Dzisiejsza Biblia Gdańska

Dyskusje o różnych przekładach biblii, ich błędach translacji, itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: Bobo »

wuka pisze:Masz rację, Bobo. Wyznania chrześcijańskie, osoby związane z chrześcijaństwem nie są moimi bliskimi, nigdy nie byli, zawsze traktowano mnie źle, jako obcą, bez miłości i miłosierdzia. Tylko wynocha, precz, wywal ją, głosisz dziwne rzeczy, nie pasujesz do nas.
Wiem, że mam rację. Myślę, że to, że masz inne zdanie niż chrześcijanie to pikuś. Nikt nie traktuje cię tutaj jak śmiecia. Raczej Twoje negatywne uwagi są kierowane od Ciebie do wierzących biblijnie.
No a poza tym... wciąż jestem Twoim fanem. Czy już pisałem kiedyś o tym? :mysli:
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: Queza »

Bobo pisze:
24 lut 2024, 20:34
No a poza tym... wciąż jestem Twoim fanem. Czy już pisałem kiedyś o tym? :mysli:
Pisałeś o tym... ja pamiętam. Wuka powinna być z tego powodu szczęśliwa, ja bym była. ;-)
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: nike »

Wuka możesz mi podać linki do for archeologicznych i literackich, bardzo mi na tym zależy. Dziękuję bardzo.

Nieziem
Posty: 893
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: Nieziem »

wuka pisze:
24 lut 2024, 20:17
To naprawdę kuriozum, że wśród ludzi wierzących, z automatu uznających się za pełnych miłości, miłosierdzia; uznających się za uczniów i wyznawców Jezusa, który głosił tak wspaniałe idee dla kazdego, kto ma choćby trochę inne poglądy niż wy, macie tylko ostracyzm, pogardę, wyrzucanie, krytykę i biczowanie.
(...)
Nieziem przelał dziś czarę goryczy (...)
W sumie wiedziałam, że niepotrzebnie włażę, gdzie mnie nigdy nie chcieli.
Mnie nie przeszkadzają odmienne opinie, interpretacje Pisma. Ja zareagowałem na jawne przekłamanie wTwoim wpisie. Napisałaś, że Paweł głosił, że wspierać "tylko swoich", ja na to przywołałem słowa z listu Pawła, że jednak pisał inaczej, pisał aby "wspierać wszystkich", a Ty zamiast się zreflektował, postanowiłaś trwać na stanowisku, że 'białe jest czarne". I tylko do tego się odnosiłem, a nie do takiej czy innej interpretacji. Miej własne przekonania ale też umiej się wytłumaczyć, dlaczego akurat tak twierdzisz skoro to przeczy treści, do której niby się odnosisz.
Chcialbym wiedzieć konkretnie, co w moim wpisie świadczy o ostracyzmie, pogardzie, krytyce albo biczowaniu Ciebie.
Ja uważam, że Pan Jezus nie potępił Piotra gdy mu rzekł "precz ode mnie szatanie bo nie myślisz o tym co Boże" ale że tym słowami chciał otrzeźwić Piotra i uświadomić mu błędną postawę.
Moje intencje też są takie aby nakierować na drogę właściwą. Pawłowi można zarzucić wiele, ale akurat nie to, o czym pisałaś.
Zauważyłem ponadto, że nie tylko do mnie ale również do innych ostatnio pisałaś, że nie zrozumieli Ciebie, że nie to miałaś na myśli, a to znaczy, że jednak Twoje formowanie myśli w postach stwarza nieporozumienia, a nie zła wola czytającego.
Ja Ciebie akceptuję, uważam że krytyka ode mnie jest merytoryczna, to forum dyskusyjne przecież więc nie powinno być oczekiwań, że każdy z każdym się będzie zgadzać. A że na forum biblijnym jesteśmy, to też nie powinno być dziwnym, że do Biblii chcemy się odnosić.

