, jak wygląda jej Jezus. No i pozamiatane.
Wracając do wpisu twojego.

Cyt.:” A jak wyglądają obietnice Twojego BOga? Bo jak dotąd nie zrobił NIC, aby przekonać, że jest wstanie cokolwiek zrobić.”

Ja nie mam oczekiwań żadnych, ani od twojego Boga, ani od żadnego innego. Mój Bóg stworzył wszystko i się dzieje życie wszędzie, jak się dzieje. Dał nam świadomość i poczucie, że mamy się uczyć i odkrywać wspaniałości i zawiłości stworzonego świata. Dał duszom świadomość i poczucie przynależności do stwórcy. Mamy żyć i uczyć się, doświadczać wszystkiego. Nie krzywdzić nikogo, nie niszczyć, szanować wszystko, co nam dał. To jest w świadomości zbiorowej i indywidualnej każdego człowieka. Przynajmniej jednego nie zrobił – nie nakłaniał do zabijania i wybijania narodów i pod żadnym pozorem nie namawia do zabijania swoich dzieci (test na Abrahamie). Sprawa Jezusa, którego słowa: Czemuś mnie opuścił – już mówią wszystko. Mój Bóg nie potrzebuje patrzeć na śmierć własnego syna, aby poczuć się lepiej. Temat obszerny, więc to tylko bardzo okrojony skrót myślowy.

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: PRZEKŁAD NOWEGO ŚWIATA 2018

Post autor: wybrana »

wuka pisze:
18 gru 2020, 14:35
Sprawa Jezusa, którego słowa: Czemuś mnie opuścił – już mówią wszystko. Mój Bóg nie potrzebuje patrzeć na śmierć własnego syna, aby poczuć się lepiej. Temat obszerny, więc to tylko bardzo okrojony skrót myślowy.
Wuka w tych słowach czytam rażące oskarżenie. Owszem taki cytat jest ujęty w Ew. Mat. I Ew. Marka, ale dobrze wiemy, że te dwie Ewangelia łączy wiele wspólnych cytatów. Jest to rażący cytat. Bo albo źle go ujęli kopisci, albo źle jest przetłumaczony, albo świadomie wprowadzono taka złą treść. Bóg nigdy nie opuścił swojego Syna i taki cytat uwłacza Bogu. Jezus nigdy by takich słów nie wypowiedział, bo zbluznil by przeciwko Bogu. Ewangelię Jana i Łukasza poświadczają, że ostatnie słowa jakie wypowiedział Jezus brzmiały inaczej. W Ewangelii Łukasza czytamy - w Twoje ręce powierzam Ducha swego. W Ewangelii Jana czytamy - wykonało się.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: PRZEKŁAD NOWEGO ŚWIATA 2018

Post autor: wuka »

Wuka w tych słowach czytam rażące oskarżenie. Owszem taki cytat jest ujęty w Ew. Mat. I Ew. Marka, ale dobrze wiemy, że te dwie Ewangelia łączy wiele wspólnych cytatów. Jest to rażący cytat. Bo albo źle go ujęli kopisci, albo źle jest przetłumaczony, albo świadomie wprowadzono taka złą treść.
Ew. Marka i Mt są wiarygodne. Marek czerpał z jeszcze starszego źródła, tzw. Q dotąd nieodnalezionego.
Wybrana, jakaś spójność musi być. Albo przyjmujemy Ew. za prawdziwe albo nie.
A może właśnie TU Jezus mówił prawdę? ;-)
A tak w ogóle to mocno się na tym krzyżu rozgadał. Gdyby było więcej Ewangelii to pewnie kolejne złote myśli byśmy poznali :-/
Tak, to jest rażący cytat. Mnie bardziej zastanawia do kogo Jezus go kieruje. Czy do Ojca, czy do Boga swojego plemienia - do Jahwe, czy do kogoś całkiem innego. Na dobrą sprawę, przy takim bólu, po takich mękach mógł po prostu mieć na myśli jakąś żyjącą osobę, przyjaciela, matkę, brata, kogokolwiek. Oczywiście - tak nie jest, wiemy jaka wykładnia towarzyszy tym słowom, ale różne myśli do głowy przychodza. Jeśli kierował je do Boga Jahwe to jednak Bobo nie ma racji, bo w takim razie Bóg zawodzi i to mocno.
Jest po prostu kierownikiem testerem, a ludzie, nawet umiłowany Syn jest królikiem doświadczalnym.

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: PRZEKŁAD NOWEGO ŚWIATA 2018

Post autor: wybrana »