Nieziem
Posty: 893
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: Nieziem »

wuka pisze:
24 lut 2024, 20:17
Nigdy na literackim (a jestem bardzo aktywna) nie spotkała mnie żadna przykrość. Piszę pd tak dawna, jak na wyznaniowych. To naprawdę kuriozum, że wśród ludzi wierzących, z automatu uznających się za pełnych miłości, miłosierdzia; uznających się za uczniów i wyznawców Jezusa, który głosił tak wspaniałe idee dla kazdego, kto ma choćby trochę inne poglądy niż wy, macie tylko ostracyzm, pogardę, wyrzucanie, krytykę i biczowanie.
Masz rację, Bobo. Wyznania chrześcijańskie, osoby związane z chrześcijaństwem nie są moimi bliskimi, nigdy nie byli, zawsze traktowano mnie źle, jako obcą, bez miłości i miłosierdzia. Tylko wynocha, precz, wywal ją, głosisz dziwne rzeczy, nie pasujesz do nas.
Wśród ludzi zajmujących sie historią (aktywność na forach, archeologią, literaturą jestem lubiana, ceniona. Chociaż bardzo często mamy całkiem różne spojrzenie na konkretne książkowe pozycje i zawzięcie umiemy dyskutować, to nigdy, przenigdy z powodu różni zdania nikt nikofo nie wyrzuca i nie traktuje jak śmiecia.
Nieziem przelał dziś czarę goryczy, a ty podsumowałeś.
Masz rację, masz rację, masz rację.
W sumie wiedziałam, że niepotrzebnie włażę, gdzie mnie nigdy nie chcieli.
To nie są słowa dorosłej kobiety ale sześcioletniej dziewczynki, którą kiedyś byłaś, i której traumy nosisz. Nikt Ci nie może dać złości, goryczy, frustracji czy smutku. Jeśli coś się w Tobie porusza, znaczy że masz to w sobie. Czara goryczy jest Twoja, i masz ją od dzieciństwa. Od kilku lat jestem mimowolnym świadkiem tego, jak reagujesz, a to fajnie Ci jest jak ktoś napisze coś z czym się zgadzasz, a jak inaczej to zabierasz zabawki i wychodzisz z forum, jak ta mała obrażona dziewczynka. Po czasie wracasz mając nadzieje, że my się zmieniliśmy, a jest znowu tak samo. Wiesz dlaczego? bo to nie my piszący jesteśmy Twoim problemem ale Ty sama z sobą masz problem, i zamiast się tym zająć, uciekasz w czytanie książek, i wracasz jak ta sama dziewczynka, a tylko Ty sama w sobie możesz sprawę z dziewczynką załatwić. To nie jest tylko z Tobą tak, bo inni też mają traumy dzieciństwa. Ja sam w wieloma się jeszcze zmagam, ale będąc ostatnio w tematach rozwoju osobistego zaczynam rozumieć mechanizmy, w których działamy poprzez nieświadomość i powtarzamy ciągle te same schematy, mając nadzieje, że kiedyś będzie inaczej, podczas gdy robimy ciągle to samo.
Co trzeba zrobić? Spotkać się z sobą małą, dziewczynką, która w wieku przedszkolnym stanęła w obliczu sytuacji, której wtedy nie była w stanie sprostać, ukochać to dziecko, przytulić, porozmawiać z pełnym zrozumieniem i wytłumaczeniem sobie samej, że teraz już jestem dorosła, że już nie muszę reagować w sposób dziecięcy, że tamta lekcja się zakończyła, a jako dziecko byłaś właściwą, i nie ma potrzeby w Tobie cokolwiek zmienić, i nie ma żadnej Twojej winy, że nie umiałaś wtedy sprostać. Brakło wsparcia od dorosłego, może od rodziców, a Ty od tamtego czasu aż dotąd niesiesz to doświadczenie. Już teraz nie musisz bo jesteś dorosła, i możesz inaczej wybierać, i sama decydować.
To takie trochę psychologiczne podejście, ja sam to u siebie stosuję, a dlatego o tym piszę bo to działa.
Aha, wziąć możemy od kogoś tylko wtedy gdy nie uważamy siebie mądrzejszych. Ja natomiast nie jestem ekspertem, a tylko dzielę się własnym zrozumieniem. Podaję do rozważenia, decyzje każdy podejmuje sam, co uważa za słuszne.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: Queza »

EMET pisze:
24 lut 2024, 11:10
EMET:
Najważniejsze jest mieć BIBLIJNY pogląd na 'DUSZĘ': z hebrajskiego nefesz, z greckiego psyche. Tak też pogląd - teologicznej w istocie doktryny - o tzw. ,nieśmiertelnej duszy' czy jest do wybronienia wobec przekazu tekstu Biblii? W żadnym razie!

Stephanos, ps. EMET
Biblia oznajmia: Dusza, która grzeszy ta umrze Ez 18.4, ale zmarli zmartwychwstaną: Nadchodzi bowiem godzina, w której wszyscy, którzy spoczywają w grobach, usłyszą głos Jego: a ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie życia; ci, którzy pełnili złe czyny - na zmartwychwstanie potępienia. Jan 5.28-29
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: nike »

pwl pisze:
02 wrz 2023, 11:40
Dzień dobry.
Z długimi przerwami czytam to forum od lat. Tylko czytam.
Zainteresowała mnie Dzisiejsza Biblia Gdańska, szczególnie fakt, że prócz suchych wzmianek o jej wydaniu nie ma praktycznie żadnej oceny, opinii o tym tłumaczeniu. Czy ktoż z Państwa ją czytał, analizował?
Dziękuję za wszelkie komentarze.
Paweł
Zależy co chcesz usłyszeć o nowych wydaniach Biblii Gdańskiej, ja np: z Biblię Gdańską uwielbiam studiować, czytać i żyć nią, mam na uwadze starą Biblię Gdańską, uwielbiam jej język, uważam też ,że jest jedną z najlepiej przetłumaczonych Biblii.
Może dla tego akurat to wydanie uwielbiam, bo z tą Biblią jestem związana od urodzenia, a to już wiele lat oj wiele. :xhehe: Teraz mamy dostęp do wielu tłumaczeń, ale ja znam się tylko na starej gdańskiej heheh i ją najlepiej rozumiem, a te archaiczne słowa które w niej odnajduje, przypominają mi moją babcię, która też ją czytała i to jest piękne.
Owszem warto też sprawdzać w nowszych tłumaczeniach i też tak czynię, ale np: Bóg mówi do Adama umierając umrzesz, tak jest w BG—starej
1Mojż 2:17------BG---Ale z drzewa wiadomości dobrego i złego, jeść z niego nie będziesz; albowiem dnia, którego jeść będziesz z niego, śmiercią umrzesz. Powinno być ----umierając umrzesz---już przecież od urodzenia jesteśmy w procesie umierania. A UBG---na pewno umrzesz.
Podobnie jest z duszą:----
Ez.---BG---18:4----Oto dusze wszystkie moje są, jako dusza ojcowska tak i dusza synowska moje są; dusza, która grzeszy, ta umrze.
Z tym, że BG—nowe i stare piszą, że,, dusza umiera, ale inne tłumaczenia
wszystko robią by dusza nie umierała.
A w oryginale jest ---- UMIERA.
I to jest główny powód, że kocham Biblię starą Gdańską.

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: EMET »