wuka pisze:
18 gru 2020, 16:25
Wuka w tych słowach czytam rażące oskarżenie. Owszem taki cytat jest ujęty w Ew. Mat. I Ew. Marka, ale dobrze wiemy, że te dwie Ewangelia łączy wiele wspólnych cytatów. Jest to rażący cytat. Bo albo źle go ujęli kopisci, albo źle jest przetłumaczony, albo świadomie wprowadzono taka złą treść.
Ew. Marka i Mt są wiarygodne. Marek czerpał z jeszcze starszego źródła, tzw. Q dotąd nieodnalezionego.
Wybrana, jakaś spójność musi być. Albo przyjmujemy Ew. za prawdziwe albo nie.
A może właśnie TU Jezus mówił prawdę? ;-)
A tak w ogóle to mocno się na tym krzyżu rozgadał. Gdyby było więcej Ewangelii to pewnie kolejne złote myśli byśmy poznali :-/
Tak, to jest rażący cytat. Mnie bardziej zastanawia do kogo Jezus go kieruje. Czy do Ojca, czy do Boga swojego plemienia - do Jahwe, czy do kogoś całkiem innego. Na dobrą sprawę, przy takim bólu, po takich mękach mógł po prostu mieć na myśli jakąś żyjącą osobę, przyjaciela, matkę, brata, kogokolwiek. Oczywiście - tak nie jest, wiemy jaka wykładnia towarzyszy tym słowom, ale różne myśli do głowy przychodza. Jeśli kierował je do Boga Jahwe to jednak Bobo nie ma racji, bo w takim razie Bóg zawodzi i to mocno.
Jest po prostu kierownikiem testerem, a ludzie, nawet umiłowany Syn jest królikiem doświadczalnym.
Wuka, chyba faktycznie coś Ci się spłatało lub tu pisze jakąś inna wuka, bo naprawdę - nie poznaję ciebie. Czy tu pisze wuka, czy nie wuka?
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: PRZEKŁAD NOWEGO ŚWIATA 2018

Post autor: Bobo »

wuka pisze:Mój Bóg stworzył wszystko i się dzieje życie wszędzie, jak się dzieje. Dał nam świadomość i poczucie, że mamy się uczyć i odkrywać wspaniałości i zawiłości stworzonego świata. Dał duszom świadomość i poczucie przynależności do stwórcy. Mamy żyć i uczyć się, doświadczać wszystkiego. Nie krzywdzić nikogo, nie niszczyć, szanować wszystko, co nam dał. To jest w świadomości zbiorowej i indywidualnej każdego człowieka. Przynajmniej jednego nie zrobił – nie nakłaniał do zabijania i wybijania narodów i pod żadnym pozorem nie namawia do zabijania swoich dzieci (test na Abrahamie). Sprawa Jezusa, którego słowa: Czemuś mnie opuścił – już mówią wszystko. Mój Bóg nie potrzebuje patrzeć na śmierć własnego syna, aby poczuć się lepiej. Temat obszerny, więc to tylko bardzo okrojony skrót myślowy.
Tylko widzisz... niczego z tych twoich zdań nie masz czym udowodnić. Skąd wiesz, że Twój Bóg cce, abyś się uczyła? Czyja to będzie mądrość? Ludzka czy Twojego Boga? Czemu nie przekazał nam swojej mądrości?
Doświadczać wszystkiego? Tak postępuje kochający swoje dzieci Ojciec? Każe np doświadczać swoim dzieciom zażywania narkotyków, aby wiedziały, że są złe? Twój Bóg NIC nie mówi swoim dzieciom. Może jest gorszy niż JHWH? On przynajmniej przed czymś ostrzegał. Twój MILCZY.
Słowa Jezusa, nie świadczą o tym, co piszesz. Tak piszesz, bo chcesz oskarżyć JHWH. Podobnie jak Diabeł Go oskarża.
Twój skrót myślowy jest po prostu fatalny. NO bo... czy Jezus przyszedł na ziemię, aby NIE umrzeć? Umarł za CIEBIE? Więc po co Jezus mówił i zapowiadał swoim uczniom, że zostanie zabity? Dlaczego mówił o tzw. okupie?
Moim zdaniem takie tematy zbyt ogarniają Twoją znajomość Biblii, choć pisujesz, że czytywałaś Biblię wiele razy.
Albo pobieżnie, abo ktoś cię w maliny wpuścił. Dlatego teraz swoją frustrację na religijnych wylewasz.
Bobo
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: PRZEKŁAD NOWEGO ŚWIATA 2018

Post autor: Bobo »

Wuka, jesteś tak nielogiczna, że aż strach! :aaa:
Może masz taką metodę, prowokowania, ale nie u mnie ;-)
Są dwie opcje, jeśli Jezus konając wyrzekł słowa:
Boże, Boże, czemuś mnie opuścił... to:
1. Jeśli mówił do JHWH, to dlaczego miałby mieć pretensję, że jakiś fałszywy Bóg go opuszcza?
2. Ale jeśli mówił do swojego, prawdziwego Ojca to... jak to wyjaśnisz?
Fałszerstwem pisarza ewangelii? Ty i wybrana, jak widzę, szybko sobie 'piszecie' swoją własną Biblię ;-)
Oszołomstwu mówię NIE!

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: PRZEKŁAD NOWEGO ŚWIATA 2018

Post autor: wybrana »

Bobo pisze:
18 gru 2020, 18:40

2. Ale jeśli mówił do swojego, prawdziwego Ojca to... jak to wyjaśnisz?
Fałszerstwem pisarza ewangelii? Ty i wybrana, jak widzę, szybko sobie 'piszecie' swoją własną Biblię ;-)
Jeżeli przyjąć, że słowa zapisane są nieomylne, to jak wyjaśnisz, że co innego mówił w Ew. Mat. M, a co innego w Ew. Łuk. Jana. To wyjaśnij mi Bobo, które ostatnie wypowiedźiane słowa przez Jezusa są prawdziwe? Która Ewangelia kłamie? A jeżeli każda głosi prawdę, to dlaczego te słowa są inne? Czyżby Apostołowie cytowali je wedle swojego upodobania?
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przekłady”