nike pisze:
25 lut 2024, 18:45
pwl pisze:
02 wrz 2023, 11:40
Dzień dobry.
Z długimi przerwami czytam to forum od lat. Tylko czytam.
Zainteresowała mnie Dzisiejsza Biblia Gdańska, szczególnie fakt, że prócz suchych wzmianek o jej wydaniu nie ma praktycznie żadnej oceny, opinii o tym tłumaczeniu. Czy ktoż z Państwa ją czytał, analizował?
Dziękuję za wszelkie komentarze.
Paweł
Zależy co chcesz usłyszeć o nowych wydaniach Biblii Gdańskiej, ja np: z Biblię Gdańską uwielbiam studiować, czytać i żyć nią, mam na uwadze starą Biblię Gdańską, uwielbiam jej język, uważam też ,że jest jedną z najlepiej przetłumaczonych Biblii.
Może dla tego akurat to wydanie uwielbiam, bo z tą Biblią jestem związana od urodzenia, a to już wiele lat oj wiele. :xhehe: Teraz mamy dostęp do wielu tłumaczeń, ale ja znam się tylko na starej gdańskiej heheh i ją najlepiej rozumiem, a te archaiczne słowa które w niej odnajduje, przypominają mi moją babcię, która też ją czytała i to jest piękne.
Owszem warto też sprawdzać w nowszych tłumaczeniach i też tak czynię, ale np: Bóg mówi do Adama umierając umrzesz, tak jest w BG—starej
1Mojż 2:17------BG---Ale z drzewa wiadomości dobrego i złego, jeść z niego nie będziesz; albowiem dnia, którego jeść będziesz z niego, śmiercią umrzesz. Powinno być ----umierając umrzesz---już przecież od urodzenia jesteśmy w procesie umierania. A UBG---na pewno umrzesz.
Podobnie jest z duszą:----
Ez.---BG---18:4----Oto dusze wszystkie moje są, jako dusza ojcowska tak i dusza synowska moje są; dusza, która grzeszy, ta umrze.
Z tym, że BG—nowe i stare piszą, że,, dusza umiera, ale inne tłumaczenia
wszystko robią by dusza nie umierała.
A w oryginale jest ---- UMIERA.
I to jest główny powód, że kocham Biblię starą Gdańską.
EMET:
Ciekawym przekładem Biblii jest przekład dosłowny - pastora Zaremby

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: nike »

Witaj Emet czy ty mnie jeszcze pamiętasz? Serdecznie ciebie pozdrawiam. Niech ciebie BÓG BŁOGOSŁAWI. :-D

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: EMET »

EMET:

Witaj, Nike; pamiętam Ciebie, Userko. Pamiętam, żeś z morsów oraz przynależysz do Społeczności od Russela. Wiem też, że masz [?] swoje forum.
pozdrawiam -- Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: nike »

Cieszę się Emet, że mnie nie zapomniałeś życzę ci wszystkiego co najlepsze. Zostań z Bogiem. :-D

Therminus
Posty: 93
Rejestracja: 25 gru 2023, 15:24

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: Therminus »

Queza pisze:
24 lut 2024, 20:53
Bobo pisze:
24 lut 2024, 20:34
No a poza tym... wciąż jestem Twoim fanem. Czy już pisałem kiedyś o tym? :mysli:
Pisałeś o tym... ja pamiętam. Wuka powinna być z tego powodu szczęśliwa, ja bym była. ;-)
A ja jestem Twoim Queza fanem. ;-)
Jak tam teraz Twoje samopoczucie?
Skosztujcie i zobaczcie, że Jehowa jest dobry (Psalm 34:8)

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: Queza »

Therminus pisze:
03 mar 2024, 12:46
A ja jestem Twoim Queza fanem. ;-)
Naprawdę? Nie kłamiesz?
Therminus pisze:
03 mar 2024, 12:46
Jak tam teraz Twoje samopoczucie?
Skąd wiesz, jak się czuję? ;-)
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: EMET »

pwl pisze:
02 wrz 2023, 11:40
Dzień dobry.
Z długimi przerwami czytam to forum od lat. Tylko czytam.
Zainteresowała mnie Dzisiejsza Biblia Gdańska, szczególnie fakt, że prócz suchych wzmianek o jej wydaniu nie ma praktycznie żadnej oceny, opinii o tym tłumaczeniu. Czy ktoś z Państwa ją czytał, analizował?
Dziękuję za wszelkie komentarze.
Paweł
EMET:
Poza wyjściową Biblią Gdańską - z r. 1632 - ukazały się jakby "odmiany" [niejedna!] tegoż przekładu, o czym można się zorientować, kiedy wejdziemy na pewne księgarnie internetowe, np. Bogulandia. Praktycznie sama Bgd jest najczęściej już niedostępna [ta z edycji r. 1632]. Osobiście jednak najbardziej optuję za tą wyjściową, którą mocno lansowało kiedyś BiZTB w Warszawie.

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: Queza »

EMET pisze:
04 mar 2024, 19:38
np. Bogulandia.

Stephanos, ps. EMET

Jest takie imię żeńskie jak Bogumiła, ja jestem taka właśnie Bogu miła. :-D
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przekłady”